Skocz do zawartości

OPONY LETNIE - Outback - 225/55/R16


Szcze69Pan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w moim Subaru Legacy Outback 2004 2.5 opony 215/60 R16 ,chcę kupić felgi 17calowe i z tego co się zorientowałem to odpowiada im rozmiar 235/50 R17. Czy ktoś ma taki rozmiar, czy nie będą za szerokie, może proponujecie inny zamiennik? I jeszcze jedno czy zmiana z 16 na 17 cali mocno będzie rzutować na komfort. Jeżdzę głównie po asfalcie.

 

Pozdrawiam

 

Tomek

 

Z 17" OBW wystepuje jedynie z rozmiarem 215/55 R17 (lub 225/50 R17 w USA) i z takim rozmiarem samochod jest jedynie homologowany. 235 uwazam, za gruba przesada na naszych drogach pelnych kolein :roll:

 

tak jest w serii a przepisy mówią , że opona nie może wystawiać poza obrys auta.

moim zdaniem wszystko zależy od samochodu. Kiedyś założyłem 235/17 do nowej A4 i prowadzenie było o niebo lepsze. Uważam jednak ze w OBK będzie inaczej. Wskazuje na to sposób prowadzenia z 225/55/16.

 

Przepisy mowia tak, iz jezeli spowodujesz wypadek a ubezpieczyciel dopatrzy sie niehomologowanego rozmiaru opon w samochodzie to jak sie uprze to moze odmowic wyplaty odszkodowania. Myszlisz po co wpisuje sie w wiekszosci wnioskow rozmiar opon ?

Podobno byly juz takie przypadki w PL, zalezy to pewnie od sumiennosci likwidatora.

 

[ Dodano: Czw Lip 09, 2009 4:44 pm ]

Z 17" OBW wystepuje jedynie z rozmiarem 215/55 R17 (lub 225/50 R17 w USA) i z takim rozmiarem samochod jest jedynie homologowany. 235 uwazam, za gruba przesada na naszych drogach pelnych kolein :roll:

 

Błąd, obecnie w USA rozmiar we wszystkich OBKach - poza najbardziej pasztetową wersją - to 225/55R17 :smile:

http://www.subaru.com/vehicles/outback/ ... specs.html

 

Na taki rozmiar właśnie zmieniłem z powodu braku wyboru w rozmiarze 215/55R17.

Mogę o tej zmianie wypowiedzieć się jedynie w samych superlatywach :mrgreen: , komfort jazdy jak i spalanie (zapewne przez mniejsze opory toczenia) bez zmian, natomiast trzymanie (czyt. kelejenie się do ... :twisted: ) drogi zmieniło się i to niesamowicie :!: A na deszczu to już w ogóle szkoda gadać :wink: , OBK idzie przy największych ulewach jak ondraszek po szynach, zostawiając wszystkich na prawym pasie ... no chyba, że trafię na jakiegoś kozaka w mocniejszym subaru :wink: :mrgreen:

Zmiana na opony typowo szosowe - Good Year Eagle F1 GDS3 w indeksie W - niweluje to w jakimś stopniu wyższy balon, przez sztywność (im większy indeks tym opona powinna być mniej podatna na boczne "chodzenie") Opona mimo nieco większej wysokości, mniej wychyla się na zakrętach niż fabryczne Yokohamy.

Jazda na Geolandarach była jak wyjście na lodowisko na boso - zamiast w łyżwach :wink:) :mrgreen: )

 

Poki co to mieszkamy w EU nie w US :mrgreen: , poszukaj sobie moj post z pytaniem do dzialu tech. SIP, gdzie pytalem sie o homologowane/dopuszcozne rozmiary opon w LGK i w OBKu

 

Co do Geolanderow to ujezdzam od pol roku i jestem zadowolony :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Z Twojego rozumowania wynika, że jak założę inny rozmiar opon od stosowanych przez producenta w momencie sprzedaży auta to ubezpieczenie nie będzie ważne? sorry ale to brzmi absurdalnie.

Skąd ubezpieczyciel ma wiedzieć jaki rozmiar opon stosowano np. w Szwajcarii w 1996 roku w modelu GT ?

Nie wspominając o kwestiach technologicznych i innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Przepisy mówią że opony nie mogą wystawać poza obrys auta ze względów bezpieczeństwa i koniec.

Odnośnie ubezpieczenia to nigdy nie wpisywałem rozmiaru opon. Choćby dlatego że zmieniają się one minimum dwa razy w roku.

 

PS. jak zmienisz geolandery na inne opony to zobaczysz różnicę. Chyba, że piszczenie w zakrętach przy 40km/h i pływanie po kałużach Ci odpowiada :mrgreen: A tak na poważnie zrobiłem na yokohamach 60k km i nigdy więcej tego nie założę. Po zmianie na GY Excellent, które są raczej emeryckimi oponami poczułem jaka jest kolosalna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Z Twojego rozumowania wynika, że jak założę inny rozmiar opon od stosowanych przez producenta w momencie sprzedaży auta to ubezpieczenie nie będzie ważne? sorry ale to brzmi absurdalnie.

Skąd ubezpieczyciel ma wiedzieć jaki rozmiar opon stosowano np. w Szwajcarii w 1996 roku w modelu GT ?

Nie wspominając o kwestiach technologicznych i innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Przepisy mówią że opony nie mogą wystawać poza obrys auta ze względów bezpieczeństwa i koniec.

Odnośnie ubezpieczenia to nigdy nie wpisywałem rozmiaru opon. Choćby dlatego że zmieniają się one minimum dwa razy w roku.

 

PS. jak zmienisz geolandery na inne opony to zobaczysz różnicę. Chyba, że piszczenie w zakrętach przy 40km/h i pływanie po kałużach Ci odpowiada :mrgreen: A tak na poważnie zrobiłem na yokohamach 60k km i nigdy więcej tego nie założę. Po zmianie na GY Excellent, które są raczej emeryckimi oponami poczułem jaka jest kolosalna różnica.

 

Jest cos takeigo jak homologacja i to ona mowi w jakich warunkach (czyt. wyposazeniu) jest spelniona. Temat jest analogiczny to instalowania xenonow, kodeks tego nie zabrania, ale DR za to leca ... podobnie jest z oponami, co prawda policja tego nie sprawdza, bo nia ma jak ani nie ma takiej wiedzy, ale juz rzeczoznawca likwidujacy taka szkode moze zerknac do wyciagu z homologacji.

 

Ja tez nigdy nie wpisywalem rozmiaru opon, ale ostatniu jak zmienilem TU to musialem to zrobic, poza tym nie chcialbym miec problemow w razie czego ...

 

To chyba mamy rozne Geolandery, bo u mnie co prawda tez piszcza ale przy wyzszej predkosci :mrgreen: . Uwazam, ze do wolnossacego 2.5 sa wystarczajace. Bardziej mi natomiast przeszkadza jazda w koleinach i to przy 215, kilka znajomych posiadaczy OBK sciagnietych z US i jezdzacych na standardowych 225 mowilo mi, ze przy u nich jest jeszcze gorzej, co zreszta jest logiczne.

 

[ Dodano: Czw Lip 09, 2009 6:03 pm ]

Z 17" OBW wystepuje jedynie z rozmiarem 215/55 R17 (lub 225/50 R17 w USA) i z takim rozmiarem samochod jest jedynie homologowany. 235 uwazam, za gruba przesada na naszych drogach pelnych kolein :roll:

 

Błąd, obecnie w USA rozmiar we wszystkich OBKach - poza najbardziej pasztetową wersją - to 225/55R17 :smile:

http://www.subaru.com/vehicles/outback/ ... specs.html

 

OK, chodzi oto, ze sa tylko dwa rozmiary stosowane w EU (jeden dla 16", drugi dla 17") w USA jest analogicznie - tez sa jedynie dwa rozmiary, tyle ze szersze 225. Pomylilem sie w profilu. Za to Legacy to juz inna bajka ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z homologacją się zgodzę a w odniesieniu do kompletnego produktu jakim jest samochód. Producent lub importer występuje o homologacje w konkretnym wyposażeniu aby otrzymać zgodę na sprzedaż w PL. Jeżeli materiały eksploatacyjne typu opony , oleje, klocki , tarcze są dopuszczone do sprzedaży oznacza, że maja odpowiednie certyfikaty.

 

W koleinach na szerszych oponach zawsze będzie gorzej a na dodatek spec US mają bardziej "kanapowate" zawieszenie i efekt się potęguje.

jednak na równych drogach zwłaszcza na zakrętach zachowuje się zdecydowanie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z homologacją się zgodzę a w odniesieniu do kompletnego produktu jakim jest samochód. Producent lub importer występuje o homologacje w konkretnym wyposażeniu aby otrzymać zgodę na sprzedaż w PL. Jeżeli materiały eksploatacyjne typu opony , oleje, klocki , tarcze są dopuszczone do sprzedaży oznacza, że maja odpowiednie certyfikaty.

 

W koleinach na szerszych oponach zawsze będzie gorzej a na dodatek spec US mają bardziej "kanapowate" zawieszenie i efekt się potęguje.

jednak na równych drogach zwłaszcza na zakrętach zachowuje się zdecydowanie lepiej.

 

Pamietaj jedynie, ze to ze dany produkt jest dopuszczony do obrotu to nie oznacze, ze mozna go sobie prawnie i dowolnie stosowac, np wspomniane zarniki xenonowe, folie do przyciemnia szyb, orurowania w niektorych przypadkach, itd.

 

Co do opon, to akurat drogami ktorymi sie poruszam maja wiecej miejsc z koleinami niz bez :cry:, dlatego jezeli byloby to mozliwe to nawet bym zapodal wezsze opony niz 215. Choc i na 215 idzie sie "przyzwyczaic" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda dlatego są osobne regulacje dotyczące min. rozmiaru opon jak i stopnia przepuszczalności foli na szyby.

tzn jakie ? Z szybami sie zgodze, jest to okreslone oddzielnie, nt z xenonami czy oponami, jest to okreslone w homologacji, myslisz dlaczego mozna stracic DR przez xenony, czy dostac odmowe wyplaty oszkodowania, moze sa to sporadyczne wypadki, ja osobiscie wole nie miec watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. określające maksymalną szerokość opon. Inne kwestie sprawdza min. diagnosta na przeglądach technicznych. To on dopuszcza auto do ruchu po drogach publicznych. Ja założysz ksenony, które mogą oślepiać kierowców lub zbyt ciemne szyby z przodu to nie dopuści Ci auta do ruchu. Jeśli zrobisz to później policja ma prawo zabrać dowód i skierować auto na ponowne badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. określające maksymalną szerokość opon. Inne kwestie sprawdza min. diagnosta na przeglądach technicznych. To on dopuszcza auto do ruchu po drogach publicznych. Ja założysz ksenony, które mogą oślepiać kierowców lub zbyt ciemne szyby z przodu to nie dopuści Ci auta do ruchu. Jeśli zrobisz to później policja ma prawo zabrać dowód i skierować auto na ponowne badania.

 

A kto wg Ciebie okresla max szerokosc opony :mrgreen: ?

Dlaczego czepiaja sie o xenony, w koncu czy dokladane czy standardowe, jedne i drugie moga oslepiac. Zachodzi tu nt niezgodnosc wlasnie z homologacja, jak zaczniesz wczytywac sie o ustawach prawnych dot dopuszczenia do ruchu to jest w nim odniesienie do stosownych zapisow i aktow prawnych, ktore w przypadku sam. jest wlasnie homologacja danego modelu. Kiedys wglebialem sie w to wlasnie w kwestii xenonow.

 

Zreszta wpisz sobie w google "Szerokość opon a wypłata ubezpieczenia", zobacz ile Ci stron wywali i jak bedzie ich zawartosc :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szerokośc opon określeją przepisy odnoszące się do dopuszczenia samochodów osobowych do ruchu publicznego na polskich i unijnych drogach.

Zapytaj dowolnego diagnostę. Diagnosta również sprawdza prawidłowość świateł. Po to są przeglądy. U nas jest z tym różnie ale spróbuj wyjechać takim autem do Niemiec.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szerokośc opon określeją przepisy odnoszące się do dopuszczenia samochodów osobowych do ruchu publicznego na polskich i unijnych drogach.

Zapytaj dowolnego diagnostę. Diagnosta również sprawdza prawidłowość świateł. Po to są przeglądy. U nas jest z tym różnie ale spróbuj wyjechać takim autem do Niemiec.

 

pzdr

 

To sie spytaj czy nie bedzie sie czepial jak zalozysz opony niezgodne z homologacja.

Pisalem Ci juz, ze przepisy dopuszczajace auto to nie wszystko, bowiem owe przepisy odwoluja sie do innych stosownych przepisow, inaczej to by straszne cudaki jezdzily po drogach, opierajac sie tylko na przepisajacych okreslajacych dopuszczenia auta do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że nie. W kwietniu byłem z OBK i WRXem i żaden nie miał fabrycznych rozmiarów opon. Pan sprawdził rozmiar, stan bieżnika i obejrzał ogólnie opony i nie miał żadnych uwag.

proponuję odpuścić. Pewnie prawda leży po środku.

 

pzdr. i powodzenia w walce z ubezpieczycielami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że nie. W kwietniu byłem z OBK i WRXem i żaden nie miał fabrycznych rozmiarów opon. Pan sprawdził rozmiar, stan bieżnika i obejrzał ogólnie opony i nie miał żadnych uwag.

proponuję odpuścić. Pewnie prawda leży po środku.

 

pzdr. i powodzenia w walce z ubezpieczycielami.

 

Widzisz a ja coroku jezdzilem na przeglady i nie bylo problemu z LPG, a ostatnio pojechalem i pan zazadal wyciagu z homologacji zbiornika :shock: , bo ma takie prawo. Prawo jest jednozancze a to ze nie sprawdzaja to inna sprawa :mrgreen: .

Ja nie musze sie bac ubezpieczycieli, bo u mnie kola sa ok :wink:

 

Pozdrowka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Wybieram właśnie letnie opony do OBK 2.5 2007 r. Najprawdopodobniej kupię RainSport 3 ale  zastanawiam się nad rozmiarem. Według homologacji powinienem mieć 215/55/17. W 90% jeżdżę po asfalcie, czy nie lepiej byłoby w takim razie przejść na 215/50?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...