Jump to content

Nierówna praca tłoczków w zacisku


damiano16

Recommended Posts

Siemka. Z racji ze auto sciaga mi na jedną stronę rozebrałem hamulce w celu zdiagnozowania usterki. Prowadnice wyczyszczone, kontrola oslon przeciwpyłowych (sa jak nowe), tloczki mają tylko lekki nalot od strony klocka a pod gumka czyste ze aż lśnią. Myślę że ktoś robil naprawę dość niedawno (auto mam pol roku). Smar pod osłonami przeciwpyłowymi jeszcze byl. Problem widzę tutaj ze 3 tloczki wysowaja się w miarę rowno a jeden nie chce zbytnio. Znacznie mniej się wysuwa, chowa się tez ciężej niż pozostałe. Wszystko wygląda niemalże jak nowe wiec pytanie dlaczego nie wszysyke wysuwaja sie rowno skoro jest czysto. Nawet po dodaniu przeze mnie dodatkowego smaru jest jak bylo i nie chce chodzić tloczek. Drugi zacisk sytuacja ta sama identycznie. Co w tej sytuacji zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Rozebrać zaciski, wyczyścić, bo pewnie delikatnie podeszły rdzą i stąd taka sytuacja. Klocki były równo zużyte? Chodzi mi o to czy jeden klocek był tej samej grubości po obu końcach? Przy zaciskach płyn najszybciej się degraduje, chłonie wodę z powietrza stąd rdza głównie w zaciskach. 

Link to comment
Share on other sites

Byly czyściutkie właśnie. Tam nie ma co czyścić. Stąd moje zdziwienie. Nie raz czyściłem różne zaciski ale to nie wiem jak ugryźć. Skoro czyste i uszczelki jak nowe to co z tym robić.?

Link to comment
Share on other sites

Sie zastanawiam bo być może jakieś słabe zamienniki ktoś zamontował jeśli chodzi o uszczelnienia na tloczkach i może wymiaru nie trzymaja, sa zbyt grube czy coś. Zamowic oem zamontować i co więcej..

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, damiano16 napisał:

może wymiaru nie trzymaja

 

Godzinę temu, ewemarkam napisał:

pewnie delikatnie podeszły rdzą

Rozbierałeś zacisk? Wyjmowałeś tłoczki? W tych rowkach pod tą okrągłą uszczelką o przekroju kwadratu zbiera się rdza, czyści się to jakimś drapakiem. 

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzić średnicę tłoczków i zamienić je miejscami ewentualnie. zamontować bez uszczelek i zobaczyć jak chodzą w zacisku.

Kiedyś regenerowałem zacisk w AUDI i tłoczek w zamienniku nie chciał wejść do zacisku.

podobna sytuacja ma się z uszczelnieniami, tutaj trzeba sprawdzić czy uszczelnienie się nie podwinęło użyć smaru do tłoczków i ma działać ew jedno z uszczelnień jest w nad wymiarze 

  

Link to comment
Share on other sites

To u mnie jeden wydaje mi się ze teoche jak by w środku gdzieś obcierał. Tak skrobie trochę. Zadzwonię i spytam czy da się kupić pojedynczo po tloczku zamówil bym te dwa które są oporne i na wszystkie tloczki nowe uszczelnienia ale obawiam się że tylko w zestawie. Co dziwne jedna osłona przeciwpylowa jest innego rodzaju i nie chce siedzieć na zacisku tylko spada (foto poniżej). Tez ten sam tloczek ciężko chodzi chodz osłona nie ma nic do pracy tloczka ale jest trop. Może ten jeden został zregenerowany na słabych zamiennikach. Poniżej zdjęcie. Ps gumki wszystkie bardzo mięciutkie i elastyczne.

Screenshot_20210304-090908_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...