Skocz do zawartości

Fotografia


kanap4

Rekomendowane odpowiedzi

była dyskusja o obiektywach... ja ostatnio do mojego Nikona D50 zakupiłem Nikkora 70-210 f/4-5.6 i powiem wam że różnica między nim a kitem 18-55 jest zatrważająca... wg mnie naprawdę niesamowicie dużo lepiej wychodzą mi zdjęcia z 70-210, obszerna galeria tutaj była robiona wyłącznie na 70-210:

 

https://picasaweb.google.com/dithrim.jd ... directlink

 

fakt faktem że potrzebowałem go głównie właśnie do takich imprez typu pojeżdżawki, wcześniej robiłem kitem i szło mi to marnie, zdjęcia bez rewelacji... a te - sami oceńcie. Wg mnie jest dużo lepiej niż moje wcześniejsze zdjęcia - a obiektyw kupiłem używany za 350pln, praktycznie bez wad - i nie poznaję własnego aparatu po tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem Nikkora 70-210 f/4-5.6 i powiem wam że różnica między nim a kitem 18-55 jest zatrważająca...

Różnica wynika raczej z innej głębi ostrości jaką produkuje dłuższa ogniskowa. Wiadomo, że krótki obiektyw nie wypełni kadru celem, gdy ten będzie zbyt daleko - o co przy takich warunkach bardzo łatwo.

 

No właśnie jaki powinienem dobrać obiektyw do Canona EOS 550D. Mam EFS 18-135mm.Obecnie ostrość zdjęć mnie nie zadowala

A co konkretnie fotografujesz? Jakie ogniskowe są Ci potrzebne? Podaj przykładowe zdjęcia gdzie ostrość nie jest zadowalająca (wraz z informacją EXIF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem Nikkora 70-210 f/4-5.6 i powiem wam że różnica między nim a kitem 18-55 jest zatrważająca...

Różnica wynika raczej z innej głębi ostrości jaką produkuje dłuższa ogniskowa. Wiadomo, że krótki obiektyw nie wypełni kadru celem, gdy ten będzie zbyt daleko - o co przy takich warunkach bardzo łatwo.

 

No właśnie jaki powinienem dobrać obiektyw do Canona EOS 550D. Mam EFS 18-135mm.Obecnie ostrość zdjęć mnie nie zadowala

A co konkretnie fotografujesz? Jakie ogniskowe są Ci potrzebne? Podaj przykładowe zdjęcia gdzie ostrość nie jest zadowalająca (wraz z informacją EXIF).

 

EXIF mam rozumieć,że to program który rozpoznaje parametry zdjęcia i jest na płycie dołączonej do aparatu :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EXIF to dane zdjęcia (np czas naświetlania, przysłona, ISO) które można uzyskać za pomocą jakiegoś programu, ja np używam Opanda iExif

 

Różnica wynika raczej z innej głębi ostrości jaką produkuje dłuższa ogniskowa. Wiadomo, że krótki obiektyw nie wypełni kadru celem, gdy ten będzie zbyt daleko - o co przy takich warunkach bardzo łatwo.

 

tak też właśnie sądziłem, i właśnie po to chciałem dłuższy obiektyw... osobiście jestem bardzo zadowolony, lepszy mógł być chyba tylko 70-210 ze stałą ogniskową 4 ale jest dużo droższy niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlo20, W takim razie czas na większą torbę:

Parka "budżetowa":

http://www.photozone.de/canon-eos/482-t ... 28vc_canon

http://www.photozone.de/canon-eos/277-t ... rt--review

 

Jak kasy masz więcej, to jest cała zgraja "elek", ale mają małą wadę - są pełnoklatkowe i w APS-C jest niestety "dziura" w zakresie ogniskowych.

 

A jak dalej jakość za słaba... to zostaje komplet szkiełek stałoogniskowych.

 

Swoją drogą, zanim zaczniesz wywalać kasę na nowe szkła... AF nie zawsze działa poprawnie, szczególnie jak jest ciemny obiektyw i jest mało światła - fotka mercedesa. Co do reszty fotek... przejrzystość powietrza też ma znaczenie, w ciepły dzień jest kiepska :)

 

I czemu te zdjęcia mają ledwie 4,2Mpix, jak aparat wyciąga 18Mpix?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bardzo są obrobione na pc? Nie to żebym był przeciwnikiem. Po prostu niektóre z nich są takie czyste i ostre jak brzytwa, że aż.

 

większość (ale też nie wszystkie) ma wyostrzenie +15%, dosłownie kilkanaście ma zwiększony kontrast, niektóre mają lekki filtr ocieplający (5 - 10%) - poza tym nic nie robione. Na dokładniejszą obróbkę tylu zdjęć potrzebowałbym chyba miesiąc czasu :) dzięki za opinię - różnica wynika właśnie z lepszego obiektywu, za 2 tygodnie następny FJS i postaram się być, i zrobić fotki przynajmniej na tym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki aflinta chyba poszukam czegoś w obiektywach Canona,może coś używanego

Jedna elka to cena tokiny i tamrona razem wziętych (jak weźmie się pod uwagę wszystkie nowe). Dobry obiektyw nie przeskoczy ograniczeń AF (choć nieco pomoże) i nieprzejrzystego powietrza.

Miałeś włączoną stabilizację? Czemu tak niska rozdzielczość zdjęć przykładowych? Może brak ostrości to wina kiepskiego skalowania zdjęć? RAW żadnych nie masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,praktycznie zawsze mam włączoną stabilizację.Miałem małą kartę pamięci,więc zmieniłem rozdzielczość.Wszystkie zdjęcia mam w formacie JPEG,ale mogę zrobić jako przykład w RAW.

 

-- Śr lut 08, 2012 1:15 pm --

 

http://allegro.pl/canon-50mm-f-1-8-mk-i ... 83586.html :?:

 

http://allegro.pl/canon-ef70-200mm-f-4l ... 70380.html :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem małą kartę pamięci,więc zmieniłem rozdzielczość.Wszystkie zdjęcia mam w formacie JPEG,ale mogę zrobić jako przykład w RAW.

 

karty pamięci to teraz grosze... chyba że masz jak ja, że aparat czyta tylko SD, a SDHC już nie, wtedy żonglujesz 2gigówkami ;)

 

8gb SDHC kingstona można kupić za 30zł z wysyłką na allegro.

 

Ja jak robię zdjęcia statyczne to zawsze w RAW... np sesja auta itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlo20, L-ka fajna, ale Twoje zdjęcia były robione na znacznie krótszych ogniskowych :) Więc nie wiem czy to będzie dla Ciebie użyteczne. Ten obiektyw 50mm chyba nie będzie miał działającej ostrości z Twoim aparatem - nie masz śrubokręta, a obiektyw nie jest USM z tego co widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RedSun wtedy nie miałem karty :wink: Kupiłem aparat i od razu rzuciłem się w wir robienia zdjęć,nie mając bladego pojęcia,że z tą kartą nie poszaleję :wink:

 

aflinta prawie co roku jeżdżę na jakieś Grand Prix,a tam przydałby się obiektyw z dużą ogniskową,taka L-ka np. Z drugiej strony tachać ze sobą torbę z drogim sprzętem :?: :roll: Biorąc pod uwagę,że prowadzę bardzo rozrywkowy tryb życia... :wink: Hmmm jestem w wielkim dylemacie,kiedyś miałem malutki kompaktowy aparacik i byłem niezadowolony z jakości zdjęć,teraz mam coś lepszego i też jest źle ehhh :roll: :idea:

 

A może obiektyw asferyczny :?: :?: :?: :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O, nie zauważyłem - edycja postu/sklejenie z kolejnym nie podbija na liście :oops:

 

A może obiektyw asferyczny

W zasadzie ta szumna nazwa to kwestia jednej soczewki... i dzisiaj większość dobrych (światło 2,8) obiektywów "to" ma :)

 

prawie co roku jeżdżę na jakieś Grand Prix,a tam przydałby się obiektyw z dużą ogniskową,taka L-ka np. Z drugiej strony tachać ze sobą torbę z drogim sprzętem Biorąc pod uwagę,że prowadzę bardzo rozrywkowy tryb życia...

Tych dwóch rzeczy raczej nie pogodzisz, bo jakość sprzętu przekłada się na wagę i wykładniczo na cenę. Masz w zasadzie da kierunki, rozwoju sprzętu. Dokupić do istniejącego korpusu tzw. Travel Zoom - czyli obiektyw 18-200/3,5-6,3. Wielu tutaj się skrzywi... ale jeżeli zdjęcia robisz na otwartej przestrzeni, w słoneczny dzień to wydaje się to całkiem rozsądny wybór. Jeszcze lepszym uzupełnieniem takiego obiektywu byłby korpus nie z lustrem, ale ostatnio coraz popularniejszy "kompakt" bez lustra, za to z pełną matrycą APS-C. Całość lekka, relatywnie niedroga i jakościowo (w ładny dzień) zadowalająca. No i na koniec, warto podejść jak najbliżej fotografowanej sceny, nagrzanego falującego powietrza żadna optyka nie pokona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

 

Mam Canona 600 D i jakieś dwa typowe obiekty chyba jeden z nich to 18-55. I mam na wstępie bardzo proste pytanie : jak zrobić zdjęcie (jadącej) rajdówce skoro aparat zwykle ustawia wolno ostrość ? (sorki jeśli rozśmieszę tym pytaniem profesjonalistów ale takie to ludzie mają problemy czasami) . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wstępnie ustawić ostrość na oko, dać dużą przysłonę, żeby mieć dużą głębię ostrości, wyłączyć AF i powinno być OK.

Dodatkowy plus to rozmazane tło, gdy będziesz prowadził aparat za samochodem, bo czas naświetlania się wydłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...