Skocz do zawartości

Zakup Forestera SF lub SG 2.0T czy 2.5?


piroman

Rekomendowane odpowiedzi

Forester 2.5 N\A to US Spec do LPG ten silnik jak najbardziej OK. Silniki turbo to DOHC i regulacja zaworów już taka tania nie jest a co ok 50kkm wypadałoby  ją zrobić, co nie znaczy ,że nie da się ich poprawnie zagazować. Sam jeżdżę takim SG 2.0 T i jeździ dobrze na LPG .   Pomiędzy SF a SG jest duża różnica pod względem wykończenia wnętrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Forki 2.5 SG to są US spece, większość po mniejszych lub większych przygodach - ale akurat w tym wypadku jest carfax - bierzesz VIN takiego auta, sprawdzasz raport i wiesz więcej o takim samochodzie niż w przypadku produktu krajowego czy europejskiego (wszystkie szwajcary itp.). 99% tych US Specy jest z automatyczną skrzynią biegów.

 

Sam szukałem pierwszego forka to chciałem 2.0 T w manualu, ale z racji dość krótkiej produkcji (2003-2005) takich egzemplarzy jest bardzo mało i ciężko coś znaleźć jeśli masz jeszcze dodatkowe wymagania (np. szyberdach, ręczna/automatyczna skrzynie, czy o zgrozo: kolor :)), skończyło się na kupnie US Speca z automatem. Auto przez 1,5 roku mnie nie zawiodło, jednak nie zapałałem miłością do automatu (nie dlatego że był zły, zwyczajnie zrozumiałem jak dużo frajdy daje manual) i skończyłem z 2,5 T  w manualu....

 

2.5 NA w porównaniu do 2.0 (turbo czy też nie) ma bardzo dużo momentu obrotowego dostępnego od bardzo niskich obrotów, o sprawia że tym autem bardzo przyjemnie się jeździ. Spalanie było porównywalne z 2.0T - w mieście palił mi około 11,5L, w trasie między 8 a 8,5, chociaż ja mam specyficzny styl jazdy i mi auta mało palą :)

 

Jeszcze odnośnie wykończenia: w SG luksusów nie ma, moim zdaniem jest znacznie nowocześniej niż w SF choć i tak staro w porównaniu do innych marek. Najważniejsze to to że nic nie trzeszczy, nie skrzypi, jedynie boczki skórzanych foteli się przecierają z czasem....

Edytowane przez marhof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turbo i automaty nie mają reduktora


poprzez reduktor auto skraca przełożenia skrzyni, dzięki czemu lepiej się podnosi z niższych obrotów, i jest ogólnie zrywniejsze kosztem V-max .nie musisz dzięki temu w terenie np. co chwilę wciskać sprzęgła, bo auto tak ci się nie zamuli przy ślimaczej prędkości, przydaje się też w normalnej jeździe miejskiej, np przy precyzyjnych manewrach, podjeżdżaniu pod krawężniki itp. nie męczysz tak bardzo sprzęgła. Żadnych innych specjalnych supermocy terenowych to nie dodaje.

 

turbo ma większy moment obrotowy więc nie potrzeba. A automat chyba oczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatu nigdy nie miałem więc nie wiem.

Do tej pory jeżdżę Ssangyong Korando 2.9 TD (silnik Mercedesa) i reduktor w terenie przydał mi się wiele razy.

Myślę że bez niego nie wyjechałbym z wielu opresji lub doszczętnie spalił sprzęgło.

Zatem jak to jest z automatem w terenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest też taka, że za hasłem reduktor w roznych autach mogą kryć się różne rozwiązania. W subaru dotyczy to tylko i wyłącznie skrzyni biegów, nie ma żadnych blokad dyferencjałow czy innych motań z napędami znanych z konstrukcji przystosowanych do off roadu, masz tylko symetryczne awd w manualu. A w automacie z tego co się naczytałem rozkład napędu jest już różnie wartościowany. (Poszukaj info w innych tematach). A at. Subaru Nie miałem ale tak jak wypowiadali się inni użytkownicy w terenie sprawuje się bardzo dobrze. reduktor ( skrzyni biegów ) jak dla mnie w automacie jest po prostu niepotrzebny, skrzynia sama zmienia przełożenia, auto nam nie przygasnie, sprzęgła nie spalimy itp.

Edytowane przez rumun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej po pierwsze forki to nie auta terenowe, zjazd na pobocze,przełajem przez łąkę tak ale jako auto terenowe nie nienienie. Mam s-turbo w manualu teraz raczej kupił bym automata, mniej uciązliwa jazda na niskich predkościach np w mieście, czy lesie. LPG to zuooo...mam i właśnie zablokowały? podparły? się zawory, serwis wycenił robotę na kilka tysięcy bo zawory, bo pierścienie,bo uszczelki, bo turbo...Serwis to rodzina więc cena jest skalkulowana niezwykle przyjaźnie ale i tak subaru to drogie zabawki są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subaru ogólnie dzielą się na bezawaryjne i te z turbo. Opcja 2 jest zawsze droższa w serwisowania ale na pewno daje więcej frajdy z jazdy. Tak jak pisze kolega wyżej nie są to auta terenowe, ale napęd plus większy prześwit w forku dają ci sporą przewagę na bezdrożach w porównaniu do "zwyklych" aut. Co do LPG. To masz olbrzymi wątek na forum i tam się wszystkiego dowiesz, do gazowania masz lepsze i gorsze silniki, podstawą jest to, żeby serwis który to ogarnia wiedział co robi, bo to nie golf 3. I sporo można spaprać. Przykład masz powyżej

Edytowane przez rumun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sporo można spaprać. Przykład masz powyżej

ej LPG robili fachowcy ogarniający turbo subaraki, nic nie zostało spaprane, ot życie aut spod znaku plejd nie jest łatwe a remonty tanie ale wszystko to nie ma znaczenia gdy jedziesz wtedy tym księżniczką wybaczasz wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niełatwe życie,jakie mają turbo subaraki spowodowało te "szkody", LPG tylko je przyśpieszyło. Się nie obrażam naświetlam jeno obraz by prócz blasków i cienie subaru były widoczne. KOcham jazde tymi autami ale ich fochy i koszty czasami mnie do szału doprowadzają.

O, z jeleniej jesteś forek tam był zagazowany i tam w warsztacie stoi.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...