Skocz do zawartości

Jak zrobic backup servera.


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zrobic backup servera na w2k, w firmie zajmujacej sie podatkami i ubezpieczeniami. Baza klientow nie jest jakas ogromna. Mam dysk zewnetrzny, potrzeba zeby backup robil sie automatycznie i wymagal jak najmniej obslugi. Czy mozecie polecic jakies rozwiazania i oprogramowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co ma być beckupowane

- baza danych, jeśli tak to jaka

- ustawienia systemu

2. Czy jest to serwer w2k

Większość serwerów ma własne oprogramowanie do beckupów. Jeśli baza chodzi np pod SQL-em to można robić bez utraty prędkości serwera beckupy różnicowe np co 2h, a pełny raz na dobę. Miejsce beckupu dowolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie backupu na jeden dysk to pomysł ... bardzo średni. A jak dysk padnie to co ?

Nośnik powinien być wymienny, raz na dzień, tydzień, miesiąc,rok. W windowsie masz backup systemowy (nie wiem czy tam można robić harmonogram czy nie ale pewnie tak chociażby przez harmonogram). Jeśli chodzi o software to u nas np. używamy veritas backup, ma opcję afo (możliwość backupowania otwartych plików - robi ich snapshoty); backupy robimy na taśmach LTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to kwestia do czego ten backup jest potrzebny. Jeżeli ma to zabezpieczyć dane firmy na wypade kradzieży, pożaru, archiwum - to jak najbardziej taśma, oczywiście jak najbaradziej LTO. DLT/SDLT jest powolne i zaczyna wychodzić powoli z obiegu. DAT to proszenie się o problemy już w momencie robienia backupu. SLR to też w zasadzie historia. Reszty nawet nie warto wspominać.

Robienie backupu na pojedynczy dysk jest małym nieporozumieniem, bo ten może dosyć łatwo ulec awarii i kiepsko znosi przenosiny.

Jeżeli backup jest tylko taki na wypadek utraty danych przez działanie nieświadome pracownika itp. to wtedy można się posiłkować prostymi urządzeniami z małą macierzą. Wtedy przynajmniej mamy zabzpieczenie przed awarią dysku. Np. Intel ostatnio zaprezentował całkiem sysmpatyczną zabawkę: http://www.intel.com/design/servers/storage/ss4000-e/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobic backup servera na w2k, w firmie zajmujacej sie podatkami i ubezpieczeniami. Baza klientow nie jest jakas ogromna. Mam dysk zewnetrzny, potrzeba zeby backup robil sie automatycznie i wymagal jak najmniej obslugi. Czy mozecie polecic jakies rozwiazania i oprogramowanie?

 

Zalezy co ma byc backupowane i po co. Polecam nakreslic sobie wizje jako takiej polityki backupu (szkurde strasznie gornolotne ;> ). A i pamietaj, ze najlepszy backup to taki ktory sie odtwarza :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...