Jump to content

Otwarty bagażnik bez oświetlenia rozładowuje akumulator


Dareusz
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry, 

jak w tytule, po pozostawieniu na noc w garażu otwartego bagażnika (Outback 2017, diesel 150CV, bagażnik elektryczny) rano akumulator jest martwy. Oczywiście wszystko inne jest wyłączone, światła wewnętrzne też. To już trzeci raz taka historia.  

Link to comment
Share on other sites

W tego typu przypadkach należny sprawdzić upływ prądu. Oznacza to, że po nitce do kłębka można dojść co powoduje zwiększony (w tym przypadku ogromny) pobór prądu. 

 

Natomiast jeśli to jest bagażnik, który jest elektryczny to układ (bagażnik) jest w ciągłej gotowości do zamknięcia. Napięcie wciąż tam się znajduje. Sugeruję zamykanie klapy bagażnika :) 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, też tak myślę, że ta gotowość do zamknięcia jakoś dziwnie pożera prąd. Choć przyznam, że to kompletnie głupie, bo na przykład pozostawiając samochód na słońcu wewnątrz swojej posesji, ma się ochotę zostawić bagażnik otwarty wiedząc, że się będzie za 5 godzin wyjeżdżało. 

Edited by Dareusz
Link to comment
Share on other sites

Alarmu brak, tylko automatyczne zamykania, siedzenia, pamięć siedzeń, otwierany dach i bajery do jazdy zdalnej. Generalnie kiedy dach jest otwarty czy okna, a zacznie padać, wszystko jest zalane, co przy elektronice nie święci nic dobrego. Pierwszy raz miałem namiot na dachu i zwykle zostawiałem otwarty szyberdach bo był zasłonięty namiotem, było jednak gorąco, więc pies spał w otwartym bagażniku i rano była kiszka. Drugi raz w domu, był upał, zostawiłem bagażnik otwarty (gdy pada bez wiatru nie zalewa nic) i zapomniałem zamknąć na noc. Rano znów kiszka. Teraz znów zapomniałem zamknąć na noc bagażnik i trochę się rano wściekłem, bo nawet jeśli czujniki, czy gotowość bagażnika do zamknięcia pobierają jakiś prąd, to nie na tyle przecież żeby wyładować do 10V akumulator, który nawet nie zakręcił. Dzięki za pomysły. A może ktoś z Subaru też to czyta? Będę też dowiadywał się w serwisie, tyle, że auto od stycznia jest po gwarancji. Dodam też, że oświetlenie bagażnika ma trzy pozycje, wyłączone, auto i włączone. To też po coś właśnie.

Edited by Dareusz
Link to comment
Share on other sites

@Dareusz inżynierowie Subaru idąc za poleceniem księgowych zrobili rozwiązanie, które może i sprawdza się w mieście, ale nie zdaje egzaminu na kempingu..... Wstyd szczególny, bo to jest Outback :D

Ale od czego pomysłowość nacji, która najbardziej eksploatuje te auta w takim celu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

No tak, dziękuję wszystkim, widzę, że to problem generalny Outbecków. Ależ się postarali! Tak na marginesie, postarali się jeszcze bardziej niż myślicie, prócz kłopotów z rozładowaniem się akumulatora, kiedy auto stoi nierówno, na przykład jednym tylnym kołem na krawężniku, powstają jakieś opory z niestabilności karoserii zapewne i bagażnik odmawia otwarcia. Trzeba mu wtedy pomagać ręką. Ależ super elektryczny bagażnik! Dobrze, że nie trzeba robić tego z szyberdachem od zewnątrz i w czasie jazdy, kiedy zaczyna padać! :)

Edited by Dareusz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dziś pomierzyłem u siebie i faktycznie otwarty bagażnik ciągnie około 1A prądu. Po otwarciu bagażnika (światełka kabiny i bagażnika dałem na OFF) i uśpieniu systemów (patrz rysunek poniżej) miałem pobór około 1040mA, gdzie z zamkniętą klapą ok 50-60mA (w garażu ok 80mA - czyżby ISR mocniej się dobijał do bazy?). Kluczyk był dla pewności daleko od auta.

Jednak nawet ubytek 12Ah ze sprawnego akumulatora 60Ah nie powinien być przeszkodą w odpaleniu auta. Nietety nasze akumulatory - co było wielokrotnie opisywane na Forum nie grzeszą sprawnością, dodatkowo system BMS nie pomaga - są raczej niedoładowane (jest prosty sposób na wyłączenie BMS-a).

Fragment z podręcznika serwisowego USA dla OBK MY2015, mówiący jak mierzyć pobór prądu:
image.png.8f563ea51d16df6e5f38057c3a452a1a.png

Edited by TOMA52
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...