Skocz do zawartości

Podgrzewane fotele


kana23

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety w mojej macie wygląda to inaczej. Faktycznie w jednej z mat wychodzi czarny i czerwony i nie ma w niej termika. potem instalacja łączy się do drugiej maty z której idą 3 kolory tj. Biały żółty i czerwony i w niej czuć termiki. Na ostatniej kostce jest czarny żółty i biały. 

Zastanawiam się czy biały I czarny to masy a żółty plus

16669633864543249843016728473622.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ipsx82 napisał:

Podpinając miernik do zasilania kostki ustalisz które są masa a które plusem przy dotykaniu do śruby fotela jedną końcówką miernika a drugą po kolei w te 3 piny

Problem taki że mam mate ale nie mam auta :) chce w inne auto/markę wsadzić te maty

Edytowane przez kana23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wcześniej że jest plus i minus, ale tak po prawdzie to na tych matach nie ma w zasadzie czegoś takiego jak masa i plus. Są one łączone przez przełącznik równolegle lub szeregowo. Więc przy mocnym grzaniu masa jest dołączana do czarnego i plusy do pozostałych przewodów czyli do białego i żółtego (równolegle). Natomiast przy słabym grzaniu masa jest podłączona np do białego, a plus do żółtego i nic więcej, czarny wtedy "wisi w powietrzu". Maty wtedy są połączone szeregowo. Trochę pokrętne ale tak to działa. Z @Kiwi 4ester ćwiczyliśmy to zdalnie jakiś czas temu. Jak przyłożysz miernik do czarnego i białego to wyjdzie Ci jakaś tam rezystancja, jak do czarnego i żółtego to też jakaś rezystancja. Natomiast jeśli przyłożysz miernik do żółtego i białego to wyjdzie Ci suma rezystancji z poprzednich pomiarów.

 

ps z tymi kolorami to przykłady, ale generalnie połączenie jest dokładnie tak jak na rysunku od @Kiwi 4ester.

Po prostu nie mam schematu w głowie:) i podałem przykładowo kolory 

 

Więc przy mocnym grzaniu wg rysunku wyżej:

masa na środek, na zewnetrzne plusy.

Słabe grzanie: plusy na zewnętrznych a środek niepodłączony.

Edytowane przez ewemarkam
  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ewemarkam napisał:

Słabe grzanie: plusy na zewnętrznych a środek niepodłączony.

Przy takim podłączeniu to nie tylko będzie słabo grzało ale nawet jest opcja że wcale nie zadziała. Do zadziałania jakiejkolwiek grzałki, żarówki czy też innego odbiornika prądy stałego potrzebna są oba bieguny czyli plus i minus. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ipsx82 napisał:

To sprawdzę  u siebie jak to działa  przy włączeniu  mniejszego grzania i przy włączeniu  większego grzania w niedzielę 

Daj proszę znać. Podłączyłem na krótko biały i czarny masa i żółty plus to slabo grzeje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, STRAZAK napisał:

Przy takim podłączeniu to nie tylko będzie słabo grzało ale nawet jest opcja że wcale nie zadziała. Do zadziałania jakiejkolwiek grzałki, żarówki czy też innego odbiornika prądy stałego potrzebna są oba bieguny czyli plus i minus. 

No nie będzie, czeski błąd się wkradł. Miałem na myśli zasilanie do zewnętrznych. Czyli plus i minus a nie dwa plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz :)

IMG_20220331_212344_edit_68146909568247.jpg.075241092f1042bdd5a70520b3781abc.thumb.jpg.72648fcc3e722f0bffb24bdbc0809cd2.jpg

 

Sprawdzając multimeterm napięcie - sonda minusowa do czarnego, sonda plusowa do białego - połączenie szeregowe, 6V, słabe grzanie. Sonda plusowa do żółtego - połączenie równoległe, 12V, mocne grzanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kiwi 4ester napisał:

To jeszcze raz :)

IMG_20220331_212344_edit_68146909568247.jpg.075241092f1042bdd5a70520b3781abc.thumb.jpg.72648fcc3e722f0bffb24bdbc0809cd2.jpg

 

Sprawdzając multimeterm napięcie - sonda minusowa do czarnego, sonda plusowa do białego - połączenie szeregowe, 6V, słabe grzanie. Sonda plusowa do żółtego - połączenie równoległe, 12V, mocne grzanie :)

Tak właśnie połączyłem czyli żółty plus a dwa pozostałe minus i to grzanie według mnie jest marne. Niby maty grzeją ale... termometrem mierząc wychodzi 30°. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kana23 napisał:

Tak właśnie połączyłem czyli żółty plus a dwa pozostałe minus i to grzanie według mnie jest marne. Niby maty grzeją ale... termometrem mierząc wychodzi 30°. 

Fabryczne maty faktycznie są trochę niskie biedne w te ścieżki grzejące. Polecam zestaw aftermarketowy. Tam jest bardzo dużo ścieżek i grzeje bardzo fajnie. W dodatku matę można dociąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...