Skocz do zawartości

Zwiększony rozstaw kół


rydzada

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - dostałem w spadku po poprzednim właścicielu w SG 2,5XT. Po 1cm na każdą felgę założony jest pierścień dystansowy. Podobno lepiej się prowadzi, ale czy to mit, czy prawda ???? Nie mam porównania. Zawias już był KYB wersja wzmocniona, jest butla z gazem w kufrze. Opony są też oczko większe - 215/60/17. Mam zostawić te dystanse i kolejne opony w przyszłości kupować też "60" zamiast dedykowanych "55" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna kombinacja 17" felgi a opony 60


Nie wiem czy oprócz zakłamanych  wskazań liczkowych (większa  średnia całego koła wraz oponą)  są jakieś inne przeciwwskazania, ale poszedłbym w normalnego i naturalnego zamiennika.

Koła 17" to opony 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość założył 2cm większe, żeby większy prześwit mieć. W sumie nie wiem po co, bo i tak oryginał ma 20cm, do tego wzmocnione KYB mocno w górze tył trzymają, co widać na oko. Auto raczej w trasie i po mieście jeździło, a nie w terenie. Może o cenę opon chodziło, a może taki kaprys po prostu. Prędkości mierzyłem. Licznik 160 = GPS 157, licznik 100 = GPS 98, licznik 60 = GPS 60, więc od razu widać, że opony większe niż być powinny w oryginale (bo liczniki zawsze mocniej przekłamują niż tu). Mi to nie przeszkadza, nie ociera, fajnie wygląda. Jak ze statecznością w zakrętach - nie mam porównania. Będę się zastanawiał przy kolejnej wymianie na nowe opony, jaki rozmiar kupić, ale do tego sporo km upłynie, bo oba komplety są w bardzo fajnym stanie. Bardziej chodzi mi o te dystanse na felgach. Czy to coś w praktyce zmienia?

Edytowane przez rydzada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pamietajcie ze "profil" okreslany jako 55 lub 60 to % szerokosci opony wiec podawanie sugestia typu kola 17" to opony 55 jest conajmniej nieprecyzyjne. Dla przykladu opona 17" w rozmiarze 235/55 bedzie przeklamywac wskazania licznika tak samo jak 215/60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dystanse, czyli zwiększenie rozstawu osi ma zasadniczo dwa punkty ujemne: - większe siły działające na łożyska w zwrotnicach, - gorsze prowadzenie w koleinach.

Więcej jeszcze :

-zwiększają masę nieresorowaną

-pogarszają przyśpieszenie

( i auto się bardziej brudzi) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wszystko juz chyba wiem. Zostawiam, zwłaszcza że to tylko 10mm. Będę jedynie myślał o mniejszym profilu opony. Na pewno na 55 kach lepiej się prowadzi na asfalcie. Tak mniemam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale obniżając profil bardziej będziesz "obrywał" od każdej dziury co męczy i kierowcę jak i felgę i zawieszenie,

oraz wjeżdżając w grząski teren na "wyższej" oponie łagodniej przenosi opona moment i moc na podłoże co powoduje, że łatwiej i płynniej wyjeżdżasz.

 

Pamiętaj o najważniejszym = wyższa opona = większe spalanie liczone z licznika = licznik nie zawyża przebiegu więc masz mniej kilometrów naliczonych co skutkuje sztucznie wyższym spalaniem.

 

 

Ja świadomie u siebie na lato mam 225/60/16, a zimą 215/65/16 = ale u mnie inne auto (osiołek 170 KM)  i inne priorytety przyrodniczo/zawodowe  (czasami bywa brak cywilizacji).

 

 

W twoim przypadku dystanse 1cm może miały zapobiegać ocieraniu wyższej opony o nadkole przy max. skręconych kołach podczas skrętu na sporych nierównościach = skrajne warunki = skręt + wychył. 

Edytowane przez 4444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. W Fusionie też założyłem profil o ząbek większy. Jeżdżę jednak w ponad 99% przebiegu po asfalcie z czego pewnie z 90% to trasa. Prześwit fabryczny 20cm na oponach 55 i mocniejsze KYB wystarczyły by mi z zapasem. Zresztą do kupna nowych mam jeszcze z rok albo dwa. Będę wtedy myślał. Muszę zmierzyć jeszcze o ile 60-ki przełamują, jeśli wogóle, licznik przejechanych km. Są na średnicy 2cm większe od 55/17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...