Skocz do zawartości

SubaruLPG

Użytkownik
  • Postów

    855
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez SubaruLPG

  1. u mnie w OBK tak się dzieje w legacy takiego problemu nie mam.

    Drzwi były wytłumiane? być może sam mechanizm w klamce się rozgina. (organoleptycznie czuję  że klamka przez większy czas swojego ruchu nie powoduje naciągu linki ale to są jedynie moje wrażenia/domysły). Możesz kupić klamkę choć nwm czy to coś da.

    Jednak uprzedzam nie ma tam dużo miejsca i trzeba się trochę namęczyć aby temat ogarnąć. W OBK wymieniałem drzwi i musiałem przełożyć wkładkę z starych drzwi i doprowadzić ją do stanu aby działała. NIKT od kilku-kilkunastu lat nie wkładał kluczyka do drzwi, to niestety spowodowało że wkładka stanęła dęba. udało się nie pogubić przy operacji zapadek i spowodować by zapadki zaczęły pracować. Pamiętam że samo przykręcenie na samochodzie bębenka zajęło mi chyba godzinę a to tylko przykręcić 2 śruby :)

  2. To że stało by się to w oponach bieżnikowanych czy firm mangtang to bym może jakoś zrozumiał, a tutaj jest to dla mnie trochę nie zrozumiałe.

    Spotkałem się w kilkuletnich oponach dobrych firm z:

    Podobnymi pęknięciami -również opony premium

    Sypaniem/kruszeniem się bieżnika - średnia półka

    złą mieszanką bardzo niskim poziomem trakcji w deszczu (w przypadku opon letnich) - Opony premium

     

    Kupując opony typowo chińskich producentów z "jakością" jest na ogół o wiele gorzej jednak płacimy za opony nie wiele i powinniśmy być świadomi zagrożenia które ściągamy na siebie.

     

     

     

     

     

     

  3. Tego nie wiadomo,

    jeśli samochód długo stał nie jeżdżony, to rolka w rowkach mogła zardzewieć punktowo i to będzie powodować skakanie paska.

    trzeba pasek zdjąć i przejrzeć każde kółko. łożysko mogło się wysypać np na rolce prowadzącej bądź na samym napinaczu, napinacz mógł stracić swoją siłę naciągu bądź wyrobić się na ośce.

    Koło pasowe na wale w subaru raczej nie sprawia problemów.

     

    na filmiku pasek górą traci naciąg wygląda na to że np mamy za duży opór na sprężarce od Klimy ale to są jedynie domysły.

     

    Zdejmij pasek i sprawdzaj po kolei elementy, naciągu napinacza raczej nie sprawdzisz organoleptycznie, (chyba że będziesz mieć 2 na sprawdzenie) ale luz na ramieniu i to czy ramie się nie skrzywiło sprawdzisz bezproblemowo. Wyżej na filmiku było pokazane że pisk cichł przy łapaniu ramienia napinacza. Również w takim przypadku może winny być napinacz  utrata osiowości ramienia/rolki względem reszty osprzętu jak i zużyte łożysko na kółku napinacza.

     

    Po zdjęciu paska proponuje odpalić samochód przysłuchiwać się pracy silnika czy aby na pewno  sam silnik pracuje prawidłowo-równo.

     

    Jeśli problem będzie dalej występować dezaktywuj AC i zobacz czy bez spiętej klimatyzacji będą dziać się takie rzeczy

     

     

    • Super! 1
  4. Jeśli byś chciał jakieś solenoidy to Aliexpress bądź używane. Ja mam skrzynię starą w garażu, wymieniłem skrzynię na używaną która miała symboliczny przebieg.

     

    Sprawdzanie solenoidów multimetrem niestety nie daje nam pewności że dany element jest sprawny. Jednak jest dobrą metodą wstępnej weryfikacji

    u mnie w silniku był zakleszczony solenoid od VVT nie wydawał żadnego dźwięku podczas jego wysterowania.zdecydowałem się na jego otwarcie i wyczyszczenie.

     

    wydaje mi się że podając napięcie na solenoid i słuchając jego pracy da się wychwycić nie pewną pracę, jeśli go wyjmiemy to wtedy możemy zobaczyć czy mechanicznie nie jest zniszczony solenoid.

    miałem już sytuację w której wraz ze wzrostem temperatury na cewce odpowiadającej za wysterowanie solenoida. siła cewki spadała?? solenoid potrafił nie działać.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  5. Z fotelami w Subaru nie narzekam.

    Jeśli ktoś lubi typowo sportową/torową jazdę to cały samochód wymaga modyfikacji a nie tylko fotele.

     

    Fotele sportowe mają dla mnie wadę jeśli dobrze trzymają w odcinku lędźwiowym to często podczas dłużej jazdy powodują ból pleców.

    ponadto bardzo głębokie fotele utrudniają wsiadanie/wysiadanie oraz z racji tego wystające elementy fotela ulegają często szybszemu zużyciu.

    Twardość pianki fotela w OBK/Legacy o których piszemy jest odpowiednia, fotele są po prostu przyjemne w dotyku.

     

    Jeśli wybieramy się na szybszą przejażdżkę możemy pomyśleć/zastanowić się nad naszym ubiorem osobistym aby zwiększyć przyczepność do fotela.

     

     

  6. Ja miałem prościej bo do SH miałem zdrowego dawce...

     

    Możesz rozciąć próg przy końcu i zobaczyć co tam słychać, ale obstawiam że będziesz wstanie jedynie pozostawić skrajnie wewnętrzną część progu (z tą częścią łączone są wzmocnienia poprzeczne karoserii)

     

    Wymiana sama progów nie jest mega zaawansowana technicznie by to zrobić z głową trzeba sporo narzędzi czasu. Do zgrzewów polecam zestawy do rozwiercania zgrzewów.(takie wiertła koronkowe gdy ma szpic prowadzenie praca jest nieporównywalnie przyjemniejsza w porównaniu z standardowymi wiertłami do zgrzewów)

     

    jak sprawdzić czy progi mają powoli dość?? jeśli progi są zmęczone to samochód traci sztywność warto mieć też porównanie z innym egzemplarzem.

     

    U mnie w SH progi były tak silnie skorodowane że po wjechaniu na krawężnik tylnym kołem, nie było opcji poprawnego zamknięcia tylnej klapy. po wymianie jednego progu sztywność karoserii już wzrosła, a po zrobieniu obu klapa zamyka się podobnie na krawężniku jak na prostym odcinku...

    Wymienianie samego zewnętrznego poszycia jeśli w środku mamy poważną korozję(głębokie wżery) mija się z celem.

     

     

     

  7. 7 minut temu, kris16 napisał(a):

    Wiem że z imprezy  gt pasuje może i z gc by wszedł teraz tylko trafić umiejętnie zdjęta używkę bo już kupiłem jednego bubla 

    tego typu podzespoły potrafią być montowane takie same nawet w różnych markach. (poszukaj w Toyocie, Mitsubishi, Nissanie)

    na obudowie jeśli jest to "element uniwersalny/pasujący do kilku marek"  może widnieć numer danej części według producenta części.

  8. Naprawić to się nie da...

    Kupić używkę sprawdź na ile kostek jest instalowany AIRBAG kup do tego modelu wymiana nie jest trudna.

    Na taśmie AIRBAG powinieneś mieć napisaną procedurę wymiany.

    W Legacy IV masz:

    kładziemy zwijak na stole i kręcimy nim bodajże w w prawo (tak aby taśma w nim się nawijała) do momentu uzyskania delikatnego oporu.

    Jeśli opór się pojawi to wykonujemy 2,5 obrotu w przeciwną stronę i zaklejamy taśmę

    montujemy w miejscu starej.

    Możemy wykonać ustawienie punktu środkowego taśmy kierowniczej na samochodzie(kolumnie) ale należy robić to z większym wyczuciem ostrożnością gdyż tylna część będzie przytwierdzona i możemy zerwać wewnątrz taśmę.

     

     

    Tutaj powinno być to pewnie opisane szukaj po angielsku CLOCKSPIRNG AIRBAG Subaru SF

     

     

    Mogę się mylić Ale w IMPREZIE GD, Legacy II wygląda to optycznie podobnie(kołki ustalające) sprawdź sobie wtyczki ewentualnie podpytaj mądrzejszych czy pasują zamiennie

    • Dzięki! 1
  9. W dniu 11.11.2022 o 19:31, kamelos1 napisał(a):

    Oczywiście mechanik umywa ręce , pytanie czy skręcając tuleje na podnośniku może to wpłynąć na obniżenie zawieszenia ? Robione były także tulejei sworznie z przodu. Mierzyłem to tył od środka koła do rantu nadkola ma 40 cm a przód 44 cm.

     

     

    Tak jeśli tuleja sprężynuje wpływając na wysokość zawieszenia. taka tuleja długo nie wytrzyma.

    Przy pracy z tym zawieszeniem (wymianie wszystkich tulei ) nie trzeba demontować amortyzatora/sprężyny także ja nie bardzo jestem wstanie sobie wyobrazić że zostało coś uszkodzone.

    Zawieszenie przy montażu wahaczy poprzecznych potrafi mocno sprężynować. istnieje ryzyko nawet skrzywienia wahaczy przy montażu (forester SH czy kolejna generacja outback ma prostsze zawieszenie w montażu)

     

    Tuleje zawieszenia jakie były wkładane OEM? jeśli nie to podczas montażu można trafić na spore kłopoty czy nie możliwość instalacji tulei wahaczu.

     

    Jedyne co mi przychodzi do głowy to jeśli wózek zawieszenia był demontowany (chociaż nie wiem po co) to mógł ktoś podczas montażu zapomnieć o tulejkach dystansowych 

     

     

     

  10. 3 godziny temu, Kiwi 4ester napisał:

    Do tego jeszcze byś potrzebował przekaźnik, tempomat i jakoś to połączyć no i linkę od tempomatu do przepustnicy. W sprawie montażu to proszę o wypowiedź praktyków, bo to na pewno jest do ogarnięcia :)

     

     

    Mi kiedyś prawdopodobnie zawiesiła się przepustnica mechaniczna przez podłączony/dołożony tempomat. po tym incydencie tempomat wyleciał z samochodu.

  11. Pytam dlatego że oglądając filmiki z ameryki spotkałem się z informacją aby problem był spory właśnie z pierścieniami.  Subaru prowadziło akcje serwisowe a pobory oleju były wyższe niż w starych EJ25.

    czyi wychodzi że do 2013 roku zdarzały się większe problemy z poborem oleju. potem zostało to poprawione poszły pierścienie zmianowe.

    FB rzeczywiście mają mniejsze zużycie paliwa. miałem bezpośrednie porównanie FB20 do EJ20/EJ25.

     

    Mam pytanie do autora tematu czy ten samochód będzie jedynym samochodem jaki będzie użytkować/posiadać??

    Jeśli tak to zastanowiłbym się kilka razy zanim kupił bym ten samochód. takich subaru po Polsce nie jeździ dużo, na rynku wtórnym znajdziesz nie wiele części, podobnie za pewne będzie w serwisie ASO.

    Może się okazać że samochód zostanie unieruchomiony na parę tygodni z powodu jakieś błahostki.  ASO oczywiście daną część sprowadzi dla Ciebie tylko że z Japonii..

    Jeśli jesteś wstanie zaakceptować taki stan rzeczy to jest ok. VIN staraj się odszukać na Amerykańskich stronach będziesz widzieć jak samochód wyglądał przed...

     

     

     

     

     

  12. Na razie to nie wiemy czy jest UPG. To że nadmuch ciepłego powietrza nie działa prawidłowo może powodować nagrzewnica(jej niska drożność), a to że układ się zapowietrza może powodować korek w chłodnicy czy nieszczelność na wężach bądź kończąca się chłodnica która w Subaru jest częstym problemem.

     

    Wydaje mi się również że warsztat bierze odpowiedzialność za wykonanie pracy zgodnie ze sztuką a jeśli chodzi o części to ciąży na nim rękojmia ale ten temat jest przekładany dalej do producenta danej części.

    W przypadku producentów BARDZO często są oddalane wszelkie próby odzyskania należności za "wadliwy towar"  najczęściej producent powołuje się na normę która dana część/urządzenie posiada i która determinuje jej parametry cechy właściwości. czasem rzekomo producent trzyma sobie daną partię i po napłynięciu takiego pisma komisyjnie ją testuje... rozwiewając nasze :ph34r:

    Poprawcie mnie jeśli mylę. Mamy wtedy dalszą drogę niestety nie łatwą

     

  13. Jeśli zaś chodzi o ustawianie zbieżności to w przypadku miękkich tylnych tulei przedniego wahacza w układzie MCphersona obstawiam że zbieżność przy wyższych prędkościach będzie dążyć do 0. Niezależnie od ustawienia choć mogę się oczywiście mylić.(coraz większa siła będzie działać na tylną tuleje przedniego wahacza)

     

    • Lajk 1
  14. 3 godziny temu, BarDez napisał:


    Podzielę się tym co sam naocznie i namacalnie zaobserwowałem.
    W stu procentach moich przypadków OEM Subaru 806786040 miał wewnątrz uszczelniacz NOK BH3854F = obecna cena to około 50 - 55 PLN
    W stu procentach moich przypadków Corteco 19034051B miał wewnątrz uszczelniacz NOK BH3854F = obecna cena to około 25 - 30 PLN
     

     

    To że na uszczelniaczu widnieje ten sam symbol wcale nie oznacza że jest to produkt identycznej jakości.

    Subaru może mieć wyższe normy jakościowe choć wcale nie musi.

    Mi nieraz kupując części z górnej półki zdarzało się mieć w pudełku tańszy zamiennik. co wcale nie oznacza że za dany element przepłaciłem.

    Norma jakościowa/kontrola jakościowa może być różna

    i tak w pudełku Lemfordera znajdziemy czasem TRW

    Ale też jest czasem można trafić na odwrotną sytuację zamawiając tańszy ruville dostałem w pudełku INA która była sporo droższa.

    Taki proceder wynika z tego że dany producent chcę mieć większe pokrycie w częściach co wcale nie oznacza jeszcze raz powtórzę że jest to to samo...

    I tak jest z każdą częścią, począwszy od opon do samochodów gdzie te dla danej marki np BMW mają inną charakterystykę jak te do kupienia w sklepie, przechodząc przez akumulatory a kończąc na gumowych wycieraczkach. To że dany element wyjeżdża z tej samej fabryki też nie jest żadnym gwarantem tej samej jakości.

     

  15.  Mam pytanie do użytkowników opon zimowych a może nawet letnich, jak twardość opony determinuje jej przyczepność w trudnych warunkach (deszcz śnieg lód)

     

    Sprawdzałem kilka opon zimowych oraz letnich chińskich producentów i co dziwne mają  niski współczynnik twardości(co dziwne opona zimowa posiada podobną twardość co lato:krecka_dostal:) a opony posiadają tragiczne właściwości trakcyjne w takich warunkach.

     

    wychodzi na to że przyczepność zimowej opony głównie zatem bierze się kolejno z:

    Składu mieszanki

    Twardości mieszanki (te dwa elementy generują ze sobą okno temperaturowe w których opona uzyskuje najlepsze rezultaty-przynajmniej tak mi się wydaje)

    Rzeźby bieżnika oraz ilości lameli ich typowi (lamela zygzakowata daje najlepsze parametry ponieważ ma największą powierzchnie a lamele 3d-kombinowane posiadają lepsze parametry na suchym asfalcie oraz powodują prawdopodobnie mniejszą ich degradacje podczas eksplantacji, lamele jeśli ulegają zaokrąglaniu to zaczynają gorzej wgryzać się w śnieg. część opon jak np kormoran snowpro posiada agresywny przekrój bieżnika lecz lamele są wyłącznie proste, zauważyłem że opony zimowe mają coraz gorsze przystosowanie do ciężkich warunków typowo zimowych. opona ma przede wszystkim dobrze trzymać się w warunkach przejściowych czy mokrym asfalcie.)

    Twardości bocznego kordu oraz karkasu (ciśnienie w oponie tutaj odgrywa również ważną rolę)

     

    Gdzieś w Internecie znalazłem ciekawy artykuł/test opon. Letnie opony dostały zimową mieszankę a zimowe dostały letnią mieszankę.

    Podczas testów wyszło że opona o zimowej mieszance  sprawdza się lepiej na śniegu pomimo braku typowych zimowych lameli:wacko:

     

     

    Czekam  na zimę aby przetestować continental icecontact 3  na razie czekają na montaż

     

     

     

     

  16. 2 godziny temu, Misiek687 napisał:

    Wie ktoś w jaki sposób mogę przejechać 10 metrów żeby nie pogorszyć sprawy? (Pękło na szczęście przy wyjeżdżaniu z garażu, a nie na ulicy) 

    dobrze że tak się skończyło choć trochę dziwne że wahacz nie dawał wcześniej sygnałów o wymianie.

     

    do wymiany wahacza potrzebujesz odkręcić stabilizator koło plus 2 śruby na wahaczu i najgorsze wyjąć sworzeń ze zwrotnicy. Możesz też wymienić całą zwrotnicę tutaj raczej każda śruba pójdzie bez większych problemów.

     

    wahacz trzyma teraz się na tylnej tulei oraz na stabilizatorze jeśli stabilizator pęknie koło wyjedzie na zewnątrz a to dla kielicha na pewno nie jest pozytywne zjawisko. Teoretycznie możesz przywiązać wahacz w miejscu gdzie przykręca się stabilizator i zespolić go prowizorycznie z karoserią. na podnośniku typu żaba zdarzało mi się przepychać samochody ale na równym podłożu.

     

    • Lajk 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...