Skocz do zawartości

Jaki monitor do kompa w okolicach 1 000 PLN.


FUKS

Rekomendowane odpowiedzi

Wck, LC nie odpada, odpada tani LCD :)

kropek, czas reakcji to czas jaki potrzebuje matryca by przejść od jednego stanu do drugiego, czyli np. od czarnego do białego. Im jest on dłuższy tym większe smużenie można zaobserwować na ekranie. Ale dla większości matryc 12 albo 8 ms jest czasem wystarczająco krótkim by ten efekt był niedostrzegalny. Problem tylko w zdefiniowaniu punktów przejścia. Kiedyś było to czarny-biały, ale 25ms nijak nie zadowalało marketingowców (dla mnie jako inżyniera to banda kłamliwych #@$%#$%#$, przez których ciężko jest cokolwiek porównać a dojście do prawdziwych parametrów technicznych jest nieco skomplikowane), więc wymyślono przejścia pomiędzy stanami szarości i już mamy piękne 8ms :)

leonID, Acerom mówimy zdecydowane... NIE! Natomiast odnośnie bańki też nie każda, musi mieć możliwość regulacji kolorów i najlepiej kalibrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi z tzw "czasem reakcji" monitora LCD, bo też za jakiś czas będę wymieniał ekran na coś płaskiego, z segmentu do 1 tysiąca złotych

Pewnie chodzi o czas zapalenia i wygaszenia pojedynczego punktu na matrycy od momentu podania nań impulsu (często producenci podają czas jedynie zapalenia punktu zaniżając czas odpowiedzi matrycy nawet o połowę).

Praktycznie teraz nie musisz się aż tak mocno obawiać tego parametru-nawet technologicznie starsze, poczciwe matryce TN mają obecnie bardzo krótkie czasy reakcji ca.8ms (mój pierwszy 15" Samtron sprzed 5lat miał 22ms :grin: i wcale nie dokuczał), a późniejsze (teoretycznie lepsze) PVA, MVA rzędu 2-5ms (tak krótkie wartości osiągnięto sterując matrycą impulsem w przecifazie powodując szybszą reakcję na sygnał ze sterownika).

Idź do sklepu, obejrzyj. Efekt smużenia raczej nie będzie Ci przeszkadzał-obecnie jest prawie niedostrzegalny.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... do obróbki zdjęć, więc chyba LCD odpada :roll:

 

Dlaczego? Są takie płaszczaki, tylko cena :roll: . W porównaniu z tzw. budżetowymi to bańka wygrywa.

 

Właśnie nie bardzo znam się na monitorach, ani nie orientuję się w rynku, więc nie wiem, czy są już jakieś zbajerowane LCD w których nie ma znaczenia kąt patrzenia. Z LCD mam do czynienia w laptoku Lenovo i czasem przprzeglądając fotki macham głową w gorę i w dół przez jakiś czas, aby znaleźć optymalny kąt :mrgreen:. Ale to już może małe zboczenie, w każdym razie jeśli mam tak machać głową przy własnym biurku to wolę zostać przy CRT ;) Tylko teraz pytanie, jaki model wybrać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do LCD panoramy 22’’ ... mi na przykład jest za wielka i jak siedzę w normalnej odległości, takiej w jakiej mogę przeczytać te mikro czcionki co niektórzy nie wiadomo dlaczego stosują na swych stronach www to wtedy mam niemiłe wrażenie ze ekran jest trapezem... Osobiście wole 19’’ i blisko przed oczyma jak gazetę, niema w LCD promieniowania i niema strachu. Ok. przyznam się w domu do wyczynowego grania mam monitor CRT Samsung NF900 i na razie nic go nie przebija na rynku choć ma już 6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wck, popytaj na forach DTP, fotograficznych, czasem trafia się jakaś perełka za znacznie mniejsze pieniądze :) Może się okazać, że część "cywilnych" monitorów NEC czy innych firm też spasuje. A "cywilne" mają już pasztetowe ceny :) Największy problem tanich LCD to brak czerni oraz nierównomierne podświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to panorama czy nie bo sie nie znam, ale wypas jest

Czy wypas to nie wiem. W tej chwili 17" to chyba najmniejszy LCD jaki można normalnie w sklepie kupić :cool: Piętnastki wyginęły zaraz po dinozaurach i gdzieś od ca. roku standardem stała się 19"

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...