Skocz do zawartości

Ciekawostki z kraju i ze świata


jpol

Rekomendowane odpowiedzi

Wyobrażam sobie ten temat jako miejsce, w którym będziemy dzielić się wszystkimi informacjami, ciekawostkami wartymi uwagi, interesującymi. Raczej bez rozbudowanych dyskusji. Tylko link, z opisem wyjaśniającym "dlaczego".

 

 

Przykładowo:

http://www.ted.com/ - Mnóstwo prelekcji (wideo) ludzi z całego świata, na najróżniejsze tematy. Od sposobu użycia ręczników papierowych, po zimną fuzję. Potężne źródło inspiracji. Dostępne również jako aplikacja na Androida czy iOS ("lektura" do poduszki ;)).

 

 

Oczywiście wielkiego wpływu na to, w jakim kierunku wątek zdryfuje nie mam. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Ja bym wrzucił fajną stronę z filmikami, ale boję się że dostane pasiaka.... :evil2:

 

Kontynuuję swojego linkbloga. :twisted:

 

http://www.openstreetmap.org/ - Mapa świata, na otwartej licencji. Rozwijana przez społeczność. Niejednokrotnie zaskakuje poziomem szczegółowości. A co najważniejsze ;), samemu można przyłożyć się do jej rozwoju.

 

A tej mapy to nie polecam - moje okolice są baaardzo pomylone.

Edytowane przez Jachu93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, czy temat tu pasuje...., no bo niby ciekawostka, ale ani z kraju, ani ze świata. :mellow:

Zaobserwowałem ciekawe zjawisko pozaziemskie. Leci sobie satelita - znamy chyba wszyscy ten widok z nocnego nieba - i mniej więcej co 20-25 sek. rozświetla się płynnie bardzo jasnym światłem. Jaśniejszym od najjaśniejszej gwiazdy. Na 100% nie jest to samolot, bo te migają. To rozjaśnienie odbywa się płynnie, od normalnego blasku typowego satelity, do bardzo jasnego światła, i potem stopniowo powrót do poprzedniej jasności. Cały cykl rozświetlenia trwał ok. 3sek. Widać to na całej trasie jego przelotu.

Co ciekawe, jasność rozświetlenia była na całej trasie jego przelotu (z południa na północ) jednakowa. To ważne, bo gdyby to był samolot, to wraz ze zmianą odległości rozjaśnienie by słabło, i w końcu zanikło. Wyglądało to tak, jakby reflektor (lub płaska powierzchnia odbijająca promienie słoneczne) obracał się na satelicie. Mogło to być np. zwierciadło, albo baterie solarne satelity? Tyle, że te raczej się nie obracają. Satelity chyba w ogóle się nie obracają w takim tempie.

Od lat lubię sobie popatrzeć w nocne niebo, ale takie coś zaobserwowałem po raz pierwszy.

Edytowane przez suberet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, czy temat tu pasuje...., no bo niby ciekawostka, ale ani z kraju, ani ze świata. :mellow:

Zaobserwowałem ciekawe zjawisko pozaziemskie. Leci sobie satelita - znamy chyba wszyscy ten widok z nocnego nieba - i mniej więcej co 20-25 sek. rozświetla się płynnie bardzo jasnym światłem. Jaśniejszym od najjaśniejszej gwiazdy. Na 100% nie jest to samolot, bo te migają. To rozjaśnienie odbywa się płynnie, od normalnego blasku typowego satelity, do bardzo jasnego światła, i potem stopniowo powrót do poprzedniej jasności. Cały cykl rozświetlenia trwał ok. 3sek. Widać to na całej trasie jego przelotu.

Co ciekawe, jasność rozświetlenia była na całej trasie jego przelotu (z południa na północ) jednakowa. To ważne, bo gdyby to był samolot, to wraz ze zmianą odległości rozjaśnienie by słabło, i w końcu zanikło. Wyglądało to tak, jakby reflektor (lub płaska powierzchnia odbijająca promienie słoneczne) obracał się na satelicie. Mogło to być np. zwierciadło, albo baterie solarne satelity? Tyle, że te raczej się nie obracają. Satelity chyba w ogóle się nie obracają w takim tempie.

Od lat lubię sobie popatrzeć w nocne niebo, ale takie coś zaobserwowałem po raz pierwszy.

 

Tez to zjawisko zaobserwowalem , z ta różnica , ze u mnie to sie pojawia w pokoju na suficie ............jak mocno dam czadu jak przyjdą do mnie goście ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
http://sejmometr.pl/ - Coś z naszego podwórka. Próba zebrania w jednym miejscu/systemie istotnych (bardziej lub mniej) informacji publicznych. Np. raporty NIK, akty prawne (obowiązujące i przyszłe, w tym projekty ustaw), orzeczenia SN, trochę statystyki itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
http://www.forvo.com/ - znalazłem wczoraj, trochę przypadkiem. Niejednokrotnie zastanawiałem się jak wymawia się dane słowo (np. ostatnio trochę zaskoczyło mnie Worcestershire). Można oczywiście szukać zapisu w IPA, czasem jednak samo znalezienie bywa kłopotliwe, nie mówiąc już o poprawnej interpretacji. Na Forvo można posłuchać naturalnej wymowy rodzimych użytkowników danego języka. Jest też coś dla zagranicznych dziennikarzy sportowych. :twisted:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...