Skocz do zawartości

Ptaki w wyremontowanym domu


subarutux

Rekomendowane odpowiedzi

Remontuję stary, duży dom (ocieplenie, nowy tynk itp.). Do tej pory w przestrzeniach między ścianami a dachem gnieździły się zaprzyjaźnione rodziny wróbli (to nie żart - my siedzieliśmy na balkonie, a one np. na antenie nad balkonem, karmiły bez zwracania na nas uwagi, czasami nawet zaglądały do domu przez otwarte drzwi). Chciałbym im to nadal umożliwić, ewentualnie stworzyć miejsca dla innych gatunków. Pan wykonawca z uznaniem przyjął moją prośbę, ale prawdę mówiąc, nie bardzo wiemy jak to zrobić. Dlatego proszę o pomoc - może ktoś z Was ma jakieś własne doświadczenia, wie, gdzie znaleźć jakieś wskazówki, czy poradniki.

 

Dach jest dwuspadowy, po bokach zaczyna się na wysokości 7,5 m, w szczycie ma ponad 11 m. W grę wchodzi strona południowa (pod okapem) i zachodnia - szczytowa. Docieplenie 10 cm, ale w niektórych miejscach tylko 5 cm, z uwagi na konieczność dopasowania do konstrukcji dachu.

 

Prace postępują ostatnio bardzo żwawo, więc nie mamy za dużo czasu. Z góry dziękuję za wszelkie rzeczowe podpowiedzi (choć w dziale Off Topic może być z tym różnie...)

Edytowane przez debtux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko zastanawiam nad ta południową stroną....

Mieszkam w domu i u mnie pomiędzy stropem a dachówkami mam co roku szpaki.

Zawsze gnieźdzą się od strony północno-wschodniej, pomimo tego, że jest to od strony ulicy.

Strona południowo-zachodnia jest od ogrodu (potencjalnie milsze miejsce dla ptaków) ale jest też przede wszystkim o wiele mocniej nagrzana, złaszcza w okolicy dachówek i pod nimi.

Tu jest chyba odpowiedź według mnie, dlaczego szpaki wybrały tamtą stronę. Taka mała sugestia. :)

Szacun za pomysł i pozdrownienia dla Ptakoluba :)

Edytowane przez Abbaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie. :)

 

Rzeczywiście, ptaki najbardziej lubią dziuple skierowane na wschód, ewentualnie z odchyleniem na południe lub północ. Jest to spowodowane między innymi przeważającym kierunkiem wiatrów (i opadów) na półkuli północnej. Strona wschodnia też się mniej nagrzewa w lecie. Ale warunki są takie, jakie są, czyli tylko te dwie ściany do dyspozycji.

 

Rozejrzę się za jakimiś gotowcami, bo nie ma czasu na jakieś ekstra rozwiązania - po zdjęciu rusztowań będzie za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...