Skocz do zawartości

Trójmiejskie spoty


Bergen

Rekomendowane odpowiedzi

podobno maja 30 dni na dostarczenie pisma

 

Tak się "wykręciłem" od mandatu jakieś 3 lata temu, może 4. Nie wiem jak to obecnie wygląda. Wtedy straż miejska/gminna cykała foty, de facto nie mając uprawnień. To mi w pewien sposób 500 z portfela uratowało. Swoją drogą, w megachujowym miejscu był postawiony ten radar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno maja 30 dni na dostarczenie pisma

 

Tak się "wykręciłem" od mandatu jakieś 3 lata temu, może 4. Nie wiem jak to obecnie wygląda. Wtedy straż miejska/gminna cykała foty, de facto nie mając uprawnień. To mi w pewien sposób 500 z portfela uratowało. Swoją drogą, w megachujowym miejscu był postawiony ten radar.

 

Czytałem w gazecie że teraz mają rok na to o_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czesto bywam w okolicy ;-)

orientuje sie ktos jak to wyglada z mandatami z fotoradarow ?

podobno maja 30 dni na dostarczenie pisma, a wykroczenia sa z sierpnia, a data pisma z polowy grudnia :/

 

Teraz jest 180 dni.

 

Ktoś dziś spotuje?

Kurde, a taką miałem ochotę się z domu wyrwać i zapomniałem, że dziś czwartek i można by w końcu Was poznać. Ehh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyłączamy się do protestu?

 

http://www.facebook.com/events/260300887372387/

 

Protest przeciwko wysokim cenom paliw. Ja się wybieram :)

 

Poniżej plakat do wydrukowania. Ewentualnie po odczytaniu regulaminu mają rozdać za darmo. Start spotkania pod C.H. Tesco na Karwinach (parking). Na razie jest 400 chętnych do zakorkowania Gdyni ;)

 

http://namibia.eu.interii.pl/zmiana.jpg

 

Godzina: 12:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eden Prime, ale przeciwko czemu planujesz protestować?

1) embargu UE na ropę z Iranu?

2) blokadzie przez Iran cieśniny Ormuz?

3) dyrektywom UE dot. wysokości akcyzy?

4) kursowi USD/PLN?

5) temu, że rafinerie produkują i sprzedają paliwo dla zysku, generowanego na poziomie 2,5% marży operacyjnej? (to chyba nie jest jakiś wysoki poziom marży)?

 

Czy może tak w ogóle przeciwko "5,75 za litr" bez większego zrozumienia, dlaczego taka cena jest na stacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to nie poszaleje,

dzisiaj 2 foty zrobione od tylu dostalem :roll:

 

Od tyłu to ta lepsza opcja. Druga kwestia, to jeśli od SM, to dla zasady nie przyjąć. Jak pójdzie do sądu, to pieniądze dostanie skarb państwa, a nie ta przebrzydła SM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdaSch, jakie rewelacyjne?

 

ludzie patrzą na wartość bezwzględną wyniku finansowego i nie patrzą na skalę działalności, po 3 kwartale 2011 Orlen miał 788 mln zł zysku operacyjnego przy prawie 29 000 mln zł przychodu co daje marżę na poziomie 2,7%, gdzie te rewelacje?

a pamiętajmy że orlen to nie tylko rafineria, to jeszcze petrochemia, anwil itd itp.

 

Jeśli marża w biznesie na poziomie 2,5-3% jest oceniana jako rewelacyjna to ja czegoś nie rozumiem.

 

To, że firma prowadzi działalność na gigantyczną skalę i ma duże przychody i w ślad za tym sporawe zyski (nominalne) wcale nie oznacza, że są rewelacyjne, bo marże na takim poziomie raczej rewelacyjne nie są.

 

PS. aha i wszystko potocznie rozpatruje się przez wyniki a nie przez cash flow, a nie zapominajmy że obie ww. firmy tj. orlen i lotos muszą zarobić na spłatę swoich kredytów, które idą w miliardy złotych (orlen jakieś 9 mld zl, lotos pewnie coś koło 6) a skala działalności i osiąganie tych "rewelacyjnych" wyników jest pochodną inwestycji w rozbudowę i nowe technologie i bez tego wyniki byłyby jeszcze gorsze (czytaj "mniej rewelacyjne").

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw, kłopot polega na legalnej zmowie cenowej - OPEC

jak zdecydują - mnie wydobywajmy cena rośnie. jak wydobywają więcej cena spada, a kretynie nie potrafią zrobić z tym porządku. Rozwal OPEC - i było by zupełnie inaczej.

 

Cena sprzedaży baryłki ma nie wiele wspólnego z kosztem wydobycia, więc nie zależy im na obniżeniu ceny.

 

btw, ataki powinny być stałe na tych którzy regulują sztuczne ceny ropy. Ropy na świcie jest jeszcze od zarąbania, afryka leży na złożach ale specjalnie się im nie pomaga, aby położyć na tym łapę.

Całkiem niedawno był o tym film kinach. Nikogo nie obchodzą warunki pracy ludzi w afrykańskich kopalniach, itd.

 

Co do cen paliw w polsce, orlen jako monopolista może wszystko. Cena usd do pln mocno spadła - jaki ruch jest na stacjach? żaden.

 

to tak samo jak z telewizją kablową. Większość ma ten sam abonament za ok 140 pln. Niby czemu tyle?

Na szczęście japońcy się wkurzyli, i bardzo mocno nacisneli na auta hybrydowe i elektryczne. Wodór to też przyszłość. Producenci aut prędzej czy później załatwią nierobów z arabii itd. To tylko kwestia czasu, co wcale nie oznacza spadku cen paliwa.

A co do podatku w paliwie. Dopóki społeczeństwo się nie wkurzy, i wymusi zmiany to się nic nie zmieni. Wg mnie paliwo to jedno z głównych ograniczeń rozwoju gospodarczego,więc wspólnoty jak ue wręcz w konstytucji powinny mieć zapisane - żadnych podatków na paliwo, bo dostęp do tej substancji ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy. Ekologię, można trzymać dalej, ale to, że wyjazd subaru w góry to koszt 1300pln to wku rw mnie bierze. Wydaje pieniądze na arabów, na idiotyczne podatki, a nie wydaję ich do ludzi którzy oferują swoje usługi i dobra.

to tyle

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdaSch, krótka jednozdaniowa lekcja ekonomii :twisted: : cena sprzedaży nie jest pochodną kosztu wytworzenia (więc cena ropy nie musi mieć żadnego związku z kosztem jej wydobycia) tylko wynikiem popytu i podaży.

 

Przypuszczam, że swoją elektronikę, której wytworzenie kosztuje 5 groszy, też sprzedajesz za parę zł, a nie po kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 000 mln zł

łatwo wykazać tak mały zysk. Wystarczy zobaczyć na kolegów za płotu jak to wygląda.

Lotos, szuka firmy która pomaluje zbiornik, znalazła wykonawcę, ten wykonawca, drugiego, potem trzeci, czwarty, piąty. Na końcu przyjeżdża ekipa z kartuz wysłużonym t4 i malują zbiornik. Zatrudnieni na umowę o dzieło.

 

zysku nie widać, wszyscy do o koła nakarmieni. Proste. Wiem coś o tym, bo pół roku trwało zanim lotos zapłacił za kolejne zachlapanie aut na parkingu.

 

Mogę wymienić całą listę firm z łańcuszka które "wyżywiły" się na zleceniu z lotos. Jestem pewny, że to tylko kawałek góry lodowej. Po co za pomalowanie zbiorników zapłacić 30kpln jak można 150kpln? (kwoty przykładowe)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena ropy nie musi mieć żadnego związku z kosztem jej wydobycia) tylko wynikiem popytu i podaży.Przypuszczam, że swoją elektronikę, której wytworzenie kosztuje 5 groszy, też sprzedajesz za parę zł, a nie po kosztach.

 

tak, ale jedno ma wpływ globalny na rozwój gospodarczy, a drugie nie.

Nie zgodzę się, że to co zasila rozwój gospodarczy - czyt koszty funkcjonowania i mam tu na myśli gaz, prąd, energię powinno się sprzedawać jak inne dobra.

 

Idealnym przykładem są tu chiny. Chcesz sprzedawać paliwo? ok target 2pln. litr, jak nie to spadaj.

a jak to zrobić? Wystarczy mieć swoje rafinerie, oraz kontrolować zakup ropy poza opec. Państwowe rafinerie kupują na kontraktach państwowych i mają, a jak inni chcą też sprzedawać to mają się dostosować.

W chinach rząd tymi dobrami steruje, i jakoś mają nieprzerwanie wysoki wzrost gospodarczy.

A w UE? ludzie są jacyś porąbani, nie ma żadnej inicjatywy aby zrobić z tym porządek. Kto nie chce tańszego paliwa? To pewnie jakiś promil. Teoretycznie ludze mają władzę, wystarczy zagłosować na tych którzy wywalą obciążenia podatkowe na paliwo. Tanie paliwo - wszystko tańsze

 

btw, ue powinna negocjować cenę ropy z opec jako jedna organizacja. Opec to zmowa cenowa, no to skoro tak, to kupujmy poza opec ile się tylko da. Inni odcięci od dochodów będą się awanturować wewnątrz opec żeby obiżyć ceny surowca - patrz rok temu arabia saudyjska

 

temat jak wiesz, jest bardzo głęboki.

 

Pozdrawiam

 

-- 27 sty 2012, 00:02 --

 

Porozmawiajmy o cenach produktów w porównaniu do kosztu wytworzenia, na Twoim przykładzie

 

Tomek, ja nie mówię koszcie wytworzenia a o cenie surowaca.

 

Z mojego podwórka, Scalak kosztuje 2 usd, a koszt wytworzenia to kilkanascie centów.

cena ma utrzymać R&D itd ale skoro jest konkurencja to układ za chwilę kosztuje 0,5 usd.

 

Ja z tym walczę na co dzień. Przykład.

 

chcę produkować ładowarki do akumulatórów. Pytam 8 producentów takich układów o cenę układu który mi to obsłuży. Cena std 1-2 usd, cena w produkcie 0,25 usd. dlaczego? bo każdy robi o w miarę podobnie, i zna swoje koszty i co najwązniejsze chce sprzedać.

 

opcja nr dwa, jestem idiotą, zaprojektowałem układ, włożyłem mnóstwo czasu i środków w R&D badania itd i wszystko zrobiłem na konkretnym producencie i pytam go o cenę - cena 1 usd bo wie, że już się nie wycofam, bo poniosłem już konkretne koszty itd itd.

 

a OPEC - nic innego jak nielegalna monopolistyczna organizacja która nie konkuruje ze sobą i tyle.

no i masz cenę za baryłkę ponad 100usd.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jestem zaszokowany, jesteś komunisto-socjalistą, a myślałem, że wierzysz w wolny rynek :twisted:

 

co do OPEC, to owszem steruje ceną, ale tak samo można powiedzieć o lobby motoryzacyjnym - mimo wymyślenia ogniw paliwowych, silników wodorowych i elektrycznych, nikt nie odejdzie od zasilania węglowodorowego (węgiel, paliwa ropopochodne) bo po co? jeśli wciąż jest technologia, która się musi zwrócić.

 

Co do ręcznego sterowania cenami w Chinach to się nie wypowiem ponad to, że uważam, że to państwo totalitarne, a ich rozwój gospodarczy jest okupiony biedotą mas i niezważaniem np na wpływ na środowisko naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mówię koszcie wytworzenia a o cenie surowaca.

to jest dokładnie to samo. poruszyłeś cenę wydobycia ropy. ropa jest surowcem dla rafinerii, ale ją też trzeba wydobyć i cena musi pokryć całą sekwencję zdarzeń od pomysłu "tu będzie ropa" poprzez badania sejsmiczne 2d, 3d, wieloletnie prace analityczne, wiercenie otworów (jedna dziura np w dnie płytkiego! morza bałtyckiego kosztuje co najmniej kilkadziesiąt mln zł) najpierw poszukiwawczych, potem rozpoznawczych, potem kolejne badania, potem infrastruktura wydobywcza, i potem wydobycie.

 

koszt wytworzenia w tym kontekście to od początku procesu do sprzedaży gotowego produktu, dlatego ceny są jakie są.

 

jakby uwolnić cenę ropy (zlikwidować OPEC) to nie sądzę, by cena istotnie i odczuwalnie spadła, może chwilowo o parę dolarów na baryłce, ale i tak ustabilizowała by się na bardzo podobnym poziomie jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jestem zaszokowany, jesteś komunisto-socjalistą, a myślałem, że wierzysz w wolny rynek

no widzisz, a jednak wierzę, i dlatego uważam, że kraje opec powinny być nieustanie atakowane najbrutalniej jak to możliwe a sama organizacja rozwiązana.

Całkiem niedawno coś ala opec chciala rosja założyć w związku z gazem, ale zostało to natychmiast storpedowane, bo każdy wie czym to grozi.

 

rafinerie swoje i tak zarobią czy to baryłka będze za 20 usd czy 100. Zarabiają swoją usługą co jest oczywiste. To tak jak z wódką, jak spadła cena to konsumpcja wzrosła.

 

Inny przykład z mojego podwórka. Chińczycy zniszczyli wolny rynek metali ziem rzadkich. Chcesz mieć surowiec? załóż fabrykę w chinach bo na zewnątrz ustaliliśmy limity które na pewno dla wszystkich nie wystarczą.

 

po tym numerze japonia, euroapa i us się obudzili i próbują odbudować wydobycie poza chinami nawet w wyższej cenie. Cena dumpingową chiny zniszczyły konkurencję w afryce rosji i w ameryce południowej, a durni odbiorcy kupując tylko od chińczyków zniszczyli alternatywne źródła. Obecnie wytworzenie toyoty prius nie jest możliwe bez chińczyków. Japonia została załatwiona na cacy.

Stare kopalnie zaczną funkcjonować za kilka lat. Gdyby chińczycy chcieli, to mikrofalówki byłyby ekstremalnie drogie - też bardzo rzadki metal w nich występuje

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...