Skocz do zawartości

Kontrola policyjna na drodze której nie ma


adaś

Rekomendowane odpowiedzi

Jest u mnie w okolicy droga, której nie ma na mapie, nie ma żadnego numeru, ale posiada oznakowanie pionowe (tablice z nazwami miejscowości). Powstała bardzo dawno,bez żadnego projektu, w wyniku umowy między właścicielami gruntów, którzy odstąpili ziemie, a lud chcący z niej korzystać zrzucił się na asfalt. Czyli można nazwać ja drogą prywatną :smile:

 

Może mnie tam kontrolować drogówka?

Muszę tam stosować przepisy (np. ograniczenie prędkości do 90) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest u mnie w okolicy droga, której nie ma na mapie, nie ma żadnego numeru, ale posiada oznakowanie pionowe (tablice z nazwami miejscowości). Powstała bardzo dawno,bez żadnego projektu, w wyniku umowy między właścicielami gruntów, którzy odstąpili ziemie, a lud chcący z niej korzystać zrzucił się na asfalt. Czyli można nazwać ja drogą prywatną :smile:

 

Może mnie tam kontrolować drogówka?

Muszę tam stosować przepisy (np. ograniczenie prędkości do 90) ?

 

Z opisu wygląda, że jest to droga prywatna. Dowiedz się, czy nie została podarowana gminie. Kto ją np. odśnieża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podarowana gminie, bo w miejscowościach nią łączonych jest położony nowy dywanik (z funduszy gminnych) a ten kawałek został, bo wymagany był projekt nowej drogi ze względu na brak go na mapach. Drogę odśnieża OSP z pieniędzy zbieranych kiedy strażacy chodzą "po kolędzie" :)

 

[ Dodano: Nie Paź 05, 2008 11:24 pm ]

co do podarowania gminie nie jestem pewny na 100%

załóżmy że nie jest, czyli jest prywatna i ma 100 właścicieli, jakie przepisy wtedy obowiązują?

każdy z właścicieli może postawić szlaban i wołać kasę za przejazd? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podarowana gminie, bo w miejscowościach nią łączonych jest położony nowy dywanik (z funduszy gminnych) a ten kawałek został, bo wymagany był projekt nowej drogi ze względu na brak go na mapach. Drogę odśnieża OSP z pieniędzy zbieranych kiedy strażacy chodzą "po kolędzie" :)

 

[ Dodano: Nie Paź 05, 2008 11:24 pm ]

co do podarowania gminie nie jestem pewny na 100%

załóżmy że nie jest, czyli jest prywatna i ma 100 właścicieli, jakie przepisy wtedy obowiązują?

każdy z właścicieli może postawić szlaban i wołać kasę za przejazd? :mrgreen:

Jeżeli całkowicie nie blokują dojazdu do innych posesji, to czysto teoretycznie tak.

Sprzedając jakąś działkę musisz wyznaczyć dojazd do niej, albo zostawić kawałek działki i przeznaczyć na drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

 

Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

 

2. Przepisy ustawy stosuje sie również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

 

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

 

pozdr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

 

Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

 

2. Przepisy ustawy stosuje sie również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

 

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

 

pozdr ;)

 

i wszystko jasne :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

 

Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

 

2. Przepisy ustawy stosuje sie również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

 

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

 

pozdr ;)

 

i wszystko jasne :cool:

 

U nas w gminie jest właśnie taka droga i dzieciaki zawsze tam bez prawka jeździły - policja nic nie mogła robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

 

Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.

 

2. Przepisy ustawy stosuje sie również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

 

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

 

pozdr ;)

 

i wszystko jasne :cool:

 

U nas w gminie jest właśnie taka droga i dzieciaki zawsze tam bez prawka jeździły - policja nic nie mogła robić :)

 

Z tego co mi wiadomo policja może jeśli będzie rażące naruszenie bezpieczeństwa, jedno co wiem to może jedynie karać mandatem ale nie może naliczać punktów karnych. Ze sprawa jest dyskusyjna to też policjanci pasują bo szkoda czasu na siedzenie potem w sądzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, przejedziesz całą Polskę, a w Janowie Lubelskim, właściwie w całym powiecie zawsze Cię zatrzymają :evil:

poza tym donosicielstwo tutaj jest na porządku dziennym :evil:

kiedyś nawet przyszedł do mojego ojca znajomy policjant, żeby jakoś wpłynął na mnie bo babki się skarżą :mrgreen: a ja tylko na dwójce do odcięcia przez wieś jadę :) w ramach odpowiedzi na skargi "Devil by Carfit" siedzi teraz w Subaru :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - na drodze niepublicznej wolno Ci:

- jeździć autem niezarejestrowanym

- jeździć bez prawa jazdy

- jeździć przodem do tyłu :wink:

 

Nie wolno Ci:

- powodować bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym czyli:

- przekraczać prędkości (mają zastosowanie odpowiednie przepisy RD dot. prędkości na danym rodzaju drogi - jedno, dwujezdniowa itp.)

- jeździć bokiem :evil:

- jeździć na bani

- jeździć na dropsie

 

Jeśli już coś przeskrobiesz niebieski człowiek może Ci podarować odcinek z bloczka mandatowego (20-500 w zależności od Twoich starań) lub nawet zaproszenie do Sądu na kawę, jednakże nie może na Ciebie nałożyć punktów karnych za popełnione wykroczenia. Punkty na czajnik obowiązują wyłącznie na drogach publicznych. 20/24 (w zależności od stażu w programie) i czajnik Twój :razz:

 

Pozdrawiam i miłego kolekcjonowania! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam.str - chyba wiem o która droge Ci chodzi - albo ta o której mowie jest podobna - swego czasu policjanci lapali tam pijanych kolarzy - ale nic nie mogli zrobic - bo przepis mówi o drodze publicznej art. 178a § 2 k.k. - i caly ich wysilek poszedl na marne przed sadem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...