Jump to content

Kabel diagnostyczny do starszych subaru bez wejścia OBD II

Dzixd
 Share

Recommended Posts

Pewnie ktoś przerabiał temat. Niestety w europie OBD było wprowadzone później i trzeba kombinować :biglol:

Poszukuję kabla/przejściówki żeby się podłączyć do legacy II 1996 które nie ma wtyczki do zwykłego obd II.
Potrzebuję do takiej wtyki

wtyka.thumb.jpg.25dea43aec786fab5849c7a451d2d4a0.jpg

pytanie czy będę w stanie za pomocą przejściówki z takiej wtyczki na obd II ze znanego portalu aukcyjnego i po podłączeniu kabla do obd odczytać cokolwiek za pomocą np. freessm ?

czy tylko za pomocą specjalnego komputera do subaru będę mógł cokolwiek odczytać?

Bo według serwisówki wtyczka ta jest tylko do ssm.

obd.png.51b6953efb3c5a51dfa1ff40ba3fb9ce.png

Proszę o komentarze osób, które miały z tym doczynienia, a nie teoretyków. ;)

Generalnie to tak:

1. Przejściówka z Allegro jest dobra o tyle, że ma poprawnie linie Rx, Tx, zasilania i masy podpięte, więc masz przejście z SSM-I (tak się ta wtyczka/protokół nazywa) na OBD-II.

2. SSM-I operuje na dość nietypowym protokole (1953-8E1), więc "zwykłe" czytniki na Bluetooth nic nie zdziałają. Wydaje mi się natomiast, że coś w tym stylu:

https://allegro.pl/oferta/najlepszy-interfejs-usb-vag-kkl-we-wtyku-obd2-pl-7200310087

Dało by radę - zakładając że jest widziane w systemie jako zwyczajny interfejs szeregowy.

3. FreeSSM ma niby wsparcie dla SSM-I - przynajmniej szczątkowe. Ja w Imprezie i SVX"ie czytałem parametry przez VWRX, działało całkiem spoko. Tutaj lista programów z linkami + sporo teorii i opisu działania samego protokołu SSM-I:
http://www.alcyone.org.uk/ssm/protocol.html

Ja robiłem swój czytnik SSM-I działający na BT wraz z apką na Androida w ramach pracy inżynierskiej. Do badań używałem interfejsu RS232-USB firmy FTDI (gorsze nie działały), musiałem pinout podłączyć do wtyczki SSM-I (sklecić własny kabel), ale tak też z komputera czytało mi tymi programami elegancko. Ale myślę że z takim gotowcem USB - OBD-2 i tą przejściówką z Allegro będzie OK.

przetestuję i napewno dam znać. Kabel to koszt 22 zeta :biglol:

• 3 months later...
W dniu 18.02.2019 o 08:55, Dzixd napisał:

przetestuję i napewno dam znać. Kabel to koszt 22 zeta :biglol:

Jak testy ? Działa bez problemu ?

• 2 years later...

Pozwolę odkopać temat z względu na mojego SF'A   czy z kabla rs232 -> 16 pin  i adaptera usb ->rs232 jestem w stanie spiąć to do pc ?

2 godziny temu, kris16 napisał:

Pozwolę odkopać temat z względu na mojego SF'A   czy z kabla rs232 -> 16 pin  i adaptera usb ->rs232 jestem w stanie spiąć to do pc ?

Raczej tak. Mi FTDI USB-RS232 podpięte po pinach do SSM-I działało bez problemu.