Skocz do zawartości

Dziwne dźwięki przy porannym uruchamianiu silnika.


artu-44

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - rano przy pierwszym uruchamianiu silnika występuje dziwne rzężenie czy takie metaliczne gruchotanie, takie jak przy wypracowanym łożysku napinacza paska klinowego. Trwa to zaledwie chwilę, sekundę może dwie i początkowo myślałem że to właśnie któraś rolka na pasku ale potem już w ciągu dnia nic nie słychać, ani przy odpalaniu silnika, ani podczas pracy silnika, tylko rano jak dłużej postoi, czy parę dni. Myślę, że gdyby to była któraś rolka to rzęziła by cały czas. Kolega mi mówił że filtr oleju jest zamontowany do góry nogami i przez noc spływa z niego olej, a rano przy uruchamianiu napełnia się i wydaje takie dźwięki. Może filtr powinien mieć jakiś zawór czy membranę, ale to tylko moje gdybanie - mieliście może z takim czymś do czynienia ??

Pacjent OBK 2.5 2017r.

Edytowane przez artu-44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, artu-44 napisał(a):

Jak w temacie - rano przy pierwszym uruchamianiu silnika występuje dziwne rzężenie czy takie metaliczne gruchotanie, takie jak przy wypracowanym łożysku napinacza paska klinowego. Trwa to zaledwie chwilę, sekundę może dwie i początkowo myślałem że to właśnie któraś rolka na pasku ale potem już w ciągu dnia nic nie słychać, ani przy odpalaniu silnika, ani podczas pracy silnika, tylko rano jak dłużej postoi, czy parę dni. Myślę, że gdyby to była któraś rolka to rzęziła by cały czas. Kolega mi mówił że filtr oleju jest zamontowany do góry nogami i przez noc spływa z niego olej, a rano przy uruchamianiu napełnia się i wydaje takie dźwięki. Może filtr powinien mieć jakiś zawór czy membranę, ale to tylko moje gdybanie - mieliście może z takim czymś do czynienia ??

Pacjent OBK 2.5 2017r.

 

Osłony metalowe do sprawdzenia.

Wystarczy, że któraś jest delikatnie luźna i będzie rzęzić na zimno przy rozruchu. Później nie słychać bo się robi ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 555marcin napisał(a):

Może łańcuch rozrządu grzechocze zanim napinacz dostanie ciśnienia i go napnie? Na jakim oleju jeździsz?

 

Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 - no ale potem w ciągu dnia tego niema przy uruchamianiu i to jest dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 555marcin napisał(a):

W sekundę czy dwie się nie nagrzeją ;) Bardziej wygląda jak temat łańcucha/napinacza, szeroko zresztą opisywany na zagranicznych forach.

 

@artu-44, takie cuś?

 

 

Dzięki za filmik - jednak tu ewidentnie słychać że łańcuch szeleści w trakcie pracy silnika a u mnie tylko chwilkę. No ale też to biorę jak najbardziej pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Orear napisał(a):

 

Osłony metalowe do sprawdzenia.

Wystarczy, że któraś jest delikatnie luźna i będzie rzęzić na zimno przy rozruchu. Później nie słychać bo się robi ciepła. 

A które osłony metalowe, bo nie bardzo rozumiem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, artu-44 napisał(a):

Dzięki za filmik - jednak tu ewidentnie słychać że łańcuch szeleści w trakcie pracy silnika a u mnie tylko chwilkę. No ale też to biorę jak najbardziej pod uwagę.

 

Obejrzyj film jeszcze raz, może ze słuchawkami ;) Pod koniec masz porównanie odpalenia po wymiania napinacza.

Osłony metalowe - nie pasują do objawów. Ale koledze zapewne chodzi o te, które osłaniają wydech od głowic w tył wydechu.

Edytowane przez 555marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 555marcin napisał(a):

 

Obejrzyj film jeszcze raz, może ze słuchawkami ;) Pod koniec masz porównanie odpalenia po wymiania napinacza.

Osłony metalowe - nie pasują do objawów.

Obejrzałem film do końca i trochę tam angielski (piąte przez dziesiąte) znam, i faktycznie podobnie jest u mnie ale po sekundzie silnik pracuje już normalnie tak jak na koniec filmu. Może mi się wydaje ale tam przed wymianą łańcuch słychać cały czas. Wnioskować można, że u mnie przez noc spływa olej i napinacz (napinacze) przez chwilę pracują bez ciśnienia oleju bo skoro potem jest dobrze to znaczy że działają poprawnie - ale to tylko moje gdybanie. Nie chcę strzelać w ciemno bo bym je wymienił (około 300 zł za szt.) ale to koszt około 1500 - 2000 z robocizną, więc chciałbym postawić jak najtrafniejszą diagnozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 555marcin napisał(a):

 

Obejrzyj film jeszcze raz, może ze słuchawkami ;) Pod koniec masz porównanie odpalenia po wymiania napinacza.

Osłony metalowe - nie pasują do objawów. Ale koledze zapewne chodzi o te, które osłaniają wydech od głowic w tył wydechu.

 

Tak, dokładnie o te osłony mi chodzi. Kolektora wydechowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, 555marcin napisał(a):

@artu-44 nagraj film spod maski z porannego odpalenia, pobawimy się tu w internetowych diagnostów :evil2:

Ok - postaram się jak najszybciej to zrobić !!! No ale nie szybciej jak jutro rano :coffee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze, czy faktycznie (a wiele na to wskazuje) trzeba aż cały przód rozbierać żeby dobrać się do tych napinaczy. Czy na tym filmiku od 555marcin zrobiono to na potrzeby filmu, żeby dobrze było widać ?? Wiadomo, że ja tego nie będę robił ale im wiącej roboty tym więcej kaski :unsure:!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, artu-44 napisał(a):

Zastanawia mnie jeszcze, czy faktycznie (a wiele na to wskazuje) trzeba aż cały przód rozbierać żeby dobrać się do tych napinaczy. Czy na tym filmiku od 555marcin zrobiono to na potrzeby filmu, żeby dobrze było widać ?? Wiadomo, że ja tego nie będę robił ale im wiącej roboty tym więcej kaski :unsure:!!

 

Mi znajomy w foresterze robił uszczelnienie pokrywy i przodu nie rozbierał. W OBK powinno być więcej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.10.2023 o 09:25, artu-44 napisał(a):

Ok - postaram się jak najszybciej to zrobić !!! No ale nie szybciej jak jutro rano :coffee:

Narazie temat odstawiam na boczny tor bo nagrałem chyba ze cztery filmiki i jak na złość nic nie było słychać. Zostawiłem nawet u mechanika na noc żeby rano posłuchał i też nic. Trzeba poczekać może innym razem coś wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.11.2023 o 19:07, artu-44 napisał(a):

Narazie temat odstawiam na boczny tor bo nagrałem chyba ze cztery filmiki i jak na złość nic nie było słychać. Zostawiłem nawet u mechanika na noc żeby rano posłuchał i też nic. Trzeba poczekać może innym razem coś wyjdzie.

Chyba mam to samo...

U mnie przebieg kilkaset km.

Poranny rozruch brzmi tak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...