Skocz do zawartości

jakie opony?


przemo76

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega jeździ OBK MY 08 i widziałem, że ma letnie 215/65 R16.

Dużo miejsca dookoła w nadkolu zostaje i fajnie wygląda i wysoki jest. Ja się zastanawiam nad założeniem zimówki w tym rozmiarze do siebie MY00 tylko nie wiem, czy nie odczuję spadku mocy (koło większe o 21mm), czy w nadkolu zostanie wystarczająco miejsca (głównie z tyłu) oraz, że przekroczę ten niby dopuszczalny próg 1,5% większego kola na"+" :unsure:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten próg 2% to jest chyba taki umowny, dla wszystkich samochodów, a w praktyce bywa różnie. Niektóre przyjmą więcej (terenówki), a niektóre nawet mniej. Teoretycznie powinien bowiem zostać jakiś zapas, choćby po to by zmieścić łańcuchy śniegowe.

 

Poza tym opona 215/65R16 jest tylko o 1% większa niż rozmiar 225/55R17, który jest oryginalnym rozmiarem w werjach US, a przecież nadkola i konstrukcja zawieszenia jest taka sama w US i EU. Z tyłu i przy ustawieniu na wprost nie powinno nic się dziać, ale obawiam się o maksymalny skręt kół, czy przypadkiem nie będą obcierać o nadkole z przodu. Dlatego liczę na opinię, kogoś kto jeździł na takich kołach, nie tylko na wprost i po równej drodze, by mieć pewność, że w każdych warunkach będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toyo open country 215/65/16 na 8" feldze et 42 bodajże bez problemów

 

225/55/17 też bez problemów wchodziło ale w II gen na feldze 8,5" przy maks skręcie tarło o plastik nadkola

w III gen nie ma problemu żadnego

 

20130323116.jpg

20130527069.jpg

post-6072-0-72672100-1383139565_thumb.jpg

Edytowane przez Bartosz-B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartosz-B - nie czuć znacznego spadku przyspieszenia na większym obwodzie koła?

 

Ja mam teraz 225/5 R16, na takich jeździła poprzednia właścicielka, fekga oryginalna 6,5" z ET48. Przy max skręcie ociera o osłonę silnika w miejscu jej mocowania do podłużnicy. Jak założę 216/65 to auto pójdzie do góry o 1,5 cm bo 225/55 < (o 11mm) 215/60 < (o 22mm) 215/65.

Edytowane przez Paweł951
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziwne że macie tylko jeden rozmiar homoloowany.

Ja użytkuje swój Subaru Outback 2,0D - 2010 od nowosci na oponach:

letnie : 18" - 235/55

zimowe: 17" - 235/65

i nie nie mam zadnych problemow homologacyjnych.

Fakt ze użytkuję samochód w Szwajcari ale tutejsze przepisy i badania techniczne sa znacznie ostrzejsze od przepisów w krajach UE.

Samochod serwisuje w autoryzowanej sieci Subaru i gdyby były jakiekolwiek problemy od razu

zostalbym przes Subaru uprzedzony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do mojego OBK MY07 założyłem nowiutkie zimówki w rozmiarze 215/65R16 i mogę powiedzieć, że pasują idealnie. Wręcz różnica w stosunku do oryginalnych 215/55R17 jest gołym okiem trudna do zauważenia i mieści się w różnicy w wysokości bieżnika opony nowej i używanej. Należy bowiem pamiętać, że teoretyczne wyliczenia średnic na podstawie rozmiaru opony są mocno przybliżone i mogą różnić się w zależności od producenta i modelu opony. Dla porządku dodam, że letnie miałem Brigestone, a teraz zamontowałem Continentale. No i muszę powiedzieć, że różnica pomiędzy oponami R16, a R17 jest wyraźnie zauważalna. Teraz jeździ się bardziej komfortowo (znacznie lepiej tłumione są np.nierówności kostki brukowej), ale też z drugiej strony czuć różnicę przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów. Oczywiście to nic odkrywczego i można się było tego spodziewać, ale nie sądziłem, że będzie to tak wyraźnie odczuwalne. Tak czy inaczej koła pasują i jestem zadowolony z efektu. Teraz czekam na śnieg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimowe: 17" - 235/65

 

 

chyba się pomyliłeś w rozmiarze. Wątpię żeby takie opony weszły bez obcierania.

 

18" - 235/55

 

homologacja w PL ( w DE jest taka sama ) to 225/60/17 oraz 235/45/18.

 

założyłem nowiutkie zimówki w rozmiarze 215/65R16

 

 

mam podobnie tyle że 17". Na autostradę i 160/180km/h to średnio się nadają ale na śniegu zachowują się idealnie. Kwestia tylko kto do czego używa OBK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...