Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

Nosze sie z zamiarem kupna cyfrowej lustrzanki. Konkretnie Nikon D80.

I mam takie proste pytanie - czy gdyby przedstawione zdjecie zostalo zrobine w/w aparatem, czy inna lustrzanka z typowym (kitowym?) obiektywem, to twarz i wszystkie jasne fragmenty zdjecia byly mnie jasne?

D-Lightening... i wszystko jasne.

Wtmyśliło to HP i zaimplementowało w swoich aparatach. Tam się nazywało Adaptive Ligtening. Potem wziął to na tapetę Nikon (po raz pierwszy w Coolpixach 8400 i 8800 - tak z głowy to piszę).

 

Lampa w Nikonie, to jednak SB800. Tu bym raczej nie oszczędzał. Nikon ma chyba aktualnie najlepiej współpracujące lampy systemowe. Już nie jest tak drogo jak to było jeszcze 2 lata temu.

 

Obiektyw - jeśli jeden uniwersalny zoom, to chyba najlepszy będzie 18-135. Osobiście skłaniałbym się ku dual kitowi...

 

,,, tfu, co ja gadam? Żadne osobiście. Weź Sigmę 17-70 lub coś w okolicach 17-55 ze światłem 2.8. To i tak dopiero początek :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D-Lightening... i wszystko jasne.

Czyli ta funkcja "zalatwia" takie sprawy?

jednak SB800

A ja myslalem o SB600 - nie bedzie wystarczajaca?

Weź Sigmę 17-70 lub coś w okolicach 17-55 ze światłem 2.8

A chcialem wziac ten 18-200 z VRII...

Mysle, ze wlasnie fajny na poczatek, bo pokrywa zakres dla mnie uzyteczny i ujmuje mnie ta stabilizacja...

:?:

 

Wiem, ze nie jest juz tak drogo, jak bylo, ale to ciagle duzo kasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestaw D80 + 18-55mm VR DX Zoom Lens + Nikon 55-200mm f/4-5.6G AF-S DX VR IF-ED?

 

Miałem 55-200 i wygląda jak wypierdek, nie jak zoom :twisted:. Podobne ma też możliwości. Sprzedałem go bez żadnego sentymentu, używszy wcześniej zaledwie kilka razy :twsited:.

 

18-55 nie testowałem, ale ma je kumpel na D70 i ten obiektyw nie zrobił na mnie wrażenia. Z kitowych obiektywów według mnie zdecydowanie lepiej sprawdza się 18-135. Jak chcesz mieć tani, a niezły zoom, to do tego dokup 70-300 VR i jazda 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta funkcja "zalatwia" takie sprawy?

Jak się ją poćwiczy - powinna przynajmniej mocno pomóc.

Trochę tutaj. Click Me. Please.

 

Mysle, ze wlasnie fajny na poczatek, bo pokrywa zakres dla mnie uzyteczny i ujmuje mnie ta stabilizacja...

Zakres może pokrywa. Pytanie jaką chcesz mieć jakość zdjęć. Pomiędzy takimi zoomami, a mniejszymi (i porządniejszymi) potrafi być duża różnica. Nawet bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie korzystałem jeszcze z tej obróbki "on-board". Muszę poćwiczyć. Czyli mam rozumieć że w trudnych momentach, jeśli planuję skorzystać z D-Lighting to lepiej robić zdjęcie z obniżonym EV żeby potem wydobyć światło z cienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli planuję skorzystać z D-Lighting to lepiej robić zdjęcie z obniżonym EV żeby potem wydobyć światło z cienia?

 

Robisz normalne, wciskasz "d-lighting", wybierasz tryb (nie polecam "enhanced", bo za bardzo wymlecza") i tyle 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe. Trzaskasz fotę normalnie. Resztę robi D-Lightening - wyciąga szczegóły z cieni itp. Od tego jak masz ustawiony tryb działania D-Lightening zależy jak mocno wyciąga.

Efektem ubocznym jest troszeczkę większa ilość szumów w miejscach "wyciąganych", ale o ile był to problem w kompaktach, to przy lustrach nie jest jakoś strasznie.

Zastosowań tej funkcji może być wiele - począwszy od sytuacji na zdjęciu wklejonym wyżej, poprzez sporty zimowe, po landszafciki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo da się zrobić w zwykłym RawTherapee

który zresztą jest darmowy jak widzę. Ja próbowałem ujarzmić komercyjny Lightroom i dałem sobie spokój bo się chyba nie nadaję do siedzenia przy fotkach i kombinowania.

Dlatego zacząłem poszukiwać sposobu na osiągnięcie najlepszego rezultatu już w aparacie ale spróbuję jeszcze RawTherapee - nauki nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

tu mnie jeszcze nie było ;)

 

mam Canona 350D, Sigma 17-55 , światło 2.8 na całej "długości", filtry UV i polaryzacyjny kołowy,dodatkowa lampa. Foty wychodzą fajne, ale...takie płaskie, kolory mało żywe, szare. Z tą dodatkową lampą na stopce jest zdecydowanie lepie wewnątrz. Szczerze mówiąc to foty wewnątrz wychodzą bardziej 3d niż te na dworze. Pejzarz (ostatnio śliczne widoki w Kotlinie Kłodzkiej) wyszły mdłe, szare i płaskie :(. Grzebałem w PS (foty robię w RAWie), ale nie przyniosło to porządanych efektów. Pewnie za mało grzebałem.

Coś robię źle, bo jak widzę, jakie inni strzelają fotki takim zestawem jak mój...zdjęcia są żywe, 3d, kolorowe...bajka.

Jakiś pomysł ?

PZDR

 

ps.Wrzucę później foty do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak SB800

A ja myslalem o SB600 - nie bedzie wystarczajaca?

Do nauki polecam SB600. Zabawa z taką lampą, to coś innego niż wbudowany flesz :wink:

Weź Sigmę 17-70 lub coś w okolicach 17-55 ze światłem 2.8

A chcialem wziac ten 18-200 z VRII...

Mysle, ze wlasnie fajny na poczatek, bo pokrywa zakres dla mnie uzyteczny i ujmuje mnie ta stabilizacja...

Polecam 18-200. Mogłoby się wydawać ze taki uniwersalny zakres to będzie jakieś dziadostwo(bo jak coś jest o wszystkiego, to jest do niczego :wink: ), jednak ten obiektyw daje radę. No i VR to przydatna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18-200 z VRII

Używam tego obiektywu i na pewno nie powala na kolana, ale uważam że zły nie jest. Na pewno warty uwagi gdy chce się jakiegoś naprawdę uniwersalnego szkła.

Gdyby ktoś miał wątpliwości kupić-nie kupić, to polecam obiektywne (a także subiektywne :wink: ) komentarze użytkowników pewnego obiektywu http://www.ceneo.pl/;015411943-10.htm#productOpinions

 

:mrgreen:

Mnie ten obiektyw nie urzekł :twisted: :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pejzarz (ostatnio śliczne widoki w Kotlinie Kłodzkiej) wyszły mdłe, szare i płaskie :(. Grzebałem w PS (foty robię w RAWie), ale nie przyniosło to porządanych efektów. Pewnie za mało grzebałem.

A tak probowales :arrow: http://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=487 :?: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pejzarz - językiem fachowym podróżników, wtajemniczonych, można by rzec, to góry Liu Pej (Liu Bei). w północno-zachodnich Chinach, w południowo-wschodnim przedłużeniu Tien-szanu. No ale Przemeq, nie wymagam takiej wiedzy od Ciebie :razz: Brawo za czujność. Modzi rules !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten obiektyw nie zrobił na mnie wrażenia

O to chyba trudno, ponizej czegos za 20kPLN? :mrgreen:

Trochę tutaj. Click Me. Please.

Znam te strone bardzo dobrze - dawno ja czytalem - a Twoj post o DL mnie oswiecil. Ale dzieki za linka.

Zakres może pokrywa. Pytanie jaką chcesz mieć jakość zdjęć. Pomiędzy takimi zoomami, a mniejszymi (i porządniejszymi) potrafi być duża różnica. Nawet bardzo duża.

Zapewne taka, jak i w cenie. Nie mierz mnie swoja miara - to ma byc pierwszy sprzet DSLR.

Polecam 18-200. Mogłoby się wydawać ze taki uniwersalny zakres to będzie jakieś dziadostwo(bo jak coś jest o wszystkiego, to j :shock: est do niczego :wink: ), jednak ten obiektyw daje radę. No i VR to przydatna rzecz.

O,o!

komentarze użytkowników pewnego obiektywu http://www.ceneo.pl/;0154...productOpinions

No i co ja mam myslec, po czyms takim: "Jakością niemal dorównuje obiektywowi zrobionemu dla mnie przez Leicę na specjalne zamówienie, którego kiedyś używałem (sprzedałem go i kupiłem córce dom, nieduży jacht i działkę rekreacyjną na mazurach).".

Czy ktos normalny, napisalby cos takiego?

A tak probowales :arrow: http://www.dfv.pl/warszta...p-2.html?id=487 :?: :)

Fajne. Dzieki.

To samo da się zrobić w zwykłym RawTherapee

Ale facjata jest bez zmian...A o jej jasnosc glownie chodzilo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...