Skocz do zawartości

Albania, Macedonia


Buncol555

Rekomendowane odpowiedzi

W wakacje z kumplami planuje wybrać się do Albanii. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę pisac. :) Każda informacja się przyda. Którędy jechać, co zobaczyc, co zjesc, gdzie nie jechac, czy jest bezpiecznie, koszty, czy jest LPG etc. Plan obejmuje Albanię ale ja będę nalegał także na zwiedzenie Skopje, po obejrzeniu odcinka Makłowicza w Macedonii, zakochałem się w tym miejscu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochodem czy samolotem?

Trekking czy wypoczynkowy bezruch?

Pytam, bo mogę być może coś podpowiedzieć, jako że byłem na wycieczce rowerowej po górach 3 lata temu.

Z grubsza nasza trasa przez góry = Tirana-Gjirokastra-Sarande-Vlore - czyli południowa część.

Decyzja świadoma - o północy wtedy mówili, że lada moment Kosoviacy ogłoszą niepodległość...

 

Bardzo fajny, dziki, pusty i mega górzysty kraj.

Często przez 100-150 km szutrówki nie ma NIC, NIKOGO. Czyli - kupować zapas wody itp i dobrze sie zastanowić nad noclegiem.

 

Jeśli robicie wypad "na leniwca" to bym jechał ze Skopje do Sarande (to jest vis-a-vis Korfu, BTW są promy), a później na północ wybrzeżem - super droga, górskie zawijasy, (prawie) zero ruchu.

 

Tiranę też bym odwiedził. Jakieś namiary mieszkaniowe też chyba mogę Ci podrzucić.

 

We wioskach raczej trzeba szczęścia żeby znaleźć coś do wynajęcia, najlepiej szukać do zmroku bo potem wszystko zamiera...

 

Ceny umiarkowane ale nie super-niskie.

 

W górach prosto i przyjaźnie, w miastach różnie - agresja-nie ale oczy trzeba mieć wokół głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi wyjazd samochodem "na pałę" tzn jedziemy i zwiedzamy wszystko po drodze, zatrzymujemy się w jednym miejscu, śpimy i ruszamy dalej. Na pewno będziemy chcieli przez chwile polenic się nad morzem. Taki objazd kraju. Jak tam jest z tankowaniem? Prawdopodobnie pojedziemy moim Legacem bo jest pędzony na gaz, choć kumpel upiera się żeby jechać jego Saabem 95 Turbo. Można spokojnie spac pod namiotem? Mają tam dobre żarcie / alkohole? :mrgreen: Piszcie wszystko co wiecie ! Dzięki !

 

 

:mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bybłem w zeszłym roku na takij objazdówce autem plus wypad w góry

Tankowanie - zero problemu, praktycznie wszędzie mają gaz. Na większych stacjach kartą, na mniejszych tylko gotówka, ale przyjmuja euro bez problemu.

Znajmość języków - marna, młodzi trochę angielski, starsi co najwyżej rosyjski.

Spalismy we własnym zakresie, więc o noclegach się nie wypowiem, ale raczej pusto z tym.

Kawę mają dobrą, żarcia za bardzo nie próbowliśmy, nie było zbyt zachęcające, zwłaszcza po widoku rzeźni bezpośrednio przy drodze, na ziemi, i wiszące na słońcu tusze

Piwo ok

Ludzie - przyjaźni, bez agresji

Stacje co kawałek, albo większe, albo paliwo lane z beczek

I dużo myjni samochodowych

Na drogach prawie głównie merce, od beczek po najnowsze.

Z naprawami czegokolwiek może być duży problem, trzeba byc cąłkowicie samowystarczalnym

Jakbyś chciał zboczyć z asfaltu, to bardzo ostrożnie - my trafilismy na górską drogą, która miała żółty kolor na mapie, średnia prędkość to około 5km/h i w efekcie naprawa miski, tłumika w kraju

ale kraj warty zobaczenia, bo jeszcze dziki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryj byl z rok temu, wrocil zadowolony. Mowil ze bezpiecznie, turystow nie ruszaja. Jakby sie mialo dostac kulke to raczej z przypadku :P

 

Obserwowal kilka razy jak policja (milicja?) opuszcza nagle posterunek a kilka minut pozniej przejezdza tamtedy na pelnym gazie kawalkada Landruiserow, prawdopodobnie z narkotykami. Widzial tez jak policmajster niby od niechcenia pilnowal paczek na nabrzezu promowym, zeby ktos tego nie zawinal :lol:

 

Jakbys chcial pogadac to dam Ci kontakt. Tylko trzeba dzielic te informacje przez cztery, bo my mamy w rodzinie troszke zwichniete poczucie normalosci np. http://longwalk.pl/ :twisted:

 

22.jpg

 

czy zwiedzanie Polnocnego Atlantyku jesienia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, super piszcie panowie. Mile widziane info o Macedonii, zaraz zeedytuje temat. :)

 

Prosiłbym także o info dotyczące trasy, którędy najlepiej jechac. Najkrótsza trasa wychodzi przez Słowacja, Wegry (Budapeszt), Serbie (Belgrad). W zasadzie mozemy jechac gorszymi drogami, moje Legacy raczej nie jest stworzone do prędkości autostradowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, super piszcie panowie. Mile widziane info o Macedonii, zaraz zeedytuje temat. :)

 

Prosiłbym także o info dotyczące trasy, którędy najlepiej jechac. Najkrótsza trasa wychodzi przez Słowacja, Wegry (Budapeszt), Serbie (Belgrad). W zasadzie mozemy jechac gorszymi drogami, moje Legacy raczej nie jest stworzone do prędkości autostradowych.

 

Rozumiem, że z Wawy?

Przeważająca większość to dwupasmówki/autostrady, drogi szybkiego ruchu:

Warszawa, Częstochowa, B-B, Żywiec, Skalite (granica), Żilina, Bratislava, Budapest, Szeged, (PAMIĘTAJ O ZIELONEJ KARCIE! NA GRANICY SRB = 100EURO), Beograd (TRZYMAMY PRĘDKOŚĆ PRZEPISOWĄ :D BO KOGUTY POJAWIAJĄ SIĘ ZNIKĄD I TYLKO BAKSZYSZ 50EURO POMAGA), Niś a dalej to już wedle życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jeśli chodzi o Albanię to przepisy drogowe tam są bo są. Nikt ich nie respektuje. Na skrzyżowaniach pierwszeństwo ma nowy mercedes, po nim starszy mercedes i dopiero reszta samochodów ;)

 

Jasne, a każdy Polak w Niemczech to złodziej samochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jeśli chodzi o Albanię to przepisy drogowe tam są bo są. Nikt ich nie respektuje. Na skrzyżowaniach pierwszeństwo ma nowy mercedes, po nim starszy mercedes i dopiero reszta samochodów ;)

 

Jasne, a każdy Polak w Niemczech to złodziej samochodów.

 

Nie każdy :mrgreen:

Ale co do ruchu w Tiranie czy innych miastach - faktycznie S klasa typu bling jedzie zazwyczaj w towarzystwie Land Cruisera i nie stawiają sobie uwzględniania świateł czy znaków za punkt honoru. Ale podobnie było jeszcze 4-5 lat temu w Sofii więc bez paniki i awantur proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...