Skocz do zawartości

Problem z prędkościomierzem forester sf 2001


AntoniForekS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, Mam problem z prędkościomierzem u siebie w forku otóż jak stoje i przegazuje to nagle skacze z 0 do 80-100 km/h lub jak jadę i mocniej dam gazu to nagle ożywa a i pokazał mi sie błąd 39?? czy posiadał ktoś taki problem?? z góry dziekuje za odpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów, Mam problem z prędkościomierzem u siebie w forku otóż jak stoje i przegazuje to nagle skacze z 0 do 80-100 km/h lub jak jadę i mocniej dam gazu to nagle ożywa a i pokazał mi sie błąd 39?? czy posiadał ktoś taki problem?? z góry dziekuje za odpowiedzi
A nie przypadkiem 93? Bo to kod błędu czujnika prędkości. Z tego co kojarzę to sygnał z czujnika leci do licznika a później dopiero do ECU. Tak jakby licznik ten sygnał przetwarzał. Dobre by podmienić zegary, czy ten problem się będzie powtarzał. Albo jechać do kumetego elektryka żeby sprawdził oscyloskopem czujnik prędkości. I na tej podstawie stwierdził czy czujnik czy licznik jest uszkodzony.

Przepatrz jeszcze dobrze okolicę skrzyni, chyba na górze na dzwonie od sprzęgła, po stronie pasażera jest czujnik prędkości. Może tylko Ci kuna napsuła coś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ewemarkam napisał:

A nie przypadkiem 93? Bo to kod błędu czujnika prędkości. Z tego co kojarzę to sygnał z czujnika leci do licznika a później dopiero do ECU. Tak jakby licznik ten sygnał przetwarzał. Dobre by podmienić zegary, czy ten problem się będzie powtarzał. Albo jechać do kumetego elektryka żeby sprawdził oscyloskopem czujnik prędkości. I na tej podstawie stwierdził czy czujnik czy licznik jest uszkodzony.

Przepatrz jeszcze dobrze okolicę skrzyni, chyba na górze na dzwonie od sprzęgła, po stronie pasażera jest czujnik prędkości. Może tylko Ci kuna napsuła coś.

Byłem i sprawdzał pod komputerem wszystkie czujniki i właśnie czujnik prędkości złapał przy 30km/h i prędkościomierz skoczył,elektryk mi powiedział że rzadko ulega licznik uszkodzeniu w subaru najczęściej właśnie ten czujnik psuje (bardziej trzpień)

PS: i z tego co zaobserwowałem to właśnie nie naliczał mi kilometrów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ewemarkam napisał:

A nie przypadkiem 93? Bo to kod błędu czujnika prędkości. Z tego co kojarzę to sygnał z czujnika leci do licznika a później dopiero do ECU. Tak jakby licznik ten sygnał przetwarzał. Dobre by podmienić zegary, czy ten problem się będzie powtarzał. Albo jechać do kumetego elektryka żeby sprawdził oscyloskopem czujnik prędkości. I na tej podstawie stwierdził czy czujnik czy licznik jest uszkodzony.

Przepatrz jeszcze dobrze okolicę skrzyni, chyba na górze na dzwonie od sprzęgła, po stronie pasażera jest czujnik prędkości. Może tylko Ci kuna napsuła coś.

I co najgorsze że ten czujnik rozpadł się w rekach kiedy sprawdzał napięcie jego i reszta gwintu plastikowego gwintu została w skrzyni  :wacko:

Edytowane przez AntoniForekS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat bo mam również problem z prędkościomierzem aczkolwiek trochę inne objawy. 

 

Zaczęło się od tego, że okazyjnie prędkościomierz w moim sturbo się wyłączał- wskazówka opadała a na wyświetlaczu przestawały zaliczać się kilometry. Niestety w ostatni weekend predkosciomierz finalnie zdechł i nie drgnie. 

 

Podłączałem się car scannerem ale żaden błąd nie wyskakuje a co ciekawsze w apce pokazuje się aktualna prędkość auta więc jak domniemuje sygnał do ecu dochodzi. 

 

Czy w moim przypadku problemu należy doszukiwać się w zegarach, czy mam szukać w innym miejscu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Gacu Gac napisał:

GPS mam wyłączony więc być może tak jak piszesz @ewemarkam apka bierze prędkość z akcelerometru. Dzięki sprawdzę.

nie ma takiej opcji, z akcelerometru może odczytać co najwyżej przeciążenie czyli przyspieszenie/opóźnienie, ale nie pokaże prędkości

15 godzin temu, Gacu Gac napisał:

Czy w moim przypadku problemu należy doszukiwać się w zegarach, czy mam szukać w innym miejscu? 

jeżeli zgasło wszystko to sprawdź na początek kostki od zegarów może być tak, że ktoś kiedyś uszkodził zapięcia i kostka się zwyczajnie odpięła od drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ozarek napisał:

nie ma takiej opcji, z akcelerometru może odczytać co najwyżej przeciążenie czyli przyspieszenie/opóźnienie, ale nie pokaże prędkości

jeżeli zgasło wszystko to sprawdź na początek kostki od zegarów może być tak, że ktoś kiedyś uszkodził zapięcia i kostka się zwyczajnie odpięła od drgań.

No właśnie zegary świecą się normalnie + działa obrotomierz. Nie działa tylko wskazówka od prędkości + nie zliczają się przejechane kilometry:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ewemarkam napisał:

Tak, ale już programowo przelicza przyspieszenie w czasie i wychodzi prędkość :)

przyspieszenie w samochodzie nie jest wartością stałą, a na podstawie przyspieszenia prędkość możesz wyliczyć tylko w ruchu jednostajnym.

10 minut temu, Gacu Gac napisał:

No właśnie zegary świecą się normalnie + działa obrotomierz. Nie działa tylko wskazówka od prędkości + nie zliczają się przejechane kilometry:/

zacznij, jak pisałem, od demontażu zegarów i sprawdzenia wtyczek/połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie, znalazłema gdzieś projekt na arduino z akcelerometrem mpu6050 (wiem ma jeszcze żyroskop), była tam wyliczana prędkość jaką osiąga gdy skończymy przyśpieszać. Chciałem to zastosować zamiast impulsatora do komputera pokładowego. Fizykiem nie jestem, programistą średnim ale wiem że się to da wyliczyć.

 

Ale wracając do tematu, może być problem z samym licznikiem, wystarczy zimny lut. Druga sprawa to polift więc licznik ma wtyczki, nie wsówki jak przedlift. Jeśli dobrze kojarzę to od prędkościomierza jest wtyczka po stronie kierowcy.

Edytowane przez ewemarkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ewemarkam napisał:

Da sie, znalazłema gdzieś projekt na arduino z akcelerometrem mpu6050 (wiem ma jeszcze żyroskop), była tam wyliczana prędkość jaką osiąga gdy skończymy przyśpieszać. Chciałem to zastosować zamiast impulsatora do komputera pokładowego. Fizykiem nie jestem, programistą średnim ale wiem że się to da wyliczyć.

czyli jest to fragmentarycznie liczone, a raczej szacowane na podstawie danych z krótkich przedziałów czasu. Niby ok, ale to nie jest miarodajne. Aplikacje tego raczej nie robią, biorą prędkość z ECU

Godzinę temu, ewemarkam napisał:

Ale wracając do tematu, może być problem z samym licznikiem, wystarczy zimny lut. Druga sprawa to polift więc licznik ma wtyczki, nie wsówki jak przedlift. Jeśli dobrze kojarzę to od prędkościomierza jest wtyczka po stronie kierowcy.

dlatego pisałem, że podstawą jest sprawdzenie wtyczek przy liczniku

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla osób ciekawych rozwiązania... 

Kupiłem używane zegary okazyjnie za 25 ziko :D , podmieniłem i..wszystko działa :)

 

Podsumowując winny był moduł prędkościomierza. 

 

Dzięki za pomoc @ewemarkam, @ozarek :hi:

Edytowane przez Gacu Gac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...