Skocz do zawartości

DIY Sekwencyjny shift light


Quaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako ze juz od jakiegos czasu pracowalem nad wykonaniem pewnego ukladu elektronicznego wiec w koncu postanowilem go pokazaca przynajmniej jedno z jego wcielen

Ale od poczatku jako ze potrzebowalem zrobic urzadzenie ktore bedzie zmienialo impulsy z minusa cewki na forme cyfrowa mozliwa do przetworzenia w mikroprocesorze stworzylem taki wlasnie ukladzik (troszke to zajelo czesciowo z lenistwa) ukladzik wyglada tak:

 

20090928087.th.jpg 20090928089.th.jpg

 

Pierwsze zdjecie to oczywiscie plytka drugie to wyglad pudelka (jeszcze nie jest skonczone bo ma dojsc naklejka ze skala (przy potencjometyrach) oraz nazwa firmy i urzadeznia)

 

Teraz troche o dzialaniu uradzenia. Urzadzenie jest oparte o mikroprocesor atmega8 (w wersji testowej jest on przewlekany ale finalna bedzie pewnie smd wiec plytka bedzie duzo mniejsza) urzadzenie dziala na zasadzie pomiaru czasu miedzy impulsami podawanymi na cewke zaplonowa (dokladnie to odliczany jest czas pomiedzy impulsami na "minusie" cewki bo to one steruja kiedy ma nastapic wyladowanie energi czyli iskra) co daje na bardzo duza dokladnosc i bardzo duza szybkosc reakcji (wiekszosc dostepnych na rynku shift lightow jest analogowa czyli impusly zmieniaja na napiecie i dopiero to napiecie porownuja z usatwionym napieciem granicznym i jesli pierwsze napiecie jest wyzsze dopiero zalapaj lampke a to zajmuje czas i bardzo czesto jest tak ze shift light dziala z dosc duzym opuznieniem moj jest pozbawiony tej wady)

 

Teraz jak sie go ustawia otoz do ustawiania sluza dwa potencjometry widoczne na obudowie (uwaga tez dzialaj w formie cyfrowej) pierwszy z lewej ustawia gdzie ma sie wlaczyc pierwsza lampka (sa trzy ale moglbym zrobic i cztery) a drugi potencjometr sluzy do zmiany odstepu w zapalniu sie lampek (mozna w zaleznosci od silnika usawtic od 0 do 1000 obrotow przy silniku 12 cylindrowym im mniejsza liczba cylindrow tym wiekszy moze byc odstep miedzy zapalniem sie lampek ale zawsze zaczyna sie od zera)

 

Z jakimi silnikami moze dzialac otoz z kazdym silnikiemo zaplonie iskrowym (z wylaczeniem jednego rodzaju zaplonu mianowicie zaplonu CD czyli Capacitor Discharge w tym przypadku tzreba skorzystac z innego zrodla sygnalu niz minus cewki najczesciej z syglau na obrotomierzu ) nie zaleznie od ilosci cylindrow (to tez rozni moje urzadzenie od dostepnych shift lightow gdyz wiekszosc ma przypisane na przyklad 4,6,8 cylindrow i koniec a na przyklad audi s2 ma ich piec )

 

Jak urzadzonko dziala w samochodzie

 

 

Na filmiku widac jak wlaczam uradzenie to zalcza sie procedura otwarcia czyli wlaczane sa pojedynczo wszyskie diody a nastepnie wlaczne sa wszytskie razem po zgaznieciu urzadeznie jest gotowe do dzialania przy drugiej przegazowce widac jak dostrajalem urzadzonko zeby sie zaswiecilo od 3 tys obrotow (mozna sie dostroic do praktycznie kazdych obrotow mozna tez tak ustwaic zeby czerwona lampka zasiecila sie w momnecie kiedys masz mienic bieg tak zeby zielona sie swiecila po zmianie co bedzie oznaczac ze nie wypadles poza obroty urzyteczne

Na sam koniec powiem ze powstaly juz nastepne urzadzenia z tego typu czyli:

-procedura startowa (pozwala na start zawsze z tych samych obrotow bardzo przydatny gadzet)

-flat shift (pozwala zmieniac biegi z gazem w podlodze utrzymujac obroty na zadanym wczesniej poziomie)

-rpm switch (wlaczanie roznych urzadezn w zaleznosci od brotow na przyklad v-teca w hodach)

-rpm window switch (podobnie ja wyzej ale ma zadanie nie tylko wlaczyc ale takze wylaczyc urzadenie przy okreslonych obrotach bardzo przydatne przy instalacjach podtlenku azotu )

Pozdrawiam

ps. jakby ktos mial jakies pytania to z postaram sie odpwoiedziec o ile bede umial oczywiscie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie ze nie liczylem na razie bo zrobilem to z tego co mialem w domu a na pewno chcialbym zeby to pojezdzilo w moim aucie z dwa tygodnie zeby w razie jakiegos bledu projektowego lub problemu eksploatacyjnego wyszlo to u mnie w aucie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mógł bym coś zasugerować, to moim zdaniem (z doświadczenia) przydało by się, żeby była regulacja natężenia światła. W nocy może być za jane.

 

chyba to akurat nie powinno być jakimś znaczącym problemem dla konstruktora? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest to DIY to rozumiem, że ogólny schemat działania wraz ze wskazówkami montażu będą ujawnione braci forumowej. :mrgreen:

 

 

Idea

 

Idea jest rozpowszechniana także przez hakerów, miłośników technologii, elektroników hobbystów, którzy udostępniają na swoich stronach i forach dyskusyjnych filmy i inne pliki z instruktażami np. montażu gniazda do ładowarki samochodowej w komputerze, instalacji Mac OS X na PC, zasilenia routera przez gniazdo ethernetowe, budowy zegara cyfrowego, budowy zestawu głośników do kina domowego, nawet własnego odtwarzacza mp3 i wiele innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemeq bez przesady to wcale nie jest takie trudne zanzczam ze sam wcale nie jestm elektronikiem jestem inz. mechanikiem i skoro ja sie nauczylem programowac mikrokontrolery to kazdy moze

Terzo tak jak napisalem z checia pomoge jesli ktos bedzie chcial tez cos takiego wykonac schematy sa ogolnodostepne jesli sa jacys zainteresowani to polecam przeszukac zasoby forum ekeltroda tam mozna je bez problemu znalezc na pewno nie udostepnie wsadu do mikroprocesora i projektu plytki z prostej przyczyny plytke mozna zaprojektowac samemu trzeba sie troszke natrudzic (zeby sie nauczyc jak dzialaja programy do projektowania plytek nie jest to trudne skoro ja facet po 30 i wcale nie specjalista dalem rade ) na pewno nikt nie dostanie tego na srebrnej tacy chociazby dlatego ze nie ma to wtedy zadnej wartosci dydaktycznej niczego nie uczy tylko cwaniactwa (i tak powszechnego w tym kraju takich jak prob sprzedazy czyichs pomyslow na allegro itp )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ale z drugiej strony jeśli ktoś nie jest hobbystą w tej dziedzinie, to nie ma ani programatora ani wiedzy jak to zrobić/zaprogramować. Perspektywa skompletowania programatora, oprogramowania do projektowania płytek, wiedzy jak to zrobić trochę osłabia chęci. Skoro pokazałeś, że to działa tytułując to DIY - powinieneś w takim razie działać zgodnie z filozofią DIY, czyli opisać krok po kroku tak jak Adam Słodowy :mrgreen: :cool: Rozumiem, że projekt urządzenia (nie płytki) jest zaprzęgnięty z elektrody?

Jesteś w stanie zaprogramować układ i wysłać po kosztach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terzo nie do konca z elektrody jest idea samego urzadeznia zarowno projekt plytka jak i program sa mojego autorstwa

Poztym wydaje mi sie ze mylisz dwa pojecia czyli open source lub dzialania non profit z DIY. Jesli jakis projekt jest typowym opne source wtedy autor podaje wszystko na srebrnej tacy jesli przeczytasz dokladnie do konca to co sam przytoczyles czyli wikipedie doczytasz ze

Obecnie DIY funkcjonuje w państwach anglojęzycznych także jako nazwa sklepu z przyborami, narzędziami oraz materiałami dla majsterkowiczów. Idea ta rozprzestrzeniła się na kraje europejskie w postaci komercyjnej; wielu producentów we wszystkich dziedzinach technicznych, od budownictwa, poprzez wykańczanie wnętrz na elektronice skończywszy, oferuje zestawy do samodzielnego wykorzystania.

 

To właśnie produkty "zrób to sam" były i są najlepiej sprzedającymi się produktami w sprzedaży wysyłkowej oraz na aukcjach internetowych.

I jak najbardziej to urzadeznie bedzie dostepne jako KIT do samodzielnego skladania czyli plytka + elementy elektroniczne i obudowy + zaprogramowany mikroprocesor czy bede sprzedawal sam mikroprocesor mozwliwe ze tak jeszcze nad tym nie myslalem natomiast na peno nie bede ich wysylal po kosztach samemgo procesora gdyz zabralo mi troche czasu stworzenie tego oprogramowania pozatym koszt programatora na allegro jest mniejszy lub zblizony do kosztu samego mikroprocesora

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze ze kit bedzie w cenie okolo plus minus 85zl (ale pewnosci nie mam nie wiem jaka bedzie cena za plytke i musze dokladnie sprawdzic ceny elemntow) co do smd to na razie wogole ci nie odpowiem bo nawet nie zostal wykonany jeszcze protoyp pozatym smd bede mogl sprzedawac w wersji minimalistycznej tylko jako zmontowana plytke gdyz to tzreba jeszcze umiec polutowac a lutowanie mikroprocesorow jest dosc uciazliwe i tzreba miec do tego odpwoiedni sprzet duzo drzoszy niz sam shift light :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. Przyznam cena pomimo, że wysoka nie jest, to jednak w porównaniu z innymi takimi gadgetami (bardziej złożonymi, np. komputer pokładowy) jest dość wygórowana...

Nie zmienia to faktu, że przytuliłbym taki gadget :)

 

Jestem pewien, że przy dobrej (czyt. niższej :mrgreen: ) cenie brać forumowa nie zawiedzie z zamówieniami :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko mi jest polemizowac czy jest to duzo czy nie duzo ale jak przygladam sie podobnym urzadezniom (robi takie na przyklad firma omex mozna sprawdzic na ebay lub allegro ale na allegro kwota jest dwa razy wyzsza) to koszt identycznego urzadeznia to uwaga 95 funtow czyli ponad dwa razy tyle ile ja zaproponowalem

Pozdrawiam

ps. oczywiscie ze jesli zamowien bedzie na przyklad 20 to sie dogadamy co do jakiegos rabatu :) jestem normalnym czlowiekiem i mozna sie ze mna dogadac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...