Skocz do zawartości

Zmienne fazy rozrządu a obroty silnika


Pavulion

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Pavulion napisał(a):

Przy jakich obrotach silnika, zmieniają się fazy rozrządu? Głównie chodzi mi o silnik EJ20

Przy każdych ;) jeśli pytasz o wolnossący silnik to przyspieszanie wałków dolotowych zależy głównie od obciążenia i zmienia się płynnie w całym użytecznym zakresie obrotowym. W dużym uproszczeniu, im większe obciążenie i niższe obroty tym wałki bardziej przyspieszone.

W wersjach turbo jest trochę inaczej.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taki ciągle powielany mit w internecie że walki się przestawiają od jakiś tam obrotów. I tak jest też w innych markach. Inaczej się zachowują jak silnik zimny, inaczej jak ciepły, inaczej przy hamowaniu silnikiem a inaczej przy pełnym bucie. Ale można powiedzieć że sterują się jakoś od momentu odpalenia silnika. To nie jest v-tec albo inne wynalazki sterujące samą pracą zaworów. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pavulion napisał(a):

Witam kolegów, nie doszukałem się więc zapytam.

Przy jakich obrotach silnika, zmieniają się fazy rozrządu?

Głównie chodzi mi o silnik EJ20. Ale jak ktoś posiada inne dane to też mile widziane.

 

dla przykładu forester z turbo 2005r
image.png.fb188db43047458a45a5240219be3d82.png

 

Tutaj wolnossak 3.0 z 2004r

image.png.42d43db96ba378a6c6bc4848c07751a1.png

 

 

jak widać w turbo avcs działa przy małych obciążeniach i niskich obrotach, a wolnossaku im większe obciążenie i niższe obroty tym więcej jest przyśpieszony wałek. Generalnie zmienna faza ma poprawić niuton w dolnym i średnim zakresie obrotów. W wysokich partiach dla N/A i turbo wałek jest na zero albo niewiele przestawiony.  

Edytowane przez ir3n3usz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...