Skocz do zawartości

Legacy a rozmiar ogumienia + szerokość zimowek ?


Piotter

Rekomendowane odpowiedzi

Chce "obuć" mojego Legacy '95r. w zimówki i przy okazji szukania szukania tychże, odkryłem ciekawą dla mnie rzecz. Otóz znalazłem informacje że dla tego modelu z podanego rocznika domyslna opona jest 175/70R14 a opcjonalna 185/70R14. Jezeli dobrze rozumiem te oznaczenia to sa to opony o róznych średnicach, więc jak to jest ? Fabrycznie Legasie wyjezdzały albo z takimi albo z drugimi, czy tez zamienne sa w ramach danego egzemplarza ? To jak w takim razie dziala tam ABS, predkościomierz itd. ?

Nastepna kwestia z nieco innej beczki: Oponiarze twierdza ze zimowki powinny byc wezsze niz letnie. Mam 185/70R14 to powinienem zakladac wezsze czy moge spokojnie montowac takie jake sa teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd informacja o oponach 175/70/R14. W każdym razie w przypadku modelu z 1996 roku i silnikach 1,8 2,0 oraz 2,2 rozmiar opon to 185/70R14 lub 195/60/R15 - tak podaje instrukcja. Odnośnie opona węższa - szersza, to zimowe mam tak samo szerokie jak letnie - czyli 195mm. Przy tak wąskich oponach zakładanie jeszcze węższej mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W antycznej instrukcji do MY 93 sa az trzy rozmiary 175/70/R14 185/70/R14 i bodajze 195/65/R14. W okolicach drzwi kierowcy powinienes miec naklejke z rozmiarem, ktory byl fabrycznie zamontowany.

Ja mam zimowki wezsze 175 a letnie 185.i o dziwo roznica nawet na wiekszych dystansach jest zbyt mala, zeby jednoznacznie stwierdzic, ktore opony sa zalozone. Oczywiscie bez podgladania :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzalem ta naklejke. Faktycznie rozmiaru 175 tam nie mam wogóle. Jest natomiast 195/65R15 i tu nastepna kwesta. Kolega twierdzi ze moj samochod jest nieco za słaby żeby zakładać szersze opony. A jest to wersja GL z 1995r z silnikiem wolnossacym 2.0l . Inna sprawa że jakbym miał instrukcje od mojego Legacy to bym nie pytał, tylko tam zajrzał, a w najlepszym razie (teoretycznie) moglbym miec ja po niemiecku co i tak sprawy nie zalatwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest natomiast 195/65R15 i tu nastepna kwesta.

Chyba 195/60R15

 

Kolega twierdzi ze moj samochod jest nieco za słaby żeby zakładać szersze opony.

A po co Ci szersze? Chcesz 16" zakładać? 195 w tym aucie jest zupełnie OK :)

 

A jest to wersja GL z 1995r z silnikiem wolnossacym 2.0l . Inna sprawa że jakbym miał instrukcje od mojego Legacy to bym nie pytał, tylko tam zajrzał, a w najlepszym razie (teoretycznie) moglbym miec ja po niemiecku co i tak sprawy nie zalatwia.

To właśnie piszę masz dwa rozmiary do wyboru: 185/70R14 lub 195/60R15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy owak na zimę zwłaszcza na śnieg warto pomyśleć o węższym ogumieniu. Powoduje to zwiekszenie nacisków powierzchniowych i poprawe przyczepności. Wystarczy spojżeć na WRCówki na rajdach zimowych. Tam opony mają szerokość jak dojazdówki (pomijam że mają w sobie ładne pół kg kolców :) )

PZDR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy owak na zimę zwłaszcza na śnieg warto pomyśleć o węższym ogumieniu. Powoduje to zwiekszenie nacisków powierzchniowych i poprawe przyczepności. Wystarczy spojżeć na WRCówki na rajdach zimowych. Tam opony mają szerokość jak dojazdówki (pomijam że mają w sobie ładne pół kg kolców :) )

PZDR!

Ale w zimie mało kto większość po śniegu jedzie. A wilgotny asfalt jednak lepiej pokonuje się na szerszych kapciach niż węższych :) Dlatego przy rozmiarze jaki standardowo mają starsze legace szkoda sobie głowy węższymi gumami zawracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy owak na zimę zwłaszcza na śnieg warto pomyśleć o węższym ogumieniu. Powoduje to zwiekszenie nacisków powierzchniowych i poprawe przyczepności. Wystarczy spojżeć na WRCówki na rajdach zimowych. Tam opony mają szerokość jak dojazdówki (pomijam że mają w sobie ładne pół kg kolców :) )

PZDR!

Ale w zimie mało kto większość po śniegu jedzie. A wilgotny asfalt jednak lepiej pokonuje się na szerszych kapciach niż węższych :) Dlatego przy rozmiarze jaki standardowo mają starsze legace szkoda sobie głowy węższymi gumami zawracać.

True! Choc wode łatwiej odpompować także z pod wąskiego kapcia niz z pod szerokiego. Ale fabryczne kapcie dobrane sa zapewne przez producenta tak aby być kompromisem na suchym/mokrym/zaśniezonym jak to zwykle bywa przy wielkoseryjnej produkcji.

PZDR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z parametrow opony jest jej obciazalnosc. Zalezy ona miedzy innymi od rozmiaru opony. Jak bedziecie zakladac wezsze opony, to sie upewnijcie ze indeks dopuszczalnej wagi nie jest mniejszy niz na seryjnych oponach. Jest to kolejna cyfra po rozmiarze felgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...