Skocz do zawartości

Zegarki-temat dla miłośników kwarców, automatów i analogów


hercooles

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, BladeRunner napisał:

Bardzo dobra cena :-) Zegarek jak dla mnie idealny optycznie.

 

Nie chcę teraz żeby wyszło, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy lub że jestem purystą, ale kwarc za tyle pesos to trochę chora sprawa. Czy też tak uważacie?

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra cena :-) Zegarek jak dla mnie idealny optycznie.
 
Nie chcę teraz żeby wyszło, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy lub że jestem purystą, ale kwarc za tyle pesos to trochę chora sprawa. Czy też tak uważacie?
Szczerze to nie wiem...
Chyba zależy od tego, czego oczekujesz.
Dobry kwarc nie jest zły. A wszystko na plusy i minusy. Tak czy inaczej, kupiec się znajdzie ;) na wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Bardzo dobra cena :-) Zegarek jak dla mnie idealny optycznie.
 
Nie chcę teraz żeby wyszło, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy lub że jestem purystą, ale kwarc za tyle pesos to trochę chora sprawa. Czy też tak uważacie?


Ja tak nie uważam :)b2640a604f1c4290d49913bfefaa9983.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bikeman1 napisał:

 

Fajny ten TAG :D

Nie kuście, bo ciężkie czasy idą :-/

 

@skwaro ładny :-P Mam pytanie techniczne. Czy odstające cyfry na bezelu nie haczą np. o mankiet koszuli? Mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli :-)

 

@BladeRunner podoba mi się też ten model:

https://www.tagheuer.com/gb/en/timepieces/collections/tag-heuer-formula-1/41-mm-quartz/WAZ1111.BA0875.html

Zamieniłbym jedynie bransoletę na pasek nato lub coś w ten deseń.

 

Jak porównuję Aquaracera do tego Formula 1 to nie rozumiem ponad dwukrotnego przeskoku w cenie (mam na myśli wartości na stronie Tag-a). Różnice są w sumie 3: tytan, szafirowe szkło z antyrefleksem i 300M. W motoryzacji trochę łatwiej zrozumieć różnicę między 2.0 bez turbo a STI.

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kuście, bo ciężkie czasy idą :-/
 
@skwaro ładny :-P Mam pytanie techniczne. Czy odstające cyfry na bezelu nie haczą np. o mankiet koszuli? Mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli :-)
 
@BladeRunner podoba mi się też ten model:
https://www.tagheuer.com/gb/en/timepieces/collections/tag-heuer-formula-1/41-mm-quartz/WAZ1111.BA0875.html
Zamieniłbym jedynie bransoletę na pasek nato lub coś w ten deseń.
 
Jak porównuję Aquaracera do tego Formula 1 to nie rozumiem ponad dwukrotnego przeskoku w cenie (mam na myśli wartości na stronie Tag-a). Różnice są w sumie 3: tytan, szafirowe szkło z antyrefleksem i 300M. W motoryzacji trochę łatwiej zrozumieć różnicę między 2.0 bez turbo a STI.
 
 
Dzięki, cyfry nie haczą, ale cały bezel już potrafi jak masz ciaśniejsze mankiety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak troszkę odejdę stricte od zegarków... 

 

Pytanie: jaki rotomat? 

 

Czy one się od siebie różnią czymś specyficznym...nie chodzi mi tu o wizual, a o technikalia? 

 

No i w ogóle pytanie podstawowe, czy rotomat stosować czy raczej to szkodzi? 

 

Tu znalazłem taki z timerem, godzine się kręci, 4 godziny stoi, aby zegarek sobie chodził 

 

https://www.conrad.pl/p/rotomat-na-2-zegarki-eurochron-1544544

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rotomatu: 


Najpierw trzeba rozeznac, czy rotomat jest potrzebny. Ma tyle samo zwolennikow jak i przeciwnikow. Przydaje sie, jak codziennie nosimy inny zegarek, a te ktore mamy maja sporo komplikacji, ktore trzeba ustawiac po kazdorazowym ustaniu chodu, np. Perpetual Calender, Moon Phase, Day-Date itp. 
 

Wiekszosc werkow wymaga 650-900 obrotow na dobe aby zapewnic stala rezerwe chodu na kolejne 24h. W zaleznosci od rodzaju werku zegarek nakreca sie: zgodnie z ruchem wskazowek zegara, przeciwko wskazowkom zegara, w obu kierunkach - to trzeba rozpoznac.

 

Rotomat/Uhrenbeweger musi miec: 

- regulacje obrotow w zakresie,np. 650/800/900/1000 / 24h

- regulacje R/L/R+L

 

Czy bedzie pracowal interwalowo: np. piec minut pracy, dwie godziny przerwy, czy jeden obrot co dwie minuty, nie gra wiekszej roli. Najwazniejsze jest, aby rotomat nie „przekrecal” werku, czyli nie naciagal sprezyny do konca i potem zmuszal zegarek do pracy w pelnym naciagu i przeciazal sprzegielko slizgowe. Stad wazna jest liczba obrotow na dobe dostosowana do werku. 

 

Przelicz: 1 godz pracy/ cztery godziny przerwy, to 24:(1+4) = 4,8, a wiec ok. 5h pracy rotomatu na dobe. Zwazywszy na liczbe obrotow/minute da sie wyliczyc, ile razy obraca sie w ciagu doby, co daje oglad na prace rotomatu i werku zegarka. Moje rotomaty obracaja sie 6x/1min, czyli 6x60 = 360 / cykl. Jesli pomnozymy to przez ilosc cylkow dobowych to wychodzi, ze 5 x 360 = 1.800 (!).
 

Przy takich obrotach zrujnujesz kazdy werk typu ETA, Valjoux lub Seiko. Jako pierwsze wysiada koleczka mechanizmu automatycznego ze sprzegielkien slizgowym, potem czopy balansu, gdyz zegarek bedzie pracowal z ciagle naciagnieta na maxa sprezyna. 
 

Wazna sprawa jest w jakiej pozycji znajduje sie zegarek po zakonczonej rotacji - dla mnie osobiscie lepiej sa te rotomaty, ktore pozwalaja pracowac zegarkowi w przypadkowej pozycji. Bezpieczniejsze dla werku, np. nie wycieraja sie czopy na balansie o jednostajnego obciazenia, a rozne pozycje w ktorych pracuje zegarek odzwierciedlaja jego prace na reku.  
 

To tylko tak w skrocie, bo pisze z telefonu. Tani rotomat nie jest dobry dla zegarka. 
W razie pytan, piszcie. 

 

 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BladeRunner podoba mi się też ten model:

https://www.tagheuer.com/gb/en/timepieces/collections/tag-heuer-formula-1/41-mm-quartz/WAZ1111.BA0875.html

Zamieniłbym jedynie bransoletę na pasek nato lub coś w ten deseń

 

Mam go w niebieskiej wersji z paskiem nato  https://www.certifiedwatchstore.com/tag-heuer-formula-1-quartz-movement-blue-dial-men-s-watch-waz1010-fc8197.html i jestem w nim zakochany :)

Edytowane przez Baro
Brak linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Christoph napisał:

Co do rotomatu: 


Najpierw trzeba rozeznac, czy rotomat jest potrzebny. Ma tyle samo zwolennikow jak i przeciwnikow. Przydaje sie, jak codziennie nosimy inny inny zegarej, a te ktore mamy maja sporo komplikacji, ktore trzeba kazdorazowo ustawiac po kazdorazowym chodu, np. Perpetual Calender, Moon Phase, Day-Date itp. 
 

Wiekszosc werkow wymaga 650-900 obrotow na dobe aby zapewnic stala rezerwe chodu na kolejne 24h. 


W zaleznosci od rodzaju werku zegarek nakreca sie: zgodnie z ruchem wskazowek zegara, przeciwko wskazowkom zegara, w obu kierunkach - to trzeba rozpoznac.

 

Rotomat/Uhrenbeweger musi miec: 

- regulacje obrotow w zakresie,np. 650/800/900/1000 / 24h

- regulacje R/L/R+L

 

Czy bedzie pracowal interwalowo: np. piec minut pracy, dwie godziny przerwy, czy jeden obrot co dwie minuty, nie gra wiekszej roli. Najwazniejsze jest, aby rotomat nie „przekrecal” werku, czyli nie naciagal sprezyny do konca i potem zmuszal zegarek do pracy w pelnym naciagu i przeciazal sprzegielko slizgowe. 
Stad wazna jest liczba obrotow na dobe dostosowana do werku. 

 

Przelicz: 1 godz pracy/ cztery godziny przerwy, to 24:(1+4) = 4,8, a wiec ok 5h pracy rotomaty na dobe. Zwazywszy na liczbe obrotow/minute da sie wyliczyc, ile razy obraca sie w ciagu doby, co daje oglad na prace rotomatu i werku zegarka. 
moje rotomaty obracaja sie 6x/1min, czyli 6x60 = 360 / cykl. Jesli pomnozymy to przez ilosc cylkow dobowych to wychodzi, ze 5 x 360 = 1.800 (!).
 

Przy takich obrotach zrujnujesz kazdy werk typu ETA, Valjoux lub Seiko. Jako pierwsze wysiada koleczka mechanizmu automatycznego ze sprzegielkien slizgowym, potem czopy balansu, gdyz zegarek bedzie pracowal z ciagle naciagnieta na maxa sprezyna. 
 

Wazna sprawa jest w jakiej pozycji znajduje sie zegarek po zakonczonej rotacji - dla mnie osobiscie lepiej sa te rotomaty, ktore pozwalaja pracowac zegarkowi w przypadkowej pozycji. Bezpieczniejsze dla werku, np. nie wycieraja sie czopy na balansie o jednostajnego obciazenia, a rozne pozycje w ktorych pracuje zegarek odzwierciedlaja jego prace na reku.  
 

To tylko tak w skrocie, bo pisze z telefonu. 
Tani rotomat nie jest dobry dla zegarka. 
W razie pytan, piszcie. 

 

Takiej wyczerpującej odpowiedzi oczekiwałem, czyli potwierdziło to moje przypuszczenie, rotomat jest beee, przynajmniej dla ludzi nie posiadających złożonych werkow. 

 

Przeszedl mi przez myśl rotomat przez chwilę, bo poszerzyłem swoją kolekcje o kolejny... automat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Christoph czy dla danego werku w automacie zostało gdzieś napisane jaki parametr powinien mieć ustawiony rotomat?

 

Mam na myśli np. Powermatic 80

 

Ten model też mi przez myśl przeszedł => https://www.tissotwatches.com/pl-pl/shop/t1204071103100.html

 

Dokupiłbym do niego ten pasek => https://www.tissotwatches.com/pl-pl/shop/t1204071705100.html => Szkoda, że nie ma takiej opcji z jasną tarczą, a mamy 9 opcji kolorystycznych.

Edytowane przez NonPhixion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dwa rotomaty dla kilkunastu zegarkow automatycznych: Beco Atlantic x2 i Modalo x8. 
339E7FC8-09E0-4597-A88E-857939D02FF9.thumb.jpeg.9b72f314a9001a1c89d7ce30a8832129.jpeg

 

Obecnie mam wiecej zegarkow niz jestem w stanie nosic w ciagu tygodnia, wiec rotomat jest stale wylaczony i sluzy jako witryna do trzymania zegarkow. Do tego sa jeszcze inne G-Shocki, Casio Sport oraz Citizen Eco-Drive. 

Wiekszosc zegarkow i tak trzymam w pudelkach, no bo po co naraz nakrecac wszystkie, skoro nosi sie i tak jeden. 
Luksusowe problemy, co na siebie ubrac ;)

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dwa rotomaty dla kilkunastu zegarkow automatycznych: Beco Atlantic x2 i Modalo x8. 
339E7FC8-09E0-4597-A88E-857939D02FF9.thumb.jpeg.9b72f314a9001a1c89d7ce30a8832129.jpeg
 
Obecnie mam wiecej zegarkow niz jestem w stanie nosic w ciagu tygodnia, wiec rotomat jest stale wylaczony i sluzy jako witryna do trzymania zegarkow. Do tego sa jeszcze inne G-Shocki, Casio Sport oraz Citizen Eco-Drive. 

Wiekszosc zegarkow i tak trzymam w pudelkach, no bo po co naraz nakrecac wszystkie, skoro nosi sie i tak jeden. 
Luksusowe problemy, co na siebie ubrac
Zazdroszczę problemu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem taka podstawowa tabele: 

 

BFCD29FE-E37C-435F-A930-C76AF5F444B1.thumb.png.47d7e96ab92fb1a907227b86f9cfc9ea.png

 

Najlepiej nastawic Rotomat na najnizsza wartosc i obserwowac dokladnosc zegarka: jesli po kilku dniach zacznie spozniac, mozna zwiekszyc liczbe obrotow, ale i tak najlepszym sposobem nakrecania automatu jest jego noszenie. 
 

Raz lub dwa razy w miesiacu nakrecam i ustawiam wszystkie zegarki, aby utrzymac werk w dobrej kondycji. Poza tym nie widze sensu nakrecania i utrzymywania w rotomacie wszystkich zegarkow, z jednym wyjatkiem: 

zegarek wyposazony w liczne komplikacje (funkcje) wymagajace skomplikowanego ustawiania. 
 

U pro Tag - Umdrehungen pro Tag - Liczba obrotow na dobe. 

 

U - Uhrzeigersinn - kierunek zgodny z ruchem wskazowek zegara

G - Gegen den Uhrzeigersinn - kierunek przeciwny do ruchu wskazowek zegara

B - Beide Richtungen - w obu kierunkach

 

 

 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bikeman1 napisał:

To mój nowy nabytek :D

 

Seiko Recraft SRPC09J1 - niedostępny na rynek europejski. Szły tylko na US i JP, mój jest JP :hi:

 

Seiko SPRC09J1.jpg

 

 

 

 

Nie wiem, czy taki niedostepny w EU, skoro jest dostepny w oficjalnej sprzedazy w Austrii :OO:

Limitowane wersje byly pozlacane z brazowym cyferblatem oraz stalowe z turkusowym cyferblatem i pomaranczowym sekundnikiem. Tych u siebie nie widzialem, ale czarne i niebieskie sa. 

 

Bardzo mi sie podoba dokladnie ten model i juz od dluzszego czasu rozmyslam o tym zegarku.  

http://www.seiko.at/home/kollektionen/automatik/herren/srpc09k1.html - niebieski

http://www.seiko.at/home/kollektionen/automatik/herren/srpc11k1.html - czarny

 

 

 

 

 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Christoph napisał:

Chyba kazde Seiko wyglada lepiej na zywo niz na zdjeciach, szczegolnie na oficjalnej stronie zdjecia sa takie bez polotu. 

No nie wiem :-)

 

https://www.timetrend.pl/meskie-seiko/5149-seiko-5-sports-automatic-snzg15k1-4954628108920.html?gclid=EAIaIQobChMI9ajqr_3G6AIVw8YYCh2yxwWjEAYYASABEgJ9APD_BwE

 

Ten na żywo wygląda jakby był zrobiony z tego plastiku co w Hawku jest konsola środkowa.

Edytowane przez NonPhixion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Christoph napisał:

 

Nie wiem, czy taki niedostepny w EU, skoro jest dostepny w oficjalnej sprzedazy w Austrii :OO:

Limitowane wersje byly pozlacane z brazowym cyferblatem oraz stalowe z turkusowym cyferblatem i pomaranczowym sekundnikiem. Tych u siebie nie widzialem, ale czarne i niebieskie sa. 

 

Bardzo mi sie podoba dokladnie ten model i juz od dluzszego czasu rozmyslam o tym zegarku.  

http://www.seiko.at/home/kollektionen/automatik/herren/srpc09k1.html - niebieski

http://www.seiko.at/home/kollektionen/automatik/herren/srpc11k1.html - czarny

 

 

 

 

 

 

No to gość na kanale TikTalk na YT, przymydlił troche oczy, że ta seria nie była dostępna na rynek europejski :biglol: Ok, nie wprowadzam w błąd w takim razie. Choć te linki które podałeś mają końcówkę "K1" natomiast mój ma "J1" i z tyłu na deklu oraz na tarczy z przodu dumnie widnieje Made in Japan. Na wersji K1 tego brak...jakaś róznica jest.

Co do wyglądu, to bardzo długo się nad nim zastanawiałem, bo tak jak piszecie foto na necie nie robią szału i nie zachęcają do kupna. Dylemat miałem straszny, zaryzykowałem i było warto bo zegarek w realu wygląda świetnie, jakość wykonania koperty, szlify i frezowania są piękne :) Nie wspomnę już o tym że jest mega wygodny!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K - to oznaczenie na eksport

J - to oznaczenie na Japonie. 

 

To jest ten sam zegarek, nawet jesli ma rozny numer referencyjny. Ale to samo robi sie u Szwajcarow - zegarki na wewnetrzny rynek maja inne numery referencyjne. 
 

Na dwoch zegarkach kupionych w EU - Austria widnieje dumny napis: Made in Japan: 

Prospex

435CB3CB-EADD-4C1A-A3D3-6BA32813C0E5.thumb.jpeg.f0127a153640c187190d3d05c2201885.jpeg
Presage:

B7002D0E-44D6-427B-866D-E4F738203654.thumb.jpeg.712845f857190ef57c8da35ba3f2d8b5.jpeg

 

Na dwoch innych tanszych nie ma nic. 

 

Co do kanalu TikTalk - gosc jest fajny, ale nie jest wyrocznia i jak kazdy popelnia bledy. 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...