Jump to content

LPG - Urządzenie / butla pokazująca poziom gazu na zegarach

JKmotors

Recommended Posts

Witam! Jak w temacie, ktoś wie coś na ten temat? Słyszałem, że są urządzenia, które po przełączeniu na gaz, na wskaźniku paliwa pokazują poziom gazu, a po przełączeniu na benzynę poziom benzyny. Słyszałem, że można to sprowadzić z Holandii, mam tam znajomego. Pytanie tylko jaka część tej informacji to plotka, a jaka prawda.

Rozumiem, że odpowiedź zna Jako (jak na każde inne pytanie o LPG :wink: ), aczkolwiek piszę ogólnie. Pzdr.

Tego typu rozwiązanie jest w np. w holenderskich oryginalnych instalacjach gazowych do Subaru - marki Koltec. Miałem 2 Subarynki z tą instalacją, działa to właśnie tak jak piszesz (wskazanie gazu bywa "rozhuśtane", ale to chyba normalne :wink: ) Przy rejestracji w PL wymieniałem butle gazowe na nowe, i o ile dobrze pamiętam gazownik "sprawił", że pełne wskazanie (bo tak się to ponoć nazywa) działało również z nową butlą, tylko chyba odwrotnie :P

Ogólnie rzecz biorąc , PW do Jako powinien rozwiać Twoje wątpliwości :wink:

Dzięki za info. Wieczorkiem puszczę PW Jako, i przepiszę Jego odpowiedź :).

Strasznie fajna sprawa taki system. Wtedy wystarczy masywny przełącznik on/off i nie ma tych żaróweczek, które są najgorszym wynalazkiem świata zaraz po Fordzie KA i Fiacie Multipla :D.

PS. Jeżeli cos takiego jest dostępne tylko w Holandii, to pewnie będę sobie to sprowadzać w najbliższej (?) przyszłości przez znajomego. Może ktoś z Was byłby zainteresowany się dołączyć?

Tak czy owak jak poznam szczegóły to się odzywam. Pytanie jak z homologacją takiej butli (zakładając że chodzi o butlę)...

Nie sądzę, żeby "knyf" był w butli (tak czy siak butle holenderskie muszą mieć homologację EU, więc nie powinno być żadnego problemu). Czujnik poziomu masz zainstalowany w butli i wydaje się, że cała sztuka w tym, żeby jego wskazania zamiast wyświetlania na czterech LEDach były przeskalowywane odpowiednio do zakresu pracy (czyli pewnie napięcia) wskaźnika poziomu paliwa i "podmieniane" zamiast informacji o poziomie benzyny, kiedy przełączysz się na gaz.

jaka jest dokładność urządzenia? Włącza się wskaźnik rezerwy?

U mnie w Koltecach rezerwa była ZTCP "zarezerwowana" dla benzyny :wink: Co do dokładności, na pewno mniejsza niż wskazanie benzyny, ale przyzwoicie, wydaje mi się, przecież to i tak "gadżet" orientacyjny, chyba że ktoś tankuje LPG po 10 pln :roll:

Mnie się trochę szczegóły zatarły ze względu na upływ czasu, ale z pewnością na forum jest co najmniej kilka osób które takie urządzenia w swojej Subarynce mają :wink:

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Można sobie poczytać ogólne rozważania na innych forach, pewne informacje można uzyskać wpisując w Google "pełne wskazanie lpg forum" :wink: Opisują ludziska czy im działa, jak im działa, i dlaczego i tak wolą jeździć na kilometry :P

No tak ale to rozwiązanie, chociaż nie wymaga tych lampeczek (No OFFENSE, tez je miałem i ich po prostu nienawidzę :twisted: ). Wystarczy tylko wtedy jakiś pstryczek dyskretny...

Ale wydaje mi się, że dobra instalacja powinna pokazywać "paliwo" dość precyzyjnie... Albo inaczej: nie widzę powodu dla którego miała by tego nie robić :wink:

Są elektrycy którzy w jakiś sposób to wskazanie tych czterech lampek przeskalowują na wskazanie na zegarach, ale wtedy non stop jest rezerwa (po 50km i tak się zapala czerwona, tak było u mnie 8) ). Ale słyszałem o takich systemach (lub butlach), które mają lepszy pomiar ilości gazu i przeskalowanie jest na tyle dobre, że można w nie wierzyć, i nawet kontrolka rezerwy się zapala dopiero na końcu.

Może ktoś coś słyszał?

PS. A z tym "pełne wskazanie" faktycznie jakiś zonk :shock: Coś musi w tym być... gendziu, jak tam Subarak? Kiedy odbiór?

no jest zonk, przy nastepnej wizycie u Roberta zapytam czy to mozna ogarnac, choc i tak jak mowilem jezdze na kilometry heh

Od lakiernika odbieram we wtorek, potem czekam do ok 5.XII na MBP i do taty na warsztat. Jak spocik bedzie sr/czw to napewno sie zobaczymy :)

viewtopic.php?f=15&t=104767&view=unread#p1177040

cytuję:

- co do tego forka 2.0 z lpg na nl tablicach, to gosciu dziwnie opisuje:))ekonomiczny taki i w ogole:)pali malo gazu, to po co mu prawie pelny bak paliwa w nim(widac na zdjeciu:))??tak tylko mowie, ale takie szczegoly zaskakuja:))

- Elementem holenderskich instalacji często jest tzw."pełne wskazanie" - jedziesz na benzynie, pokazuje stan benzyny, jedziesz na LPG, pokazuje stan LPG :wink:

- NO TO SIE POKAZALEM:))Przepraszam:))

Może coś więcej na ten temat? :)

pzdr

http://forum.subaru.pl/viewtopic.php?f=15&t=104767&view=unread#p1177040

cytuję:

- co do tego forka 2.0 z lpg na nl tablicach, to gosciu dziwnie opisuje:))ekonomiczny taki i w ogole:)pali malo gazu, to po co mu prawie pelny bak paliwa w nim(widac na zdjeciu:))??tak tylko mowie, ale takie szczegoly zaskakuja:))

- Elementem holenderskich instalacji często jest tzw."pełne wskazanie" - jedziesz na benzynie, pokazuje stan benzyny, jedziesz na LPG, pokazuje stan LPG :wink:

- NO TO SIE POKAZALEM:))Przepraszam:))

Może coś więcej na ten temat? :)

pzdr

Właściwie wszystko co wiem, już w tym wątku napisałem :wink: Miałem 2 Subarki z tym rozwiązaniem (instalacja Koltec), miał brat w AR 155(inst. Vialle), ale nie uczestniczyłem w procesie montażu :) Wiem, że kiedy w 1 Subaru zmieniali mi butle, wskazanie zostało, ale....odwrotnie :P Tzn. mam pełną butle,a na wskaźniku 0. Ale idzie sie i do tego przyzwyczaić :wink: Tak w ogóle to nie przeceniałbym tego rozwiązania, jak już pisałem , wskaźnik czasem zachowuje się "nieobliczalnie" :wink:

Słuchaj, najmocniej Cię przepraszam, ale dopiero teraz zauwazyłem, że już się tu wypowiadałeś :). :oops: Gapa.

No ale nadal do końca nie wiadomo co i czemu, więc nie pozostaje nic innego, jak czekać :).

Co nie zmienia faktu, że jesteśmy już bliżej :idea: