Skocz do zawartości

Co włożyć do garnka ... co macie dziś na obiad?


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Ciasto robię "na oko" ... bo dużo zależy od mąki.

Przesiewam mąkę, dodaję trochę soli, rozpuszczone drożdże, dolewam gorącej wody i trochę oliwy.

 

Nie zawsze wychodzi mi takie jak chcę, czasem też dodaję do mąki oregano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam dziś fasolkę po bretońsku . Nie bardzo da się ją jeść . :mellow: Przesadziłam z chili .
Zrobiłam tagliatelle z szynką parmeńską z sosem z gorgonzoli z czosnkiem i peperoni ... ależ ostrrrre mi dzisiaj to wyszło

mniam mniam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jakiś miesiąc temu wkurzyłem się na jakość chleba oferowanego w sklepach (najczęściej produkty z głębokiego mrożenia),zupełnie nie wiadomo co oni tam dodają ,podobno nawet gips się wsypuje.

Więc zakupiłem maszynę i sam wypiekam.

Początkowo wg. przepisów dołączonych do maszyny piekłem chleby na drożdżach,ale tego było mi mało i postanowiłem robić chleb na zakwasie,to taka wyższa szkoła jazdy.

Od kiedy zacząłem się tym bawić ani razu nie kupiłem chleba w sklepie i zajadamy świerzy chrupiący i zdrowy chlebek :)

Polecam gorąco,w razie czego służę skromną pomocą a i sam chętnie posłucham jak ktoś z was też się w to bawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg!

U mnie to samo, nie jem tez innych wyrobow z mąki. Nie samym chlebem czlowiek zyje.

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg! :superhero:

 

Panowie,nie spożywając pełnoziarnistego,czyli np. grahama lub orkiszowego chleba, pozbawiacie swój organizm błonnika narażając go na wiele chorób w tym rak jelita grubego-zmora naszych czasów która udaża bez ostrzeżeń nie dając wcześniej prawie żadnych objawów.

 

Przekopiowane z internetu:

 

Co błonnik robi? Zmniejsza ryzyko zachorowania na:

  • miażdżycę,
  • otyłość,
  • kamicę pęcherzyka żółciowego,
  • cukrzycę typu 2,

Poza tym obniża ryzyko zachorowania na niezakaźne choroby jelita grubego, do których zaliczamy:

  • guzki krwawnicze,
  • nowotwory,
  • zespół jelita drażliwego,
  • uchyłkowatość,
  • stany zapalne wyrostka robaczkowego,
  • polipy.

Dieta bogata błonnik to niezastąpiony wróg zatwardzenia. Poprawia stan układu pokarmowego, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem robić chleb na zakwasie

 

Podaj przepis jak robisz zakwas :)

 

Kiedyś piekłam chleb na zakwasie, pycha B)

 

Zgadza się :)

 

Zakwas to prosta sprawa:

kilka łyżek mąki żytniej razowej i wody,wymieszać na papę,odstawić w temp ok. 21-22 st.

Mieszać co 12h i dodawać mąkę i wodę i mieszać.

Po tygodniu zakwas jest gotowy do użycia.

Część nie użytego zakwasu zostawiamy i "pasiemy" dalej i tak można go hodowac bez końca.Najstarsze zakwasy mają ponad paręset lat i dla prawdziwych piekarzy są skarbem równym złota!!!

Dla wyjaśnienia dodam że zakwas to takie zywe kultury bakteryjne wzięte z powietrza odżywiane łuskami ziaren zawartych w mące razowej.

 

Po zrobieniu zakwasu nalezy zrobić z niego zaczyn do chleba:

2-3 łyżki zakwasu

100ml wody+100g mąki (jakakolwiek byle grubość między 550-790)

za 12 h to samo

ze 8 h to samo

po następnych 5 h mamy gotowy zaczyn na chleb.

do chleba:

400g zaczynu

100g mąki żytniej

300g mąki pszennej

150ml. wody lub mleka

płaska łyżka cukru

łyżeczka soli

20ml oleju(ok 4 łyżki)

 

ja to wszystko wstępnie zagniatam i do maszyny na program:biały chleb ok 1kg-jakieś3.15 do 3.30 h.min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg!

U mnie to samo, nie jem tez innych wyrobow z mąki. Nie samym chlebem czlowiek zyje.

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg! :superhero:

 

Panowie,nie spożywając pełnoziarnistego,czyli np. grahama lub orkiszowego chleba, pozbawiacie swój organizm błonnika narażając go na wiele chorób..

 

stach1111, tylko pieczywo zawiera blonnik? :blink: a co z ryzem brazowym, kasza gryczana, otrebami? c'mon..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg!

U mnie to samo, nie jem tez innych wyrobow z mąki. Nie samym chlebem czlowiek zyje.

a ja odstawilem totalnie pieczywo i schudlem 9kg! :superhero:

 

Panowie,nie spożywając pełnoziarnistego,czyli np. grahama lub orkiszowego chleba, pozbawiacie swój organizm błonnika narażając go na wiele chorób..

 

stach1111, tylko pieczywo zawiera blonnik? :blink: a co z ryzem brazowym, kasza gryczana, otrebami? c'mon..

 

Zgoda,ale chleb jest codziennością,ja lubię gryczana ale codziennie jej nie da się wycinać.otrebow nie znoszę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info o blonniku pokarmowym

 

Znajdziesz tam mnogosc produktow bogatych w blonnik :) Nie musisz codziennie jesc kaszy gryczanej, ryzu brazowego czy chleba orkiszowego, zeby dostarczyc organizmowi odpowiednia, dzienna dawke blonnika.

 

Oczywiscie nie neguje ludzi jedzacych pieczywo, a takich, ktorzy sami je przygotowuje wrecz podziwiam! Dlatego szczerze gratuluje - z wielka przyjemnoscia sprobowalbym Twoich wypiekow :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knajpa z programu Gesslerowej i z jej rekomendacją

 

Weź ze sobą kanapki, tak na wypadek. :ph34r:

 

:lol:

 

hehe :lol:

 

To już nasz kolejny raz ,knajpa sprawdzona,chociaż sporo sie czeka :(

 

Właśnie się biorę za przygotowanie krrrrwistego rostbefa z masełkiem czosnkowym, do tego obłędne puree z selera.

pure z selera,ciekawa sprawa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pure z selera,ciekawa sprawa....

 

Polecam, prosty i pyszny dodatek do mięs i ryb.

Robisz praktycznie tak samo jak ziemniaczane, tylko zamiast ubijać lepiej jest zblendować z dodatkiem dobrego masła, maleka i oliwy.

Można modyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...