Skocz do zawartości

Jak wygląda sprzedaż auta na ukrainę !!


Juras K

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie dowiedziałem się że nie ma żadnych problemów - że wszystko wygląda papierkowo jak bym go sprzedał Polakowi , ale dziś urzędy nie pracują i nie mam 100% pewnych informacji :!: Jak ktoś ten temat przerabiał to pomóżcie !!!! bo nie wiem co mnie może zaskoczyć :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy pieniądze są ok :mrgreen::P

 

Znalezione w sieci. Z tym, że jest to z 2008 roku.

 

1. postępujemy jak w przypadku samochodu z kraju czyli:

- zgłaszamy sprzedaż ze swoją kopią umowy

- oddajemy wszystkie dokumenty (tablice, oc, dowód rejestracyjny karta pojazdu) kupującemu, który wszystko zdaje w swoim kraju przy rejestracji.

 

Sytuacja odwrotna zdarza się także gdy kupujemy samochód z zagranicy np. z niemiec, który nie jest wyrejestrowany. Można go zarejestrować na niemieckich dokumentach a polski urząd zgłosi to do niemieckiego.

 

2. wyrejestrowujemy pojazd w związku z jego wywozem z kraju. art. 79 par 1 pkt 3

 

UWAGA!!

Po WYREJESTROWANIU nie mylić ze zgłoszeniem sprzedaży nie można takiego pojazdu ponownie zarejestrować w Polsce. Patrz ten post http://www.forumsamochodo...pic.php?t=13192 mówi o tym art 79 pkt 4 ustawy prawo o ruchu drogowym

 

Wyrejestrowanie kosztuje 10 zł - wydanie decyzji wydanej przez urząd gdzie był ostatnio zarejestrowany.

 

W tym przypadku cytowany wyżej przepis czyli pkt 3 mówi o wyrejestrowaniu w przypadku wywozu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę.

 

Samo wyrejestrowanie zgodnie z rozporządzeniem o rejestracji i oznaczaniu pojazdów par 15 art 1 pkt 3 to:

a) złożenie wniosku o wyrejestrowanie

B) dołączenie umowy/faktury sprzedaży za granicę i stosownego oświadczenia wg wzoru w urzędzie lub kopii dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą

c) dołączamy tablice, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu jeśli była wydana

 

Urząd:

1. zabiera tablice

2. unieważnia kartę pojazdu i dowód rejestracyjny przez adnotację Pojazd wyrejestrowany, przyczyna, data

3. wydaje decyzję o wyrejestrowaniu

4. zwraca unieważniony dowód rejestracyjny w przypadku wywozu za granicę

5. we wrocławskim urzędzie komunikacji robią inaczej niż w przepisach bo wydają skasowaną kartę pojazdu (ucięty róg) i zabierają dowód rejestracyjny

 

Z tymi dokumentami obcokrajowiec na lawecie może zabrać samochód lub zarejestrować go na tablice wywozowe (czerwone) dostanie wtedy czasowy dowód rejestracyjny (miękki) ważny 7-14 dni na dojazd do domu.

 

My na tej podstawie zgłaszamy to do ubezpieczyciela.

 

Oczywiście jeżeli kupujący pisemnie zrzeknie się polisy to jest ona z dniem zrzeknięcia się zamknięta i można wystąpić o zwrot pieniędzy za niewykorzystane OC.

 

To tyle mam nadzieję, że wyczerpałem temat

 

Dariusz Sawicki

 

Urząd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed chwilą znalazłem prostsze i bardziej zrozumiałe wyjaśnienie

Cytat który był poniżej tego co mi skopiowałeś

 

 

Ja sprzedając moje auto na Ukraine ( kupił je handlarz) spisałem tylko Umowe kupna sprzedaży i to wszystko - dałem mu dowód rejestracyjny i polise OC oraz karte pojazdu.

Jesli chodzi o tablice rejestracyjne to - wziął auto razem z nimi.

Też myslałem, że będzie jakiś problem z wyrejestrowaniem bo nie mam tablic - ale to mylne założenie.

Pojechałem do WK i dałem umowe kupna -sprzedazy mówiąc, ze samochód pojechał za granice z moimi tablicami - zadnego problemu nie było wydrukowali mi specjalne wnioski i oświadczenie (które wypełniłem przy nich bo mają w systemie nr. karty pojazdu) i tak wyrejestrowałem auto. Umowe kupna-sprzedazy mi podstęplowali jak i dostałem zaświadczenie do Ubezpieczalni , że auto jest za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juras K, dokładnie tak jak napisałeś i prawie dokładnie jak to, to co wkleił Filister

Prawie, bo ja znam trochę inną praktykę zakładów ubezpieczeń. W przypadku sprzedaży auta za granicę, zakład ubezpieczeń (przynajmniej te, z którymi miałem styczność) odnotowuje fakt automatycznego rozwiązania się polisy. Rozwiązanie nie następuje ani z dniem sprzedaży, ani z 30 dniem od tej daty (gdy kupujący pisemnie wypowie umowę ubezpieczenia OC), ale z dniem wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji. Dlatego z WK konieczne jest otrzymanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu w związku z jego sprzedażą za granicę. Dlatego gdy auto sprzedaż na podstawie zwykłej umowy k-s, jak najszybciej leć do WK, by potwierdzić sprzedaż pojazdu, a de facto jego wyrejestrowanie. A następnie do zakładu ubezpieczeń. I gdy zostanie Ci więcej niż 30 dni aktualnej i opłaconej umowy OC - dostaniesz zwrot niewykorzystanej składki, a gdyby umowa OC była aktualna, ale nie opłacona - wtedy będziesz miał coś do dopłaty (od daty początku zaległości do dnia wyrejestrowania, przy czym składka za OC jest rozliczana za pełne miesiące). Konkludując: po sprzedaży jak najszybciej do WK po decyzję o wyrejestrowaniu, a następnie do zakładu ubezpieczeń, choć już bez większego pośpiechu, bo OC w takim przypadku jak Twój jest rozwiązywane z datą wyrejestrowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj byłem w Urzędzie wyrejestrować Legasia i rzeczywiście żadnych problemów tylko jedno oświadczenie więcej musiałem wypisać niż jak bym go sprzedał w PL. Coś takiego ;- oświadczam że sprzedałem samochód taki i taki z tablicami rejestracyjnymi - nr , kartą pojazdu- seria i nr i dowodem rejestracyjnym obywatelowi Ukrainy- nazwisko i adres - i to w urzędzie komunikacji wszystko :!: Z ubezpieczeniem wygląda tak że najlepiej jak kupujący odeśle oryginał polisy wraz z zrzeknięciem się tego ubezpieczenia (tylko zostaje problem z tłumaczeniem tego dokumentu bo nie ma prawnych regulacji tego problemu ) tylko wtedy dostaniemy zwrot :!: , natomiast ubezpieczenie bez problemu rozwiążą z nami i to wszystko :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Podbiję temat żeby nie zakładać nowego.

Przypadek jest taki, że gość z Litwy chce kupić (w tym przypadku motocykl) tylko, że ten jest jeszcze nie przerejestrowany po poprzednim właścicielu.

Wydaje mi się że sprzedając go z kompletem dokumentów (umowa moja z nowym właścicielem, faktura zakupu, książka pojazdu) powinien udać się do wydziału gdzie aktualnie jest zarejestrowany i zgłosić zakup i wywóz pojazdu.

Dobrze kombinuję? Mogą być jakieś problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...