Skocz do zawartości

Z Kraju i ze Świata....


stach1111

Rekomendowane odpowiedzi

ja to przeżywam i czuje gdyz jak bracia mogą sie wzajemnie zabijać ?????

Luk,zadaj to pytanie putinowi,to najlepszy adresat ;)

 

 

 

 

Myślę,że całkiem fajny komentarz:

 

Rosja według statystyk ONZ zajmuje: 1 miejsce w świecie pod względem wydobycia i eksportu gazu ziemnego (35% światowego wydobycia) 1 miejsce w świacie pod względem wielkości zasobów bogactw naturalnych 1 miejsce w świecie pod względem zasobów i wielkości eksportu diamentów 2 miejsce w świecie pod względem wielkości wydobycia diamentów 2 miejsce w świecie pod względem udokumentowanych złóż platyny 1 miejsce w świecie pod względem wielkości eksportu platyny 1 miejsce w świecie pod względem udokumentowanych złóż srebra 2 miejsce w świecie pod względem udokumentowanych złóż złota 1 miejsce w świecie pod względem udokumentowanych złóż węgla kamiennego (23% złóż światowych) 1 miejsce w świecie pod względem zasobów leśnych (23% światowych zasobów leśnych) 1 miejsce w świecie pod względem wielkości zasobów wody pitnej 1 miejsce w świecie pod względem zasobów jesiotra, krabów, mintaja w 200 milowej morskiej strefie ekonomicznej 1 miejsce w świecie pod względem udokumentowanych złóż ołowiu, cynku, tytanu i niobu 1 miejsce w świecie pod względem wielkości eksportu nawozów azotowych 1 miejsce w świecie pod względem zasobów torfu A GDZIE SĄ PIENIĄDZE ?! 1 miejsce w świecie pod względem tempa wzrostu ilości dolarowych miliarderów 2 miejsce w świecie pod względem ilości dolarowych miliarderów (po USA) 67 miejsce w świecie pod względem poziomu życia 71 miejsce w świecie pod względem poziomu rozwoju potencjału ludzkiego 72 miejsce w świecie pod względem wydatków państwa na obywatela 127 miejsce w świecie pod względem zdrowotności ludności 111 miejsce w świecie pod względem średniej długości życia 134 miejsce w świecie pod względem średniej długości życia mężczyzn I jeszcze raz na czele całej planety: 1 miejsce w świecie pod względem ilości samobójstw wśród starców, dzieci i młodzieży 1 miejsce w świecie pod względem rozwodów i ilości dzieci pozamałżeńskich 1 miejsce w świecie pod względem ilości aborcji i liczby porzuconych przez rodziców dzieci 1 miejsce w świecie pod względem wielkości spadku liczby ludności w liczbach bezwzględnych 1 miejsce w świecie pod względem wielkości konsumpcji spirytusu i produktów alkoholowych 1 miejsce w świecie pod względem wielkości sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego 1 miejsce w świecie pod względem wielkości sprzedaży wyrobów tytoniowych 1 miejsce w świecie pod względem liczby zmarłych z powodu alkoholizmu i nikotynizmu 1 miejsce w świecie pod względem zapaści na choroby układu sercowo-naczyniowego 1 miejsce w świecie pod względem wielkości sprzedaży podrobionych lekarstw 1 miejsce w świecie pod względem wielkości konsumpcji heroiny (21% światowej produkcji) 1 miejsce pod względem ilości katastrof lotniczych 159 miejsce pod względem poziomu praw i swobód politycznych

 

Porażające.

Edytowane przez stach1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to przeżywam i czuje gdyz jak bracia mogą sie wzajemnie zabijać ?????

 

 

Przecież to takie proste. Przyjaciół możemy sobie wybrać, Braci niestety nie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=6mo16qWOcRY

 

=======================================================

Przeczytałem swój post i zauważyłem, że w moje rozumowanie wkradł się pewien błąd. Nie każdy może wybierać sobie przyjaciół. Gdy Ukraińcy chcieli, to napadł na nich.... brat!

 

 

----------------------------------

@Stachu - komentarz fajny, dający do myślenia, ale znalazłem jeden drobny błąd. Owszem, największym eksporterem gazu na świecie jest Rosja, ale największym producentem jest już USA.

Edytowane przez ten_Typ_tak_ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ruska gaz to straszak polityczny, bo przy tej technologii wydobycia zarobek mają mizerny. Najważniejsza jest dla nich ropa. Tu Orlen i Lotos mogły by się wykazać i przestawić swoje linie na przetwarzanie ropy BRENT, a to Rusek by po kieszeni poczuł ;)

Edytowane przez bukmacerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

----------------------------------

@Stachu - komentarz fajny, dający do myślenia, ale znalazłem jeden drobny błąd. Owszem, największym eksporterem gazu na świecie jest Rosja, ale największym producentem jest już USA.

 

 

Hehe,szczegół ;)

Amerykanie zmienili te statystyki łupkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ruska gaz to straszak polityczny, bo przy tej technologii wydobycia zarobek mają mizerny. Najważniejsza jest dla nich ropa. Tu Orlen i Lotos mogły by się wykazać i przestawić swoje linie na przetwarzanie ropy BRENT, a to Rusek by po kieszeni poczuł ;)

 

Nie rozśmieszaj mnie. Brent jest doższa od ropy Ural.A po drugie ruska ropa idzie rurą a Brent statkami. Orlenowskie instalacje w zasadzie mogą przerabiać każdą ropę.A już na pewno elegancki Brent skoro mogą przerobić taki zasiarczony ciężki syf jak Ural. Tylko Brent nie kupimy bo drogi a po drugie to nie mamy możliwości przeładunkowych nabrzeża.

 

PS. Rosja zakręciła rurę do litewskiej rafinerii Możejki po tym jak ją kupił Orlen.I właśnie przez Kłajpedę dostarczaja jest ropa arabska.A Polacy dokładają do litewskiej rafinerii bo się nie bilansuje.CBDU

 

PS. Z gazu jest mały zarobek ??? Buchachacha. Taka sama prawda jak o ropie Brent.

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla Ruska gaz to straszak polityczny, bo przy tej technologii wydobycia zarobek mają mizerny. Najważniejsza jest dla nich ropa. Tu Orlen i Lotos mogły by się wykazać i przestawić swoje linie na przetwarzanie ropy BRENT, a to Rusek by po kieszeni poczuł ;)

 

Nie rozśmieszaj mnie. Brent jest doższa od ropy Ural.A po drugie ruska ropa idzie rurą a Brent statkami. Orlenowskie instalacje w zasadzie mogą przerabiać każdą ropę.A już na pewno elegancki Brent skoro mogą przerobić taki zasiarczony ciężki syf jak Ural. Tylko Brent nie kupimy bo drogi a po drugie to nie mamy możliwości przeładunkowych nabrzeża.

 

PS. Rosja zakręciła rurę do litewskiej rafinerii Możejki po tym jak ją kupił Orlen.I właśnie przez Kłajpedę dostarczaja jest ropa arabska.A Polacy dokładają do litewskiej rafinerii bo się nie bilansuje.CBDU

 

Właśnie to mam na myśli ;) Wole drożej płacić, a być wolny od Ruska. Linie produkcyjne są przystosowane do przetwarzania ropy Ural i trzeba je przebudować, aby przetwarzać BRENT.

 Do Możejek Orlen dopłaca, bo Litwa każe sobie płacić chore stawki za transport kolejowy ropy.

Edytowane przez bukmacerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba przerabiać rafinerii.Nasze rafinerie są bardzo zaawansowane i mogą przerabiać każdą ropę.Może Ty byś płacił więcej i może jeszcze jakaś część patriotów. Ale taka decyzja przyniosła by kilka procent inflacji, spadek PKB i protesty społeczne skutkujące przegranymi wyborami. Paliwo to polityka.

 

PS.Z kosztami transportu kolejowego masz rację. Orlen powinien zamknąć Możejki i patrzeć jak rdzewieje.

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem port w Gdańsku ze swoim terminalem do odbioru ropy czy też np. budowa gazoportu w Świnoujściu świetnie pokazuje jakich mamy przekozackich ekspertów/strategów/doradców w szeregach polityków.

Zamiast budować za grube miliardy terminale i główkować nad pogłębianiem portów wystarczyłoby postawić coś na wzór LOOP na zatoce meksykańskiej.

Stosunkowo proste i tanie rozwiązanie. Tylko po co, przecież wtedy nikt na tym nie zarobi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z kosztami transportu kolejowego masz rację. Orlen powinien zamknąć Możejki i patrzeć jak rdzewieje.

Najlepsze jest to ze rzad Litwy nic nie robi aby obniżyć te stawki, a potem będą lamentować ze Polacy zamknęli Mozejki, albo jeszcze lepiej, sprzedali Ruskowi ;):biglol:

@Jacky X linie produkcyjne musisz przestawić na inny rodzaj ropy. To jest proces długotrwały i kosztowny, ale w moim przekonaniu ze wszech miar sensowny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie siedzę i popijam winko z kolegą z Ukrainy. To co opowiada to się w głowie nie mieści :(

 

Pracuję z Ukraińcami i Rosjanami, każdy udaje że jest OK ale widać że jest napięcie.

Edytowane przez matros1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z kosztami transportu kolejowego masz rację. Orlen powinien zamknąć Możejki i patrzeć jak rdzewieje.

Najlepsze jest to ze rzad Litwy nic nie robi aby obniżyć te stawki, a potem będą lamentować ze Polacy zamknęli Mozejki, albo jeszcze lepiej, sprzedali Ruskowi     ;):biglol:

@Jacky X linie produkcyjne musisz przestawić na inny rodzaj ropy. To jest proces długotrwały i kosztowny, ale w moim przekonaniu ze wszech miar sensowny

 

Sprzedaż Możejek Ruskowi byłby dla Polski jak kataklizm. Największa nasz firma Orlen padła by na kolana. Dlaczego ??? Otóż jak powszechnie wiadomo Litwa jest w UE a Możejki dramatycznie blisko Polski. Sprzedaż Możejek ruskim zaoowocowało by "zalaniem" Polski tanim paliwem.Ludziska by się cieszyli i zresztą słusznie. Ale Orlen i Lotos padły by w sześć miesięcy.

 

PS. Matros1-daj linka do LOOP.Nie słyszałem o tym.

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba przerabiać rafinerii.Nasze rafinerie są bardzo zaawansowane i mogą przerabiać każdą ropę.Może Ty byś płacił więcej i może jeszcze jakaś część patriotów. Ale taka decyzja przyniosła by kilka procent inflacji, spadek PKB i protesty społeczne skutkujące przegranymi wyborami. Paliwo to polityka.

 

PS.Z kosztami transportu kolejowego masz rację. Orlen powinien zamknąć Możejki i patrzeć jak rdzewieje.

 

Jacky, wybacz szczerość, ale piszesz o sprawach, o których nie masz prawa wiedzieć. Na świecie istnieje kilkaset gatunków ropy. W rafinerii otrzymujemy kilkaset różnych produktów w różnych proporcjach. Nikt też nie wie jakie będzie zapotrzebowanie na rynku i tym samym jakie będą ceny benzyny, oleju napędowego czy opałowego, paliwa lotniczego czy różnych rodzajów parafiny, asfaltów, itd. Co więcej, żaden księgowy z rafinerii nie jest w stanie tego policzyć. Do tego służą niezwykle skomplikowane programy komputerowe typu PIMS, ale i tak warto sprawdzić czy Indianie gromadzą dużo drzewa na zimę czy mało ;)

 

Czy zastanowiłeś się dlaczego ruska ropa Ural jest tańsza? Czyżby car Putin tak kochał Polaków, że nam taniej sprzedaje? Na to bym nie liczył. Gdzie jest haczyk? Większość rafinerii kupuje ropę na giełdzie, gdzie ropa Ural jest dużo tańsza niż np Brent. Czy rafinerie na świecie kierują się uprzedzeniami do Ruskich i dowolnie przepłacają za Brent. Oczywiście, że nie. Po prostu ruska ropa jest gorsza jakościowo, wymaga kosztowniejszych technologii np na odsiarczanie i przy kalkulacjach uwzględniono jaką ilość poszczególnych produktów otrzymamy z jednej baryłki ropy, jaki jest koszt przerobu i jak kosztownych technologii trzeba użyć. Gdy czasowo przeróbka ropy Ural jest bardziej opłacalna, to jej cena rośnie. Gdy np wzrasta zapotrzebowanie na benzyny a spada na olej napędowy, to cena ropy Brent rośnie. 

 

Przypomniały mi się dawne czasy, gdy kotły CO były przeważnie opalane węglem. Sąsiad mego kuzyna się "wycwanił" i kupił węgiel najtańszy, ale marnej jakości. Nie dosyć, że ogień mu ciągle wygasał, to po sezonie pozostała mu hałda popiołów i żużlu, to zużył tego węgla dużo więcej. Przekalkulował, że jednak taniej opalać węglem lepszej jakości.

 

Tak więc ja też popieram pomysł @bukmacerka. Wystarczy w ramach odpowiedzi na rosyjskie embargo nałożyć karne 5-10% cło na ruską ropę. Podejrzewam, że cena paliw wzrosłaby jakieś 2-4%. Jakoś byśmy to przeżyli. Gospodarka też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzież mój błąd w związku z tym co piszesz ???

 

PS. To ciekawe przemyślenie,że przy cle 5-10% na ruską ropę cena wzrośnie o.... 2-4% :D

 

PS2. To jest nieprawda:"Gdy np wzrasta zapotrzebowanie na benzyny a spada na olej napędowy, to cena ropy Brent rośnie".

Edytowane przez Jacky X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Rosja jest nie tylko potęga militarną, ale i finansową ;):facepalm: :facepalm: :facepalm:

Coś mi się zdaje, że na Ukrainie walczy cała " Krasnyja Armia" bo reszta uziemiona z braku funduszy

http://www.biztok.pl/gospodarka/rosyjscy-emeryci-doloza-sie-do-ratowania-firm-objetych-sankcjami_a17643

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barany doprowadzą ten kraj do skrajnej zapaści.

 

Słuchałem dziś rozmowy ekonomistów,którzy są zaskoczeni faktem,że mimo wojennej zawieruchy na Ukrainie i Bliskim Wschodzie ceny ropy maleją.I postawili pytanie,czy to jedynie skutek zwiększonej sterowanej podaży?

 

Tak czy inaczej to mocno bije w Rosję.

Dokładnie tak przewidywaliśmy na forum dużo wcześniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej Rosjanie dostali w kość ok. 2008 roku jak cena baryłki była ok. 70-80 USD -podobno wtedy dokładali do interesu... Ale na "szczęście"  dla nich był 9/11 i wojna u beżowych skutecznie podniosła ceny ropy co pozwoliło odbudować się Rosjanom ...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matros1

Lotos importuje tankowcami pewne ilości ropy.Nie jestem jednak pewien czy jesteśmy w stanie przyjąć największe tankowce ze względu na niewielką głębokość Bałtyku.

Jesteśmy w stanie przyjąć napewno tzw Suezmaxy (około miliona baryłek) bo sam się takim po Bałtyku kręciłem.

Mięsiecznie zapotrzebowanie na ropę to około 2 mln ton. Wystarczyłoby 14 takich tankowców miesięcznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...