Skocz do zawartości

Forester SJ: ustawienie przerywanej pracy wycieraczek / czułości czujnika deszczu


subarutux

Rekomendowane odpowiedzi

...czyli dalej poprawiamy fabrykę. <_<

 

Czy jest jakiś sposób na ustawienie częstotliwości automatycznej, przerywanej pracy wycieraczek / czułości czujnika deszczu POZA pokrętłem na dźwigni wycieraczek?

 

 W naszym XT (MY18) wycieraczki bardzo nerwowo reagują nawet na mżawkę, mimo ustawienia pokrętła na dźwigni na minimum. Pytałem o to już dawno w ASO, odpowiedziano mi, że się zmienić nie da, że tak ma być, bo w nocy częstotliwość pracy wycieraczek musi być większa - dla bezpieczeństwa. Co za bzdura! :evil: Przecież po to jest właśnie pokrętło na dźwigni, żeby sobie przyśpieszyć lub zwolnić zależnie od upodobania lub potrzeb (np. w nocy). Tymczasem w naszym egzemplarzu każde ustawienie powyżej minimum to już są częstotliwości rajdowe.

Pytałem o to też znajomych nieASOwych serwisantów i speców od programowania samochodów, jednak nikt nie zna odpowiedzi, najwyżej trzeba zostawić samochód na jakiś czas, to popatrzą. Nie jest to oczywiście odpowiedź satysfakcjonująca.

 

Warto zauważyć, że mijane samochody nawet z mniej kultowych marek machają wycieraczkami mniej często, wręcz ospale.

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy da się to zmieniać, ale opisany przez Ciebie sposób pracy wycieraczek raczej nie jest normalny. U mnie regulacja automatycznego trybu przerywanego działa bardzo dobrze i zazwyczaj mam pokrętło ustawione mniej więcej na środku skali. Nie ma mowy o żadnym rajdowym trybie pracy wycieraczek. Jeżeli nie da się tego zmienić z poziomu jakiegoś systemu diagnostycznego, to wygląda to na jakąś usterkę u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sartek napisał(a):

Nie wiem, czy da się to zmieniać, ale opisany przez Ciebie sposób pracy wycieraczek raczej nie jest normalny. U mnie regulacja automatycznego trybu przerywanego działa bardzo dobrze i zazwyczaj mam pokrętło ustawione mniej więcej na środku skali. Nie ma mowy o żadnym rajdowym trybie pracy wycieraczek. Jeżeli nie da się tego zmienić z poziomu jakiegoś systemu diagnostycznego, to wygląda to na jakąś usterkę u Ciebie.

Tylko że chyba chodzi o tryb Auto, bo u nas jest tak samo, ktoś splunie na ulicy, drobinka pójdzie na szyby i zaczyna się szaleństwo jak napisał @subarutux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Guliwer napisał(a):

Tylko że chyba chodzi o tryb Auto, bo u nas jest tak samo, ktoś splunie na ulicy, drobinka pójdzie na szyby i zaczyna się szaleństwo jak napisał @subarutux

Ja też mówię o trybie auto. Takie działanie, jak opisujecie, miałem w mojej dotychczasowej hondzie i było to koszmarnie irytujące. W subaru czujnik deszczu działa mi bez najmniejszych uwag. Dokładnie tak, jak tego od niego oczekuję. Czasem zmieniam czułość jego pracy, no bo wiadomo, warunki bywają różne, ale do każdych warunków mogę bezproblemowo dobrać optymalną czułość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@subarutux a przeklikałeś się przez wszystkie opcje ustawień dostępnych zza kierownicy? W sprinterze można zmieniać czułość czujnika deszczu i trochę to pomaga, a jak zbyt wariują to pokrętłem na 0 i oczko w górę, natomiast w legacy '05 wycieraczki bez czujnika i analogowo można dobrać idealnie interwał :P 

 

Szukałbym w menu zegarów czy wyświetlacza, nie znam tej nowszej technologii tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

 

Dawno temu wyczytałem chyba w instrukcji, że można ustawić częstotliwość działania wycieraczek: A. wg intensywności deszczu, B. wg intensywności deszczu i prędkości pojazdu. Ale teraz nie potrafię tego znaleźć w ustawieniach; poszperam jeszcze raz w instrukcji. Może w trybie serwisowym? Tak czy owak niewiele to zmienia.

 

Doświadczenia @sartek (dlaczego nie da się to odmieniać?) wskazują jednakże, że to może zależeć od samego czujnika i poprawa może wymagać znacznych ingerencji w oprogramowanie lub fizycznych w elementy elektroniki, co nie jest optymistyczne.

Edytowane przez subarutux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hondzie wielokrotnie słyszałem, że się nie da nic zrobić, bo tak jest czujnik oprogramowany i już. Tylko że istniało rozwiązanie tego problemu, znalezione metodą prób i błędów przez użytkowników. Należało odtłuścić szybę i pióra wycieraczek. Raz na 2000-3000 kilometrów czyściłem przednią szybę i pióra wycieraczek benzyną ekstrakcyjną i nagle cudownie wycieraczki w trybie auto zaczynały działać poprawnie. Gdy tylko przestawały, tak po 2000-3000 km, należało zabieg powtórzyć. @subarutuxSpróbuj, to prawie nic nie kosztuje, a może w tym przypadku też pomoże?

 

A tak jeszcze co do moich doświadczeń: kupiłem Forestera ponad pół roku temu, przejechałem jakieś 13k km, odbierałem samochód z wycieraczkami ustawionymi w tryb auto i nigdy jeszcze ich nie przestawiłem. Działają dokładnie tak, jak tego od nich oczekuję.

Edytowane przez sartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć, może ktoś podpowie. Nie działaja mi chyba automatyczne wycieraczki. Po przełączeniu na auto nic się nie dzieje, nie działa też pokrętło od ustawiania częstotliwości. Czy może mieć to związek z wymianą szyby ? Mam wymienioną na pilkingtona. Forek SJ XT z 2017 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 21.09.2023 o 09:09, sartek napisał(a):

Raz na 2000-3000 kilometrów czyściłem przednią szybę i pióra wycieraczek benzyną ekstrakcyjną i nagle cudownie wycieraczki w trybie auto zaczynały działać poprawnie. (...) Spróbuj, to prawie nic nie kosztuje, a może w tym przypadku też pomoże?

Spróbowałem, poprawa w granicach autosugestii... :unsure:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Poszperałem trochę w Internecie w wolnej chwili.

Problem jest znany. Znalazłem dwie konkretne porady:

 

https://www.subaruforester.org/threads/rain-sensing-wiper-adjustment.491089/

 (przepraszam za to coś powyżej, samo się robi, nie wiem dlaczego)

https://www.subaruforester.org/threads/slower-rear-wiper-on-intermittent.3472/

 

Wnioski są takie, że trzeba jeszcze raz spróbować wyczyścić okolice czujnika pastą do zębów (!) albo zmodyfikować instalację.

 

Pan od świateł i elektryki z Łańcuta mówił, że to się da przeprogramować, ale trzeba zawieźć mu samochód na cały dzień :huh:, dlatego do dziś nie zawiozłem (nie, żebym się bał, wszak perfekcyjnie przerobił światła cofania!), ale jest to uciążliwe organizacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link dotyczy wycieraczki szyby tylnej.

W pierwszym linku autor pisze, że nawet przy lekkiej mżawce w najwolniejszym ustawieniu wycieraczki machają mu raz na sekundę. Moim zdaniem to nie jest wada algorytmu, tylko czujnika. U mnie nie ma żadnego problemu, żeby szyba przecierała się raz na 20 sekund. W moim egzemplarzu czujnik deszczu działa naprawdę bez zarzutu, dokładnie tak, jak to jest potrzebne w danych warunkach.

 

Jeżeli u Ciebie jest tak, że cokolwiek by się nie działo, wycieraczki machają szybko (co najmniej raz na sekundę, jak u autora zalinkowanego wątku), to IMHO u Ciebie mechanizm automatycznych wycieraczek nie działa poprawnie i wymaga naprawy/wymiany jakiegoś podzespołu, a nie przeprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za pomoc.

 

Byłem tego samego zdania, ale po pierwsze serwis w ASO nie widział w tym niczego niewłaściwego, a po drugie prywatni serwisanci nie wiedzieli co z tym zrobić. Stąd moje wątpliwości. Porozmawiam z serwisantami jeszcze raz.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...