Skocz do zawartości

problem i pytanie o pompę wody - Impreza 2.0 SOHC GC8


dominikon

Rekomendowane odpowiedzi

witam, kilka dni temu zauważyłem pokaźny wyciek  płynu chłodzącego z pompy wody. na początku myślałem, ze to wyciek na uszczelce lub ew. silikonie i łączeniu pompy do korpusu silnika - dlatego ją wyciągnąłem i chciałem uszczelnić. okazało się jednak,  ze wyciek  pochodzi  z miejsca zaznaczonego zielona strzałką na zdjęciu nr 5. wcześniej nie miałem żadnych  problemów z chłodzeniem, poziomem płynu i temperaturą. jednak  w ostatnich kilku dniach temperatura wody  lubiła skakać (przez cały wcześniejszy okres użytkowania mojej Imprezki nie miałem z tym żadnego problemu) moje pytania to:

- co to jest w ogóle za otwór w korpusie pompy (czy to jakiś odpowietrznik, czy może ma tam być jakiś zaworek  zwrotny, podpięty jakiś wężyk lub jeszcze coś innego),

- czy przez ten otworem powinien wyciekać płyn? jeśli  tak to wg mnie na  pewno nie w takiej ilości jak wycieka  u mnie - dolałem  trochę płynu chłodzącego i z tego miejsca leciała niewielka aczkolwiek ciągła strużka cieczy

 

proszę o jakiekolwiek rady i sugestie w temacie. z góry dziękuję i poniżej zamieszczam zdjęcia z prac które może pomogą w lokalizacji i pomogą w jakiejś diagnozie

 

post-22779-0-15970100-1446285136_thumb.jpg   post-22779-0-34039800-1446285144_thumb.jpg   post-22779-0-21471000-1446285156_thumb.jpg   post-22779-0-53749700-1446285166_thumb.jpg   post-22779-0-51117700-1446285174_thumb.jpg

Edytowane przez dominikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. To dla mnie pocieszająca wiadomość. Naprawdę wielkie dzięki za szybką reakcje na moje pytanie.

A jeszcze jedna kwestia - czy ta wymontowana, uszkodzona pompa nadaje się do jakiejś regeneracji lub naprawy przez specjalistę czy to już tylko złomek jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dominikon,

Ta pompa była wymieniana przy wymianie rozrządu ? Masz jakieś dane ile może mieć przebiegu, pytam bo za kilka tysięcy

będę wymieniał rozrząd u siebie i mam dobrą cenę na aisina ale jak są tak słabe to się zastanowie czy nie dołożyć do OE subaru i mieć 

spokój na dłuższy czas. A co do pompy to się ich nie naprawia chcociaż się da bo jest to nieopłacalne.

A no i ta pompa wygląda na dość świeżą, trzebaby się zastanowić dlaczego pociekła - albo to podróbka o co nie trudno albo

coś z płynem chłodniczym nieteges lub poprostu pech..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Gustaf.

pompa wody była wymieniana przy wymianie rozrządu przez poprzedniego właściciela. rozmawiałem przed zakupem auta z mechanikiem który to robił i mam na to "kwity" aczkolwiek tylko odręczne zapiski i pieczątkę z zakładu mechanika. z tego co pamiętam to rozrząd i pompa mają teraz około 30 tys. kilometrów przejechane. jeśli faktycznie tylko tyle (a pasek i pozostałe elementy rozrządu po dotarciu do nich przy wyciąganiu pompy wyglądają na faktycznie niewyeksploatowane) to jest to stosunkowo niewiele. ja już w tamtym tygodniu zamówiłem nową pompę wody - również Aisin'a - i w poniedziałek ma ona do mnie dojechać i będę to już składał tak więc jeśli chodzi o żywotność produktu tej firmy to będę mógł się wypowiedzieć konkretniej po dłuższym czasie użytkowania tej nowej pompy i gdy będę ją miał zamontowaną od nowości. ja jeszcze zaryzykowałem z zamiennikiem - zobaczymy jak będzie.

przy okazji tej roboty wykonałem lub dopiero wykonam kilka innych prac które wg mnie mogły mieć wpływ na awarię starej pompy. czyszczenie chłodnic, płukanie całego układu chłodzenia, wymiana termostatu na nowy oryginał oraz zalanie całego układu nowym, świeżym płynem (nie wiem kiedy ostatni raz płyn w układzie chłodniczym w moim aucie był całkowicie wymieniany - może były robione ew. tylko dolewki przez poprzedniego właścicila?). mam nadzieję, że wszystkie te zabiegi pozwolą mi jednak na jakiś czas cieszyć się całkowicie sprawnym układem chłodzenia.

co do regeneracji - w takim razie powędruje na półkę tak jak jest, a pewnie przy najbliższych porządkach ostatecznie się pożegnamy...

dzięki za wszystkie informacje.

salut!

Edytowane przez dominikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...