Skocz do zawartości

Wymiana lampek w desce rozdzielczej


Bergen

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wymienić poprzepalane lampki w przyciskach typu 'isostat' na desce rozdzielczej. Ktoś kiedyś pisał, że kasują w aso 10 zł od lampki, tymczasem sama lampka kosztuje 1 zł... :?

 

Sprawa raczej prosta, ale w sumie uniknąłbym kilku skaleczeń i dziabniętej śrubokrętem deski (na szczęście dziabnięcie chowa się pod atrapką regulatorów nawiewu) gdyby mi ktoś wcześniej powiedział co i jak. Chciałbym się zatem podzielić moją wiedzą. Dotyczy raczej Imprezy ze starą deską, chociaż może w nowej moje wypociny też znajdą zastosowanie.

 

Lampki podświetlające - jak to się ładnie mówi - ideogramy na desce wymienia się prosto. Wystarczy odkręcić atrapkę (dwa wkręty) sięgnąć ręką, wykręcić oprawkę z mocowania po wewnętrznej stronie deski (obrót o 90 stopni), wyciągnąć przewód z gniazda na płytce żeby było wygodniej, wyjąć żarówkę z oprawki, zielony kapturek przełożyć na nową żarówkę i ją włożyć w oprawkę, a dalej już wiadomo... Z kapturkiem trzeba uważać, bo czasami nadtapia się i przykleja do przepalonej żarówki i można go porwać przy zdejmowaniu.

 

Z włącznikami 'isostat' (w mojej Imprezie to włacznik obiegu wewnętrznego i klimatyzacji) jest sprawa gorsza, bo żarówka siedzi w środku klawisza na isostacie. Żeby cokolwiek zdziałać zalecam odłączenie przewodu lampki od płytki i zdjęcie klawisza z isostatu przez rozwarcie delikatne plastikowego dziubka z tyłu (nic na siłę, bo można popsuć isostat). Uniknie się np. dziabnięcia śrubokrętem czegokolwiek. Sam klawisz, po rozłożeniu (przez podważenie zatrzasków po bokach) wygląda tak:

 

guzik_rozebrany.jpg

 

Przepaloną żarówkę trzeba wypleść z plastikowej oprawki i zdjąć kapturek:

 

guzik_lampka.jpg

 

Identyczne oprawki z zaplecionymi żarówkami znajdują się w takim regulatorze położenia świateł:

 

lampy.jpg

 

Z tym, że tu wymienia się je, wyjmując regulator (przez podważenie) i wykręcając je śrubokrętem (ćwierć obrotu) od spodniej strony przełącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bergen, ja mam prośbę, czy masz może jakieś zdjęcia, albo czy mógłbyś wstawić dokładniejszy opis jak się zdejmuje deskę rodzielczą, żeby wymienić lampki??? Mam Imprezkę od miesiąca i chciałbym zmienić kolor podświetlenia (zielony mi nie pasuje) i na Allegro widziałem fajne diody LED w różnych kolorach po 1,50 zł za sztukę. Jak ktoś ma w tym temacie jakieś doświadczenia to wszelka pomoc mile widziana. Dokładnie chodzi mi o to jakie mam kupić żaróweczki i jak je zmienić z oryginalnymi, żeby nie zepsuć czegoś po drodze.

Wszystkim pomocnym głosom szczere Bóg Zapłać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze Renie i tam podświetlenie jest pomarańczowe, a w Subaru za cholere mi nie pasuje zielone, i pomyślałem, że zrobiłbym niebieskie z czerwonymi wskaźnikami.

I chyba mało istotne jest kto ile ma autko, na "motanie" nigdy nie jest za wcześnie ;-) i za późno ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki So What! juz to czytałem ;-). Coś w tym stylu tylko niebieskie i do mojej Imprezki (rocznik 1995 ma inaczej robione zegary) trzeba troszkę pokombinować. Mam znajomego z Forum Matiza i tam kolesie w tym temacie są specjalistami. na najblizszym zlocie maja mu robic właśnie tak jak bym chciał mieć ja i jak mi się spodoba to chyba się do nich uśmiechnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki So What! juz to czytałem ;-). Coś w tym stylu tylko niebieskie i do mojej Imprezki (rocznik 1995 ma inaczej robione zegary) trzeba troszkę pokombinować. Mam znajomego z Forum Matiza i tam kolesie w tym temacie są specjalistami. na najblizszym zlocie maja mu robic właśnie tak jak bym chciał mieć ja i jak mi się spodoba to chyba się do nich uśmiechnę.

 

Ja Ci dam znajomego - Ptokura jestem na tym forum... :twisted:

 

A co do matizów - bawią się chłopaki...

 

Przykład:

 

IMG_0675.JPG

 

IMG_2925.JPG

 

Haj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja Ci dam znajomego - Ptokura jestem na tym forum... :twisted:

 

 

Już zwracam honor Przyjacielu :-)

Oczywiście pisząć, o koledze z klubu Matiza miałem na myśli Ciebie.

mam nadzieję, że jak Ci dam pojeździć Subarynką to mi to wybaczysz.

 

A co do zegarów, to jak tak mają wyglądać u Ciebie to jestem pod wrażeniem :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zegarek zamiast nawiewu jest fajny :) Jakby jeszcze zmiast plastiku kokpit był pociągnięty zamszem lub lakierowaną skórą to już byłby odlot :)

 

Niezła zmyłka z tym zegarkiem... ;)

 

Jest to obrotomierz z "dodatkową strzałką" wskazujący optymalny moment obrotowy...

 

A w przypadku tego matiza tylko panel centralny jest polakierowany na srebrno...

 

Ostatnio chłopcy namierzyli tarcze indiglo... czaad.

 

Przykład:

 

matiz04.jpg

 

Trochę drogo, ale patent super...

 

Pozdrawiam i wybaczcie subaracy "zaśmiecanie" forum koreańszczyzną... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja Ci dam znajomego - Ptokura jestem na tym forum... :twisted:

 

 

Już zwracam honor Przyjacielu :-)

Oczywiście pisząć, o koledze z klubu Matiza miałem na myśli Ciebie.

mam nadzieję, że jak Ci dam pojeździć Subarynką to mi to wybaczysz.

 

A co do zegarów, to jak tak mają wyglądać u Ciebie to jestem pod wrażeniem :shock:

 

 

:twisted:

 

Długo będę musiał sobie pojeździć Twoją subarynką... ;)

Mój status w Twoich hierarchiach pominę, ale że jestem zalogowanym subarumaniakiem ukrywać? Nieee... :P

 

A zegary będą wyglądały podobnie... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...