Skocz do zawartości

Piąta felga, czyli wyposażenie fabryczne Forestera


landm

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś powód dlaczego piąta felga w wyposażeniu fabrycznym Forestera 2.0 XT jest stalowa chociaż pozostałe cztery są aluminiowe?

Czy to też jest spowodowane dbałością fabryki o niezawodność? :)

 

Z tego co wiem to koła na jednej osi pojazdu muszą być identyczne. Czyli według prawa po złapaniu kapcia nie mogę jechać dalej. Mylę się?

 

Chętnie bym oddał stalówkę do salonu i wymienił na alu płacąc róznicę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rownie dobrze moglbys zadac to pytanie innym producentom. 95% nowych samcohodow wyposazanych jest w tak zwane dojazdowki, a co gorsza czesc nie ma nawet dojazdowek, a w ich miejscu jest spray do uszczelniania przebitej opony. Powodow jest kilka, a najwazniejszym jest zaoszczedzenie miejsca w bagazniku, oraz fakt iz dojazdowka jest lzejsza od pelnowymiarowego kola. A swoja droga, to chyba faktycznie wg obowiazujacych przepisow jazda na dojazdowce jest niezgodna z prawem. Chyba, ze zapisana jest gdizes, jakas klauzula umozliwiajaca takowa jazde ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że w Polsce jest już od kilku lat obowiązek sprzedaży nowych samochodów z pełnowymiarowym kołem zapasowym.

W Skodzie dali mi 5 alu 16" i piąta weszła do bagażnika bez problemu.

Spray to już zupełnie inna sprawa, bo wtedy koła są identyczne choć (trochę) dziurawe :D

 

Poza tym stalówka jest identycznych rozmiarów :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że w Polsce jest już od kilku lat obowiązek sprzedaży nowych samochodów z pełnowymiarowym kołem zapasowym.

 

Takie obowiazku na 100% nie ma :(

 

W Skodzie dali mi 5 alu 16" i piąta weszła do bagażnika bez problemu.

 

Ale fabrycznie bylo 5 alu? Czy dealer dal? W firmowej Octavii RS mimo aluminiowych 16-tek w bagazniku byla stalowa dojazdowka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ojciec Założyciel
Z tego co wiem to koła na jednej osi pojazdu muszą być identyczne. Czyli według prawa po złapaniu kapcia nie mogę jechać dalej. Mylę się?

Tak.

Po pierwsze koło zapasowe nie podlega tym samym kryteriom, co normalne (stąd m.in. istnieja koła dojazdowe, czy tez mozliwość użycia zapasu z innym ogumieniem, niż zasadnicze).

Ponadto generalnie koła muszą posiadać rozmiar zgodny z homologacją + nie wolno uzywać kół o innyj rozmiarze na jednej osi - w przypadku Forstera koło zapasowe jest wprawdzie z felgą stalową, lecz rozmiar jest identyczny.

Przy okazji - przejeździłem Foresterami już bardzo wiele kilometrów. Zarówno po drogach utwardzonych, jak i mniej. Kapcia jeszcze nie udało mi się złapać :wink:

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to koła na jednej osi pojazdu muszą być identyczne. Czyli według prawa po złapaniu kapcia nie mogę jechać dalej. Mylę się?

Tak.

Po pierwsze koło zapasowe nie podlega tym samym kryteriom, co normalne (stąd m.in. istnieja koła dojazdowe, czy tez mozliwość użycia zapasu z innym ogumieniem, niż zasadnicze).

Ponadto generalnie koła muszą posiadać rozmiar zgodny z homologacją + nie wolno uzywać kół o innyj rozmiarze na jednej osi - w przypadku Forstera koło zapasowe jest wprawdzie z felgą stalową, lecz rozmiar jest identyczny.

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i rozwianie wątpliwości.

 

Przy okazji - przejeździłem Foresterami już bardzo wiele kilometrów. Zarówno po drogach utwardzonych, jak i mniej. Kapcia jeszcze nie udało mi się złapać :wink:

Pozdrowienia

 

Sytuacja awaryjna. Gościu dużą terenówką z prawego pasa skręcał w lewo. Jedyna droga ucieczki przed kolizją prowadziła niestety przez prostopadły krawężnik między latarnią a słupkiem sygnalizacji świetlnej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opony wam się w tych octaviach nie zużywają za szybko?

 

http://www.gieldasamochodowa.com/articl ... sp?path=gs\861&file=mb_1690.xml

 

Octavia 1.8T Elegance Kombi polecielismy do lasu, po tym jak strzelila przednia opona Continental EcoContact ;) Przebieg 40 000km. Auto do kasacji :(

 

Do L&K 1.8T dali opony Dunlop SP Sport 2000 E.

Niestety samochód ktoś pożyczył jak miał 18.000km, więc nie miałem okazji sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoja droga, to chyba faktycznie wg obowiazujacych przepisow jazda na dojazdowce jest niezgodna z prawem. Chyba, ze zapisana jest gdizes, jakas klauzula umozliwiajaca takowa jazde

 

Polecam lekturę przepisów - oczywiście taki wyjątek tam się znajduje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...