Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

a co ja (posiadający w domu tylko i wyłącznie MAC OS X) mam powiedzieć?
Hm...Zawsze wydawało mi się, że bogactwo programów dla makówek, zwłaszcza graficznych, poligraficznych itp. jest niezmierzone. Czasami nawet myślę, że następny sprzęt, jaki nabędę, to właśnie z jabłkiem na obudowie. Ale może to tylko legenda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ja (posiadający w domu tylko i wyłącznie MAC OS X) mam powiedzieć?
Hm...Zawsze wydawało mi się, że bogactwo programów dla makówek, zwłaszcza graficznych, poligraficznych itp. jest niezmierzone. Czasami nawet myślę, że następny sprzęt, jaki nabędę, to właśnie z jabłkiem na obudowie. Ale może to tylko legenda?

nie wiem czy to legendy, ja nie jestem profesjonalistą tylko zwykłym użytkownikiem i mówię tu o tym konkretnym jednym przypadku - Machinery hdr. Wspominałem już o darmowym Luminance ale jak już jest coś polskiego to chciałbym to bo np. Photomatix z wtyczką do Lightrooma kosztuje 120$ a nie 120zł jak Machinery :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak upieram sie ze macowka do zdjec nadaje sie i to bardzo, wspolpraca z aplikacjami typu aperture, lightroom plus cale mnostwo pluginow w zupelnosci daje pelne pole do popisu, kontrola nad barwa, komfortowa praca i user friendly interface daje zupelne zadowolenie. Przesiadlem sie 7 lat temu z windowsow,potem przesiadlem kolegow, przyjaciol, rodzine cala i pare firm... Nikt nie chce wracac do okienek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak upieram sie ze macowka do zdjec nadaje sie i to bardzo, wspolpraca z aplikacjami typu aperture, lightroom plus cale mnostwo pluginow w zupelnosci daje pelne pole do popisu, kontrola nad barwa, komfortowa praca i user friendly interface daje zupelne zadowolenie. Przesiadlem sie 7 lat temu z windowsow,potem przesiadlem kolegow, przyjaciol, rodzine cala i pare firm... Nikt nie chce wracac do okienek :)

podpisuję się pod tym obiema ręcami :wink:

to, że drobni programiści czasem nie portują swojego softu na Maca nie skreśla całej platformy - nie popadajmy w skrajności 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim z tego co pamiętam obróbka grafiki jednak szybsza na Macu - siedziałem parę godzin u kumpla i dużo sprawniej to szło niż u mnie z Photoshopem.. ale poza tym większych doświadczeń nie mam, ja z Windowsa jestem w miarę zadowolony, do tej pory było w porządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaki komp.

PC z windowsem 7 za w konfiguracji za 10 000 też śmiaga i dodatkowo nie ma problemu z kompatybilnością z całym światem.

 

1. windows 7 64 bit to już inny windows. Nie znam się od strony bebechów, ale widzę jak pracuje.

 

2. Częste porównania Mac z PC to Mac za 7000 (bo nie ma tańszych) a PC za 2000 i nie ma co się dziwić, że PC muli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie bardzo sobie radzę z tym HDR.

Pentax w kilku modelach ma wbudowany HDR, stawiamy sobie aparat na statywie (albo i nie jak ktoś ma dobre podparcie), walimy 3 fotki, resztą zajmuje się aparat - efekt całkiem przyzwoity, choć pewnie jak ktoś zrobi sobie 3 RAWy odsunięte o 3EV to osiągnie coś lepszego przy użyciu dedykowanego softu :)

 

Co do MAC vs PC... obecna przewaga ogryzków jest taka, że w standardzie dostają przyzwoity sprzęt i całkiem niezłą matrycę (choć taki Dell XPS 15 z matrycą FHD czy HP Elitebook z DreamColor wypadają lepiej), więc jak chcemy to porównywać z PC z Windows czy Linuksem, to trzeba zadbać o to by sprzęt był porównywalny mocą obliczeniową. Co do samej różnicy w wydajności samego oprogramowania.... raczej nie będzie, ta sama architektura, ten sam kod silnika aplikacji, inny tylko interfejs. Ale... tutaj jest wątek o fotografii, obróbka w fotoszopach to już się robi grafika :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie bardzo sobie radzę z tym HDR.

 

 

Co do MAC vs PC... obecna przewaga ogryzków jest taka, że w standardzie dostają przyzwoity sprzęt i całkiem niezłą matrycę (choć taki Dell XPS 15 z matrycą FHD czy HP Elitebook z DreamColor wypadają lepiej),

 

No nie nie nie.... Pomimo pełnej sympatii do ogryzków.. i ich posiadania od wielu lat - nie mówmy o przywoitości matryc - bo to jest miernej jakości (i nie tu znaczenia, czy pracujemy na macbook pro, imac czy nawet na wymienionych dellach czy hp) to do fotografii się po prostu nie nadaje - chyba, że mówimy o własnej amatorskiej zabawie gimpem czy innymi programikami i oglądaniu zdjęć tylko dla siebie - to oki.

Posiadam system dwumonitorowy ( czyli 2 razy 1920 x 1200 )- na jednym - tym macowym wyświetlam jedynie narzędzia, bo fotografie i ich obróbka tam nie wyglądają, na drugim tak naprawdę możemy mówić o pracy z fotografią, choć nie jest to mercedes, to jednak Eizo Flexscan SX2262W z kalibratorem. Przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówmy o przywoitości matryc - bo to jest miernej jakości (i nie tu znaczenia, czy pracujemy na macbook pro, imac czy nawet na wymienionych dellach czy hp) to do fotografii się po prostu nie nadaje - chyba, że mówimy o własnej amatorskiej zabawie gimpem czy innymi programikami i oglądaniu zdjęć tylko dla siebie - to oki.

Tak, tak, tak - zupełnie amatorsko, w końcu to forum poświęcone Subaru :) Niemniej zdecydowana większość klaptopów ma jeszcze gorsze matryce niż maszyny wymienione powyżej (chodzi o krycie zakresu sRGB itp. zwą to gamutem zdaje się).

Tak długo jak nie bierze się pieniędzy za obróbkę zdjęć to szkoda kasy na wypasiony monitor z kalibratorem. Lepiej sobie wygenerować (u kogoś kto ma kalibrator) własny profil icc do lapka, a nadwyżkę gotówki przeznaczyć na inne cele, w końcu po co strzelać z armaty do wróbla? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie bardzo sobie radzę z tym HDR.

 

 

... własnej amatorskiej zabawie gimpem czy innymi programikami ....

 

powielasz stereotypy.

Mógłbym Cię mocno zaskoczyć tym co potrafi GIMP.

Jest kilka narzędzi w gimpie, przy których PS klęka.

 

Od kilku lat w profesjonalnych projektach używam tylko GIMPa.

Nie tylko dlatego, że jest free, ale za jego funkcjonalność.

Ustaw w PS skróty narzędzi wg własnych potrzeb... ale... nie w kombinacji ALT, CTRL + litera.

Ustaw pojedynczą literę. Prośba retoryczna. W PS się tego nie da zrobić.

W GIMPie robi się to "od ręki"

Niby drobnostka, ale mając w prawej ręce piórko tabletu naciśnij lewą skrót "lewy ctr+P"... hi hi

 

Owszem jego wielookienkowość była "dziwna".

Jak z subaru... albo się nienawidzi albo kocha.

Jednak nowa wersja GIMPa jest z opcją jednookienkową i dowolnym ustawianiem narzędzi i okien.

Oraz fajnym zmienianiem skórek.

 

4220041_gimp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :)

Nie biorę pieniędzy za obróbkę zdjęć :). Tak jak wielu tutaj wydaje każde pieniądze na swoje hobby - czyli pojeżdżawki. ja trochę pstrykam i lubię to i lubię zabawki związane z fotografią - tak samo jak samą fotografię :) I podchodzę do tego temu jak najbardziej poważnie.

Stąd jeśli ktoś nie uznaje silników diesla w suaru, a 150 kucyków to farsa, tak i ja mam swoje typy w narzędziach fotograficznych :)

 

-- Pt mar 02, 2012 10:11 pm --

 

Stefan , masz rację - z racji, że gimp darmowy zakwalifikowałem go do narzędzi amatorskich. Wszak PS trochę kosztuje, do tego licencja za Aperture, czy Lighroom. Ale nie martw się - w tabletach są aplikacje, które budują wirtualne klawiatury z funkcjami przpisanymi do jednego wirtualnego klawisza - po prostu budujesz sobie wirtualne klawiatury funkcjonalne pod dowolne programy - kapitalna sprawa. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem jego [Gimpa] wielookienkowość była "dziwna".

Jak z subaru... albo się nienawidzi albo kocha.

Właśnie. Ja nie wyobrażam sobie pracy z Gimpem (nie amatorskiej, powiedziałbym, że zawodowo rzemieślniczej) w układzie jednookienkowym. Te mnóstwo okienek to jest wspaniała rzecz dla osoby zawodowo używającej tego zacnego programu. I bardzo brakuje mi tego w Inkscape, choć pojawiają się pewne namiastki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak upieram sie ze macowka do zdjec nadaje sie i to bardzo, wspolpraca z aplikacjami typu aperture, lightroom plus cale mnostwo pluginow w zupelnosci daje pelne pole do popisu, kontrola nad barwa, komfortowa praca i user friendly interface daje zupelne zadowolenie. Przesiadlem sie 7 lat temu z windowsow,potem przesiadlem kolegow, przyjaciol, rodzine cala i pare firm... Nikt nie chce wracac do okienek :)

 

No bo jak juz raz ktos sie przejedzie Subaru to do Syrenki nie bedzie chcial wracac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że teraz to się robi zdjęcia na fotelu przed monitorem a nie z aparatem w ręku.

No no, czy to jest jeszcze fotografia?

 

Ciekawe... ciekawe... ale na mój gust nudne takie robienie zdjęć... chyba, że wiesz coś o tym więcej... a się nie chwalisz..

 

-- Pn mar 12, 2012 11:37 pm --

 

No, ja wiem czy tańszy?

Mi do robienia zdjęć wystarcza aparat, obiektyw i jakaś klisza.

 

A ciemni nie potrzebujesz, oddajesz kliszę do labu.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nie podyskutujemy. Pomimo tego, że mam wiele do czynienia ze sprzętem fotograficznym cyfrowym jestem w tej dziedzinie tradycjonalistą i nie mam zielonego pojęcia o robieniu zdjęć za pomocą komputera a ciemnie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam wiele do czynienia ze sprzętem cyfrowym, ale nadal zabieram gdzie niegdzie kliszę - ale to tandem uzupełniający się z cyfrą - a niestety czasu nie cofniemy - coraz więcej producentów wycofuje klisze, chemię... itp. Ja idę do przodu bo obudzę się kiedyś z ręką w nocniku. Mam dwie ciemnie - jedną cyfrową drugą analogową (takżę krokus) i jakoś coraz więcej czasu spędzam przy cyfrowej - nie oceniam - ale nie obrażam się na nowoczesność.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadrowy, Nie obrażaj się ja cię rozumiem. Z tego co widzę fotografia to twój zawód, przynajmniej po części. Wiem, że za tym idzie pasja, to widać na twojej stronie.

E tam z chemią i filmami nie ma problemu i mam nadzieję, że tak zostanie. Zszedłem do podziemia w przenośni i dosłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oqrek - dzięki, ale to tylko i aż pasja - od wielu wielu lat - i niech tak zostanie. Zarabiam zupełnie gdzieś indziej :)

Obyś wytrwał w tym podziemiu jak najdłużej, bo życie i cywilizacja oraz prawa rynku są nie ubłagalne.... życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...