Skocz do zawartości

Mała uwaga co do map Polski


Gal

Rekomendowane odpowiedzi

Garmin ogłosił dołączenie selected regions Europy Wschodniej do swojej mapy Europy jeszcze w marcu tego roku:

http://www.garmin.com/pressroom/cartography/030806.html

Ponieważ mapy Subaru oparte są na tym samym źródle (NavTech), więc teraz zależy to tylko od Subaru, kiedy mapę Polski kupić i zaoferować swoim klientom zechce.

 

Inna sprawa, że ta mapa przez najbliższe trzy edycje będzie do du**.

Ale już jest osiągalna dla FHI - teraz wymówek już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak rewolucyjna czujność ;-)

 

Ty się odwal.

Jak by cała reszta Europy miała doładowanie 1.2 bara w Imprezie, a na Polskę by oferowali 0,6 i moc odpowiednio mniejszą - to byś uważał, że to fair..?

 

Nie no zara, mam zjebać Ciebie czy Bazyla?...or something..słów uznania dla Kolegi nie można napisac bo zara zjebka, że prowokacja ? blee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak rewolucyjna czujność ;-)

 

Ty się odwal.

Jak by cała reszta Europy miała doładowanie 1.2 bara w Imprezie, a na Polskę by oferowali 0,6 i moc odpowiednio mniejszą - to byś uważał, że to fair..?

 

Nie no zara, mam zjebać Ciebie czy Bazyla?...or something..słów uznania dla Kolegi nie można napisac bo zara zjebka, że prowokacja ? blee

A co ja nagle mam do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze do d...? Lepsze do d... niz brak!

 

Obawiam się... że się mylisz... :?

Lepiej poprawiac cos, co juz jest niz czekac z naprawianiem czegos, czego jeszcze nie ma...

 

Cały problem z GPSem jest taki, że jak mapa jest do d***, to lepiej jej nie mieć - przynajmniej nie denerwuje...

 

NavTech jest jednym z dwóch światowych producentów map elektronicznych. Mają doświadczenie we wprowadzaniu map "nowych" regionów - i to cała nadzieja.

Pierwsza mapa Polski będzie zawierała drogi jedno- i dwucyfrowe, niektóre trzycyfrowe i kilka regionów (może tylko Warszawę) szczegółowo.

Druga - wszystkie drogi trzycyfrowe i kilka innych regionów.

Trzecia będzie miała pokrycie większości Polski (poziom ulic i numeracji).

Dopiero czwarta będzie naprawdę dobra - z porządnymi POI, drogami gruntowymi, pełną numeracją itp....

 

Mam tylko nadzieję, że już w pierwszej edycji będzie jasne - co jest, czego nie ma.

 

Oczywiście nie znaczy to, że FHI kiedykolwiek kupi od NavTecha wszystko - każda mapa jest customer tailored - zależy za co klient zapłaci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal - 3 edycje mapy to mniej więcej jaki czas? :roll:

 

Mniej więcej - trzy lata.

 

Ale to nie znaczy, że za trzy lata (od edycji 1.0) mapa Subaru będzie dobra. Za trzy lata dane mapowe NavTechu będą w miarę dobre, A jaka będzie mapa Subaru, zależy od tego, co Subaru od NavTechu kupi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal - szacuję że dokładne mapy z numerami na ulicach będą nie wcześniej niż za 4 - 5 lat :( . Ostatnio testowałem TomToma - na razie więcej jest do zrobienia niż zostało zrobione - ale - poczekamy - zobaczymy :)

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem TomToma - na razie więcej jest do zrobienia niż zostało zrobione - ale - poczekamy - zobaczymy

Myślę, że z TT nie jest tak źle. W czerwcu pokażą się kolejne mapy.

Jaka wersję map dla TT testowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tymi mapami jednak kilka set aut z nawigacją jeździ po Polsce a map nadal nie ma. Ja mam radio z nawigacją BECKER i mimo że nawet nie ma oficjalnego przedstawiciela w Polsce to mam już mapę Polski. Fakt nadaje się na plaster ale jest.

Ot taka mała różnica w traktowniu klienta. Współczuje posiadaczą "bezużytecznych telewizorków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alex - TomToma miałem pożyczonego z 2 m-ce temu na przetestowanie, na parę dni - nie jestem w stanie powiedzieć jaka była w nim wersja oprogramowania. Ulice Opola, które zostały naniesione - były bardzo dokładne, nawet z odwzorowaniem pasów zieleni na jezdni. Natomiast sporo ulic - i to tych głównych - nadal brakuje.

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast sporo ulic - i to tych głównych - nadal brakuje

Podeślij mi nazwy kilku z tych ulic. Sprawdzę!!!Jak juz pisałem troche się pozmieniało w TT. Powstają nowe mapy...chociaż TomTom oficjalnie nie pisze wiele o tych upgradach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łe - no szok! Muszę raz jeszcze TomToma wziąść w obroty! Dzięki za sprawdzenie! :)

Pzdr

Tomek

Pamiętaj o sprawdzeniu wersji mapy :!:

I jeszcze jedna ciekawostka...są już mapy (z różną dokładnością) dla:

Albania, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Georgia, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova, Poland, Romania, Russia, Serbia and Montenegro, Slovakia, Slovenia, Turkey and Ukraine

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecność jakichś ulic na mapie nie determinuje jej jakości (bo brak - tak). Istotna dla nawigacji samochodowej jest aktualność restrykcji zapisanych w mapie - zakazów skrętu, ulic jednokierunkowych, dróg gruntowych, odróżnienia skrzyżowania dróg od dróg przecinających się wiaduktem, a także globalnej indeksacji, jakości algorytmu planowania trasy itp.

Zrobić skany z map sztabowych i zamienić je na formę elektroniczną może każdy głupi, ale taka mapa jest do niczego w nawigacji samochodowej, bo:

- nie zawiera restrykcji,

- nie jest (zazwyczaj, a właściwie nigdy) aktualna,

- nie zawiera numeracji ulic

- nie zawiera POI

- ma zbyt wielką dokładność, niepotrzebną w nawigacji.

(Użycie natomiast map samochodowych, owocuje zbyt małą dokładnością w precyzyjnych skalach).

 

Jedynym sposobem na uzyskanie porządnej mapy GPS jest objeżdżenie wszystkich dróg samochodem z precyzyjnym GPSem na pokładzie, z pracownikiem zapisującym wszelkie restrykcje, POI i uwarunkowania lokalne, które następnie zostaną do takiej zeskanowanej mapy wprowadzone.

 

Robota na lata.

 

NavTech jest u początku tej roboty w Polsce...

 

 

Co do TomToma:

Nie znam tej mapy - nigdy nie używałem. Opierać się mogę tylko na opiniach ludzi, którzy testują te produkty niemal zawodowo.

W tej chwili są dwie porównywalne mapy Polski do nawigacji samochodowej - Automapa i GPMapa. Każda z nich ma swoje zalety i wady w porównaniu z drugą.

Pozostałe są daleko w tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal'u!!!

Automapy używam od dawna. Nie przeczę, że ma nadal lepsze pokrycie od Tomtom'a. Nie zgodzę się natomiast, że produkty zachodnie są "daleko w tyle" . Wilokrotnie w podróży zdarzało się, że TomTom wyznaczał bardziej optymalna drogę niż AM (sprawdzałem).

Tomtom zapowiada nowe mapy na czerwiec i obawiam się, że może to oznaczaczać koniec rozwoju polskich produktów. Co do POI mozna je konwertowac odpowiednimi narzędziami np. z AM do TT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...