Skocz do zawartości

Zdarzenie drogowe spowodowane przez 10cio latka


Wełniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już opisywałem miałem nieciekawą sytuację na drodze, w skrócie... wjezdzam do wsi na motorze z prędkością 50km/h i mijam sie z traktorem z przyczepna pelna siana i nagle zza przyczepy na 2 stronę ulicy postanowił przejechać 10cio letni rowerzysta. Wciskam hamulce do końca (są ślady hamowania do prawej krawedzi ulicy po czym klade motor i szlifujac nim po asfalcie scinam rowerzyste. Mi dzieki kombinezonowi nic nie jest. Chlopaka zabiera profilaktycznie karetka ale po badaniach okazuje sie ze jest tylko poobijany. Ja alkomat, krew itp i 0,00. Motor poobijany koszt naprawy do stanu z przed wypadku 1500- 2500 + obtarty kombinezon kask rekawiczki. I to pojawia się moje pytanie :arrow: Zakładając, że 10cio letni rowerzysta będzie sprawcą wypadku ale z racji tego wieku nie odpowiada za NIC :evil: co powinienem zrobić aby od jego rodziców dostać odszkodowanie za szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla nie prawnika rzecz wydaje się prosta - o ile policyjnie stwierdzona zostanie wina nieletniego, wszystkie konsekwencje prawne takiego stanu obciążają jego prawnych opiekunów.

Czyli - po ludzku - niech w protokole policyjnym pojawi się JEDNOZNACZNE określenie sprawcy... i na tej podstawie (jeżeli dogadać się z opiekunami nie będziesz mógł) powództwo odszkodowawcze w post. cywilnym. O szczególach - np. typu opłata od pozwu i możliwości jej ograniczenia - niech Ci napisze jakiś wybitny cywilista. :razz: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu lat rodzice muszą sprawować opiekę nad dzieckiem??? Tzn. dziecko nie może się samo poruszać - do 12??? Nich ktoś mądry mnie oświeci :wink:

 

Bo 10-cio letnie dziecko chyba nie może samopas jeżdzić po wsi :roll: , pomijając fakt, że i 4-ro letnie jeżdżą :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć jedyna szansa poza "dogadaniem się" to sprawa cywilna ale wtedy się zaczną pewnie ekspertyzy zdjęć z miejsca wypadku itd a slady hamowania mialem z 5m a pozniej slizg motoru co w sumie dalo ok 45m bo na deklu sie motor slizgal i stalowych oslonach ale jak ludzie ze wsi zobaczyli odleglosc to predkosc mi dali 150 :mrgreen: Kolejna sprawa, że pewnie bede musial przedstawic rachunki za naprawe a poki co ide w strone odbudowania aby jezdzil a nie stanu jak nowy gdyz nie mam pewnosci odzyskania kasy. Kolejne pytanie co ze zdjeciami uszkodzen? Policja cos tam porobila ale czy ja sam cos powinienem porobic oficjalnego przez ubezpieczyciela czy jakos tak bo nie wiem czy zdjecia mojego autorstwa beda wiarygodne w razie walki o odzyskanie pieniedzy.... kurde tyle pytan i watpliwosci przez gnojka na rowerze :evil:

 

[ Dodano: Sro Sie 12, 2009 10:32 pm ]

Do ilu lat rodzice muszą sprawować opiekę nad dzieckiem??? Tzn. dziecko nie może się samo poruszać - do 12??? Nich ktoś mądry mnie oświeci :wink:
Dzisiaj na komisariacie sie dowiedzialem ze do 7 lat a 10cio latek powinien miec karte rowerowa... tego co go zdjąłęm z roweru jeszcze nie sprawdzali bo wypadek w wiosce u dziadkow a mieszka w Olsztynie i go muszą dopiero odszukać i przesluchac. To posiadanie karty to tez umowne bo i tak jest bezkarny :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na komisariacie sie dowiedzialem ze do 7 lat

:shock: to jakaś kpina, moja córka ma 7 lat i nie widzę jakoś, by dzieci w tym wieku mogły się same bez opieki poruszać po ulicy :???: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak mi wypłacili 4.300 a nie 8.200, to nie olałem tego i nie odpuściłem im tej kwoty.

A sporo osób rezygnuje, bo trzeba chodzić po sądach, uiścić opłatę itp, itd.

Na to liczą wszystkie firmy ubezp. Ja nie odpuszczam. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełniaczu zbieraj cała dokumentację,przypuszcam ze w przedstawionej przez Ciebie sytuacji prowadzone jest dochodzenie na Policji - na jakim jest etapie ? Czy zostal komus juz przedstawiony zarzut - za tego chlopca odpowiadaja jego opiekunowie ( rodzice itp.) ponadto dziecko do lat 10 nie może sie poruszać samodzielnie na rowerze - musi to robic z osobą dorosłą. Ponadto jezeli ma ukonczone lat 10 aby poruszac sie rowerem po ulicy musi posiadac karte rowerowa.

W stosunku do rodziców tego chlopca masz roszczenie o naprawienie szkody - mozesz ich wezwac do zapłaty kwoty .... - w terminie .... dni - jezeli nie zapłaca, mozesz skierowac sprawe na droge sadowa - bedziesz musial wniesc pozew do sadu rejonowego - cywilnego - w zaleznosci od wartosc przedmiotu sporu - uiszczasz oplate od pozwu - 5% WPS - poczekalbym jednak na zakonczenie dochodzenia policyjnego i na jego wyniki. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełniaczu zbieraj cała dokumentację,

Czy zdjęcia szkód kombinezonu, kasku, motoru muszą być wykonane przez kogoś kto ma do tego specjalne uprawnienia czy robione przeze mnie wystarcza (watpie).

prowadzone jest dochodzenie na Policji - na jakim jest etapie ?

Złożyłem zeznania na policji. Chlopaka jeszcze nie przesluchali bo maja problemy z jego lokalizacja w czasie wakacji. Dali mi jego dane adresowe.

Czy zostal komus juz przedstawiony zarzut

Póki co nie.

W stosunku do rodziców tego chlopca masz roszczenie o naprawienie szkody - mozesz ich wezwac do zapłaty kwoty .... - w terminie .... dni

Czy do tego potrzebuje jakieś "mądre" pismo czy jak to z nimi zalatwic... jeszcze sie z nimi nie probowalem kontaktowac, zrobie to dopiero gdy policja winnego wskaże. Dzisiaj posklejalem taśmą motor i pojezdzilem i ciesze sie ze mechanicznie nie ma wad tylko powiedzmy kosmetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia robione przez Ciebi wystarcza - mozesz sie pokusic o ocene specjalisty z PZM - koszt do zwrotu. Ale wystarcza fotki i jak masz rachunki za nie - to latwiej Ci bedzie okreslic i udokumentowac wartosc.

 

Z wezwaniem do zaplaty jakbys mial problem to skrobnij mi maila - pomoge. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarcza fotki i jak masz rachunki za nie - to latwiej Ci bedzie okreslic i udokumentowac wartosc.

Tu pojawia się mały problem gdyż zdecydowałem się póki co na naprawe "aby jezdził" czyli za grosze naprawie popekane elementy. Zrobiłem tak gdyż sezon powoli sie konczy a nie wiem kiedy policja wskażę sprawcę. Czy jest opcja żeby wymienic szkody i zażądać za nie pieniadze przed naprawą czy musze najpierw sam zaplacic i łudzić sie, że mi odda ktos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery lata temu byłem w PZU ubezpieczyć firmę . Pan pracownik rozmawiał przez telefon z prawnikiem o przypadku jego klienta , którego syn /15 lat/ wziął kluczyki i na przejściu zabił babcię i wnuczkę . Konkluzja była taka , że nie wiadomo co z tym zrobić :evil:

Jeśli chodzi o wakacje na wsi , to włos na głowie się jeży co małolaty wyprawiają . A tak swoją drogą , to w wieku 7 lat nie zarabiałem na siebie , ale rodzicom pomagałem w gospodarstwie . Teraz już tak nie jest , ale jeśli w rodzinie jest nastoletni chłopak , to zawsze on kieruje ciągnikiem w dradze na pole i obsługuje wszystkie maszyny . U mich znajomych sun pracuje na kombajnie mając 14 lat , a tatuś pije piwo pod sklepem - brrrrr :evil:

Czterech policjantów na etacie w całej gminie 20 tys mieszkańców - groza :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarcza fotki i jak masz rachunki za nie - to latwiej Ci bedzie okreslic i udokumentowac wartosc.

Tu pojawia się mały problem gdyż zdecydowałem się póki co na naprawe "aby jezdził" czyli za grosze naprawie popekane elementy. Zrobiłem tak gdyż sezon powoli sie konczy a nie wiem kiedy policja wskażę sprawcę. Czy jest opcja żeby wymienic szkody i zażądać za nie pieniadze przed naprawą czy musze najpierw sam zaplacic i łudzić sie, że mi odda ktos ?

 

Wełniacz - troszke za szybko - wez rzeczoznawce z PZM - i niech wyceni i obfotografuje uszkodzenia motocykla - kosz ok. 200 PLN - bedziesz mial podkladke - naprawiac mozesz samemu - ale dokumentuj wszytkie wydatki z tym zwiazane, zebys potem mogl udowodnic ze kosztowalo to tyle i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...