Jump to content

Gwarancyjna wymiana kompresora klimatyzacji

Recommended Posts

W moim forku MY18 doszło do zatarcia kompresora, co zdiagnozowano i potwierdzono w ASO.

Jako że posiadam wykupione dodatkowe ubezpieczenie, naprawa odbędzi się w ramach tegoż ubezpieczenia, minęły już trzy lata użytkowania.

Serwis, pośrednio ubezpieczyciel, informują mnie, że wymianie podlega tylko kompresor. 

Czy w przypadku takiej awarii naprawa powinna również uwzględniać osuszacz(po płukaniu układu) i chłodnicę w przypadku stwierdzenia opiłków z kompresora w układzie ?

1 godzinę temu, Subary napisał:

Czy w przypadku takiej awarii naprawa powinna również uwzględniać osuszacz(po płukaniu układu) i chłodnicę w przypadku stwierdzenia opiłków z kompresora w układzie ?

Oczywiście, te części powinny zostać wymienione bezwzględnie. Należałoby wymienić jeszcze zawór rozprężny. 

Jeżeli stwierdzono zatarcie kompresora to układ klimatyzacji obligatoryjnie musi zostać oczyszczony lub/i wymienione pewne elementy wchodzące w skład układu.

Natomiast serwis musi zgłosić do ubezpieczyciela propozycję wymiany nie tylko kompresora ale innych elementów. Na tej podstawie ubezpieczyciel może zgodzić się z linią działania serwisu lub nie. W najmniej korzystnym układzie klient będzie częściowo partycypował w kosztach naprawy.  

W tych modelach powinna być ogłoszona akcja serwisowa to są nagminne usterki w forku xt. Każdy to przejdzie prędzej czy później.
Nie wiem czym to jest spowodowane , że tak częste są awarie kompresora klimatyzacji. Ja podejrzewam winowajcę nowy czynnik, który powoduje rozszczelnienie skraplacza klimatyzacji i to prowadzi do zatarcia kompresora.
W Stanach na kompresor klimatyzacji jest akcja serwisowa. W Polsce serwisy dobrze wiedzą o te wadzie kompresora. Jest to znana wada fabryczna.

• Like 1