Skocz do zawartości

W jakiego PCeta aktualnie warto zainwestować?


Roland

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem, 4GB RAM przy Win7 x64 to minimum. Przy 2GB pracuje się ciężko, a 3GB nie opłaca się kupować.

 

Teraz mam 8, zanim kupiłem nie gryzące się kości awaryjnie miałem 1 gb przez tydzień i o dziwo dawało radę :mrgreen:

Może bajka to to nie była ale się kulał, z 8 jest tak w sam raz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To jeszcze powtórzę pytanie bo wolałbym nie zaliczyć wtopy przy kupnie :-)

 

Czy i5 760 z definicji obsłuży Windowsy 7 64bit czy są może jakieś specjalne wersje tak jak to kiedyś było?

I czy wystarczy dowolna płyta (oczywiście markowa - na 99% jakiś Asus bo mam pozytywne doświadczenie) czy też trzeba kupić jakąś specjalną wersję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM też nie jest aż taki drogi żeby sobie żałować, później można żałować że się pożałowało :D efekt pracy jest dużo bardziej zauważalny niż przy wymianie innych elementów IMO

 

Czy i5 760 z definicji obsłuży Windowsy 7 64bit czy są może jakieś specjalne wersje tak jak to kiedyś było?

 

Obsługuje, mam taki sam :)

 

-- 20 gru 2010, o 20:15 --

 

Płytę mam asus p7p555d motherboard, śmiga jak tam lala. Tylko ja mam i5 750, ale to nie powinno mieć znaczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar płytę właśnie chciałem Asusa P7P55 tylko muszę się doczytać czym się różnią bo oczywiście jest ich kilka (D-E, LX, itp.)

 

A z ciekawostek właśnie zobaczyłem, że w Actionie pojawiły się już płyty pod socket 1155 (Gigabyte) - ciekawe kto im to kupi jak jeszcze procesorów w sprzedaży nie ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siewcu właśnie to pisałem wcześniej. Poczekam do nowego roku z dwóch powodów:

1. zazwyczaj przed Świętami ceny idą w górę bo wiadomo, że rośnie popyt

2. na początku roku mają być nowe procki więc te "stare" powinny stanieć

 

Minusem jest zwiększony VAT i niepewność co do wartości Euro co może się odbić na cenie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na RAMie nigdy nie oszczedzaj! RAMu nigdy za duzo

 

bzdury piszesz

uważasz że do zastosowań takich jak potrzebuje Roland lepiej mu się będzie pracowało na kompie który będzie miał 32GB ramu czy 4GB ramu?

tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb

Racja, bardziej chodzilo mi o to, ze jak sie zastanawia, czy wziac 2GB, 4GB czy 8GB i czy maja byc 1333MHz czy 1600MHz (rozumiem, ze to sa jakby interesujace go opcje - a nie ma tu 32GB) to lepiej zeby kupil porzadne, jak najszybsze 8GB. A moze za rok go najdzie na jakies zastosowanie bardziej pamieciozerne i sie okaze, ze 2GB to 2 do 3 razy za malo - teraz tak mowi, a kompa bedzie 4 lata uzywal, to wiadomo co tam czlowiek na tym kompie za 4 lata bedzie robil :P

 

Ja mam 2GB DDR2 w lapku, na ktorym pracuje (programuje itp), przegladam internet, i czasem gram w RBR, bo inne nowsze gry nie bardzo dzialaja z racji grafiki, i mysle, ze te 2GB to jednak troche malo, bo mi sie zdarza, ze mam ponad 90% RAMu zajete a wtedy wszystko muli, ze nie wiem, bo sie zaczyna swapowac na wolny dysk. Na starcie Win7 mam srednio okolo 40 - 45% zajete (na ubuntu 20% :P).

 

Ja jakbym teraz kupowal to bym na pewno zainwestowal w jak najlepszy RAM 8GB i tyle. Bo nawet najszybszy RAM jest z punktu widzenia nawet slabego procka po prostu wolny. Tak jak nawet najszybszy dysk, to jest po prostu slimak w porownaniu ze slabym RAMem (jesli chodzi o szybkosc odczytu/zapisu). Dlatego trzeba miec jak najszybszy ram, zeby zminimalizowac te straty, i jak najwiecej, zeby zminimalizowac prawdopodobienstwo zrzucania danych na dysk, bo to wygeneruje nastepne baaaardzo kosztowne straty w wydajnosci. Oczywiscie wszystko w ramach zasobnosci portfela i jakiegos zdrowego rozsadku, wiec nie mowie ze kazdy musi miec 128GB RAMu - ja jak kupowalem do domu, to kupilem 2GB, bo mnie nie bylo potrzebne wtedy wiecej a i kasy nie mialem, ale wolalem szybkie i sprawdzone (niezawodne) 2GB niz gowniane 4GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki maly cytat z neta, dla potwierdzenia, ze to nie sa jakies tam moje dziwne teorie :P :

"Processor clock speed is no longer the determining factor for performance. Memory is relatively expensive and slow. So caches (configuration, number of and size), bus size, memory speed, peripheral speed determine the overall performance of a system. Normally increasing the processor clock speed but not the memory or peripherals will show minimal if any performance gain, in some occasions it can make it slower."

 

A wiec do moich wywodow dodam jeszcze do dobrej pamieci, dobra plyte glowna - w koncu ona laczy procka z pamiecia i cala reszta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra płyta główna ? 500zł. Procesor ? 500zł. RAM, 6GB Patriot, 400zł. Zasilacz do tego - minimum 300zł. Mamy 1700zł. Do tego obudowa jakieś 200zł, żeby powietrze się nie kotłowało i mam 1900zł - limit prawie osiągnięty. A gdzie grafika ? Przydałby się GTX460, ze względu na obróbkę filmów, ale to jakieś 600zł. Jest 2500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po jaką cholerę Ci 8 GB ramu

nie wiem ile ta obróbka video potrzebuje zasobów ale przy Twoich potrzebach wystarczyło by w zupełności 2GB (oprócz tej grafiki)

 

2GB to może dla XP 32-bitowego była wystarczająca ilość. W domu mam Vistę Ultimate 64 i 6GB ramu "na pokładzie" (4GB dla tego systemu to moim zdaniem absolutne minimum). (ps. komputer kupowałem jakieś 2.5 roku temu i wciąż śmiga- zmieniałem tylko kartę graficzną 2 razy).

 

Nie gram w żadne gry i nie zamierzam więc wszelkie bajery związane z grafiką 3D są mi całkowicie obojętne

 

Więc nie inwestuj w więcej niż 6-8GB RAMu. Mam w pracy zamontowane 24GB i, mimo zaawansowanych aplikacji 3D, komputer i tak rzadko wykorzystuje połowę tej pamięci.

 

Warto zainwestować w dobrą kartę graficzną. Nie wiem co tam teraz jest "na topie", ale ja brałbym ASUSa- niezależnie od modelu. Zwróć uwagę na chłodzenie na karcie- najlepsze (najbardziej wydajne i ciche) to rozwiązanie tego typu:

 

ASUS-GTX580-Graphic-Card.jpg

 

Unikałbym za to takiego rozwiązania:

 

76033_graphic.jpg

 

- Jest mało wydajne (ciepło wytworzone przez procesor graficzny pozostaje w obudowie komputera).

 

Procesor-

 

minimalnie 2 rdzenie (optymalnie- 4)

 

Płyta główna- tylko ASUS albo GIGABYTE (miałem po kilka płyt głównych każdego z tych producentów i z żadną nie było problemów)

 

Nie zapomnij też o markowym, stabilnym i wystarczająco mocnym zasilaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafiki ASUS wcale nie są jedynymi wartymi zainteresowania - tak jak i płyty ich i Gigabyte. DFI, AsRock, MSI, Foxconn to są dobre firmy, i ich płyty wcale nie są gorsze(a nieraz lepsze) niż ASUS czy Gigabyte. Tak samo grafiki, EVGA - tylko że to drogie; MSI ma karty z chłodzeniem TwinFrozrII - warte uwagi, ciche i wydajne chłodzenie.

 

PS. Rozwiązanie chłodzenia grafiki z 1 obrazka nie jest ciche. Może i wydajne, ale głośne - lepiej mieć 2 duże i ciche wentylatory niż jeden mały wysokoobrotowy. Poza tym, rozwiązania takie jak na 2 obrazku są już niespotykane - nie byłoby to w stanie odprowadzić ciepła z nowych GPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się GTX460

 

w zupełności wystarczy GTX260 mam taką, obrabiam i styknie, jest nawet spory zapas :)

Nie wiem za bardzo jak grafozerne sa programy do photo-video ale ja mam w domu jakies 9600GSO czy jakos tak i moj brat bez problemow pyka w StarCrafta 2 i nie nie narzeka, ze cos mu zacina, wiec taka najgorsza ta karta nie jest, a pewnie GTX260 jest z 50 razy lepszy jeszcze od tej mojej (ja rok temu kupilem ja za chyba 200-300zeta - tak mi sie zdaje). Wiec z ta grafika, to bym nie szalal jesli sie nie jest zapalonym graczem, ktory chce miec miliard fps na FSAA x16, super filtrowaniu anizotropowym i monitorze 1920x1200 i co tam jeszcze jest ciekawego do wlaczenia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pinnacle Studio 14" powiadasz. Video się chce robić... To Ci powiem, Komputer plus program do Video to ok 10.000 zł Sam program od 3000 do 5000 PLN bo mówimy o HD już. W Pinnacle Studio 14 też porobisz, ale to amatorski produkt, po jednym filmie odechce ci się dłubania... Lepiej materiał daj do firmy co kreci wesela, za 100 zł odbierzesz gotową płytę DVD lub Blu-ray. No chyba że filmy prywatne, dla dorosłych chcesz składać :P

 

Komputer:

Płyta główna markowa Asus, Giga-byte.

Z USB 3.0 obowiązkowo i dobrze jak ma SATA III.

Procesor AMD bo zabija stosunkiem wydajności do ceny ! Jak jesteś wyznawcą Intela to kup Intela :P

Pamięć 4 GB starczy, programy do video tak nie biorą więcej i grom to na razie starczy. RAM markowy np. Kingston, prędkość -nie najwolniejsze, bo nie wiele zaoszczędzisz, ale i nie najszybsze bo zapłacisz za wzrost wydajności o 2%, 100% ceny. Zasilacz adekwatny do pobieranej mocy zestawu, ale też nie ma co szaleć 300 zł MAX

Dysk twardy ... od wyboru do koloru i pojemności ceny śmieszne. Zamiast wywalać kasę na i7 i topowe karty graficzne lepiej kopić np. dysk SSD intel 120GB z odczytem 250 MB/s Naprawdę system na tym śmiga !

Monitor oczywiście tylko Full HD.

 

Najważniejszy jest oczywiście wybór karty graficznej, jak do gier wydajność choć niema co szaleć najszybsza tak za 3 lat będzie za wolna. Ważna sprawa żeby za bardzo nie hałasowała bo niektóre to pracują jak suszarki do włosów !

 

Windows 7 32 bit jak masz jakieś stare programy, albo drukarki lub inne ustrojstwa. 64bit zawsze możesz sobie wgrać w przyszłości na tej samej licencji i dołożyć do 16 GB RAM jak coś zacznie w końcu tyle wykorzystywać

 

AMEN

 

-- 22 gru 2010, 01:26 --

 

... DFI, AsRock, MSI, Foxconnto są dobre firmy, i ich płyty wcale nie są gorsze(a nieraz lepsze) niż ASUS czy Gigabyte. ...

 

Mniej czytaj, więcej składaj ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tak uparliście na ASUSa i Gigabyte ? Te płyty nie są tak świetne jak piszecie. I nie 32 bit jak są stare programy, bo mi się udało odpalić soft z Win98 na 64 bit - ten system jest kompatybilny, nie to co XP. Z resztą 32 bit nie zobaczy 4GB RAM. RAM Kingston ? Lepiej Patriot. A zasilacz za max 300zł... Lekka przesada, na tym lepiej nie oszczędzać, lepiej żeby zniósł wymianę sprzętu w przyszłości, niż znowu inwestować - albo się zjarał... Jutro postaram się rzucić jakąś konkretną propozycją zestawu.

 

PS. I proszę nie zarzucać mi niewiedzy, na prawdę siedzę w temacie komputerów i trochę mi się przez ręce przewinęło...

PS2. Widzę opinie marketingowe, a nie jakościowe... Miałeś do czynienia z tymi płytami ? Może się dowiem, że AsRock to chińskie ścierwo nic nie warte ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 9600GSO czy jakos tak i moj brat bez problemow pyka w StarCrafta 2 i nie nie narzeka, ze cos mu zacina, wiec taka najgorsza ta karta nie jest, ...

 

Toś porównał... StarCraft 2 jest wybitnie dobrze zoptymalizowany i nawet na grafach zintegrowanych Intel chodzi, a wiadomo od zawsze że jak zbankrutowało S3 to większej kichy niema z opcją 3D :P

 

-- 22 gru 2010, 01:44 --

 

...

PS2. Widzę opinie marketingowe, a nie jakościowe... Miałeś do czynienia z tymi płytami ? Może się dowiem, że AsRock to chińskie ścierwo nic nie warte ?

 

Dokładnie jak piszesz ! Chiński pomiot, nisko budżetowy odpad Asusa na kraje trzeciego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tym samym udowodniłeś mi, że wiedzę bierzesz z forów i nie masz do czynienia ze sprzętem. Dlaczego ? Niejednokrotnie płyty AsRocka z którymi miałem do czynienia działały szybciej niż droższe płyty ASUS - reszta działała równie sprawnie. Lepsza podatność na OC, większa stabilność całego systemu. I może jeszcze mi powiesz, że 95% płyt DFI wraca na serwis ? Bo i takie bzdury słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak troche zapomnialem o tym, ze to do przetwarzania grafiki ma byc :oops:

 

To znaczy juz w GF 8xxx byla CUDA i w moim 9600GSO tez jest, i ta cala CUDA to jest po prostu dostep do GPU dla normalnego software'u - to znaczy mozesz sobie (albo tworca softwaru do czegokolwiek) napisac program, ktory bedzie odpalony, nie na procku (CPU) tylko na procku karty (GPU) - ktory to procek karty preferuje liczyc wolniej ale na duzo watkow rownolegle niz szybciej ale w jednym watku. I teraz te karty od zawsze tak mialy, tylko bez CUDA, nie dalo sie do tego dobrac :P z tego co widze, to w nowszysch kartach mozliwosc sie zwiekszaja - w sensie funkcjonalnosci - ale to wymaga napisania programu wykorzystujacego nowa funkcjonalnosc - jesli aplikacja korzysta z CUDA 1.0 to 2.0 nic nie zmieni.

 

Przyznaje Ci calkowita racje w tym, ze mocniejsze (a moze raczej nowsze technologicznie) karty graficzne zawsze sie roznily od slabszych tym, ze poza tymi wszystkimi MHz, potrafily wykonywac wiecej watkow naraz - i tu w przypadku programu korzystajacego z CUDA bedzie zauwazalny wzrost wydajnosci (pod warunkiem, ze liczony problem daje sie podzielic na tyle rownoleglych watkow - ale w przypadku grafiki, gdzie np. wykonujemy jakies obliczenia dla kazdego piksela niezaleznie, CUDA to idealne rozwiazanie :D ). A z tego co widze to cena GTX260 i 460 jest podobna na komputroniku :shock: wiec w sumie sie oplaca bardziej 460 (choc ma wolniejsze pamieci... moze trzebaby to sprawdzic na jakims przykladzie :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....lepiej żeby zniósł wymianę sprzętu w przyszłości, niż znowu inwestować - albo się zjarał...

 

No zjarany zasilacz straszna sprawa ! Tu masz przykład jakie są takiego skutki !

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&v=suQR4w_WZf4

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

-- 22 gru 2010, 02:09 --

 

I tym samym udowodniłeś mi, że wiedzę bierzesz z forów i nie masz do czynienia ze sprzętem. ....

 

Jak by Ci to napisać....

Qurwa wiedziałem że jak wejdę w ten wątek to tak się skończy... obiecałem sobie, obiecałem ... :cry:

 

Teraz wiem dlaczego ludzie znający się i dłubiący na co dzień w Subaru nie piszą i nie udzielają porad na forach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś porównał... StarCraft 2 jest wybitnie dobrze zoptymalizowany i nawet na grafach zintegrowanych Intel chodzi, a wiadomo od zawsze że jak zbankrutowało S3 to większej kichy niema z opcją 3D

Akurat na moim GF 7400 Go to przy ekipie 20-30 marinesow juz odechciewalo mi sie troche grac, bo nie gralo sie fajnie, przez to, ze cielo jak 150. Wiec tez nie jest tak, ze dziala zawsze i wszedzie. Obstawiam, ze na Intelu zintegrowanym z tych czasow co moj komp, to by ten SC2 ledwo sie z menu ogarnal, a o grze nie ma mowy :P. Bo np. HL2 to spokojowo przeszedlem na moim lapku i na moje potrzeby chodzil bardzo dobrze :P

A na tym 9600GSO Assasins Creed, Dirt 1, Tomb Raider Underworld, czy Crysis, chodza jak dla mnie spoko :P jesli SC2 jest zlym przykladem :P

 

Poza tym jesli system to tylko 64bit - jest coraz wiecej aplikacji na 64bit (choc i tak mniej niz powinno byc moim zdaniem) - a nie po to inzynierowie wymyslili dodatkowe rejestry w procku a wszyskie powiekszyli dwa razy, zeby te tranzystory tylko prad zarly pod kontrola systemu 32-bit gdzie nie sa w ogole widziane. A rejestry to najszybsza pamiec, najbardziej podreczna, ktorych zawsze brakowalo w architekturze x86 i wreszcie pojawily sie w AMD64 juz 10lat temu, a wiekszosc ludzi nadal stawia na tym 32-bitowe systemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...