Jump to content

Zwiększanie mocy.Czy warto?

Andre44
 Share

Recommended Posts

Czy mogę prosić doświadczonych kolegów o odpowiedź na parę pytań?

Zaznaczam,że nie mam o tym najmniejszej wiedzy.

Chodzi o powiększenie mocy i momentu obrotowego.Jak to się robi?

Jakie są za i przeciw?(żywotność silnika,spalanie,skutki uboczne)

Ile można zyskać?(moc)Jakie są koszty?

Forester 2.0XT 177KM

Z góry dziękuję.

zmieniając turbinę w Foresterze takim jak Twój na turbinę z imprezy (TD04L), uwalniając układ wydechowy przez pozbawienie się katalizatorów (można je zastąpić zwykłą rurą z "kwasówki") oraz poddając auto umiejętnemu przeprogramowaniu ECU można spokojnie osiągnąć 230-250 KM i 320-340 NM.

Przy normalnej jeździe żadne elementy silnika czy skrzyni biegów nie cierpią, a kultura pracy, płynność przyspieszania i zapas mocy przy wyprzedzaniu nieporównywalnie lepsze.

Koszty - turbina powiedzmy 700 zł, prace przy wydechu powiedzmy 700 zł (no chyba, że szuka się markowych nowych elementów), remap... to już nie wiem, pewnie od 1500-2000 zł wzwyż.

Na dodatek wcale nie wzrasta spalanie. I bez większych problemów przechodzi się badania techniczne.

Oczywiście zakładam, że silnik przed operacją jest w doskonałej kondycji - nie był przegrzany, ma szczelne uszczelki itd.

Jest kilka takich Foresterów na Forum, na dodatek mają instalację LPG, działają i dają swoim właścicielom dużo frajdy.

Wielkie dzięki.Bardzo to kuszące jest.Czy mogę prosić Kolegów,którzy zrobili to w Forkach takich jak mój

o podzielenie się wrażeniami.Czy zrobiłbym taką operację w Olsztynie?

Pozdrowienia z Mazur.

W Olsztynie z pewnością dokonasz modyfikacji mechanicznych, jednakże nie powinno się po takich modyfikacjach a bez przeprogramowania sterownika silnika zbyt dużo podróżować.

Samo przeprogramowanie sterownika silnika polecałbym zrobić np w Warszawie... a daleko do niej nie masz. Szczegóły PW, bo na forum można polecać tylko ASO.

Jest jeszcze inna opcja.

Bez ingerowania w sprawy mechaniczne, o których pisze tzd i to zupełnie, kompletna seria, można samą mapą osiągnąć na tym zestawie ok. 200KM, tak np. robią w Poznaniu, niemniej jednak jest maks jaki można uzyskać w takim set-upie. Każe następne podnoszenie parametrów wymaga ingerencji w mechanizmy i układy...

• 11 months later...

trochę wroce do tematu, rok juz minął, ciekaw jestem czy dzialales cos ze swoim Forkiem i czy jeszcze go masz? U mnie byc moze plany podobne i również NSZ. Pozdro

Na dodatek wcale nie wzrasta spalanie.

To ciekawe, bo u mnie wzrosło o 20% :D Jak zapytałem mojego tunera , to odpowiedział, że to są bajki o spalaniu i nic za darmo.Większa moc i moment = wzrost spalania i tyle. Tym bardziej że nikt nie robi takich modów w celu ekodrivingu .

trochę wroce do tematu, rok juz minął, ciekaw jestem czy dzialales cos ze swoim Forkiem i czy jeszcze go masz? U mnie byc moze plany podobne i również NSZ. Pozdro

Ponad rok temu po zakupie Forka,pochłaniałem wszelkie informacje.Naczytałem się również o podnoszeniu mocy.Jest to na pewno bardzo kuszące ale na teorii

się skończyło.Forek oczywiście jest a marce będę chyba długo wierny.

Podniesienie mocy powinno być końcowym etapem modyfikacji. W pierwszej kolejności zawias i hamulce, szczególnie w forku, który ma duży prześwit i na seryjnym zawiasie buja się dosyć mocno w zakrętach.

zento,

Oczywiscie, to co piszesz to prawda, upgrejd hamulcow czy zawieszenia w zasadzie nie powinien miec efektow ubocznych (procz finansowych oczywiscie) i nie budzi to rowniez takich kontrowersji jak ingerencja w osprzet czy elektornikę.

Tarpan Mozesz sie podzielic jakie mody zapodales na +20% spalania? i ile w tym wzroście cięższej nogi ? :)

-- N mar 18, 2012 7:51 pm --

Andre44,

A jak spalanie w serii? ja dosc dlugo jezdzilem n/a niedawno nastapila przesiadka na XT i staram sie to ocenic. W zasdzie porownanie spalania z kims kto smiga po tym samym "miescie" ma mysle wiekszy sens. Z gory dzieki za info.

Andre44,

A jak spalanie w serii? ja dosc dlugo jezdzilem n/a niedawno nastapila przesiadka na XT i staram sie to ocenic. W zasdzie porownanie spalania z kims kto smiga po tym samym "miescie" ma mysle wiekszy sens. Z gory dzieki za info.

Spalanie to wiadomo bardzo indywidualna sprawa.Ja nie mam zbyt ciężkiej nogi.Spalanie to w moim przypadku średnio

ok.13-14 L (LPG).Co masz na myśli "po tym samym mieście"?

Andre44, szczytno, chyba ze nie te szczytno warmia&mazury..

-- Pn mar 19, 2012 3:38 pm --

-- Pn mar 19, 2012 3:39 pm --

Cos mi sie tam na górze za dużo nawklejało z mobilnego :/

Ano witam, dlatego w sumie wrocilem do wątku bo zobaczyłem "Skąd". ;)

Dzis wrocilem od doktora gazowego 1K w plecy, ale poprzedni wlasciciel nie uznawal słowa "regulacja i serwis" niestety.

Przed jakimikolwiek modami chce miec pewnosc ze wszystko jest jak należy z autem, może pozniej jak starczy sił i $$ zacznie się hobbystyczne poprawianie serii..

Cos mi chyba pablonas wspominal o XT w Szczytnie to pewnie o Twoim?