Skocz do zawartości

OA77

Użytkownik
  • Postów

    264
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez OA77

  1. Haha, nie, ale wszystkie sruby, cybanty, lacza elektryczne, zawiasy itd nawet jesli sa pokryte rdzawym nalotem mozna popsikac, profilaktyka wskazana:) oczywiscie to Wasz wolny wybor Narodzie:)

    sa tez inne specyfiki, moze lepsze, moze gorsze, nie wiem, nie sprawdzalem.

  2. Juz naprawili, czyli wymienili nakretke, oczyscili i zabezpieczyli rdze oraz pokryli woskiem w aerozolu, druga strone od kierowcy rowniez pokryli woskiem, jestem usatysfakcjonowany, niby pierdolka ale i tak naprawiona.

    Zdjecie zrobione po wymianie nakretki i zdjeciu oraz zabezpieczeniu rdzy, wiec jeszcze nie koncowy efekt ale jako potwierdzenie naprawy:)

     

    2144385640_IMG_20200430_1052350872.thumb.jpg.688fdb6c0f7fec2fe07d0162b1ceed91.jpg

    • Super! 1
    • Lajk 1
  3. 6 godzin temu, Szürkebarát napisał:

    Możliwe że mogę ale nie dzisiaj. Do czego się przydadzą, gdy będą poprawnie naświetlone i ostre? Nie mam profesjonalnego sprzętu fotograficznego a amatorski który posiadam jest przestarzały.

     

    Stare aparaty fotograficzne sa najlepsze, po edytowaniu lepiej widac, aczkolwiek ja rdzy u Ciebie nie widze.

  4. Rdza, sol oraz rdzawy osad do zludzenia przypominajacy lakier samochodu powstaly na skutek zlego zabezpieczenia tego elementu na czas transportu morskiego, w zwiazku z czym Subaru przeprosilo za problem i moj dyskomfort w zwiazku z tym oraz zaprosilo mnie do najblizszego Subaru po niedzieli na usuniecie tej usterki.

     

    Wstawie zdjecie po naprawie.

    • Super! 1
  5. 11 minut temu, Blixten napisał:

    To niestety jest fakt.

    Fenomen polega na tym, że polscy kierowcy za granicą nagle potrafią jeździć płynnie i zgodnie z przepisami, ale wystarczy, że przekroczą granicę to znowu zaczyna im odbijać w kraju. "Wysokość" mandatów w Polsce i skuteczność łapania temu winna. 

    tez owa sytuacje zaobserwowalem, tak samo jak fotoradary nie powinny byc widoczne i Policja powinna stac w ukryciu a nie byc widoczna z kilometra, ale to juz sprawa politykow a nie nas maluczkich:)

  6. 56 minut temu, Blixten napisał:

     

    Płyn hamulcowy DOT4 wymieniony, olej ENEOS 5W30 4,5 ltr wymieniony, klocki hamulcowe przód wymienione, tylne tylko zdemontowane, oczyszczone i powrotnie zamontowane. 

    Szybko klocki zdarles ale sie nie dziwie, jak wjezdzam do Polski rowna sie to z koncem plynnej jazdy bez dotykania hamulca, u mnie po sprawdzeniu powiedzieli ze do 45.000km spokojnie dojade a moze i do 60.000km czyli do czwartego przegladu,

    choc watpie ze az do czwartego poniewaz na serpentynach nie da sie nie dotykac hamulca ale zobaczymy ile wytrzymaja,

     

     

  7. W dniu 19.02.2020 o 21:37, Blixten napisał:

     

    Płyn hamulcowy DOT4 wymieniony, olej ENEOS 5W30 4,5 ltr wymieniony, klocki hamulcowe przód wymienione, tylne tylko zdemontowane, oczyszczone i powrotnie zamontowane. 

    ;)

     

     

    • Dzięki! 1
  8. 2 godziny temu, Blixten napisał:

    Jestem po 2 przeglądzie 30 kkm w ASO Zdanowicz w Gdańsku. Tym razem wszystko w dobrej atmosferze i obyło się bez nieporozumień - wlano 4,5 litra oleju, co daje górną kropkę na bagnecie :thumbup:

    Plyn hamulcowy wymienili czy nie?, jaki olej wlali?klocki hamulcowe zdemontowali i czyscili ?

     

     

  9. Kolezanki i Koledzy, mysle ze nie ma sie co sprzeczac aczkolwiek rzeczowa wymiana zdan czy pogladow ma sens,

     

    co do E-Boxer, mialem ostatnio przyjemnosc prowadzic zarowno XV jak i Forestera, a moje spostrzezenia jesli kogos zainteresuja sa nastepujace:

     

    XV

    - glowna zaleta, bardziej eko poniewaz spelnia najnowsze normy spalin, z drugiej strony calkowicie nie eko poniewaz zuzyte akumulatory czy tez nowe sa bardzo szkodliwe w  utylizacji i w produkcji,

    - glowna wada, pomniejszony bagaznik, dla mnie prywatnie nie do zaakceptowania, dlatego tez ja E-Boxera nie kupie,

     

    Forester

     

    - glowna zaleta, stwarza wrazenie bardziej komfortowego i stabilniejszego niz XV,

    - glowna wada, przyspieszenie nie do zaakceptowania, dlatego tez jego nie kupie

     

    Oczywiscie to moje odczucia, jestem ciekawy co Wy sadzicie po przejechaniu sie wspomnianymi modelami.

    • Dzięki! 1
  10. 8 minut temu, Karas napisał:

    No niestety XV ma bardzo wysoko środek ciężkości przez gigantyczny prześwit ( bokser nie wiele tu zmienia). Z zakrętem, który bez problemu pokonasz niskim kompaktem  w wysokim aucie będzie problem . O podobnym zjawisku które zauważyłem jadąc po  mokrym rondzie pisałem już ładnych parę lat temu ale "subarowi ortodoksi" stwierdzili ze to bzdura i wcale auta nie wynosi ;) Podobnie jest z podatnością na wiatr boczny na chorwackich autostradach - trzeba mocno uważać jak poważnie wieje.

    W sumie jak to teraz czytam to te szkolenia sjs Subaru to wcale nie taki głupi pomysł bo pokazują użytkownikowi granice przyczepności tych aut  - a jest ona imo niższa niż w niskim kompakcie -wszystko właśnie przez gigantyczny prześwit. Niestety w 2014r szkolenia dla XV nie byly w pakiecie . Obawiam się ze zmiana opon na inne zimowki nie wiele tu zmieni.

    Mysle podobnie, ze to nie wina opon ale braku stabilnosci XV., a szkolenia zawsze polepszaja to co juz umiemy, ja kiedys bylem na szkoleniu w Norwegii z ADAC, tez pare ladnych lat temu ale dzisiaj szkolenie zapewne przyszlo z pomoca, poniewaz wszystko trwalo moze 2-3 sekundy podczas ktorych wykonalem kilka czynnosci jakbý z automatu bez zastanawiania sie co mam zrobic w tej sytuacji,

     

    od jutra te zakrety XV bede pokonywal z predkoscia 10kmh, lepiej dmuchac na zimne bo awaryjnego zycia nie mam w zapasie

     

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...