Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

TyrTyr - problem, o którym mówisz może występować w momencie, kiedy masz jakąś mega potężną kartę graficzną z dużą ilością pamięci (np. 1GB) - wtedy system nie zaadresuje Twoich 4G, bo musi ogarnąć też RAM karty i przestrzeń adresową płyty głównej - z 4G robi się 2.25 - 2.5G... ale to problem 32 bitów, a nie windy jako takiej.

Edytowane przez aki001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 bit potrafi zaadresować bezpośrednio 2³² = 4·1024·1024·1024=4GB a z wykorzystaniem PAE nawet 64GB. To co widzi system to osobna sprawa. W przypadku desktopowych windowsów ograniczenie do około 3,2GB wynika nie z niemożności obsługi większej przestrzeni adresowej, ale z powodu kompatybilności ze sterownikami, które nie radziły sobie z PAE - to jedna z przyczyn czemu część sterowników miała certyfikację na desktopa a nie działała na Windows Server (który PAE wspierał w niektórych wersjach). Owe brakujące 800MB to przestrzeń adresowa PCIe i grafiki, ze względu na wyłączone PAE nie można pamięci zakrytej przez tę przestrzeń relokować powyżej 4GB.

Dla chętnych tu jest wyjaśnienie: http://www.polywell.com/us/support/faq/4gb_rev1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WinXP od zawsze miał ograniczenie 4GB na 32 bity i nie było jak tego przeskoczyć, było to ograniczenie licencyjne. PAE dawał wprawdzie najwyżej dostęp do pamięci powyżej 4GB, ale - co słusznie wytyka TyrTyr - uniemożliwiało to odpalenie 32 bitowego procesu, który zajmowałbym więcej niż 4GB, stąd - coś więcej niż tylko przeglądanie fotek pod Windowsami XP nie przejdzie, <złośliwość>bo każda inna aplikacja w 2005 roku wymagała co najmniej 10GB pamięci</złośliwość>. Stąd też shreka musieli na innym systemie składać, który takich ograniczeń nie ma (pamięci żerne te aplikacje do obróbki wideo w HD, nie?)

 

PAE w 32-bitowym XP jest odpalane zawsze jak macie więcej pamięci, bo inaczej system by sobie nie poradził z adresacją pamięci jako całości (fizyczna, wirtualna, fizyczna karty graficzne - tak!).

32-bit potrafil zaadresowac ok 3.2GB, co powodowalo, ze pod XP jak mialem 3gb ramu to tyle widzial i nic tu 1-2gb grafiki nie mialo do gadania.

 

 

Nie masz racji. Właśnie ilość fizycznie adresowanej pamięci ma tutaj sporo do gadania - zależy to od konstrukcji kontrolera pamięci i jego obsługi przez system operacyjny. Słaba płyta główna (albo starszej klasy laptop), nawet w środowisku 64 bitowym nie będzie w stanie obsłużyć całego obszaru pamięci jeśli nie został od początku zaprojektowany pod 64 bity.

 

Przykład:

Windows XP 32-bit z 16 GB pamięci, działający z włączonym PAE (trzeba jakoś te gigabajty pamięci wirtualnej obsłużyć), z 16MB grafiką - zobacz ile zostaje do użytku:

 

mem.png

 

("prawie" obiecane 4GB widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@TyrTyr, współczuję Ci takiego podejścia i trochę rozumiem skąd się ono bierze.

 

Nie uważam się za jakoś mało wymagającego użytkownika, a na systemie spod znaku MS robię o wiele więcej, niż oglądam zdjęcia z wakacji... I znam wiele osób technicznych, których wiedza jest doprawdy imponująca - również w świecie Windzianym. Ale skoro sprowadzasz dyskusję do stereotypów, o których (jako posiadacz *xa) masz bardzo wypaczone pojęcie, to wydaje mi się, że ciężko będzie Ci nawiązać jakąkolwiek dyskusję inną, niż tylko "winda to zło" - wybacz, ale takie argumenty przerabialiśmy na giełdzie przy grzybowskiej 15 lat temu. Świat idzie do przodu - czasem warto się rozejrzeć dookoła, żeby zobaczyć co nas otacza...

 

...jak mam być do reszty złośliwy, to powiem jeszcze, że na windzie przynajmniej konfiguracja polskich znaków nie robi zwykłym użytkownikom dużej trudności ;)

 

(sorry, ale nie mogłem się powstrzymać - złośliwość za złośliwość)

 

i co to za "Wilus" jeden, do którego taki żal masz?

 

 

Wspolczuc mi powinienes czego innego. Tego ze musze sie z winda babrac.

 

Widze jednak ze zabraklo Ci argumentow.

"na systemie spod znaku MS robię o wiele więcej, niż oglądam zdjęcia z wakacji" to nie jest argument"

Bawia mnie te rozpaczliwe proby dowiedzenia czegos za pomoca ortogafii albo, jak tym razem, ogonkow.

 

Mowisz stereotypow?

- producent OS wprowadza poprawke ktora wylacza bardzo istotne funkcje programu (autodesk inventor) i tym samym tysiace ludzi nie moze pracowac.....

Dla Ciebie to stereotyp, a dla mnie skandal.

Panstwa rezygnuja/zakazuja windy…. np. Sejm Polski

Ja swoje opinie uksztaltowalem wlasnie na takich doswiadczeniach. A Ty, gielda przy Grzybowskiej?

 

Wlasnie dlatego ze swiat idzie do przodu ja i wielu ludzi zrezygnowalo z windy.

Warto sie rozejrzec i zobaczyc szczesliwych, bo sie pozbyli tego gniota. Naprawde warto.

Ale skoro masz na sobie jarzmo z gieldy przy Grzybowskiej…….. to ja Ci teraz skladam wyrazy wspolczucia.

Rozumiem nostalgie, sam czasem wspominam te zakupy przy latarce na peraku.

Albo juz pozniej cada na DECu, Nexty.....

 

Co do zlosliwosci to ..... oczywicie mozesz nie wiedziec (przez okno marki MS kiepsko widac swiat) ze na inych systemach nie trzeba az konfigurowac ogonkow.

Naprawde myslisz ze nie pisze z ogonkami bo problemy z "konfiguracja"? :facepalm:

 

Naprawde nie wiesz kto to Wilus? Jako entuzjasta MS powinienes wiedziec, William Henry "Bill" Gates III :facepalm:

Poczytaj o jego akcjach w Afryce…. :evil2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak pisałem wcześniej - biznes robisz na tym, co spełnia wymagania klienta, a nie na tym, co z nostalgią wspominasz. Sam na jednym biurku mam w tej chwili trzy klasy urządzeń - Wheezy działającego jako laboratorium do budowy rozwiązania, nad którym właśnie pracuję, Win8 i iOSa. I cholernie lubię pracować na wszystkim, co ma klawiaturę bo podobnie jak Ty - podejrzewam - jestem entuzjastą technologii ;) Ale z braku argumentów, czas chyba zamknąć temat, bo zrobiły się wycieczki osobiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak pisałem wcześniej - biznes robisz na tym, co spełnia wymagania klienta, a nie na tym, co z nostalgią wspominasz. Sam na jednym biurku mam w tej chwili trzy klasy urządzeń - Wheezy działającego jako laboratorium do budowy rozwiązania, nad którym właśnie pracuję, Win8 i iOSa. I cholernie lubię pracować na wszystkim, co ma klawiaturę bo podobnie jak Ty - podejrzewam - jestem entuzjastą technologii ;) Ale z braku argumentów, czas chyba zamknąć temat, bo zrobiły się wycieczki osobiste...

 

Tematu bym nie zamykal, bo jest o czym rozmawiac.

Jesli chodzi o zlosliwosci /wycieczki osobiste to sam wiesz jak sie zaczelo......... i to jak najbardziej czas skonczyc.

 

Czlowiek dzieki ktoremu nie ma w sejmie windy (za wyjatkiem prywatnych laptopow) sytuacje "w komputerach" opisuje obrazowo po samochodziarsku..

- auto slabo jedzie, to co robimy? wkladamy wiekszy silnik. Ale ten wiekszy silnik jest ciezszy wiec rama peka. Wzmacniamy wiec rame, waga auta rosnie............

- auto slabo jedzie, to co robimy? wkladamy wiekszy silnik. Ale ten wiekszy silnik jest ciezszy wiec rama peka. Wzmacniamy wiec rame, waga auta rosnie............

- auto slabo jedzie, to co robimy? wkladamy wiekszy silnik. Ale ten wiekszy silnik jest ciezszy wiec rama peka. Wzmacniamy wiec rame, waga auta rosnie............

- auto slabo jedzie, to co robimy? wkladamy wiekszy silnik. Ale ten wiekszy silnik jest ciezszy wiec rama peka. Wzmacniamy wiec rame, waga auta rosnie............

- auto slabo jedzie, to co robimy? wkladamy wiekszy silnik. Ale ten wiekszy silnik jest ciezszy wiec rama peka. Wzmacniamy wiec rame, waga auta rosnie............

 

i uwaza ze za ten stan odpowiedzialny jest wlasnie MS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam taki troche nietypowy problem.

Kupilem wlasnie uzywke PC, bo potrzebuje drugiego komputera do swojego kaciku gdzie grywam na basie. Chcialem dzis wypalic plyte, jako ze posiada nagrywarke dvd. Wlozylem czysta plyte... zaczal mielic mielic.... i nic. Nero nie widzi plyty ( prosi o wlozenie ), to samo dzieje sie gdy wejde w Komputer i klikne w naped. Plyty z danymi chodza bez problemu, nie widzi jedynie czystych plyt, bez wzgledu czy jest to puste cd czy dvd i niezaleznie od marki plyty...

 

szukalem po forach i zauwazylem ze nie jestem sam z tym problem, jednak nikt chyba nie podal sensownego powodu/rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
a próbowałeś i + i - ? CD i DVD mają jeszcze takie oznaczenia i niektóre nagrywarki plusa lub minusa nie nagrywały ;)

to sie tyczyło płyt i nagrywarek Sony I Phillipsa z tego co mnie sie zdaje

 

Plyty z danymi chodza bez problemu, nie widzi jedynie czystych plyt, bez wzgledu czy jest to puste cd czy dvd i niezaleznie od marki plyty...

 

określiłeś że to nagrywarka hmmm.... moze głupie pytanie, nie jest to przypadkiem combo napęd?

 

 

jeszcze jedna możliwość: w nero możesz mieć ustawione domyślną nagrywarke: IMAGE RECORD, czyli wirtualną nagrywarke..

 

daj znać w tej sprawie

Edytowane przez pawelszuszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejo, mam problem z komputerem :

wlaczam go-ok dziala, slychac ze sie "laduje" dzwiek taki jak zawsze, nastepnie pojawia sie taki ekran : http://obrazki.elektroda.pl/8578213200_1361619911.jpg (fotka z neta, ale wyglada tak), zawsze wciskalam F1, a teraz na nic nie reaguje inne F... tez nie dzialaja. Restart nie dziala i ponowne wlaczenie go przez przycisk tez nie dziala. Da sie go tylko wylaczyc prze bolec.

 

Help!! Ja sie na tym nie znam, jestem bardzo niekumata jesli chodzi o kompa, najchetniej bym go wywalila przez okno jakby nie to ze nie mam gdzie zrzucac teraz fotek z lustra i gdzie ich przerabiac... ;/

 

pomóżcie... :(

Edytowane przez sylviska333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij kabel od klawiatury i wloz go z powrotem. Ile lat ma ten komputer?
To raczej nie problem klawiatury, troche inny blad wtedy wyswietla. Wyglada jakby bios zgubil opcje bootowania.

Osmioletni komputer to na pewno skonczyla sie bateria podtrzymujaca BIOS i trzeba ja wymienic na nowa (o ile sie da). Jednak z klawiatura tez jest cos nie tak bo komputer powinien reagowac na wcisniecie F1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...