Skocz do zawartości

Płyta DVD do nawigacji - Outback 3.0 MY04


Slawski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mało kto wie, jak widać. To wrzucę aktualizację.

 

Otrzymałem odpowiedź z salonu Emila Frey-a z Genewy, że owszem mają aktualizację na sprzedaż za 380,- CHF, ale w wersji na Europę Zachodnią (A/B/CH/CZ/D/DK/E/F/FIN/FL/I/IRL/L/N/NL/P/S/UK).

 

W takim razie kontynuuję poszukiwania mapy 2010 na nasz region (bo na 2009 w wersji v1 udało mi się zdobyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Czy ktoś wie czy możliwe jest dokupienie płyty DVD do nawigacji? Chodzi mi oczywiście o Polskę. Auto jest ze Szwajcarii i ma tylko zachodnią Europę. Może z jakiegoś rozbitka dało by radę odzyskać?

 

Ja poradziłem sobie w ten sposób, że kupiłem i uzywam map od Toyoty.

W pewnym momencie miałem problem bo przestały działać (pytałem m.in tu na forum, ale bez odpowiedzi).

Ostatecznie problem rozwiązałem i mapy działają dalej.

 

Też chciałem kupić mapy subarowskie, ale skutecznie się wyleczyłem z tego pomysłu, kiedy w ASO zapropponowano mi cenę 9 tyś

Tak to nie pomyłka i gość wiedział, że pytam tylko o mapy a nie całą nawigację.

 

Najwyraźniej polityka Subaru akurat w tym aspekcie jest niestety chora.

Szkoda, bo to dobra marka i ja mam bardzo dobre doświadczenia z serwisem, ale NAVI w Subaru to pięta achillesowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Ja poradziłem sobie w ten sposób, że kupiłem i uzywam map od Toyoty.

W pewnym momencie miałem problem bo przestały działać (pytałem m.in tu na forum, ale bez odpowiedzi).

Ostatecznie problem rozwiązałem i mapy działają dalej..

to proszę opisz jak rozwiązałeś problem, może inni też skorzystają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Ja poradziłem sobie w ten sposób, że kupiłem i uzywam map od Toyoty.

W pewnym momencie miałem problem bo przestały działać (pytałem m.in tu na forum, ale bez odpowiedzi).

Ostatecznie problem rozwiązałem i mapy działają dalej..

to proszę opisz jak rozwiązałeś problem, może inni też skorzystają

 

Moje doświadczenia dotyczą navigacji kenwooda w OBK (u mnie rocznik 2006, ale najpewniej dotyczy to lat 2004/5 do co najmniej 2007/8).

Jesli ktoś ma taką navi w legacy/tribeca to teoretycznie tez powinna działać.

 

Tak więc, aby działały mapy od Toyoty potrzebny jest firmware navi w wersji co namniej 3100.

Po resecie komputera (np. odłączeniu akumulatora) w navi ustawia się fabryczny firmware (firmware=oprogramowanie nawigacji) i jeśli to będzie starsza wersja to należy wykonać update.

Update firmware wykonuje się automatycznie (o ile jest potrzebny) po włożeniu płyty z mapami. Nie muszą to być mapy polski, może to Wester Europe.

 

Niestety nie można kupić nigdzie samego firmware (ani w Subaru, ani u Kenwooda)

Więc jeśli ktoś ma starszy firmware w nawigacji to pozostaje nabycie gdzieś używanej płyty z mapą np. Western Europe.

Wystarczy już soft z płyty: SUBARU Navigation DVD European Edition v2006-2007. Potem same mapy nie są przydatne choćby z ich "przeterminowania".

 

To nie jest miejsce aby o tym pisać i nie popieram takich rozwiązań, ale teoretycznie wystarczy poprosic kolegę, aby pożyczył swoją płytę navi (Edition v2006-2007 lub nowszą) celem włożenia na chwilę i wykonania aktualizacji firmware (całość trwa kilkadziesiąt sekund).

Potem mozna już kupić i używać legalnie nabytych map (od Toyoty). Działa do czasu odłączenia aku. jeśli to nastąpi to nalezy procedurę powtórzyć.

Wytłumaczeniem moralnym dla takiego postepku może być brak mozliwości nabycia samego firmware jak i sama polityka SIP w kwestii navi.

 

I jeszcze jedno sprostowanie.

Mapy działają bez zarzutu, tj. nawigacja na ekranie, wyszukiwanie celu, programowanie trasy. Nie działa głos lektora.

Mnie to nie przeszkadza. I tak wyłączałem zawsze (w nawigacji przenośniej).

Tyle tytułem uzupełnienia.

 

pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie jest coś takiego jak PW, naszym gospodarzem jest SIP :? :P 8)

 

A co ma PW w tym wypadku :?:

Ktoś zapytał. Ktoś odpowiedział. W temacie który prawodpodopnie interesuje innych.

Nikt tu nie obraża SIP. Nikt nie pisze bezpodstawnych zarzutów.

To że sprawa navi jest delikatnie mówiąc ignorowana przez SIP można wywnioskować z wielu innych postów.

Nie byłoby tematu, gdyby tak nie było.

 

Może nie kupiłem (jeszcze) nówki Subaru w salonie, ale serwisuję auto w ASO, kupuje tylko oryginalne części, oleje itp.

Pośrednio jestem klientem SIP i chciałbym być jak najdłużej bo mają "dobry towar" w sprzedaży.

Ale w tym jednym elemencie mocno kuleją, odstają od konkurencji.

Imho ktoś błędnie ocenił, że na każdym elemecie pojazdu muszą zarobić określona marżę, a ponieważ navi fabrycznych nie sprzedaje się dużo to najpewniej wyszło im z kalkulacji że nie opłaca się wspierać navi i stąd powszechne problemy z mapami polski, szczególnie do starszych aut.

 

A to błędna polityka, bo niewielkim kosztem (właściwie zyskiem) obniża wartość marki.

Sądzę, że wielu użytkowników, nawet starszych aut, gotowych byłoby wydać kilkaset złoty na aktualizacje map (niekoniecznie co roku, może co dwa lata, ale jednak). U Toyoty mapy kosztują 700 pln i to jest jeszce akceptowalne, mimo że droższe niż mapy do przenośnych nawigacji.

 

pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i może nawet w ojczystym języku :idea: (Doda :idea: ) :wink:

Czy jak Ci Doda powie, żebyś skręcił w lewo, to skręcisz w lewo? :wink: :lol:

.. dobre pytanie bo spotkałem się z myleniem stron u kilku kobiet... :wink: fakt, może to być kłopotliwe - wydłuży czas reakcji i potem już tylko standardowe "tam trzeba było skręcić" :mrgreen: z Wiślakiem pewnie bezpieczniej.. no ale zdrugiej strony.. "kotku.." czy "kowboju..." bezcenne :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

-- 3 wrz 2010, o 09:58 --

 

... no i z tego wszystkiego zadzwoniłem do ASO i się dowiedziałem, że mapy nowe są ale są 2 problemy:

- nie można ich oddzielnie kupić a tylko z nowy autem które ma navi w std (pozyskanie map wyjdzie więc drogo.. :mrgreen: )

- nie ma lektora PL - czyli nie ma co marzyć o Dodzie czy Wiślaku.. :cry:

a SIP pewnie nie zdecydował się na sprzedaż tych map luzem bo to chyba zabronione handlować w PL czymś do czego nie ma instrukcji PL a w dodatku komendy też wydaje jedynie w obcym języku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i może nawet w ojczystym języku :idea: (Doda :idea: ) :wink:

Czy jak Ci Doda powie, żebyś skręcił w lewo, to skręcisz w lewo? :wink: :lol:

(...)

... no i z tego wszystkiego zadzwoniłem do ASO i się dowiedziałem, że mapy nowe są ale są 2 problemy:

- nie można ich oddzielnie kupić a tylko z nowy autem które ma navi w std (pozyskanie map wyjdzie więc drogo.. :mrgreen: )

- nie ma lektora PL - czyli nie ma co marzyć o Dodzie czy Wiślaku.. :cry:

a SIP pewnie nie zdecydował się na sprzedaż tych map luzem bo to chyba zabronione handlować w PL czymś do czego nie ma instrukcji PL a w dodatku komendy też wydaje jedynie w obcym języku..

 

Brak lektora PL byłby do zakceptowania (lepsza navi bez lektora niż jej brak lub nieaktualne mapy).

"Wymówka" z instrukcją to niezły żart - mam nadzieję że tak jest :shock: , a rzeczywiste powody są inne, co nie zmienia faktu, że niezrozumiałe dla mnie.

 

Ale problem pierwszy niestety skutecznie zniechęce do zakupu płyt navi, przynajmniej osoby które już mają auto i nie planują w krótkim terminie drugiego.

Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale skoro to niemożliwe, to tylko możesz pomarzyć

pozostaje jeszcze opcja gumowego ssaka na szybkę + Automapa... :idea::lol:

 

PS ale masz liczbę postów

ps. a teraz jestem już "uzależniony" i jak u teraz sprzedawać Tribecę... :? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do tego, co napisał Świeżynka dodam, że hulają także mapy Land Rovera i to z lektorem (oczywiście nie polskim), choć są nieco mało precyzyjne. Zaleta jest taka, że jak kierowca zmieni trasę, to nie upiera się przy zawracaniu, ale natychmiast szuka alternatywy. POLECAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, co napisał Świeżynka dodam, że hulają także mapy Land Rovera i to z lektorem (oczywiście nie polskim), choć są nieco mało precyzyjne. Zaleta jest taka, że jak kierowca zmieni trasę, to nie upiera się przy zawracaniu, ale natychmiast szuka alternatywy. POLECAM!

Masz na myśliu wersję 2010, czy 2009, o których od roku wiadomo na Forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...