Jump to content
Miłosz Rzeźnik

Subariada - Wołyń, Czarnobyl - 8-13 września

Recommended Posts

Posted (edited)

Poniżej podaję szczegółowe informacje o zaplanowanej Subariadzie - Wołyń, Czarnobyl, Kijów - 8-13 września

Ponieważ czasu nie jest za dużo i nie spodziewamy się "tłoku" to zapisywać można się JUŻ.

 

Termin:  8-13 września (i tu uwaga, to jest termin od spotkania (niedaleko za granicą polsko-ukraińską, do powrotu do Polski).
 
Co będziemy robić:
 • sporo tras terenowych 
 • polskie wioski, cmentarze, pomniki na Wołyniu
 • rezerwat geologiczny “Kamienna Wioska”
 • ruiny zamków wołyńskich
 • całodzienna, wycieczka z przewodnikiem po “zonie”, według indywidualnego programu
 • elektrownia Czarnobyl, Prypeć, radar Oko Moskwy
 • kilkugodzinna wycieczka po centrum Kijowa z polskojęzycznym przewodnikiem
 • zwiedzanie Willi Janukowycza (Meżygiria) - "muzeum korupcji"
 • wycieczka podziemiami Kijowa ("urbex underground")

 

 

Dojazd: Spotykamy się 8 września o godzinie 8:30 rano na stacji paliw WOC za miejscowością Kowel przy trasie E85 – tutaj: https://goo.gl/maps/gFsVifVpFxX68LRi6
Po krótkiej odprawie udamy się wspólnie w drogę. Oczywiście na teren Ukrainy powinniście wjechać dzień wcześniej. Można zanocować w jednym z obiektów w Kowelu. W zależności od miejsca startu będziecie przekraczać granicę z Ukrainą w Dorohusku lub Zosinie. Jadąc z południa Polski można rozważyć również przejścia w Budomierzu lub Hrebennem. Na wszystkich przejściach odprawa może trwać nawet kilka godzin, ponieważ są kolejki. Zwykle najkrótsza odprawa jest w Budomierzu, a najdłuższa w Dorohusku.
 
Powrót: Na terytorium Polski wracamy planowo wieczorem 13 września 2020. 
 

Trasa: Cała trasa liczy około 1200 km. Główne "przeloty" na dojeździe i powrocie realizujemy trasami szybkiego ruchu. Poruszać się będziemy zarówno drogami asfaltowymi (ale często kiepskiej jakości), jak i drogami szutrowymi oraz gruntowymi. Trasa jako całość nie powinna być trudniejsza niż poprzednie Subariady, ale jeśli popada deszcz to będzie błotniście. Kto ma opony AT z mocnym bieżnikiem to powinien je założyć. Konieczne jest również koło zapasowe. Bierzemy Forestery, XV i Outbacki, choć jak wiadomo te ostatnie mają w terenie trochę gorzej. 
Zwiedzanie "zony", a więc Czarnobyla, Prypeci i Oka Moskwy odbywa się busem i jest to zindywidualizowana wycieczka zorganizowana przez miejscowe biuro. Z uwagi na logistykę najpewniej do Meżygiriy też pojedziemy busem z przewodnikiem.
UWAGA – do „zony” w Czarnobylu wpuszczane są wyłącznie osoby pełnoletnie, dlatego polecamy ten wyjazd wyłącznie dorosłym.

 

Paliwo: Paliwo na Ukrainie jest ogólnodostępne i raczej dobrej jakości. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów. Paliwo jest w cenie nieco niższej niż w Polsce. 
 
Waluta: Na terenie Ukrainy w większości miejsc można płacić kartą. Należy mieć jednak ze sobą niewielki zapas hrywien (za 200-300zł na auto). Hrywny można zakupić w kantorach na granicach albo w Kijowie (z Euro lub dolarów) lub wybrać z bankomatów w miastach.
 
Noclegi: 2 noclegi planujemy w namiotach, a 3 w hotelu w Kijowie. Nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowego hotelu, jednak postaramy się, aby miejsce noclegowe było przyjemne. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody lub pary. Hotel będziemy rezerwować po skompletowaniu grupy, więc przed wyjazdem będziecie znali dokładny koszt noclegu. Nie planujemy wizyt na zorganizowanych campingach, wszystkie noclegi "pozahotelowe" są na dziko na łonie przyrody. Należy się przygotować na warunki biwakowe.
 
Wydatki
- 3 noclegi w hotelu - do 40E od osoby za dobę
- parkingi, drobne wydatki - do 30E od osoby
- obiad / kolację w restauracji można zjeść za 10-15E
- ogólnie ceny na Ukrainie są ok 30% niższe niż w Polsce (choć w restauracjach i hotelach w centrum Kijowa nie koniecznie)

Dla chętnych postaramy się zorganizować dodatkową, wieczorną "podziemną" wycieczkę w Kijowie - zwiedzanie schronu i podziemi pod miastem. Koszt wycieczki to około 50E od osoby.
 
Dokumenty: Potrzebny jest paszport, ważny min 180 dni od wjazdu. Prawo jazdy - wystarczy polskie, nie musi być międzynarodowe. Jeśli ktoś jedzie pożyczonym autem (zarejestrowanym nie na kierowcę lub z współwłaścicielem) to MUSI posiadać potwierdzone notarialnie i przetłumaczone na język ukraiński (tłumacz przysięgły) upoważnienie do prowadzenia samochodu na terenie Ukrainy (może być napisane ogólnie, że "poza granicami RP").
Warto zrobić kserokopię paszportu i innych dokumentów i trzymać je podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Ubezpieczenia:
        Na teren Ukrainy potrzeba wykupić zieloną kartę (uwaga, na Zielonej Karcie musi się znajdować znaczek "UA". Zwróćcie na to uwagę). Kwestię ubezpieczenia AC/Assistance pozostawiamy waszej osobistej decyzji.
 
Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, krzesełka, stolik turystyczny - słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. To będzie późne lato, nie ma na trasie gór, ale warto jednak przygotować się na każdą pogodę - w tym na zimne wieczory oraz na ewentualny deszcz.
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie 
- baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby. 
- solidne obuwie, rękawiczki, latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Na tym wyjeździe część czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść "taplać" się w błocie i budować drogę w ulewie, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
- dla czyściochów polecamy przenośną kabina prysznicową oraz prysznic ciśnieniowy (np. z Decathlona)
Wszystkie auta MUSZĄ być wyposażone w sprawne CB radio!
 
Czy zabierać jedzenie?
Przez pierwsze 2 dni posiłki przyrządzacie sami w terenie. Z uwagi na oszczędność czasu i logistykę prosimy, abyście przyjechali na miejsce spotkania zaopatrzeni w produkty niezbędne do przygotowania tych posiłków terenowych.
Kolejne 2 dni będziecie jeść w restauracjach w Kijowie i Czarnobylu. W dniu 5 po śniadaniu w hotelu, uzupełnicie zapasy w markecie. Obiad i kolacja w tym dniu w terenie. W ostatnim dniu po śniadaniu w terenie, na obiad kończący wyprawę prawdopodobnie udacie się do jednej z przydrożnych restauracji.
Do przygotowywania na biwakach polecamy gotowe dania firmy Arpol: http://www.sklep.arpol.net.pl/ lub sprawdzone przez nas liofilizaty: https://lyofood.pl/
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy".
 
Opłata za wyjazd to 1200 zł za auto + 600 zł za każdą osobę w aucie

W tej cenie, prócz tego, co na każdej Subariadzie, zawiera się dodatkowo:
- Całodzienna wycieczka do „zony” – transport, przewodnik, obiad
- Wycieczka z polskojęzycznym przewodnikiem po centrum Kijowa
- Bilet wstępu do muzeum Willi Janukowycza

Na wyprawę możemy przyjąć max 10 aut.
 
IMG_20191121_101523-576x1024.jpg
IMG_20191119_131032-1024x675.jpg
kijow.jpg
 
nowomalin1-872x1024.jpgwolyn-1024x680.jpg
IMG_20191119_093834-1024x567.jpg
czarnobyl1-1024x683.jpg
Edited by Miłosz Rzeźnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajax + cudowna i najwspanialsza małżonka która tu czasem zagląda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, ajax napisał:

Ajax + cudowna i najwspanialsza małżonka która tu czasem zagląda :)


Ale poszedł... coś chce! :drool:

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Miłosz Rzeźnik napisał:


Ale poszedł... coś chce! :drool:


Coś chce albo coś przeskrobał :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Fajnie, dopisujemy się :)
1. Ajax + cudowna i najwspanialsza małżonka która tu czasem zagląda :)
2. marhof, 3 osoby dorosłe

 

Edited by marhof
 • Like 1
 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich. Proszę o dopisanie do listy jednej ekipy. 2 osoby dorosłe Judyta i Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skutki radiacji ??? Przecież pisze się Chernobyl nie Chornobyl....

 

Fajny plan, ale termin zupełnie nie pasuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety początkowy entuzjazm został zgaszony, terminy projektów w pracy uległy zmianie i jakiekolwiek plany wyjazdowe na wrzesień są w tym momencie wątpliwe - na początek października mamy do przygotowania demo technologiczne, a ciężko na tym etapie przewidzieć jak się potoczy projekt :/ Na tę chwilę musimy się wycofać do rezerwy, ale będziemy śledzić wątek.

 

Lista:

1. Ajax + cudowna i najwspanialsza małżonka która tu czasem zagląda :)
2. Judyta i Bogdan

 

Rezerwa:

1. marhof, 3 osoby dorosłe

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z uwagi na znikome zainteresowanie w tym roku Czarnobyl odpuszczamy. Na szybko, z uwagi na zamkniętą również do końca sierpnia Mołdawię, wstawiliśmy Polskę zachodnią i Sudety:
 

 

 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...