Jump to content

[OT] Aparat fotograficzny - kto pomoze wybrac?

ogs

Recommended Posts

Nie mamy dzialu HydePark wiec musialem ten topic zalozyc tutaj :oops:

Pozwolilem sobie na taka niesubordynacje gdyz mam dylemat ogromny...

Jezeli jest na forum ktos kto zna sie na aparatach albo ma swoje zdanie

na ktorykolwiek z ponizszych to prosze o pomoc w wyborze. :roll:

Zrobilem ankiete, zeby bylo latwiej - a opinie piszczie w odpowiedziach.

Ustawilem mozliwe podwojne zaznaczenie ;-)

Dzieki wielki :P

P.S. Kolejnosc rzeczy, ktora jest dla mnie wazna:

1. optyka

2. zoom

3. szybkosc migawki

4. lcd

5. makro

6. matryca

7. filmy

Linki do poszczegolnych modeli:

:arrow: KONICA MINOLTA Dimage Z5

http://www.pixmania.com/pl/pl/85535/art ... ge-z5.html

:arrow: OLYMPUS Camedia C-770

http://www.pixmania.com/pl/pl/60415/art ... xd-32.html

:arrow: KODAK EasyShare DX7590 Zoom

http://www.pixmania.com/pl/pl/54125/art ... -zoom.html

:arrow: PANASONIC Lumix DMC-FZ4 Silver

http://www.pixmania.com/pl/pl/90321/art ... ilver.html

:arrow: CANON S1 IS PowerShot

http://www.sklep.abad.pl/index.php?type=show_prod&id=78

• Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gorąco polecam lekturę stronki:

www.dpreview.com

tam praktycznie przemaglowane są wszelekie dostępne modele cyfraków, strona słynie z profesjonalizmu i obiektywności.

Jeśli chodzi o zakup to mogę polecić GROSMAN

Osobiście używam Fuji S7000 i jestem z niego bardzo zadowolony. Aktualnie dostępny jest Fuji S20Pro, ponoć zacny sprzęcik.

Przez kilka miesięcy używałem Minolty i nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia.

Jeśli chodzi o profesjonalne opisy sprzętu, to polecam:

http://www.fotopolis.pl

Jako dodatkowy argument powiem, że strona (i magazyn) są prowadzone przez profesjonalnego fotografa rajdowego, a jednocześnie właściciela pięknego niebieskiego WRX-a 8) (jeszcze WRX-a, bo wiem, że miał zmieniać na STi). Tam znajdziesz też m.in. porady, jak robić zdjęcia na rajdach...

Miałem Z1 (ponoć o niebo lepsza od Z3 – znajomy ma jedną i drugą).

Wykonałem nią 2-3 tyś fotek.

Aparat jest ok., zdjęcia dobrej jakości, jednak:

- spory szum matrycy,

- ZOOM x10 to bzdura, po pierwsze powyżej x5 problem ze stabilizacją obrazu, po drugie jakość optyki strasznie podupada,

- kiepska jakość LCD (np. Fuji ma osobny wyświetlacz w wizjerze o znacznie lepszej jakości niż LCD)

- chory patent odchylania LCDE do wizjera – bardzo często psujący się!

- bardzo duże opóźnienie wykonania fotki po naciśnięciu spustu,

- kiepska ergonomia w porównaniu z Fuji S7000,

- kiepska lampa,

- przeciętne makro (Fuji S7000 makro od 1cm!)

Jeżeli szukałabym aparatu w przedstawionym przez Ciebie zakresie cenowym, nie wybrałabym zadnego z wymienionych. :wink: Nikon Coolpix 5700 i FujiFilm FinePix S7000 to fajne aparaty, jednak już nieco droższe. Dlatego bardzo poważnie zainteresowałabym się może nie najświeższym, jednak doskonałym w swej klasie FujiFilm FinePix S5500.

Fuji S5500 jest ok, znam kilka osób co sobie go sprawiły i są bardzo zadowolone.

Ceny z Grosmana:

Fuji S55500 1080,-

Fuji S7000 1680,-

Fuji S20Pro 1830,-

Czesto można jeszcze z tych cen coś "urwać".

Monika, bralem go opod uwage ale odpadl w przed biegach... tylko nie pamietam dlaczego ;-) bede musial jeszcze raz sie z nim zaznajomic... :twisted:

Ja bym był jednak dalej, tak jak radziłem, za Nikonem 5700. Zresztą, zależy co potrzebujesz, z tego zestawienia żaden nie zapisuje w trybie RAW, i tylko nikon ma 4-kolorową (wiem, to nie tak) matrycę.

Pozdr.

P.S. No i karty tanie.

Loucyphre, ja szukam aparatu z zoomem 12x, ewentualnie 10x... jedynie nikona biore pod uwage 8x... bo to nikon... G5 ma 4x z tego co wiem :?

OGS:

A do czego glownie bedziesz potrzebowal aparatu. Dokladnie co bedzie glownym tematem fotek. Czy piekne obrazki z wakacji, czy moze rajdy wyscigi, czy ogolnie do wszystkiego ?

Loucyphre, ja szukam aparatu z zoomem 12x, ewentualnie 10x... jedynie nikona biore pod uwage 8x... bo to nikon... G5 ma 4x z tego co wiem :?

Można za grosze dokupic do mojego canona adapter + szkło tele :roll:

Używam Olympusa C740 którego następcą jest C770 jest naprawdę OK i bardzo przyjazny dla użytkownika.

Nie mam jakiegos specjalnego zacięcia fotograficznego ale trochę cykam.

Próbki zdjęc w róznych tematach możesz zobaczyć na

www.lomianki.friko.pl/

A ja mam C700, który podobno jest pierwszym i ostatnim z serii C7* olympusem z w miarę rozsądnym obiektywem (za gośćmi z p.r.f.c). I szczerze mówiąc żadnych rewelacji nie dostrzegam w tym aparacie. Moim zdaniem nie da się pogodzić kompaktu z dobrym zoomem. Ni to mały, ni to duży aparat. Na narty i plażę za duży. Do nawet pół-profesjonalnych zdjęć też się nie nadaje.

IMHO najbardziej rozsądne jest posiadanie dobrej lustrzanki cyfrowej z porządym obiektywem i dodatkowo małej cyfrowej debilkamery do zabierania na plażę i na wycieczkę. Te kompakty z dużym zoomem i ciemnymi obiektywami są fajne tylko w słoneczne dni.

A ja mam C700, który podobno jest pierwszym i ostatnim z serii C7* olympusem z w miarę rozsądnym obiektywem (za gośćmi z p.r.f.c). I szczerze mówiąc żadnych rewelacji nie dostrzegam w tym aparacie. Moim zdaniem nie da się pogodzić kompaktu z dobrym zoomem. Ni to mały, ni to duży aparat. Na narty i plażę za duży. Do nawet pół-profesjonalnych zdjęć też się nie nadaje.

IMHO najbardziej rozsądne jest posiadanie dobrej lustrzanki cyfrowej z porządym obiektywem i dodatkowo małej cyfrowej debilkamery do zabierania na plażę i na wycieczkę. Te kompakty z dużym zoomem i ciemnymi obiektywami są fajne tylko w słoneczne dni.

Ale wszystkie te cuda wymienione tutaj przez OGSa mają podobną optykę, więc lustrzanek tutaj nie mieszaj.

Akurat Olympusy z tej klasy mają bardzo przyzwoitą optykę.

Generalnie, kompalty nie potrafia robic zdjec.

Zastanow sie nad Nikon D70. Teraqz wchodzi nowa seria z lityerka "s" wiec tradycyjny model znacznie tanieje. Aparaty bez wymiennej optyki i z cyfrowym zoomem to potworny badziew, niezaleznie od firmy.

Przecież nikt o zdrowych zmysłach cyfrowego zoomu nieuzywa.

Zastanow sie nad Nikon D70. Teraqz wchodzi nowa seria z lityerka "s" wiec tradycyjny model znacznie tanieje. Aparaty bez wymiennej optyki i z cyfrowym zoomem to potworny badziew, niezaleznie od firmy.

Miesiąc temu też kupowałem aparat i miałem podobne dylematy. Jednak (w odróżnieniu od autora tematu) szukałem wśród lustrzanek cyfrowych i wybór padł na Canona 300D z dwoma obiektywami (standard 18-55 i dodatkowo 55-200). Oczywiście myślałem też (w zbliżonym przedziale cenowym) o D70 (czekałem nawet na premierę D50 łudząc się, że cena będzie przystępna) i 350D ale nie żałuję teraz, że mam to co kupiłem.

Więc moja rada dla OGS'a brzmi: Powiększ budżet i kupuj cyfrową lustrzankę - jest mniej poręczna, ale za to frajda większa :) .

D70 na allegro kosztuje prawie 4000 zl :roll: za to mozna turbo wymienic :twisted: