Skocz do zawartości

Chcę sobie polatać.


Gal

Rekomendowane odpowiedzi

System postawiony na nowo na Gigabyte'cie GForce 8600 GTS na PCI Ex i nadal d.

Odtwarza już co prawda AVCHD w pełnej rozdzielczości, ale tnie klatki i ogólnie mi się nie podoba.

No to dojrzałem do zrobienia wreszcie oddzielnego kompa. Ma służyć:

- do obróbki i odtwarzania filmów w HD

- latania na symulatorze na projektorze.

 

Proszę uprzejmie szanowne koleżeństwo o zasugerowanie mi jak taki system ma wyglądać; procek, chipset, ew. jakaś kuńkretna płyta, macierz raidowa czy dysk solo, karta j.w. wystarczy, czy walnąć SLI, albo w ogóle coś innego, jakie i ile pamięci, jaka obudowa (ma być desktop), jakie chłodzenie i jaki zasilacz.

Ma być cicho! Bardzo cicho! Ma się nie zacinać przy odtwarzaniu! Ma być stabilnie! Ma mnie nie zabić przy podsumowaniu!

Te "czterordzeniowe" co mają wejść już zaraz, to mają sens w tym zastosowaniu?

 

PS. I bez sugestii, że mam se zaaplikować Limited Slip Differential, to polatam tańszym kosztem.

Tanie linie mnie nie interesują... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, czego używasz jako symulatora do latania?

Czego będę używał?

Nie mam pojęcia :mrgreen:

Dawno temu używałem kilku, ale od dawna nie latałem i chcę do tego wrócić. Ale symulator jest chyba drugorzędny. Jak z tym cholernym AVCHD będzie sobie radził, to symulator to betka...

[EDIT] O symulatorze i projektorze wspomniałem dlatego żeby było jasne, że musi być wyjście RGB na wzmacniacz AV.

[EDIT2] Symulator też możecie mi polecić. Nie robi mi specjalnej różnicy z kim się będę naparzał. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, symulator jest o tyle istotny, bo warto wiedzieć, czy wykorzysta potencjał sprzętu. Odnośnie kompa do obróbki obrazów HD to pikuś, nie wiem tylko czy jego głośność zmieści się w Twoich ramach głośności. Jak na wypasioną stację roboczą to jest cichy, Azrael może coś o tym napisać. Wprawdzie ma tylko 50% CPU obsadzone i ułamek pamięci, ale daje radę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, symulator jest o tyle istotny, bo warto wiedzieć, czy wykorzysta potencjał sprzętu. Odnośnie kompa do obróbki obrazów HD to pikuś, nie wiem tylko czy jego głośność zmieści się w Twoich ramach głośności. Jak na wypasioną stację roboczą to jest cichy, Azrael może coś o tym napisać. Wprawdzie ma tylko 50% CPU obsadzone i ułamek pamięci, ale daje radę :mrgreen:

Z tym HD to wcale nie jest tak easy.

PIV HT Prescott 3.0GHz + 1GB DDR400 + HDD SATA + GForce 8600GTS i ciągle przy odtwarzaniu AVCHD się zacina... :roll:

[EDIT]Żadnej wody. Jakiś heatsink albo coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "czterordzeniowe" co mają wejść już zaraz, to mają sens w tym zastosowaniu?

 

Ja bym nie czekal, sa przeciez na rynku procesory intela (quady) :mrgreen: czyli tak naprade 2x2 - czyli tak jakby 2 procesory dwurdzeniowe w jednej obudowie, np Core 2 E6x00 - seria extreme, najnowsze ich dziecko to Core 2 Extreme QX6850 (ostatnie juz, teraz wejda pelne 4 rdzeniowki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym HD to wcale nie jest tak easy.

PIV HT Prescott 3.0GHz + 1GB DDR400 + HDD SATA + GForce 8600GTS i ciągle przy odtwarzaniu AVCHD się zacina... :roll:

Uuuuuu, to zabytek (za wyjątkiem grafiki) :mrgreen:

Karta graficzna nie ma tutaj za dużo do powiedzenia, w zasadzie to dowolna współczesna zintegrowana z płytą główną przyspiesza wyświetlanie filmów HD z podobną wydajnością :)

Ty masz za słaby procek, za mało pamięci, za mało dysków twardych.

Jak chcesz coś ze średniej półki to sugerowałbym Core 2 Duo E6600, do tego 2-3GB RAM, albo 8GB jak nie masz limitów budżetowych i system operacyjny który to obsłuży (linux, 64bit Windows, Windows Server Enterprise) :mrgreen: Przynajmniej dwa dyski twarde (jeszcze lepiej cztery) spięte w Matrix RAID - RAID1 (lub 10 przy 4 dyskach) pod system i różne ważne rzeczy oraz RAID 0 pod to co jest mniej ważne, lub da się szybko odtworzyć, a wymaga szybkiego transferu. Grafika może zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, symulator jest o tyle istotny, bo warto wiedzieć, czy wykorzysta potencjał sprzętu. Odnośnie kompa do obróbki obrazów HD to pikuś, nie wiem tylko czy jego głośność zmieści się w Twoich ramach głośności. Jak na wypasioną stację roboczą to jest cichy, Azrael może coś o tym napisać. Wprawdzie ma tylko 50% CPU obsadzone i ułamek pamięci, ale daje radę :mrgreen:

Z tym HD to wcale nie jest tak easy.

PIV HT Prescott 3.0GHz + 1GB DDR400 + HDD SATA + GForce 8600GTS i ciągle przy odtwarzaniu AVCHD się zacina... :roll:

[EDIT]Żadnej wody. Jakiś heatsink albo coś podobnego.

 

Popatrz na to:

 

W kartach 8500/8600 NVIDIA zaimplementowała nową wersję sprzętowego dekodera obrazu wideo znanego pod nazwą PureVideo HD. W efekcie dotychczas karty wspierające PureVideo HD (GeForce 7600/7900/8800) przy odtwarzaniu materiału HD w formacie H.264 odciążały CPU zajmując się kompensacją ruchu i procesem 'deblockingu' pozostawiając na 'barkach' centralnego procesora obliczenia związane z dekodowaniem materiału wideo i odwrotną transformacją danych, co pozwoliło zredukować wymagania co do wydajności CPU przy odtwarzaniu materiału wideo wysokiej jakości. Wraz z nowymi kartami GeForce 8500/8600 GPU przejmuje kontrolę nad wszystkim czterema etapami związanymi z dekodowaniem materiału wideo pozostawiając praktycznie bezczynnie procesor! Umożliwia to komfortowe odtwarzanie materiału HD (zapisanego w standardzie Blu-Ray czy HD-DVD) nawet na komputerach wyposażonych w słaby procesor a posiadających kartę graficzną 8500GT/8600GT/8600GTS.

 

I pewnie wazna dla Ciebie informacja:

W chwili premiery kart wsparcie PureVideo drugiej generacji jest dostępne jedynie w systemie Windows Vista. Wsparcie w przypadku systemu Windows XP jest planowane na czerwiec bieżącego roku)

 

Co mnie zdziwilo to, ze karta 8600GTS ma 128bit szyne danych, ale wg powyzszych deklaracji zdaje sie to nie przeszkadzac, czy aby na pewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym HD to wcale nie jest tak easy.

PIV HT Prescott 3.0GHz + 1GB DDR400 + HDD SATA + GForce 8600GTS i ciągle przy odtwarzaniu AVCHD się zacina... :roll:

Uuuuuu, to zabytek (za wyjątkiem grafiki) :mrgreen:

Karta graficzna nie ma tutaj za dużo do powiedzenia, w zasadzie to dowolna współczesna zintegrowana z płytą główną przyspiesza wyświetlanie filmów HD z podobną wydajnością :)

Ty masz za słaby procek, za mało pamięci, za mało dysków twardych.

Jak chcesz coś ze średniej półki to sugerowałbym Core 2 Duo E6600, do tego 2-3GB RAM, albo 8GB jak nie masz limitów budżetowych i system operacyjny który to obsłuży (linux, 64bit Windows, Windows Server Enterprise) :mrgreen: Przynajmniej dwa dyski twarde (jeszcze lepiej cztery) spięte w Matrix RAID - RAID1 (lub 10 przy 4 dyskach) pod system i różne ważne rzeczy oraz RAID 0 pod to co jest mniej ważne, lub da się szybko odtworzyć, a wymaga szybkiego transferu. Grafika może zostać.

 

Zabytki to moja specjalność :mrgreen: :wink:

Czyli:

1. Na czterordzeniowe nie warto czekać?

2. Jaka różnica między 2-3GB a 8GB pamięci (oprócz ceny)?

3. System będzie XP 32, bo nie lubię kłopotów. Co chodzi w 64 bity w tej dziedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal, symulator jest o tyle istotny, bo warto wiedzieć, czy wykorzysta potencjał sprzętu. Odnośnie kompa do obróbki obrazów HD to pikuś, nie wiem tylko czy jego głośność zmieści się w Twoich ramach głośności. Jak na wypasioną stację roboczą to jest cichy, Azrael może coś o tym napisać. Wprawdzie ma tylko 50% CPU obsadzone i ułamek pamięci, ale daje radę :mrgreen:

Z tym HD to wcale nie jest tak easy.

PIV HT Prescott 3.0GHz + 1GB DDR400 + HDD SATA + GForce 8600GTS i ciągle przy odtwarzaniu AVCHD się zacina... :roll:

[EDIT]Żadnej wody. Jakiś heatsink albo coś podobnego.

 

Popatrz na to:

 

W kartach 8500/8600 NVIDIA zaimplementowała nową wersję sprzętowego dekodera obrazu wideo znanego pod nazwą PureVideo HD. W efekcie dotychczas karty wspierające PureVideo HD (GeForce 7600/7900/8800) przy odtwarzaniu materiału HD w formacie H.264 odciążały CPU zajmując się kompensacją ruchu i procesem 'deblockingu' pozostawiając na 'barkach' centralnego procesora obliczenia związane z dekodowaniem materiału wideo i odwrotną transformacją danych, co pozwoliło zredukować wymagania co do wydajności CPU przy odtwarzaniu materiału wideo wysokiej jakości. Wraz z nowymi kartami GeForce 8500/8600 GPU przejmuje kontrolę nad wszystkim czterema etapami związanymi z dekodowaniem materiału wideo pozostawiając praktycznie bezczynnie procesor! Umożliwia to komfortowe odtwarzanie materiału HD (zapisanego w standardzie Blu-Ray czy HD-DVD) nawet na komputerach wyposażonych w słaby procesor a posiadających kartę graficzną 8500GT/8600GT/8600GTS.

 

I pewnie wazna dla Ciebie informacja:

W chwili premiery kart wsparcie PureVideo drugiej generacji jest dostępne jedynie w systemie Windows Vista. Wsparcie w przypadku systemu Windows XP jest planowane na czerwiec bieżącego roku)

 

Co mnie zdziwilo to, ze karta 8600GTS ma 128bit szyne danych, ale wg powyzszych deklaracji zdaje sie to nie przeszkadzac, czy aby na pewno?

To jest ciekawa informacja i być może tłumaczy moje kłopoty. Ostatni sterownik do tej karty jest z końca kwietnia. Mogą mieć obsuwę z tym wsparciem HD w Win XP.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na czterordzeniowe nie warto czekać?

Jeżeli oprogramowanie którego używasz potrafi wykorzystać kilka rdzeni to jak najbardziej warto poczekać (w zasadzie to już są, a od jutra jest ich przecena).

 

2. Jaka różnica między 2-3GB a 8GB pamięci (oprócz ceny)?

Tu będzie nieco bardziej skomplikowanie :)

Nie wnikając w szczegóły konstrukcyjne PC (a warto by wiedzieć dlaczego tak jest), Jeżeli w PC osadzimy 4GB ram to dla systemu operacyjnego pozostanie widoczne 3,2GB (bo reszta jest zasłonięta przez obszar pamięci zarezerwowany dla magistrali PCI-E). Dlateg o nie warto dawać 4GB bo i tak 3GB będą widoczne. Wsadzenie większej ilości pamięci wymaga systemu który to łyknie (XP 64bit, Vista 64bit, linux - tutaj akurat dowolny). Większa ilość pamięci pozwala na buforowanie większej ilości danych i tym samym brak potrzeby częstego odwoływania się do dysku (który jest nieporównywalnie wolniejszy). Jeżeli zajmujesz się obróbką filmów HD (tak przynajmniej zrozumiałem) to edytowane kawałki filmu muszą być na czas obróbki wsadzone w pamięć - więc więcej pamięci to większy komfort przy obróbce. Przy okazji 64bitowe oprogramowanie do obróbki filmów jest zazwyczaj sporo szybsze od 32bitowej wersji.

 

3. System będzie XP 32, bo nie lubię kłopotów. Co chodzi w 64 bity w tej dziedzinie?

XP 64bit - jest tylko po angielsku, albo Vista 64bit. Trzeba się tylko upewnić czy będziesz miał sterowniki do wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gruby, tego program mi już nie podkreśla więc i mój ograniczony umysł nie łapie. Ja nie chcę nikomu nic sprzedać, handel najmniej mnie interesuje, nie lubię tego. Multimedia też mnie średnio kręcą, dlatego nie zagłębiam się takie zabawki. Jeżeli miałbym komuś wypaśną maszynkę zaoferować, to obawiam się, że nie będzie cicha, będzie potrzebowała mocnego zasilacza, ale odwdzięczy się naprawdę mocnym kopem :)

http://www.supermicro.com/Aplus/motherb ... 8QM3-2.cfm

Teraz łyka wprawdzie tylko 4 procki dwurdzeniowe, ale od jesieni będą 4 rdzeniowe :D Jeżeli do tego dowalić macierz RAID 0 z 8 dysków jako przestrzeń roboczą i odpowiedni soft, to myślę, że styknie na najbliższe pół roku. Aaaam jeszcze jakieś karty SLI można tam wetknąć :mrgreen: To jest moja działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gruby, tego program mi już nie podkreśla więc i mój ograniczony umysł nie łapie.

 

Yyy... No dobra. Ja sie przyznam - nigdy mi sie nie chcialo odpalic sprawdzania pisowni w firefoxie...

 

Ja nie chcę nikomu nic sprzedać

 

A ja bym chcial sprzedac Gal`owi Cinerelle. Kazda zlotowka to nieprawdopodobny zysk!

 

Jeżeli miałbym komuś wypaśną maszynkę zaoferować, to obawiam się, że nie będzie cicha, będzie potrzebowała mocnego zasilacza, ale odwdzięczy się naprawdę mocnym kopem :)

 

Tylko czemu AMD???

 

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu AMD???

Bo w czteroprocesorowych systemach intel póki co leży i kwiczy, mało wydajna architektura, mała ilość płyt wspierających ten system, jeżeli jakaś już jest to brak płyty ze wsparciem dla SLI (a wbrew pozorom są chętni na chorą moc obliczeniową w stacji graficznej) ogólnie bryndza. Na dodatek ciągle brak precyzyjnych informacji na temat 4 rdzeni i przyznam, że nie wiem jak sobie podsystem pamięci poradzi z ich podwojeniem skoro teraz już ledwo co przędzie. Ale to już od kilku lat tak trwa, więc żadna nowość. Zresztą w przypadku maszyn dwuprocesorowych o ile sugerowałbym do niegraficznych zastosowań Intela, to w przypadku stacji graficznych też brak odpowiednich płyt ze wsparciem dla SLI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym komuś wypaśną maszynkę zaoferować, to obawiam się, że nie będzie cicha, będzie potrzebowała mocnego zasilacza, ale odwdzięczy się naprawdę mocnym kopem :)

http://www.supermicro.com/Aplus/motherb ... 8QM3-2.cfm

 

To może jakiegoś mainframe'a...? :roll:

Ja chyba nie dość jasno wspomniałem, że potrzebuję komputera do latania na ekranie, a nie na księżyc.

A ogrzewanie u mnie w domu działa sprawnie, ale dzięki o troskę. :mrgreen:

 

Powoli mi się krystalizuje.

Na chwilę obecną, najbardziej prawdopodobna konfiguracja, to:

Core 2 Quad 6600

2 x 1GB DDR2 800MHz lub 1033MHz

2 x Gigabyte 8600 GTS w SLI

2 x HDD ~300GB w RAID 0+1

zasilacz 600W pewnie jakiś Tagan, chyba, że koleżeństwo mi doradzi coś lepszego/cichszego/tańszego

 

Pytania:

1. Jaki chipset, jaka płyta?

2. Czy warto kupować DDR2 1033MHz?

3. Jakie dyski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...