Jump to content

SubaruLPG

Użytkownik
 • Content Count

  563
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by SubaruLPG

 1. Klon Delphi nie działa z ABS w Legacy IV oraz OBKIII.(pomimo że w jego specyfikacji była podana obsługa tego modułu)

  I nie wiem co działa a jest dostępna w rozsądnych pieniądzach do użytku prywatnego/hobbystycznego (niekomercyjnego)

   

  Jest kilka sterowników które teoretycznie to obsługują ale pojawia się pewien problem.

  Pytałem o kilka sterowników które teoretycznie to obsługują i otrzymywałem nie satysfakcjonujące odpowiedzi (tutaj jest specyfikacja ma działać a jak nie będzie działać to... i tak kupiłem sterownik z oprogramowaniem które ma duże możliwości a w przyszłości może będzie działać)

   

  Oscyloskopem będzie to pracochłonny proces.. w mnie w AUDI była pęknięta koronka od ABSu i ABS był bardziej agresywny oraz samochód wchodząc energicznie w zakręty tracił moc(reagowała kontrola trakcji)

   

  Czujnik jeśli uszkadza się od korozji zostaje zmiażdżony w zwrotnicy to traci przewodnictwo elektryczne. 

  Jeśli kupowałeś czujnik w zamienniku to sprawdź sobie wysokość osadzenia jeśli problem będzie na tym samym kole (być może trzeba obudowę podszlifować i wepchnąć czujnik głębiej o 1mm)

   

   

  • Upvote 1
 2. To naturalne że im więcej zębów w grzechotce tym delikatniejszy jej mechanizm.

  Staram się do ciężkiego odkręcania grzechotek nie używać (nie zakładam rurek na grzechotki) od tego są patyki.

  DETT spróbuj od czasu do czasu rozebrać grzechotki wymyć mechanizm nałożyć cienką warstwę smaru.(wystarczy raz na jakiś czas pod selektor w psiknąć smar)

  Czasem w grzechotkach źle układa się sprężynka bądź przy częstej zmianie kierunku pracy potrafi zrobić się luz na języku i mechanizmie który odpowiada za obroty lewo prawo, używanie grzechotek w takim stanie prowadzi do ich znacznie szybszego zużycia.(zależy to również od konstrukcji grzechotek)

  Aby śruby od osłony i języka się nie odkręcały stosujemy klej do gwintów.

  Jeśli rączka gumowa nie trzyma się na kluczu stosujemy np klej do szyb i rączka przestanie nam wyjeżdżać.

  W tańszych kluczach ważna a myślę kluczowa jest seria narzędzi ich partia... 

  np

  Patyk dobry 1/2  jest wstanie przenieść myślę w granicach 500-700nitów (czyli rura 1,5 metra i spory napór)

  Zły patyk 1/2 o długości 30cm z zestawu zacznie uginać się używając dużej siły ale bez żadnej przedłużki.

 3. Nie mają żadnych Fasolek jednak np w Legacy IV oraz OBK III z tyłu otwory w tulejach przez które przechodzą śruby mają większy otwór. postaram się jutro podesłać zdjęcie i pokazać o co chodzi.

 4. Walizki polecam z samymi kluczami. zestawy mieszane mają to do siebie że potem mamy mniej nasadek..

  Jest wiele firm robiące przyzwoite klucze. z Lidla też mogę polecić.

  jeśli chodzi zaś o szczegóły to grzechotkami odgiętymi na rękojeści często robi się przyjemniej.(nie wadzimy tak ręką o odkręcany element)

  przedłużki mogą być zwykłe i uchylne jak są uchylne to wybieramy uchylne bądź dokupujemy je (na przedłużce takiej uzyskujemy znacznie mniejszy kąt niż w przypadku wałka kardana jednak moment przenoszenia jest pewniejszy wałek przy zbyt dużym kącie się skręci)

  klucze lepiej wybrać satynowe niż w połysku, jeśli robimy coś przy oleju to klucz w połysku będzie momentalnie wypadać z dłoni.

  nasadki metryczne lepiej wybrać 6-kt ale dokupić sobie 12-kt bo czasem się przydają.(12kt możemy na śrubie z normalną główką przenieść znacznie mniejszy moment niż w przypadku nasadki 6kt)

  wybrać skrzynkę narzędziową z grzechotkami i nasadkami 1/4,3/8 oraz 1,2 cenowo jest nie wielka różnica a taki zestaw jest znacznie bardziej praktyczny.

   

  Podnośnik żaba zdecydowanie 3,5T o dużej konstrukcji.

  podnośniki 2,5t na mniejszej obudowie mają mniejsze kółka są mniej stabilne łapa od podnoszenia jest znacznie mniejsza.

  za ok 280zł można mieć miły w obsłudze podnośnik, jednak należy pamiętać o tym że podłoże musi być równe inaczej jesteśmy wstanie zgiąć progi. i podnośnik staramy wkładać się nie pod kątem prostym do karoserii jeśli podnosimy za próg (w takim podnośniku podnoszenie nie jest liniowe i działa po łuku)

   

  klucz akumulatorowy polecam z lidla szczotkowy do lekkich pracy choć mój ostatnio zaczął słabiej kręcić ale używałem go często.

  bezszczotkowy jest sporo lepszy jednak cena... no właśnie jest sporo większa

  • Thanks 1
 5. Bardzo ładnie wyszło tylko jeśli masz tani przekaźnik to w tym miejscu, może po kilku miesiącach przestać działać cewkę szlak trafi odpowiadającą za działanie przekaźnika.

  W poprzednim amerykańskim samochodzie miałem duże spadki napięcia na żarówkach więc stara instalacja była wyłącznie sterowaniem kupiłem tanie przekaźniki i wszystkie szlak trafił pod maską:facepalm:potem poszły bosche robione w Turcji? i był spokój

   

 6. 2 minuty temu, SubaruLPG napisał:

  Ja pojechałem po samochód 250km gdzie prosiłem sprzedawcę o uczciwość, ponieważ kilka samochodów już takich oglądałem i były w bardzo złym stanie mechanicznym/po poważnych kolizjach.

   

  Miała być prawie malinka

   

  Przyjechałem samochód już z 200 metrów wyglądał nie najlepiej... a potem: nowe opony są w rozmowie itd samochód dopieszczony.

  na żywo opony mają takie bąble że gdyby wsiadły 4 osoby do samochodu to opony by eksplodowały... oleju w silniku nie ma na bagnecie a właściciel pyta się mnie czy chce się samochodem przejechać cena do negocjacji????

  Miło ale nie skorzystałem.

   

  Tak więc nie wierz w zapewnienia sprzedawcy tylko sprawdź samochód.

  naprawa magla to ok 600-900zł pod warunkiem że listwa zębata nie jest zjedzona wtedy kupno maglownicy pozostaje raczej z rozbitka

  wycieki z pod miski olejowej. w moich subaru wycieków z pod miski niema były za to z pod pokryw zaworowych...

  Wrzuć zdjęcia ale belka Gnije w pewnych newralgicznych punktach. młotek 0,5kg z ostrym szpicem to zweryfikuje.

  Jeśli belka jest skorodowana to może i dobrze będziesz miał sposobność do serwisu kompletnego tylnego zawiasu, zrobienia konserwacji oraz wymiany sztywnych przewodów hamulcowych.

   

   

 7. Ja pojechałem po samochód 250km gdzie prosiłem sprzedawcę o uczciwość, ponieważ kilka samochodów już takich oglądałem i były w bardzo złym stanie mechanicznym/po poważnych kolizjach.

   

  Miała być prawie malinka

   

  Przyjechałem samochód już z 200 metrów wyglądał nie najlepiej... a potem: nowe opony są w rozmowie itd samochód dopieszczony.

  na żywo opony mają takie bąble że gdyby wsiadły 4 osoby do samochodu to opony by eksplodowały... oleju w silniku nie ma na bagnecie a właściciel pyta się mnie czy chce się samochodem przejechać cena do negocjacji????

  Miło ale nie skorzystałem.

   

  Tak więc nie wierz w zapewnienia sprzedawcy tylko sprawdź samochód.

  naprawa magla to ok 600-900zł

  wycieki z pod miski olejowej. w moich subaru wycieków z pod miski niema były za to z pod pokryw zaworowych...

  Wrzuć zdjęcia ale belka Gnije w pewnych newralgicznych punktach. młotek 0,5kg z ostrym szpicem to zweryfikuje.

  Jeśli belka jest skorodowana to może i dobrze będziesz miał sposobność do serwisu kompletnego tylnego zawiasu, zrobienia konserwacji oraz wymiany sztywnych przewodów hamulcowych.

   

 8. u mnie nie było problemu ustawienia zawieszenia w Legacy i OBK...

  Może się mylę(poprawcie proszę mnie jeśli się mylę) ale jeśli na jednym z kół kończy się regulacja i mamy wszystkie tuleje dobre etc możemy próbować odkręcić wózek i go przestawić.

   

  Znoszenie samochodu może wynikać z parametru kąt znoszenia. położenie osi względem siebie etc a nie z głównych parametrów o których piszecie.

   

  Co to błędu kontroli trakcji i ABSu to najczęstszą przyczyną jest wadliwe działanie prędkości obrotowej któregoś z kół...

  jeśli masz możliwość połączyć się ze sterownikiem ABSu to sprawdź sobie czy sygnał każdego z kół (czy niema nieprawdopodobnej prędkości koła wchodząc w łuk)

  Czujnik z przodu mógł się uszkodzić w starszym samochodzie przez korozje a pomógł mu np klucz udarowy przy odkręceniu śrub od regulacji na amortyzatorze.

 9. Czy uszczelniacze warto wymienić z przodu? wymieniałem w SOHC ale tylko w miejscu koła pasowego.

  Moje Subaru w tym roku powinno przekroczyć 400k i obstawiam że uszczelniacze na wałkach siedzą fabryczne. na wale uszczelniacz nie był jeszcze plastikiem...

  Jeśli chodzi o pompę wody, to w subaru budowa pompy wody determinuje wyższą wytrzymałość niż pomy wody w VW napędzane paskiem rozrządu...

  Pompę łatwo sprawdzić czy jest z 1 czy z 2 króćcami wchodząc pod samochód i polecam kontrolnie to zrobić aby później nie mieć przykrej niespodzianki.

   

  Termostat kupić ale przed montażem przetestować jego temperaturę otwarcia vs stary i dobrze dokonać pomiarów(kupić uszczelkę do termostatu)

   

  Kupić dobrą chemię do czyszczenia pod obudową rozrządu, sprawdzić stan śrub od pokrywy rozrządu u mnie 2 kwalifikowały się do wymiany miałem problem z odkręceniem.

  sprawdzić stan osłon przed robotą na kanale jeśli jest spękana kupić na szrocie całe bądź jeśli obudowa droga naprawić (ten plastik prócz tego że chroni rozrząd przed brudem to jeszcze pełni funkcję izolacji termicznej, śruby od dołu mogą mieć ślady korozji termicznej)

   

  Kupić płyn chłodniczy. (jeśli płyn ma kolor brudny a  taki będzie wlać płukankę i wyposażyć się w kilka butelek 5L z wodą destylowaną)

   

  Dokonać inspekcji opasek na wężach gumowych cieczy chłodzącej (dolną opaskę wymieniłem z racji korozji można to zrobić w każdej chwili jednak...)

   

  zapatrzeć się w nowe paski klinowe jeśli były dawno wymieniane. rolka od napinacza paska klinowego jeśli ma niewielki luz można rozebrać uszczelnienia i dołożyć smaru.

  sprawdzić stan sprzęgła 1 kierunkowego na alternatorze.

   

  Ślady oleju jeśli są po prawej stronie obudowy mogą pochodzić z uszkodzonej uszczelki od bagnetu oleju np.

   

   

   

   

  • Thanks 1
 10. Napisałem ogólnikowo bardzo skrótowo a przez to (błędnie) jednak jeśli regulujemy luzy zaworowe to mamy luzy podane dla zimnego czasem też dla  ciepłego silnika i ich zakresy są inne.

   

  w przypadku rozgrzewania jest faktycznie jak mówisz zaś tutaj problemy pojawiają się po dłuższym stygnięciu?

   

  Dlatego wydaje mi się że jest to błędny trop, aby po 20k zwory wymagały ponownej regulacji usługa musiała by być wykonana w bardzo niechlujny sposób oraz w silniku musiało by dochodzić do częstego spalania stukowego bądź silnik musiałby palić bardzo duże ilości oleju.

   

  może być problem z ciśnieniem paliwa? aby uruchomić pompę trzeba pod maską odkręcić wąż paliwowy i zredukować ciśnienie.

  przyczyn może być wiele...

  od kiedy problem występuje?

  LPG zakładane kiedy?

  ikonki silnika wyskakują?

  co w samochodzie było robione z silnikiem i jego osprzętem?

  czy występuje korelacja występowania usterki z temperaturą otoczenia/wilgotnością?

   

 11. Przyczyn może być kilka. zacznij od prostszych rzeczy np stacyjka.

  Kręcimy kluczyk powoli ale zdecydowanie dociskając go delikatnie do środka. możesz spróbować cofnąć z pozycji zapłon kluczyk i powtórnie go przekręcić teraz próbować odpalić. 

   

  Luzy zaworowe objawiały by się nie prawidłową pracą/odpalaniem w skrajnych warunkach zimy silnik/gorący.

  temperatura średnia silnika to luz zaworowy "w połowie" a więc anomalie będą najmniejsze.

   

  Nie masz żadnej ikonki silnika? spróbuj zakręcić sobie gaz w butli i wyjeździć gaz do przysłowiowego 0 wykluczysz wtedy wyciek gazu przez wtryskiwacze do komory spalania (niestety problem występowałby prawdopodobnie również po nocy)

   

  Nie wiem jak w Subaru są zrobione dawki startowe ale przypuszczam że są inne dla silnika zimnego/ciepłego. możesz odłączyć czujnik temperatury który biegnie do ECU i wtedy spróbować. jeśli nie masz dostępu do interfejsu diagnostycznego.

  Problemem może być również przekaźnik od pompy paliwa który w zależności od swojej temperatury działa bądź nie działa.

  Możemy tak długo zgadywać bez większej ilości informacji niestety nie będzie nikt wstanie pomoc.

   

   

   

 12. A sprężyny chcesz wymienić bo pękły?

  Wiem że jest to nie poprawne myślenie ale sprężyna na złomie może być ok, nie masz żadnej gwarancji ponieważ takie materiał wraz z pracą tracą swoją sprężystość zmienia się ich charakterystyka lecz można próbować takiego ekonomicznego rozwiązania.

 13. Zasilanie do Led-bara trzeba zrobić przewodem fi 2,5 dla bezpieczeństwa. Przekaźników kilka upchniesz pod maską w skrzynce z bezpiecznikami/przekaźnikami. Będą tam względnie odporne na działanie wilgoci...

   

  Według mojej wiedzy taki bar może być zamontowany w pojeździe jednak nie może być używany na drogach publicznych. drugie przełącznik ma mieć zabezpieczenie przed omyłkowym włączeniem czyli przycisk typu topgun.

   

  Macie ładne przyciski na ali... z podświetlaniem. miejsce montażu wybrałem u siebie pod sterowaniem lusterek.

   

 14. Jak pisałem wcześniej tak zrobiłem.

  Pacjent Legacy IV z zawiasem od OBK III  uszkodzone dolne mocowania tylnego amortyzatora.

  Numery tulei widoczne na zdjęciach są od ustawiania zbieżności ale można je z powodzeniem wykorzystać do regeneracji dolnych mocowań amortyzatora choć nie pasują P&P.

  Najważniejsze aby nowe gumki lekko wchodziły do łoża (wpychamy je palcami bez oporów mają praktycznie same wpaść) jeśli wejdą na siłę to sworzeń będzie chodził zbyt ciasno wewnątrz.

   

  amorekss.thumb.jpg.d0a04e227a03e063033613860d54e11b.jpg

  • Like 2
 15. Zakręty są o wiele bardziej wymagające dla układu kierowniczego hamulcowego...

   

  To że trakcji zabrakło na tylnej osi jak domniemywam może być trochę bardziej skomplikowane i kilka czynników mogło się nałożyć.

   

  A może być przyczyna prozaiczna jak jakość przednich klocków oraz tarcz VS tył.

  jak wyglądają klocki tarcze?

  Próbowałeś w łuku na suchym asfalcie podobnie przyhamować? jest ok??

 16. Moim zdaniem należało zadać by sobie pytanie czemu konsumpcja oleju jest taka: i próbować w mało ingerencyjny sposób zdiagnozować usterkę.

   

  Pisałeś wcześniej że był robiony remont silnika? Masz nazwę zakładu na dokumentach (możesz próbować zadzwonić do zakładu może czegoś się dowiesz)

  jeśli tak to remont polegał na przetarciu silnika szmatką albo został wykonany niezgodnie ze sztuką. (bądź osoba po odbiorze silnika miała gdzieś zalecenia warsztatu)

   

  Czy w oleju masz dużo drobinek metali??

  Olej nie zmienia szybko zabarwienia na czarny??

  Nie czuć pod maską spalenizny w tych silnikach często wycierki występują z pod pokryw zaworowych.

  Silnik nie wydaje dziwnych odgłosów podczas pracy?

  Silnik nadmiernie się nie nagrzewa??

 17. Tobie chodzi o tył?

   

  Siła hamowania zależy od tego czy układ jest odpowietrzony w 100 procentach.

  Stan prowadnic zacisków oraz stan tłoczka. (jeśli wewnątrz jest zatarty spowoduje to spadek siły hamowania na danym kole)

  Stan elastycznych przewodów (ich puchnięcie i wewnętrzne rozwarstwianie)

  Sztywne przewody hamulcowe

  Pompa ABS - tutaj nigdy nie miałem z tym elementem problemu

   

   

  Masz przetestować hamulce w innych warunkach niż śniegowe? suchy asfalt?

  to że samochód znosi podczas hamowania może być spowodowane np uszkodzonym amortyzatorem a nie problemem z hamulcami

   

   

   

 18. Nie prościej będzie przechwycić sygnał High Beam i zrobić to na nowym przekaźniku bezpieczniku prosto z Akumulatora?

  sygnał biegnący na żarówkę będzie sterowaniem dla nowej instalacji

  • Like 1
  • Thanks 1
 19. U siebie stosuje kubraczki do akumulatora. zmniejsza to amplitudy temperatury pracy akumulatora co myślę korzystnie wpływa na jego żywotność.(przynajmniej teoretycznie)

   

  Wykonanie tego Vikinga jest według mnie schludne, na jednym zdjęciu pokazane jest jak sprawdzamy poziom elektrolitu przykładając z tyłu mocne punktowe źródło światła.

   

  Mam akumulator 2 "zimę" więc krótko...

  Brat zakupił Amegę 7 w Krakowie czas pokaże czy nasze zakupy były trafne:biglol: 

   

  IMG_20210101_102652.thumb.jpg.9fa7b867e538bcb0ec7d5c00b34ea3ba.jpg

  IMG_20210101_104657.jpg

  IMG_20210101_102930.jpg

  • Like 1
 20. Np Viking Silver oraz Amega 7 to myślę dobre produkty. Są też Tanie marketowe akumulatory na korki które są raczej kiepskiej jakości.

  TIP nawet najlepszy akumulator nieprawidłowo magazynowany może mieć krótką żywotność (dobrze wybierać akumulatory świeże)

   

  Lepiej kupić akumulator teoretycznie gorszy ale świeży niż akumulator firmowy przechowywany dłużej np z zbyt niskim napięciem

   

   

  • Like 1
 21. Jeśli wymieniasz akumulator to:

  należy oczyścić dokładnie miejsce styków aby było właściwe przewodzenie.

  sprawdzić ładowanie akumulatora

  akumulator dobrze sprawdzić wysokim prądem nie zwarciowym aby wykluczyć ewentualne usterki

  jeśli jest możliwość sprawdzić poziom elektrolitu przykładając mocne punktowe źródło światła jesteśmy wstanie często zweryfikować poziom pomimo akumulatorów bezobsługowych

  Data produkcji akumulatora

  napięcie akumulatora

   

  Firma też nie jest bez znaczenia.

  Dla mnie dobre akumulatory to akumulatory obsługowe z grubych płyt, jednak taki akumulator wymaga częstszej konserwacji.

   

 22. 674000475

  kit naprawczy ale sobie sprawdź i skonsultuj z kimś czy ok.

  Przepływy złe mogą wynikać z zabrudzonego wielozaworu (najpierw przed regeneracją wymianą reduktora warto to sprawdzić)

  do operacji potrzebny klucz nasadowy 8 bądź 10 oraz 17. warto zaopatrzyć się w nowego oringa.

  Reduktor może być uszkodzony na kilka sposobów.

  Dawać do płynu chłodniczego LPG

  Dawać na zewnątrz LPG

  Dawać do układu podciśnienia LPG (tutaj ponoć włożenie wężyka do wody po zgaszeniu samochodu odpowie na pytanie...)

   

   

   

  • Upvote 1
×
×
 • Create New...