Skocz do zawartości

AMD vs Intel?


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

to skoro juz tak komputerowo to Wy mi powiedzcie nastepujace rzeczy:

- jaki powinien byc "roboczy" zakres temperatur na AMD-ku (Barton 2500+) przy pracy niezbyt obciazajacej

- czy temperatura plyty glownej jest rownie krytyczna dla pracy kompa? chodzi mi o to, ze jesli mamy przegrzanie to chyba najpierw na procku?

- napiecie na procku - mam Asus probe (program monitorujacy parametry MB i procka) - i czas wyskakuje mi alert na napieciu +3,3 - z wartoscia okolo 3,04V.

Takie mam wartosci w programie:

+12V => 12,736V

+5V => 4,703

+3,3V => 3,072

Vcore => 1,664

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakres tempertur to nie u nas. my jesteśmy grzeczni i hardware używamy grzecznie. (obstawiamy jakieś 70 celsjuszy max.)

 

3.3 V to rzeczywiście powód do niepokoju. to twoje Probe ma opcję "auto overclock" czyli dynamicznej zmiany napięcia/taktowania cpu w czasie pracy (nazywa się ta opcja na pewno inaczej). pewnie masz to włączone i agresywnie ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee... to spoko - procek na 55 stopni chodzi :)

 

a co do overclokingu to nic nie dlubalem - a 3,3V jest podane jako wartosc prawidlowa. Czyli nizsze napiecie = overclocking?

7bdc824f7efce702.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy temperatura plyty glownej jest rownie krytyczna dla pracy kompa? chodzi mi o to, ze jesli mamy przegrzanie to chyba najpierw na procku?

 

Zasadniczo tak. Na płytach zazwyczaj puchną kondziorki. Efekty są różne. Dzieje się to powoli, w odróżnieniu od przegrzania procka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt niskie napięcie 3.3V to:

 

- błędny odczyt z sensorów (czasem się trafia)

- słabej jakości regulator napięcia/umierający regulator napięcia

- marny zasilacz/umierający zasilacz

 

Jeżeli napięcie to jest zbyt niskie, może prowadzić do wieszania lub resetowania kompa - obecnie to jest podstawowe napięcie zasilające i warto je mieć w poprawnym zakresie pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plyta/procek chodza od ponad 2 lat w sumie bez oporow, wiec obstawiam, ze jednak sensor. Inna sprawa, ze zasilacz (wraz z obudowa) przyjdzie mi pewnie tez wymienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już spoty tylko zostaną i powiadomienia na komórkę - w sumie też komputer :)

 

w sumie??? Niektore telefony maja wieksza moc obliczeniowa od kompow sprzed nastu lat!

 

- czy temperatura plyty glownej jest rownie krytyczna dla pracy kompa? chodzi mi o to, ze jesli mamy przegrzanie to chyba najpierw na procku?
Zasadniczo tak. Na płytach zazwyczaj puchną kondziorki. Efekty są różne. Dzieje się to powoli, w odróżnieniu od przegrzania procka.

 

Nie musi byc tej korelacji. Kondensatory podlegaja procesom starzenia (szczegolnie szybko gdy sa mizernej jakosci - vide Abit i kaszana jaka odstawili pare lat temu).

 

Wiecej zalezy od poboru pradu - a ten ciagnie nie tylko procek (bedacy zreszta na osobnym obwodzie).

 

obecnie to jest podstawowe napięcie zasilające i warto je mieć w poprawnym zakresie pracy

 

Nie warto, tylko trzeba:)

 

Bym stawial na zdychajacy/przeciazony zasilacz...

 

Edit: pumex - z czasem zasilacze traca swoje wlasciwosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asus probe może też obniżać napięcie, niestety.

ale probe, to pewnie jednak śłepa uliczka.

 

alfina rację ma. jeśłi możesz - podmień na chwilę zasilacz, albo...

porządnie odkurz kompa (w środku).

 

a w ogóle to robi się "korespondencyjne pogotowie komputerowe". nie to, żebyśmy chęci nie mieli. tylko, tak na prawdę, to bez podmiany poszcz. części, miernika i ogólnie położenia łap na inkryminowanym sprzęcie się nie da. za dużo zmiennych...

 

a tak w ogóle, to wyłącz te probe i będzie spokój.

całkiem serio. wiesza się coś? reset jakiś zaliczony?

never touch the running system :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie??? Niektore telefony maja wieksza moc obliczeniowa od kompow sprzed nastu lat!

Akurat pisząc ten tekst spoglądałem na swojego leciwego ME45 :) Ten nadmiarem mocy obliczeniowej nie grzeszy, no ale to w końcu telefon... a może jednak komputer?

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak w ogóle, to wyłącz te probe i będzie spokój.

całkiem serio. wiesza się coś? reset jakiś zaliczony?

never touch the running system :mrgreen::mrgreen:

 

ee no przeciez, ze Probe wylaczone jest. Az taka lama nie jestem :mrgreen::) bardziej zaciekawilo mnie to co pisaliscie, ze AMD-ki tak mocno sie grzeja w stosunku do Inteli - jakos, ze ostatni Intel u mnie to byl na etapie 286 AT i 386SX :mrgreen: . 55 stopni to dla mnie w sumie nie az taka wysoka wartosc :)

 

System pracuje stabilnie od chyba 3 lat jak tylko postawilem na obecnym kompie system (XP). Linux pewnie ma duzo zalet - ale na Wingrozie dla moich potrzeb komp sobie radzi i o dziwo bez wielkich narowow :)

 

EDIT: gruby - zasilacz juz od dawna planuje wymienic. W sumie mam jakies no-name, ktorym sie ratowalem na szybko, a ze prowizorka zawsze jest najtrwalsza, to tak juz mieszka u mnie 3 lata prawie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: gruby - zasilacz juz od dawna planuje wymienic. W sumie mam jakies no-name, ktorym sie ratowalem na szybko, a ze prowizorka zawsze jest najtrwalsza, to tak juz mieszka u mnie 3 lata prawie

 

Ciii... W moim serwerku tez mam takiego kupionego za 5PLN. Tak czekam od paru lat kiedy zdechnie, co by kupic nowy. Przezyl tyle przepiec, ze glowa boli.

 

Dalej skubany dziala.

 

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skoro juz tak komputerowo to Wy mi powiedzcie nastepujace rzeczy:

- jaki powinien byc "roboczy" zakres temperatur na AMD-ku (Barton 2500+) przy pracy niezbyt obciazajacej

 

Jakieś 48-53C :mrgreen: Te 48 miałem jak komputer był nowy, teraz jest 53, a 60 to już np. nie lubi. :mrgreen:

Co do grzania się AMD i Intela to w zamierzchłych czasach tak było, Athlony mniej się grzały niż PIV.

 

 

Co to jest to "probe"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tak jak pisalem 54 to taka najczestsza temperatura, wiatrak na ok. 3200-3300 chodzi, no i oczywiscie boczne oslony zdjete :D

 

Witek - Asus Probe - to program to monitorowania temperatury plyty glownej (oczywiscie Asusowej), procesora, obrotow na wiatraku i napiecia podawanego z zasilacza. Wyzej masz printscreena jednej z zakladek Probe'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A procesor chodzi na 1800 czy na 2200Mhz?

Mam identyczny zestaw z płyta główną tyle że Barton chodzi na 2200Mhz (tak jak AXP 3200+) i temperatury latem miałem rzędu 50 stopni przy max obciążeniu (chłodzenie to jakieś 750g miedzi i 9cm wentyl :wink: ). Od roku gorzej bo chyba jakaś regulacja napięcia vcore poszła się ..... i vcore przy ustawieniu na 1.70 skacze pomiędzy 1.60-1.80 :roll: no i mam na 1.75 coby stabilniej było (i tak dalej skacze) - temepratury w okolicach 55 max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Bartonki 2500+ to były procki :) Mi taki śmigał na 2400 MHz ! :) Zacznijmy od tego że to co pokazuje program w Windowsie o napięciu na płycie to takie wróżenie z fusów....

Zacząć należy od przeczyszczenia komputera, w teraźniejszych radiatorach żeberka są bardzo gęsto i zapychać sie potrafią już po 3 miesiącach, a jak ktoś pali to w ogóle masakra dla mocnej grafy i procka. Zapchany wentylator po czyszczeniu potrafi o 20 C lepiej chłodzić. Pumex1 Masz płytę Asusa więc spuchnięte kondensatorki można na 98 % wykluczyć. To zaleta inwestycji w markową płytę.. no chyba że to jest Abit :P Stawiam na spuchnięte kondziory w zasilaczu ... bo pewno zasilacz masz Chinskozwyczajny :P

 

Napisze po raz któryś... diagnostykę zaczynamy od instalacji świeżego Windowsa, instalujemy sterowniki i ściągamy wszystkie poprawki. Potem zapuszczamy na noc test np. 3dmark2001 najlepiej na całą noc, zaznaczając w opcja "loping" testu w opcjach, czyli bieganie testu w kółko. Nie zapomnijcie wyłączyć wygaszacza ekranu :P Jak rano wszystek śmiga to niema problemu jak nie to wiadomo że sprzęt nie teges :P

 

Proste.

 

P.S. Oczywiście należy zacząć od czyszczenia komputera w środku, można kupić sprężone powietrze w spreju i wszytki kurz wydmuchać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pumex1 Masz płytę Asusa więc spuchnięte kondensatorki można na 98 % wykluczyć. To zaleta inwestycji w markową płytę.. no chyba że to jest Abit :P Stawiam na spuchnięte kondziory w zasilaczu ... bo pewno zasilacz masz Chinskozwyczajny :P

plyta jest A7N8X- Deluxe :)

 

misioo - procek chodzi na 1800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pumex1 Masz płytę Asusa więc spuchnięte kondensatorki można na 98 % wykluczyć. To zaleta inwestycji w markową płytę.. no chyba że to jest Abit :P Stawiam na spuchnięte kondziory w zasilaczu ... bo pewno zasilacz masz Chinskozwyczajny :P

plyta jest A7N8X- Deluxe :)

 

misioo - procek chodzi na 1800.

 

Ma czysto :)

 

Jak nie to wyrzuć gnój u prosia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...