Skocz do zawartości

Montaż kabli wideorejestratora przód/tył w Foresterze MY16


eex2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

O ile nie mam problemu z tym gdzie i jak podłączyć zasilania (będę raczej podłączał w skrzynce bezpieczników i używał trybu parkingowego z zabezpieczeniem przed rozładowaniem), to nie wiem jak najlepiej poprowadzić kable do przedniej i tylnej kamerki. Były już posty jak niżej, ale jak patrzę na słupek przedni to bladego pojęcia nie mam jak go zdjąć. Nie mówiąc już o tym jak podłączyć kabel do tylnej kamerki na otwieranej klapie bagażnika?

Może ktoś kto to zrobił pomóc pls? Czy raczej do serwisu?

 

 

Edytowane przez eex2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też i takie na 12 V trzeba zwrócić uwagę co się ma.

 

Za pomocą plastikowych łyżek do tapicerki podważyć u góry z obu stron i pociągnąć do siebie i wyskoczy z zatrzasków. Ze względu na poduchy w słupach operacje robimy na odłączonej klemie z akumulatora a po zdjęciu słupka nie dotykamy żółtych kabli i wtyczek. Przy montażu słupka uważamy na to by nie przytrzasnąć kabli w szczególności żółtych.

 

Łyżki do tapicerki tak wyglądają:

image.jpeg.425033ebb33468f35fa2517de7ecfb4b.jpeg

Edytowane przez ipsx82
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://m.youtube.com/watch?v=qkUj60vuBkE

 

To z montażu poprzedniej kamerki. Z przodu przewód puścić słupkiem A, a ten żeby ściągnąć to jest jedyna opcja :D

sharp@2x.png.e01581755db969f8c86b85942938a48c.png

Niestety, warto zaopatrzyć się w nowe spinki, bo stare raczej się wyłamią. Co do ochrony akumulatora przed rozładowaniem to mam takie.

https://allegro.pl/oferta/adapter-zasilania-zaplon-acc-12-24v-miniusb-viofo-9604969809?bi_s=internal&bi_c=109897&bi_m=motoryzacja-art-offer-tiles&bi_term=poradnik

 

Ustawione na 12,4V robi robotę. Warto pamiętać, że przez to aku jest osłabiany więc raz na kwartał polecam podłączyć aku pod prostownik :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie podłączyłem zestaw 70mai trybu parkingowego pod bezpieczniki, bezpiecznik od zapalniczki jako 12V po zapłonie a stałe 12V pod zamek centralny

Kable puściłem podsufitką później słupkiem A od strony kierowcy do skrzynki a nadmiar kabla upchałem pod plastik koło pedałów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Też mam Adapter zasilania Viofo HK3 jak pisał Kiwi 4ester  i mam zamiar podłączyć przez "złodziejki" bezpiecznikowe  (https://allegro.pl/oferta/4x-przejsciowka-do-skrzynki-bezpiecznikow-viofo-9640351018 ) tak, żeby mieć tryb parkingowy. A jak prowadziłeś kabel do tylnej klapy - dołem progiem czy górą?

Przy okazji: sprzedawca nie podaje istotnej informacji, że w odróżnieniu od  bezpieczników, wtyki tej  przejściówki trzeba włoży  do gniazda w odpowiednim kierunku, tzn.tak, aby styk po stronie przeciwnej do czerwonego kabla przejściówki był po stronie zasilania a nie odbiornika. Co do adaptera HK3 mam zamiar sprawdzić, przy jakiej wartości progowej napięcia faktycznie wyłącza zasilanie, bo ktoś kiedyś zastawił opinie, że odbiega ona sporo od wartości podanych na obudowie. Tak czy owak, ustawię raczej na najwyższy próg.

 

ipsx82: dzięki za ostrzeżenie co do poduszek!!! Service Manual  Forester-2014 zaleca nawet odczekanie 1 minutę po odłączeniu, bo układ ma wbudowany bufor.

image.png.bf7def3a47d58dbec15be5f49df62824.png

W sumie to można wszystko ogarnąć, ale demontaż osłony słupka to największy stress. Producent kamerki załącza "optymistycznie" jedną  łyżkę do tapicerki, więc zamówiłem podobne.

Kabel do kamery tylnej ze względu na obecność podsuszki kurtynowej z boku podsufitki  też będę wolał sprowadzić słupkiem do lewego progu, o ile dwa kable się zmieszczą.

 W SM pokazują to poniżej, więc wygląda na to, że osłona słupka jest na jeden kołek i jakiś specjalny klips mocujący (1)-Tether clip?

 

Co Wy na to?

 

image.thumb.png.d8b38b8845b72892a5d1113b14ca9c3d.png

 

image.png.ef91b3b95468cf92a8f95f85fff577a0.png

 

 

 

Edytowane przez eex2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego na temat demontażu osłony słupka. Ciekawa uwaga tuż nad rysunkiem, by nie używać narzędzi do odczepienia tego "tether clip". Im dalej w las...

image.png.a6e9f39f0ce3042dd3065e668424c287.png

image.png.9ee7632a46e263f75d82574d004089c8.png

Edytowane przez eex2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że to jest taki specjalny zatrzask z dodatkowym drutem, który chroni przed wystrzeleniem osłony słupka w kierunku wnętrza auta, gdy zadziała poduszka schowana w słupku.

Jest coś zbliżonego w tym patencie:

https://patents.google.com/patent/US8480120B1/en

 

Czyli wystarczy już tylko odważyć się szarpnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...