Jump to content

Jak wygląda sprzedaż auta na ukrainę !!

Juras K

Recommended Posts

Na razie dowiedziałem się że nie ma żadnych problemów - że wszystko wygląda papierkowo jak bym go sprzedał Polakowi , ale dziś urzędy nie pracują i nie mam 100% pewnych informacji :!: Jak ktoś ten temat przerabiał to pomóżcie !!!! bo nie wiem co mnie może zaskoczyć :!:

Sprawdź czy pieniądze są ok :mrgreen::P

Znalezione w sieci. Z tym, że jest to z 2008 roku.

1. postępujemy jak w przypadku samochodu z kraju czyli:

- zgłaszamy sprzedaż ze swoją kopią umowy

- oddajemy wszystkie dokumenty (tablice, oc, dowód rejestracyjny karta pojazdu) kupującemu, który wszystko zdaje w swoim kraju przy rejestracji.

Sytuacja odwrotna zdarza się także gdy kupujemy samochód z zagranicy np. z niemiec, który nie jest wyrejestrowany. Można go zarejestrować na niemieckich dokumentach a polski urząd zgłosi to do niemieckiego.

2. wyrejestrowujemy pojazd w związku z jego wywozem z kraju. art. 79 par 1 pkt 3

UWAGA!!

Po WYREJESTROWANIU nie mylić ze zgłoszeniem sprzedaży nie można takiego pojazdu ponownie zarejestrować w Polsce. Patrz ten post http://www.forumsamochodo...pic.php?t=13192 mówi o tym art 79 pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym

Wyrejestrowanie kosztuje 10 zł - wydanie decyzji wydanej przez urząd gdzie był ostatnio zarejestrowany.

W tym przypadku cytowany wyżej przepis czyli pkt 3 mówi o wyrejestrowaniu w przypadku wywozu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę.

Samo wyrejestrowanie zgodnie z rozporządzeniem o rejestracji i oznaczaniu pojazdów par 15 art 1 pkt 3 to:

a) złożenie wniosku o wyrejestrowanie

B) dołączenie umowy/faktury sprzedaży za granicę i stosownego oświadczenia wg wzoru w urzędzie lub kopii dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą

c) dołączamy tablice, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu jeśli była wydana

Urząd:

1. zabiera tablice

2. unieważnia kartę pojazdu i dowód rejestracyjny przez adnotację Pojazd wyrejestrowany, przyczyna, data

3. wydaje decyzję o wyrejestrowaniu

4. zwraca unieważniony dowód rejestracyjny w przypadku wywozu za granicę

5. we wrocławskim urzędzie komunikacji robią inaczej niż w przepisach bo wydają skasowaną kartę pojazdu (ucięty róg) i zabierają dowód rejestracyjny

Z tymi dokumentami obcokrajowiec na lawecie może zabrać samochód lub zarejestrować go na tablice wywozowe (czerwone) dostanie wtedy czasowy dowód rejestracyjny (miękki) ważny 7-14 dni na dojazd do domu.

My na tej podstawie zgłaszamy to do ubezpieczyciela.

Oczywiście jeżeli kupujący pisemnie zrzeknie się polisy to jest ona z dniem zrzeknięcia się zamknięta i można wystąpić o zwrot pieniędzy za niewykorzystane OC.

To tyle mam nadzieję, że wyczerpałem temat

Dariusz Sawicki

Urząd

Ja przed chwilą znalazłem prostsze i bardziej zrozumiałe wyjaśnienie

Cytat który był poniżej tego co mi skopiowałeś

Ja sprzedając moje auto na Ukraine ( kupił je handlarz) spisałem tylko Umowe kupna sprzedaży i to wszystko - dałem mu dowód rejestracyjny i polise OC oraz karte pojazdu.

Jesli chodzi o tablice rejestracyjne to - wziął auto razem z nimi.

Też myslałem, że będzie jakiś problem z wyrejestrowaniem bo nie mam tablic - ale to mylne założenie.

Pojechałem do WK i dałem umowe kupna -sprzedazy mówiąc, ze samochód pojechał za granice z moimi tablicami - zadnego problemu nie było wydrukowali mi specjalne wnioski i oświadczenie (które wypełniłem przy nich bo mają w systemie nr. karty pojazdu) i tak wyrejestrowałem auto. Umowe kupna-sprzedazy mi podstęplowali jak i dostałem zaświadczenie do Ubezpieczalni , że auto jest za granicą.

Juras K, dokładnie tak jak napisałeś i prawie dokładnie jak to, to co wkleił Filister

Prawie, bo ja znam trochę inną praktykę zakładów ubezpieczeń. W przypadku sprzedaży auta za granicę, zakład ubezpieczeń (przynajmniej te, z którymi miałem styczność) odnotowuje fakt automatycznego rozwiązania się polisy. Rozwiązanie nie następuje ani z dniem sprzedaży, ani z 30 dniem od tej daty (gdy kupujący pisemnie wypowie umowę ubezpieczenia OC), ale z dniem wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Dlatego z WK konieczne jest otrzymanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu w związku z jego sprzedażą za granicę. Dlatego gdy auto sprzedaż na podstawie zwykłej umowy k-s, jak najszybciej leć do WK, by potwierdzić sprzedaż pojazdu, a de facto jego wyrejestrowanie. A następnie do zakładu ubezpieczeń. I gdy zostanie Ci więcej niż 30 dni aktualnej i opłaconej umowy OC - dostaniesz zwrot niewykorzystanej składki, a gdyby umowa OC była aktualna, ale nie opłacona - wtedy będziesz miał coś do dopłaty (od daty początku zaległości do dnia wyrejestrowania, przy czym składka za OC jest rozliczana za pełne miesiące). Konkludując: po sprzedaży jak najszybciej do WK po decyzję o wyrejestrowaniu, a następnie do zakładu ubezpieczeń, choć już bez większego pośpiechu, bo OC w takim przypadku jak Twój jest rozwiązywane z datą wyrejestrowania!

• 2 weeks later...

Dzisiaj byłem w Urzędzie wyrejestrować Legasia i rzeczywiście żadnych problemów tylko jedno oświadczenie więcej musiałem wypisać niż jak bym go sprzedał w PL. Coś takiego ;- oświadczam że sprzedałem samochód taki i taki z tablicami rejestracyjnymi - nr , kartą pojazdu- seria i nr i dowodem rejestracyjnym obywatelowi Ukrainy- nazwisko i adres - i to w urzędzie komunikacji wszystko :!: Z ubezpieczeniem wygląda tak że najlepiej jak kupujący odeśle oryginał polisy wraz z zrzeknięciem się tego ubezpieczenia (tylko zostaje problem z tłumaczeniem tego dokumentu bo nie ma prawnych regulacji tego problemu ) tylko wtedy dostaniemy zwrot :!: , natomiast ubezpieczenie bez problemu rozwiążą z nami i to wszystko :!:

• 5 years later...

Podbiję temat żeby nie zakładać nowego.

Przypadek jest taki, że gość z Litwy chce kupić (w tym przypadku motocykl) tylko, że ten jest jeszcze nie przerejestrowany po poprzednim właścicielu.

Wydaje mi się że sprzedając go z kompletem dokumentów (umowa moja z nowym właścicielem, faktura zakupu, książka pojazdu) powinien udać się do wydziału gdzie aktualnie jest zarejestrowany i zgłosić zakup i wywóz pojazdu.

Dobrze kombinuję? Mogą być jakieś problemy?