Skocz do zawartości

Pomocy - do tych ktorzy sie budowali, budowlancow itp


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Moze ktos bedzie mi w stanie doradzic co zrobic w sytuacji jaka mnie spotkala, przyznam z mojej winy, niedopatrzenia i nieznajomosci tematu.

 

Jakis czas temu kupilem dom od developera w stanie na zewnatrz tip-top wszystko zrobione, podciagniete instalacje, w srodku stan surowy zamkniety. Do wykonczenia zostaly mi instalacje, tynki, wylewki, plytki itp. Po podpisaniu umowy notarialnej od razu przystapilem do prac. Mam juz wszystko zrobione, lacznie z meblami, odbior instalacji gazowej, odbior kominiarski itp.

 

Zaczalem sie rozgladac za zgloszeniem zakonczenia budowy i swiadectwem energetycznym zebym mogl sie zameldowac. Strasznie sie zdziwilem jak sie okazalo ze do zgloszenia zakonczenia budowy musze posiadac:

1) decyzje o kontynuacji budowy (wykonczenie domu)

2) majac prawomocna decyzje z pkt.1 zalozyc dziennik budowy

3) protokoły odbioru wewnętrznych instalacji

4) oświadczenia kierownika budowy zakończenie budowy

5) opis jakie prace sa wykonane i jakie zostaly do wykonania (przygotowuje projektant)

6) uprawnienia projektanta + izba + oswiadczenie (dostarcza projektant)

7) informacja dotyczaca bezpieczenstwa i ochrony zdrowia BIOZ (przygotowuje projektant)

 

Tych ostatnich punktow (5, 6 i 7) nie jestem pewien, poniewaz kupujac dom dostalem kompletny projekt domu lacznie z instalacjami. Problem mam taki, ze mam juz wszystko zrobione i przeoczylem cala ta biurokracje. Co zrobic w tej sytuacji? Przyznac sie, ze zrobilem juz wykonczenie domu, czy zlozyc wniosek o pozwolenie na wykonczenie, odnotowywac prace w dzienniku budowy (fikcyjne, te ktore juz zrobilem) i po jakis 2 miesiacach zlozyc wniosek o zakonczeniu prac, swiadectwo energetyczne i meldunek? Najgorsze, ze juz w gazownictwie, izbie kominiarskiej, zakladzie wodno-kan mam juz podpisane umowy i odbiory instalacji :)

 

Doradzcie cos, bo nie wiem, co mam w tej sytuacji zrobic. Co mi grozi za powiedzmy moja nieznajomosc tematu i wykonczenie domu samowolnie? Przyznam, ze myslalem ze wykonczenie domu to tak jak poprzednio mialem z zakupionym mieszkaniem w bloku, umowa, wykonczenie (fakt byl stan developerski) i meldunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to POLSKA właśnie. :evil:

Dużo do tematu nie wniosę, ale jedno Tobie i reszcie doradzę:

O nic nie pytać się urzędników.

Urzędnicy (urzędasy raczej) lubią przeczołgać petenta i żadąć dokumentów, które wcale nie są potrzebne. Często mają swoje "widzimisie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korton,

 

Sam niedawno zakończyłem budowę, więc może coś pomogę. :razz:

 

...ale nie jestem pewien czy dobrze rozumiem w czym problem. :neutral:

 

Piszesz:

Zaczalem sie rozgladac za zgloszeniem zakonczenia budowy
...

...

do zgloszenia zakonczenia budowy musze posiadac:

1) decyzje o kontynuacji budowy

:shock:
wykonczenie domu samowolnie?

Jak kupiłeś dom od dewelopera, to odbiór był już zrobiony, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła, czy coś innego, co nie pozwalało Ci dokończyć rozpoczętej inwestycji?

 

Jeśli kupiłeś dom i nie było odbioru budynku (zakończenia budowy) to możesz w środku robić co chcesz. Pierwsze słyszę o jakiejś "decyzji o kontynuacji budowy", ale przez dwa lata w przepisach może się dużo zmienić. :evil:

Natomiast jeśli odbiór był, to ...też możesz robić co chcesz :wink:

Bo odbiór już był i nie będziesz musiał zgłaszać zakończenia budowy.

 

Jak ja zgłaszałem zakończenie budowy, to jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne - musiał być odbiór gazowej, kominowej/wentylacyjnej i elektrycznej. Piszesz, że dwie pierwsze już masz, a w przypadku ostatniej u mnie wystarczył świstek z pieczątką od uprawnionego elektryka (niekoniecznie tego samego co robił :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sikor nie jestem pewien, jutro jeszcze z developerem bede wyjasnial. Ale sytuacja wyglada mniej wiecej tak:

 

developer ma pozwolenie na budowe i wybudowal domki. Ja jeden od nich kupilem, ale wyglada na to, ze przed rozpoczeciem wykonczenie powinienem to zglosic i uzyskac pozwolenie na wykonczenie domu + od izb nabyc dziennik budowy w ktorym odnotowywalbym wszelkie prace (tyni, wylewki, instalacje).

Wniosek rozpoczyna sie od tresci: "Wnosze o wydanie pozwolenia na budowe: Pozwolenie na roboty budowlane w ramach kontynuacji budowy budynku mieszkalnego na dzialce... Polegajacych na:

- wewnetrzna instalacja gazowa, elektryczna i wodno - kanalizacyjna

- roboty wykonczeniowe (podlogi, tynki, schody)

 

Jesli milabym to pozwolenie, to wszelkie roboty odnotowuje w dziennku budowy i juz po wszystkim moge zlozyc wniosek o zakonczeniu budowy. Po zakonczeniu potrzebne jest jeszcze swiadectwo energetyczne i mozna sie zameldowac.

 

Moja sytuacja wyglada tak, ze juz wlasciwie zakonczylem wykonczenie domu i chcialbym zlozyc wymagany wniosek o zakonczeniu prac, ale nie wykonalem wszystkich wczesniejszych biurokracyjnych czynnosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że twój developer ma odpowiednią wiedzę jak to powinieneś zrobić. Przypuszczam że nie jest to pierwszy dom który sprzedali w tej formie.

 

CO do pozwolenia na budowę to pierwsze słyszę żeby trzeba było występować o pozwolenie na kontynuację budowy, cyba że pozwolenie z jakiegoś względu zostało wsztrzymane. :?:

 

 

CO do wpisów i odbiorów to wszystko jest do załatwienia.

 

Powodzenia w rozmowach z developerem. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sytuacja wyglada tak, ze juz wlasciwie zakonczylem wykonczenie domu i chcialbym zlozyc wymagany wniosek o zakonczeniu prac, ale nie wykonalem wszystkich wczesniejszych biurokracyjnych czynnosci :)

 

Czyli po prostu potrzebujesz kierownika budowy, który odrobi za Ciebie biurokrację, wypełni Ci dziennik budowy i będzie po sprawie. :cool:

 

Jeśli chcesz, to mogę Ci polecić kierownika, który myślę że podjął by się sprawy i wszystko załatwił.

Naprawdę godny zaufania uczciwy i sumienny człowiek.

Żeby nie było, to nie jakiś tam mój znajomy czy rodzina. Po prostu on prowadził moją budowę i byłem z niego baaardzo zadowolony.

Do tego stopnia, że dałem mu więcej niż chciał (a chciał w porównaniu z innymi niewiele, co też jest dużym plusem :wink:).

 

Jak chcesz to daj znać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli odbiór był, to ...też możesz robić co chcesz :wink:

 

dokładnie- budynek został odebrany? jest wpis w dzienniku budowy o jej zakończeniu?

 

Dokladnie nie wiem, ale wydaje mi sie ze byl odbior czesciowy - etapu co developer wykonal, no nic jutro sie wyjasni czego mi brakuje i co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sytuacja wyglada tak, ze juz wlasciwie zakonczylem wykonczenie domu i chcialbym zlozyc wymagany wniosek o zakonczeniu prac, ale nie wykonalem wszystkich wczesniejszych biurokracyjnych czynnosci :)

 

Czyli po prostu potrzebujesz kierownika budowy, który odrobi za Ciebie biurokrację, wypełni Ci dziennik budowy i będzie po sprawie. :cool:

 

Jeśli chcesz, to mogę Ci polecić kierownika, który myślę że podjął by się sprawy i wszystko załatwił.

Naprawdę godny zaufania uczciwy i sumienny człowiek.

Żeby nie było, to nie jakiś tam mój znajomy czy rodzina. Po prostu on prowadził moją budowę i byłem z niego baaardzo zadowolony.

Do tego stopnia, że dałem mu więcej niż chciał (a chciał w porównaniu z innymi niewiele, co też jest dużym plusem :wink:).

 

Jak chcesz to daj znać na PW.

 

 

Podstawa to dobry kierownik budowy.

 

Mój za mnie załatwiał dosłownie całą papierkową robotę. :grin:

 

[/fade]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do pozwolenia na budowę to pierwsze słyszę żeby trzeba było występować o pozwolenie na kontynuację budowy, cyba że pozwolenie z jakiegoś względu zostało wsztrzymane.
jesli dokonali formalnego zakonczenia budowy to pozwolenie na budowe stracilo waznosci i trzeba wystapic ponownie.

tylko sie zastanawiam ze jesli glowne prace konstrukcyjne i podlaczenia mediow byly zrobione to moze by to zalatwil jakims zgloszeniem prac budowlanych (ale to tylko w bardzo liberalnych wydzialach architektury),

 

najprosciej dogadac sie z kierownikiem budowy developera, niech on uzupelni co trzeba w ich dzienniku budowy i bedzie sprawa zalatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinienes przepisac pozwolenie na budowe.Dev nie oddal budynku, a Ty jako kolejny wlasciciel musisz przepisac pozwolenie- trwa to ok. miesiaca - niesiesz akt notarialny do urzedasow i powinno to wystarczyc.

Dev. powinien Ci dac projekt i dziennik budowy ( chyba?-ale raczej tak)

Znajdz kierownika budowy i nie masz czym sie martwic :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dev. powinien Ci dac projekt i dziennik budowy ( chyba?-ale raczej tak)
pytanie czy dzialki na ktorej budowal byly w jakis sposob podzielone przed uzyskaniem przez niego pozwolnia na budowe, moze sie okazac ze na n domkow wydane jest jedno pozowolenie :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dev. powinien Ci dac projekt i dziennik budowy ( chyba?-ale raczej tak)
pytanie czy dzialki na ktorej budowal byly w jakis sposob podzielone przed uzyskaniem przez niego pozwolnia na budowe, moze sie okazac ze na n domkow wydane jest jedno pozowolenie :(

moze i tak byc... wszystko bedzei napisane w umowie wstepnej. W akcie notarialnym sprzedazy powinna byc juz wyodrebniona dzialka, bo nie sadze zeby zainteresowany kupowal dom na udzialach. :shock:

Podzial mogl byc zrobiony w trakcie budowy. Dev. jezeli sprzedaje domy w trakcie budowy powinien wiedziec co klient ma zrobic dalej i najlepiej jego dopytac.

Tak czy inaczej nie ma czym sie martwic - generalnie :wink:

 

[ Dodano: Pią Cze 26, 2009 10:40 am ]

PS:

IMGW masz cos wspolnego z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej? :smile:

generalnie tylko tyle ze moje prognozy sprawdzaja sie w 90% a ich w 50% :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie wyjasnilo. Developer ja uzyskal pozwolenie na budowe, to dzialka jeszcze nie byla podzielona. W zwiazku z tym, nie moge otrzymac/przepisac ich pozwolenia. To prawo budowlane jest jakies glupie, pozwolenie wydane na konkretny domek (nie cala budowe), a z powodu dzialki wszystko praktycznie od nowa. Aktualizacja projektu (projektant musi na nowo sie podbic pod projektem), otrzymac nowe pozwolenie na kontynuacje budowy, nowy dziennik budowy itd. Pozniej zbieram od developera jego papier + nowe moje i zglaszam zakonczenie budowy. Szkoda, ze nie da sie przepisac papierow developera, bylo by z gorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korton, czyli nawet nie bylo projektu podzialu dzialki ?

co miales wpisane w akt notarialny ? - udzialy ?

 

W akcie notarialnym mam juz dzialke podzielona, udzial mam w czesci wspolnej (droga, chodnik i takie tam rozne).

nie, to spoko :smile: bedzie dobrze i w ciagu miesiaca wszystko bedziesz mial zrobione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktos z was na jakiegos projektanta z Krakowa lub okolic ktory ma uprawnienia i moze wykonac takie cos w sensownej cenie?

 

Projekt na prace budowlane ujete we wniosku (moze byc ksero dotychczasowego projektu zaadaptowanego przez uprawnionego projektanta) - oczywiscie projekt posiadam i wlasciwie bedzie jego ksero + nowe pieczatki (absurd z powodu podzialu dzialki)

 

Opis jakie prace sa wykonane i jakie zostaly do wykonania

 

Uprawnienia projektanta + IZba + Oswiadczenie

 

Informacja dotyczaca bezpieczenstwa i ochrony zdrowia (BIOZ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...