Jump to content

Skrzynia 9c-TY752VBBAA - złom czy coś można z tego wycisnąć?

SonnyRS
 Share

Recommended Posts

Witam

Panowie, potrzebuję pomocy w temacie skrzyni biegów.

Nabyłem skrzynię o oznaczeniu 9C - ty752vbbaa (3.454,2.062,1.448,1.088,0.825,4.111 (F,G))

Pochodzi ona z Legacy gtb MY 96. Jest teoretycznie mocniejsza od seryjnej z GT-ka (legacy miało ok 280km), no i od niej krótsza.

Problem polega na tym, że chciałem tą skrzynię połączyć z silnikiem z GT MY99. Okazuje się, że nie ma takiej możliwości. W GT MY99 są 2 śruby łączące ze skrzynią HL-TY754VN1AA, a w TY752 jest 1 śruba łącząca.

Wiec wpadłem na pomysł, aby przerzucić wnętrze skrzyni z Legacy do obudowy TY 754 i uzyskać skrzynią mocniejszą i o fajniejszych przełożeniach. Ma to sens??

Autko buduję do zabawy - jest to coupeta o masie ok. 1000 kg. (klatka Ireco, drzwi, maska, klapa z laminatu). Silnik seryjny 218km.

Dzięki wielkie za pomoc

Konkretnie i na temat:

1) GT99 ma 8 śrub mocujących skrzynię do silnika (TY754) a skrzynia (TY752) 4 śruby. Są one w tych samych miejscach co 4 z 8 w nowym typie, więc przykręcić się da.

2) Jak przełożysz stary wkład do nowej obudowy, źle zazębiać się będzie wsteczny (inna odległość wałka, na którym osadzone jest koło wstecznego biegu) i jest ryzyko szybkiego wysypania się, a pewność że będzie wyć głośniej niż powinien.

3) Owszem w VBBAA jest mocniejsza od GT na 2 biegu. Za to najsłabszym punktem jest trójka. Przy seryjnej mocy GT-ka trochę polata, ale jak będziesz miał ok.350nm, to jej dni są policzone (sprawdziłem kilkukrotnie :mrgreen: ). A 218KM, na długo ci nie starczy :D .

4) Skrzynka krótsza i auto zyska na osiągach, ale trzeba przełożyć z tylnym mostem (niezgodność przełożeń z seryjnym).

• Upvote 1

Dzięki za pomoc

Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło - konkretnie i na temat.

Mój błąd - nie sprecyzowałem dokładnie ile jest śrub w 752.

Rozumiem, że skręcenie skrzyni 752 do motoru z GT99 na 4 śruby jest wystarczające i można tak sobie jeździć.

Do skrzyni 752 mam oczywiści dyfer.

Na chwilę obecną będą próbował sił na seryjnym silniku z GT99 i seryjnej skrzyni. A na podnoszenie mocy przyjdzie jeszcze czas. Teraz chcę trochę pojeździć, a później po zabraniu większego budżetu - podnosić moc i wzmacniać napęd.

Dr.house_1, zapomniał jeszcze o ważnej rzeczy a mianowicie o tym że rozrusznik będzie przykręcony tylko jedną śrubą i trzeba to połączenie od czasu do czasu kontrolować.Skrzynie da się założyć i będzie latać,osobiście znam jeden przypadek gdy połączenie takie zastosowano w STI i autko latało,do puki silnik nie padł :roll: ,pozdro.

Dr.house_1, zapomniał jeszcze o ważnej rzeczy a mianowicie o tym że rozrusznik będzie przykręcony tylko jedną śrubą i trzeba to połączenie od czasu do czasu kontrolować.Skrzynie da się założyć i będzie latać,osobiście znam jeden przypadek gdy połączenie takie zastosowano w STI i autko latało,do puki silnik nie padł :roll: ,pozdro.

rozrusznik nie będzie przykręcony na 1 śrube jak zrobimy mu dodatkowe mocowanie pod nitonakrętkę, chwila roboty i działa jak OEM :)

Nie zapomniałem o mocowaniu rozrusznika. Moi drodzy koledzy, skrzynie TY752 POSIADAJĄ szpilkę do mocowania rozrusznika (dolna śruba w TY754), więc nie ma najmniejszego problemu. A mocowanie na 4 śruby jest oczywiście wystarczające, ale należy pamiętać, że jest ono po to, aby usztywnić blok i obudowę skrzyni, więc nie można przeginać z mocą nowszego motoru.

Jest wiele samochodów ze starymi blokami i nowszymi obudowami (4/8 śrub) i latają bez najmniejszych problemów.